Windows 7'nin kralı değişmedi!

Dünya üzerindeki tüm Windows 7 kullanıcılarının yüzde 30.1'i, bilgisayarlarında onu kullanıyor!

Hüseyin Cem Köylü

Her ay başında yaptığı gibi Mart ayının başında da Microsoft, resmi Internet Explorer blog sitesinde Windows 7 üzerindeki Internet Explorer 9 kullanıcılarıyla ilgili rakamları açıkladı. Net Applications'dan alınan bilgilere göre yayınladıkları raporda, Windows 7 için dünya çapındaki tarayıcı pazar paylarında, liderlik koltuğu yüzde 30.1 paya sahip olan Internet Explorer 9'un. Firefox 10, yüzde 21.9 payla ikinci olurken onu yüzde 18.9 Pazar payına sahip olan Chrome 17 takip ediyor.

Tüm işletim sistemleri içerisinde ise birincilik pazar payının yüzde 27.85'ine sahip olan Internet Explorer 8'in. İkinci sırada yüzde 12.60 ile IE9, üçüncü sırada yüzde 8.44 ile Firefox 10 yer alırken sırasıyla Chrome 16 yüzde 8.09 ve Chrome 17 yüzde 8.06 Pazar payıyla dördüncü ve beşinci sırada yer aldılar.

Windows 8 Kullanıcı Önizlemesiyle beraber Microsoft, Internet Explorer 10'u da tanıttı. Gelecek ay IE10'un nasıl bir başarı elde edeceğini göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

buda demek oluyorki windows 7 kullananların %30u bilgisayar kullanmayı bilmiyor.

chrome veya firefoxu indirmek için ona ihtiyaç var, herkes gibi onlar da biliyor bunu ama çaktırmıyorlar :)

Onlar firefox indirmeyi bilmeyenlerdir. zamanımızda çok var bilgisayarı olupta kullanmayı bilmeyen

Wisnws 8 ile birlikte ie nin kullanıcı sayısının artacağını düşünüyorum. zira ie 10 gerçekten harika olmuş. Hızı inanılmaz. Sekme önizleme özelleiği bile var (bildiğimiz operadan arak yapmışlar ama iyi olmuş) bir de tarayıcıyı tekrar açınca sekmeleri hatırlıyor. (bu da operayı getiriyor insanın aklına)

Cahil çok oldugu için bilgisayar kuruldugunda içinde ne programlar varsa onları kullanıyorlar bu yüzden ie yüksek yüzdeye sahip

İşletim sistemine kurulu mu? Yoksa kullanılıyor mu?
Bence IE9 chrome kadar güzel :) Ben ikisini de kullanıyorum.

ie9 tabiiki. diğerleri işime hiç yaramıyor

Yapılan bir araştırmaya göre Windows işletim sistemi kullanıcılarının %40.8'i internet explorer programını Firefox ya da Chrome indirmek için kullanıyormuş :)

zekası kıt olup okuduğunu idrak edemeyen yurdum insanına birşeyi hatırlatmakta fayda var; windows 7 ile stabil uyum, gerçek 64 bit desteği, java, html5 ve güvenlik performanslarında şu anda piyasada ciddiyetle bu işin üzerinde duran tek bir tarayıcı var oda tabiki Internet Explorer 9 dur. windows 8 ile gelen IE 10 ise kendini fazlasıyla aşmış ve windowsa diğer üçüncü bir parti tarayıcı kurulmaması gerektiğini fazlasıyla belli etmiştir. ama tabiki bu dediklerim dinlemesini bilen ve okuduğunu anlayana...

Bir kere google chrome u kullanmaya gör bir daha vageçemezsin...

Benim dayım 6-7 senedir bilgisayar kullanır ama chrome firefox bunların ne oldugunu bilmez işletim sistmei kurunca ie kurulmuş onunla devam ediyo diğerlerinden haberi bile yok, Bi anlatan olsaydı oda chrome kullandıkdan sonra ie nin yüzüne bakmazdı :)

chrome 77 çıksa fayda yok :D

kullanıyor degil, bilgisayarlarında yüklü ama :D hiç kullanmıyorlar denilebilir ancak :D

Nedense firefox veya chrome kullanıp IE kullananlara CAHİL diyenler forumda tiril tiril bilgisayar ile ilgili sorunlarına çözüm arıyorlar:) Cahil değilseniz sorununuzu kendiniz çözebilecek kabiliyete sahipsinizdir :D
Bir çok insan tarayıcının ıvırıyla zıvırıyla uğraşmak istemiyor. İşimi görsün yeter diyor bu cahillik değil TERCİH meselesidir. İnsanlara Chromu kur deyince ne farkı var diye soruyorlar, sayıyorsun ve sonuç;
-şu siteyi ie açmıyor mu?
-evet açıyor ama chrome her konuda daha hızlı!!
-ne kadar hızlı?
-kem küm, bilmem bir kaç milisaniye!!!

valla ben fanatik değilim hangisi işime gelirse onu kullanıyorum daha önce chrome kullanıyordum win8i yükledim ie10 gerçekten olmuş bu sefer rakabetin meyveleri diorum ben buna:)

Ustalar Firefox kullanır, işi bilmeyenler, acemiler, çömezler, anlamayanlar İnternet Explorer ve diğer taracıları kullanır.

profesyoneller firefox kullanır :))

Ama bardağın boş tarafı ise %70.Böyle gitmeye devam ederse ex diye birşey kalmayacak.

Benim dayım 6-7 senedir bilgisayar kullanır ama chrome firefox bunların ne oldugunu bilmez işletim sistmei kurunca ie kurulmuş onunla devam ediyo diğerlerinden haberi bile yok, Bi anlatan olsaydı oda chrome kullandıkdan sonra ie nin yüzüne bakmazdı :)
-----------------------------------------
Windows 7 kurulduktan sonra hangi internet tarayıcısını kullanacaksınız diye soruyor, istediğinizi indirip kuruyor. Bu yüzden de artık "Yüklü gelmiş, bilmeyenler kullanıyor" gibi bir durum söz konusu değil. Ben şahsen Chrome kullanıyorum, son derece de kullanışlı olduğunu düşünüyorum, ancak böyle bilinçsizce eleştiri yapmayın artık lütfen. IE de Windows 7'de son derece hızlı ve stabil bir tarayıcı.

kullanıyor degil, bilgisayarlarında yüklü ama :D hiç kullanmıyorlar denilebilir ancak :D
-------------------------
Bu rakamlar internette gezinme oranlarıyla belirleniyor. Yani yüklü olup da hiç kullanmayanların bir etkisi yok

Günümüzde PC kullanan herkesin İnternet Explorer web tarayıcısına ihtiyacı vardır!

Sözüm anlayana...

masterler hepsini kullanır

firefox çok iyi ama hala illa internet explorer isteyen ucube siteler var o yüzden onu tutmak zorundayız

MS ie pazarda %90+ kullanılırken bu kadar bu konu üzerinde durmuyordu, karşısında ciddi rakipler olduğundan bu yana, her birkaç ayda bir tarayıcı yüzdeleri paylaşılır oldu ve artık komik yüzdelere de sevinir oldu ne gariptir ki sistemle beraber dayatılan bir tarayıcı olmasaydı bu yüzdeler bu oranlarda dahi olamazdı bu da bilinen bir gerçek hiç bir tarayıcının fanatiği değilim (her türlü fanatizm tehlikedir) sistemimde birçok tarayıcı kurulu ve yerine ve keyfime göre istediğimi kullanıyorum. Tek bir tarayıcının %90+ pazar payına sahip olmasını kalite açısından dezavantaj olduğunu düşünüyorum

Sen de yorum yaz