Windows 7'nin fark yaratan 5 özelliği...

Windows 7 genel olarak başarılı bir işletim sistemi; ama bu 5 özellik onu daha da farklı kılıyor...

  • Ali Güngör
Windows 7'nin başarısının 5 önemli sırrı
Sistem yöneticileri beğenince şirketler de beğeniyor

Gelmiş geçmiş en başarılı işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Windows 7, bu durumu nelere borçlu? İşte yeni Windows'un başarılı olmasını sağlayan en önemli 5 neden...

1 Güçlü otomatizasyon

Örneğin Windows XP yönetim açısından çok başarılı bir işletim sistemiydi. Ancak Windows 7, BT yöneticilerine PowerShell 2.0 ile daha güçlü scriptler oluşturma imkanı veriyor.

Sıradan işleri otomatik hale getirmek ve uzaktan yönetimi pratik hale getirmek için güçlü araçlarla donanan Windows 7 standart olma yolunda ilerliyor.

Sorunla karşılaşana kullanıcılar ayardım

Karanlıkta kalmayın, kaydedip yollayın

2. Sorun giderme

Kullanıcı sorunlarını giderme oldukça zaman alabiliyor. Uzaktan yardım ise sabır zorlayan bir iş olabiliyor.

Windows 7'nin sunduğu sorun çözüm paketleri, kullanıcıların temel sorunları çözmesinde oldukça yardımcı oluyor. Devamlı terkar eden ve yardımı bulunmayan sorunlar için de özel paketler oluşturup dağıtmak Windows 7 ile oldukça kolaylaşıyor.

Özellikle Problem Steps Recorder sayesinde yanlış anlaşılmaların önüne geçmek, sorunu olduğu gibi görmek mümkün oluyor.

Güvenlik açıklarına karşı...

ASLR ve DEP açık da olsa kullanılmasının önünü büyük oranda kesiyor

3. Güvenlik

Windows XP yaşlı ve yaygın kullanılan bir sistem ama Wİndows 7'nin sahip olduğu ASLR ve DEP gibi güvenlik önlemlerine sahip değil.

Applocker'a da sahip olan Windows 7 ile uygulamaları kısıtlamak ve şirket-organizasyon içerisinde sistemleri ve kullanıcıları korumak kolaylaşıyor.

BitLocker ve BitLocker Go ile hassas bilgilerin korunması kolayca grup politikaları oluşturularak sağlanabiliyor.

Vista değil, XP de değil: Windows 7

Yeni ama bol bol test edilmiş

4. Vista değil

Vista gibi yüksek sistem ihtiyaçları yok, sürücü desteği sağlam ve de kuran kullanıcıların kafasını karıştırmayan, kolay bir kullanıma sahip.

Windows XP'den Windows 7'ye geçmek ve alışmak, Windows Vista'dan çok daha kolay. Vista kötü bir işletim sistemi olmamasına karşın, Windows 7 rafine ve kullanıcıları memnun bırakan bir işletim sistemi olmayı başardı.

Sertifikasyon konusundaki sıkı yaklaşım da Vista Ready etiketli bilgisayarlarda Vista'nın sistemi yavaşlatması gibi sorunların önüne geçti.

5. Geleceğe dönük destek

Windows XP desteği azalıp bitiyor, Vista ömrünün bir kısmını doldurdu. Şimdi Windows 7 uzun vade destek için en akıllıca yatırım.

Donanım yenileyen herkesin doğal seçimi, Windows XP rahatlığını bir kenara bırakıp Windows 7'yi denemek oluyor. Windows XP ile birlikte gelen yazılım ve doanım teknolojilerinin yetmediği günlere geldik. Yeni donanımların gücünü ancak Windows 7 ortaya çıkartabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

işte gerçekler :)) windows 7 ye geçmek şart oldu ama hala %60 lardan fazla xp kullananlar.bilinçsiz kullanıcı çok.

bn hm vista hem 7 kullanıom bir bilgisayarda windows 7 daa ii ama vista nın siyah rengi ve temalarını daa çok seviom

Linux kullanmayı tercih ediyorum.

7 de eksilk çok ..arka plan bile degişmiyo

donanımı yetmeyen ve mevcut lisansını kullanmak isteyenler dışında windows 7 ye geçmeyenleri anlamak çok ama çok zor, akıl sır ermez çünkü mantıktan yoksun düşünceler. Bazıları gidip i7 işlemci, 4gb+ 1333 ram, ATI5970 ekran kartı ile bilgisayar toplayıp windows XP kullanmaz mı deli oluyorum.

neden bilinçsiz kullanıcıymış xp kullananlar. 2 GB ram takılı xp'de, full yükle çalışırken ve ekran kartı paylaşıyorken bile en az 250 mb boşluk kalırken, Vista ve W7'de en fazla bu kadar kalıyor; hatta minimum yükte kalan miktar bu. Üstelik çalışmasına rağmen artık kullanılamayan bir sürü donanım, yazılımda cabası.

işte 7 nin gücü

Yeniler bilmez ama bu BT sektöründe 25 yılı dolduranlar iyi bilir. Ben bu filmi bir yerden hatırlıyorum! Her yeni üründe bu tür reklamlar, ve nedense "yeniye meraklıla" oldukça aynı tas aynı hamam gideriz. MS-DOS dan berisini bullanan ve gayet net hatırlayan birisi olarak her yeni ürünü, nedense bir öncekileri kötüleyip reklam yaptı ve ben ve benim gibiler hariç bir çok kişiyi de inandırdı. Tabi ki her yenide, yeni teknik ve teknolojiler olacaktır. Ama abartıldığı kadar değil! Microsoft un bu yeni dedikleri ek programcıklarla zaten yıllardır kendi beğenmediği sistemlerine hayat veriyor. Microsoft yatıp kalkıp 3rd part (üçüncü kişilerin yazdığı) eksiklerini tamamlayan programlarına dua etsin. Yoksa daha düne kadar bir antivirüs programı bile yoktu. Antivirüs programsız windows7 değil windows ferişitah olsa neye yarar! O yüzden bu reklam kokan ayakları bırakmalı. Herkes kendine göre bir sistem kurmuş değişik yazılımlarla hayatından memnun işini hallederken illede bir yerleye zorla taşınmaya ısrarın anlamı yok! XP kötünün iyisi. Çalışana dokunma mantığı! Sanki XP banliyo treni, win7 japon magnev 580 km/h mi oluyor? Tüm cihazların sürücülerini tanıyan, tüm programlarla sorunsuz çalışıyor diyebilen var mı??? Daha geçen ay XP de normal görünen delphi ile yazılmış bir programım win7 de abu sabuk görüntü verdi.:P Parası olan buyursun yeni bir sistem kursun win7 ile. Nasılsa seneye bilemedin öbür seneye win8, win9 çıkar win7 nin de en iyi olmadığına inandırılmaya çalışılacak! Yoksa adamlar aç mı kalsın?? :S

kendi kişisel hatalarını windows a yüklemeyelim lütfen. arka plan değişmiyomuş :D:D işte böyle insanlar yüzünden ilerleme kaydedemiyoruz

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
7 de eksilk çok ..arka plan bile degişmiyo
Bugün 08:46

Arkadaşım senin sistem Win 7 Değil o zaman.
Ben Aylardır kullanıyorum, hiç bir sorun yok.
mükemmel çalışıyor...

Sayın 14.02 ve 14.13,

7 de eksilk çok ..arka plan bile degişmiyo
Bugün 08:46 kişisinin dediğine göre büyük ihtimalle Windows 7 Starter yüklü bir netbook ya da giriş sınıfı bir notebook kullanıyor ki bunlarda yüklü olan işletim sisteminde arkaplan değiştiremiyorsunuz maalesef. Kullanıcının becerisi ya da beceriksizliğiyle bir ilgisi yok.

neden bilinçsiz kullanıcıymış xp kullananlar. 2 GB ram takılı xp'de, full yükle çalışırken ve ekran kartı paylaşıyorken bile en az 250 mb boşluk kalırken, Vista ve W7'de en fazla bu kadar kalıyor; hatta minimum yükte kalan miktar bu. Üstelik çalışmasına rağmen artık kullanılamayan bir sürü donanım, yazılımda cabası.
Bugün 12:08
_______________________________________________
Boşta kalan ramin turşusunu kurarsın artık :D

Yahu şu iyi bu iyi diye neden sistemleri çarpıştırıyorsunuz? XP hatta win98 işimi görüyorsa neden yeniden para verip yeni yazılım alayım?
Birde bazı arkadaşlar bakıyorum tüm işletim sistemlerini kullanmış pahalı yazılımlardan bahsediyorlar. Ya çok paraları var ya da korsanın dibine vurmuşlar. Eğer tüm lisanslara para verecek olsanız vista ve arkasından 7'ye geçer miydiniz yoksa XP ile idare eder misiniz?

"Yeniler bilmez ama bu BT sektöründe 25 yılı dolduranlar iyi bilir. Ben bu filmi bir yerden hatırlıyorum! Her yeni üründe bu tür reklamlar, ve nedense "yeniye meraklıla" oldukça aynı tas aynı hamam gideriz. MS-DOS dan berisini bullanan ve gayet net hatırlayan birisi olarak her yeni ürünü, nedense bir öncekileri kötüleyip reklam yaptı ve ben ve benim gibiler hariç bir çok kişiyi de inandırdı. Tabi ki her yenide, yeni teknik ve teknolojiler olacaktır. Ama abartıldığı kadar değil! Microsoft un bu yeni dedikleri ek programcıklarla zaten yıllardır kendi beğenmediği sistemlerine hayat veriyor. Microsoft yatıp kalkıp 3rd part (üçüncü kişilerin yazdığı) eksiklerini tamamlayan programlarına dua etsin. Yoksa daha düne kadar bir antivirüs programı bile yoktu. Antivirüs programsız windows7 değil windows ferişitah olsa neye yarar! O yüzden bu reklam kokan ayakları bırakmalı. Herkes kendine göre bir sistem kurmuş değişik yazılımlarla hayatından memnun işini hallederken illede bir yerleye zorla taşınmaya ısrarın anlamı yok! XP kötünün iyisi. Çalışana dokunma mantığı! Sanki XP banliyo treni, win7 japon magnev 580 km/h mi oluyor? Tüm cihazların sürücülerini tanıyan, tüm programlarla sorunsuz çalışıyor diyebilen var mı??? Daha geçen ay XP de normal görünen delphi ile yazılmış bir programım win7 de abu sabuk görüntü verdi.:P Parası olan buyursun yeni bir sistem kursun win7 ile. Nasılsa seneye bilemedin öbür seneye win8, win9 çıkar win7 nin de en iyi olmadığına inandırılmaya çalışılacak! Yoksa adamlar aç mı kalsın?? :S"
-----------------------------------------------------------------------------
şapka çıkarıyorum. dediklerinize de aynen katılıyorum. bunu göremeyenler hatta görmek istemeyenler atıp tutmaktan başka birşey yapmıyorlar. ms'in dediklerine hemen kanılıyor ve övgüler başlıyor. bence zırt pırt lisans parası ödeyeceğimize, oturmuş sistemimizi daha ne kadar kullanırız onun hesabını yapmak lazım. korsan kullanıcılara bu konuda lafım yok ama bari win7 çok güzel xp eski demesinler. siz kullanın ve beğendiyseniz olumlu yorumlarınızı yapın ama diğer kullanıcılara laf atılmasın. lisanslı kullanıcılar ise karar sizin çünkü para sizin...

Windows 7 süper bence !

arka plan değişmiyormu sen beceriksizsen windows 7 ne yapsın hahahhah arka plan değişmiyormuş ...

Vallahi ne diyim Microsoft, Windows 7'nin reklamını iyi yaptı..Yıllardır ekmeğini yediği sistem olan Xp'yi sırf para kazanmak uğruna milyonlarda kullanıcıyı yarı yolda bırakıp sattı,güncellemeleride çekti.Service Pack 2'de.. 2014'dede Service Pack 3'ü bırakacak..(Ayrıca Sp3'den sonra o hain Microsoft'un güncellemelerine çokta ihtiyacımız yok aslında,güvenlik ve diğer herşey için 3.parti programlar var Allaha şükür ki.. Ama buna gerek varmıydı yani Xp desteğini kesmeye? Bize sorsalardı yoktu Microsoft bulunan ve gelişen açıkları yamamaya devam edebilirdi güncellemeler ile Xp yeni çağa ayak uydurabilirdi..ama Microsofta sorsalardı vardı çünkü o piyasadan çekilince insanlar illa ki kendisinin yeni sistemini kendisine ''PARA'' kazandırarak almak zorunda kalacaktı e tabiiki buda Microsoft'un işine gelirdi)Ama akıllarda şu soru var Windows 7 ne kadar gerekli ?Sırf şu Aero teması için mi Windows 7 ? Size soruyorum Win7'cilere.. masaüstüne sağ tıklayıp temayı Windows Klasik yapınca Xp'den farkı nedir?(Aynısını Xp'dede yapınca) Evet Fark ne ? Ben farkı söyliyim sadece Microsoft'un tüm dünyada reklamını iyi yaptığı(aynı TTnet'in Türkiyede yaptığı gibi..) sistem olan Windows 7'nin şişirilmiş övgülerle dolu göz boyama sanatı..Bunun biz kullanıcılara etkisi nedir? Microsoft'un bizlere yaptığı şeyi kısaca size şöyle özetliyim.Microsoft zamanında bir sistem çıkardı..yıl 2002 [Windows XP] bu sistem sade/basit/kolay kullanlabilir/Tüm donanım ve programlarda tam uyumlu oldu.Ve tüm dünyada yok sattı ve Microsoft bundan çokda iyi para kazandı..Sonra ne oldu zamanla parası tükenmeye başladı ve paraya olan alışmışlık paralelinde para azalınca paraya olan açlık başladı [yaklaşık 4-5 yıl sonra] Ve bu Microsoft'u yeni bir sistem çıkarma arayışına itti ve Windows Vistayı çıkardı..Ama bu sistem beklendiği gibi olmadı..Çünkü Xp gibi sade ve düşük sistem isteyen bir sistem gibi değildi..İlk olarak sisteminiz iyi olmalıydı yani o görsel için gerekli Pahalı bir Kasa lazımdı ki o kasa olsa bile, Vistanın bilgisayarınızda nerdeyse tıkladığınız herşeyde onay istemesiydi ve bu düşük sistemlerlede birleşince Vista çoğu kullanıcılar için kabus oldu..[Bu arada böyle görsel bir sistem için kasa içi donanımlarınızda iyi olmalıydı ve buda piyasadaki donanımcıların[Gerek ekran kartı üreticilerinin gerekse işlemci üreticilerinin ve daha bir çok firmanında işine geleceği için onlarda destek verince Windows 7 'nin reklamı beklenenden bile daha fazla olmuştur.]Ama sonra ne oldu? Bu sefer Windows Seven yani 7'yi çıkardı. Peki neydi bu yedi ? Öncelikle isim güzeldi bikere Windows 7.. 7 güzel rakamdı hatta çoğu kişi için uğurluydu :) Ama ne yazıkki sadece Vistanın yenilenerek makyajlanmış haliydi 7..Kısacası yeni tema ve yeni temanın getirdiği birkaç özellik ve o görsel için yine yüksek gereksinimler..Neyse sonuç olarak bence işletim sistemleri sadece araçtır ve hepside aynı amaca hizmet eder yani bizlere.. burda önemli olan,, kimisi için kullanım kolaylığı,serilik,profesyonellik[Windows XP] ' iken kimisi içinse rahatlık görsellik güzel janjanlı bi tema ve masaüstüydü..[Windows 7]

Yanlış anlaşılmasın ben Windows 7 karşıtı falan değilim isteyen Windows 7 kullanır isteyen Windows XP hatta isteyen Vista..hatta Linux,Mac git istersen Dos tabanlı sistem kullan banane!..Ben kimseyi para uğruna, örneğin 98'den alıp Xp'ye getirmem getiremem çünkü ben bir şirket değilim bana giren çıkan yok.. Benim tepkim Microsofta.. Ama o da haklı bir şirketten beklenileceği üzere ''PARA'' uğruna yoluna çıkabilcek herşeyi yıkıp geçmesi ki yoluna tabiri caiz ise kendi babası [Windows XP] bile çıksa ezer geçer..Nokta Microsoft..Birgün Microsfot'a güzel bi rakip çıkacak aynı ie'a firefox çıktığı gibi ben o zaman görücem Miki mausu..Son söz şu Microsoft sen git ismin gibi küçük yazılımlar çıkart oyalan bırak ana sistem olan işletim sistemi işini daha iyiler yapsın..Keşke Moziila Vakfı Xp uyumlu bi sistem çıkarsada tüm dünyada tekrar XP gibi kullanılsa hatta adıda Mozilla FireX falan olsa ne güzel olur değil mi ? :)

NOT:biraz uzun oldu ama umarım yayınlanır..

Editor eksik bilgi vermis, Powershell 2.0 i sadece Win7'ye ait bir ozellik gibi gostermis. XP uzerine de kurulabliyor.

www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=tr&FamilyID=60cb5b6c-6532-45e0-ab0f-a94ae9ababf5

linkinden Xp icin Turkce olan versiyonunu indirebilirsiniz.

bilmeyenler için söylüyorum windows 7 starter yada home basic sürümlerini kullanıyorsanız masaüstü arka plan değişmez

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play