Windows 7'niz, Windows 8 gibi hızlı açılsın!

Windows 7'nizin Windows 8 gibi hızlı açılması mümkün olabilir mi? Denedik; işte yapabilecekleriniz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7'niz, Windows 8 gibi hızlı açılsın!

Microsoft, Windows 8'i o kadar hızlı açılan bir işletim sistemi haline getirdi ki, başlangıçta F8'e basarak gelişmiş ayarları çağırma işlevini de kaldırmayı uygun gördü (bu seçenekler, ciddi bir hata oluştuğunda kendiliğinden ekrana geliyor veya UEFI firmware yoluyla açılabiliyor). Peki ya açılması için en bir dakika beklediğimiz Windows 7 için yapılabilecek bir şey yok mu? Yaptığımız ince ayarlarla, çeşitli yazılım ve donanım takviyeleriyle Windows 7'nin çok daha hızlı açılabileceğini gördük.

Öncelikle Windows 7'nizin ne kadar sürede açıldığını ölçün

Windows 7'nizin yüklenmeesi çok uzun sürüyorsa, önce onun ne kadar sürede açıldığını ölçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Windows açılışında tasarruf edeceğiniz 30 saniye bile oldukça değerli.

Windows Olay Görüntüleyicisi içinde açılış süresini ölçmenizi sağlayacak özel bir araç bulunuyor. Windows+R tuşlarına basın, eventvwr yazın ve Enter'a basın. Uygulama ve Hizmet günlükleri > Microsoft > Windows > Tanı-Performans > Şu an yolunu izlyin. Sağ taraftan Geçerli günlüğü filtrele'ye tıklayın ve Olay kaynağı alanı için Tanı-Performans'ı seçin. Olay Kimliği için 100 yazın ve Tamam'a tıklayın. Artık Windows'un ne kadar sürede başladığını milisaniye olarak görebilirsiniz.

Uygulamaların geç yüklenmesi, kronometre

Yaşanan gecikmeler

Olay Görüntüleyicisi'nin sunduğu rapor içinde rastlayacağınız birkaç hata kodundan bahsedelim. Burada 101 numaralı kod, bir programın başlamasının fazlasıyla geciktiğini gösteriyor. 102, bir sürücünün yüklenmesinin geciktiğini ve 103 ise bir hizmetin gecikme yaşadığını gösteriyor. 106 numaralı koda rastlarsanız, bu Windows'unuzun arkaplandaki bir işlem nedeniyle yavaşladığı anlamına geliyor.

Kronometre ile ölçün

Açılış süresini bir hız testinin yanısıra, bir kronometre kullanarak da kolaylıkla ölçebilirsiniz. Testi birkaç kez tekrarlayın, çünkü Windows açılışı optimize etmek için çalıştığından açılış süreleri farklı olabilir.

Sonraki sayfalarımızda donanımlarda yapacağınız akıllıca seçimlerle ve bazı yazılım ipuçlarıyla Windows 7'nizin nasıl daha hızlı açılmasını sağlayabileceğinizi sizlere göstereceğiz.

Donanım ve Windows'u yükleme, UEFI, BIOS...

Yanlış BIOS ayarları açılışı yavaşlatabiliyor

Donanım ve yükleme

Windows'un başlangıç süresini etkileyen iki önemli bileşen var: BIOS ve sabit diskiniz. UEFI ve SSD'ye sahip sistemler, çok daha hızlı açılabiliyor. SSD ve normal bir sabit disk satın almak arasında kararsızsanız, SSD'nin sisteminizin açılışını önemli ölçüde hızlandıracağını bilmelisiniz. İyi bir SSD ile Windows'unuzun açılış süresi yarıya inebilir.

UEFI BIOS'un avantajları

Bir bilgisayar satın alırken mümkünse UEFI'ye sahip bir laptop veya masaüstü tercih edin. Çünkü bu bilgisayarlar, geleneksel BIOS'a sahip PC'lerden çok daha hızlı açılabiliyorlar.

BIOS'unuzu optimize edin

Testlerimizde yanlış BIOS ayarlarının sisteminizin açılışını 10 saniyeye kadar geciktirebileceğini gördük. BIOS'unuzun mevcut en son sürümünü kullanmanız da performansınızı etkileyebilir.

BIOS ile ilgili temel kural, şudur: "BIOS ne kadar az cihaz başlatırsa, sistem o kadar hızlı açılır." Dahili ağ arayüzlerini ve RAID denetimini kullanmıyorsanız bu aygıtları devre dışı bırakabilirsiniz. Aynısı USB cihazlarını ve DVD sürücüleri için de geçerlidir. Bazı BIOS'larda bulunan "Fast boot" seçeneğini de etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Windows'u düzgün bir biçimde yükleyin

BIOS'lu bir sistemden UEFI destekli bir sisteme geçiş yaptıysanız, Windows'u baştan yüklemeniz doğru olacaktır. Böylelikle sadece gerekli olan aygıt sürücüleri yüklenecektir. UEFI'yi sadece Windows 7'nin 64-bit sürümünün desteklediğini aklınızda bulundurun.

PC'nizi kapatmanız şart değil

PC'nizi kapatmanız şart değil

PC'nizi tamamen kapatmak zorunda değilsiniz. PC'nizin düğmesini bastığınız anda kullanmak istiyorsanız, Windows'un uyku modunu kullanabilirsiniz. Windows 7'de hızlı açılışa izin veren iki farklı mod bulunuyor.

Windows 7'deki uyku modu, monitörünüzü kapatarak, sistem durumunu RAM'e yazarak onun güç tasarruf moduna geçmesini sağlar. Bu durumda PC'nizin ışığı yanmaya (veya yanıp sönmeye) devam edecektir, zira PC'niz RAM'e enerji sağlamaya devam etmektedir. PC'nizin uyku modundan uyanması, genellikle 1-3 saniyede gerçekleşecektir.

Diğer kapatma seçeneği olan "Hazırda beklet" ise RAM'inizde bulunan bilgileri sabit diske yazarak PC'nizi gerçek anlamda kapatır. Ancak Windows'un bu moddan tekrar yüklenmesi, uyku moduna göre çok daha uzun sürecektir.

Yeni PC'lerde genellikle her iki seçeneği de kullanabilirsiniz. Ancak eski PC'lerde iki seçenekten birini veya her ikisini kullanmanıza izin verilmeyebilir.

Program seçimi ve otomatik başlangıç

Program seçimi ve otomatik başlangıç

Otomatik olarak başlayan uygulamaları düzenlemek, Windows'un daha hızlı başlamasını sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden diğer bir tanesi. İdeal olarak kullanmadığız uygulamaları PC'nizden kaldırmanız iyi bir fikirdir. Sadece bellek tüketimi açısından değil, güvenlik riski açısından da gereksiz programları kaldırmanız gerekmektedir. Belirli zamanlarda Denetim Masası'ndaki Program Kaldır işlevini ziyaret ederek kullanmadığınız programları sisteminizden kaldırmanızı öneriyoruz.

Autoruns aracı

Bilgisayarınızın açılması ile beraber açılan programlar, arka planda çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Veya ona ihtiyacınız olduğu anda hemen açılabilmesi için kendilerini önceden yüklerler. Ancak bu, sisteminizin başlangıçta daha çok çalışması gerektiği anlamına geliyor. Sisteminizin başlangıcında hangi programların ve hizmetlerin yüklendiğini Windows'un msconfig aracı ile inceleyebilir, düzenleyebilirsiniz. Başlangıç öğelerini daha detaylı olarak görmek için Autoruns aracını kullanmanızı öneriyoruz.

Windows'a ince ayar, hizmetler, 3. parti araçlar

Windows'a ince ayar yapın

Windows'a yönelik ipuçları çok popülr olsalar da, her ince ayar size performans olarak geri dönmeyebilir. Bunun için iyi bir örnek de sabit diskinizdeki dosyaların konumudur. Windows, dosyaların konumlarını otomatik olarak optimize ettiği için genellikle elle müdahaleye ihtiyaç duymaz. Ancak Windows, her şeyi bir anda optimize etmez ve bu işi arka planda zaman içinde yapar.

Bu optimizasyonu beklememek ve hemen şimdi gerçekleştirmek için, aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

start / wait Rundll32exe advapi32.dll ProcessIdleTasks

Hangi hizmetlerin açılacağını seçin

Windows hizmetleri arasında da çok gereksiz öğeler olabiliyor. Biz, bu hizmetleri kapatmanın başlangıcı hızlandırdığına şahit olmadık ama yine de hizmetlere bir göz gezdirmenizin zararı yok. msconfig aracını çalıştırın (Win+R > msconfig yazın) ve Hizmetler sekmesine tıklayın. Burada bazı hizmetleri kapatmanızın Windows'un işleyişini etkileyebileceğinizi unutmayın. Dolayısıyla ilk önlem olarak "Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle" seçeneğini tıklamanızda fayda var. Böylece sistem hizmetlerini gizleyerek onları yanlışlıkla kapatmanız mümkün olmayacak.

Peki ya optimizasyon araçları?

Optimizasyon araçlarından çok fazla şey beklemeyin. Windows, kendi içerisinde yeteri kadar optimizasyona sahip olduğundan üçüncü parti araçlara genellikle ihtiyacınız yok. Yine de CCleaner gibi araçların tamamen işe yaramaz olduğunu söylemiyoruz. Windows'un temizlemeyi ihmal ettiği yerleri CCleaner ile temizlemeniz mümkün.

Profesyonel ipucu: detaylarıyla önyükleme işlemler

Profesyonel ipucu: detaylarıyla önyükleme işlemleri

Sistem açılışınızın yeteri kadar hızlandığını düşünüyorsanız bu ipucuna ihtiyacınız yok. Ancak açılış süreniz hala sizi tatmin temiyorsa, önyüklemenizi mercek altına yatırmak, onu çok daha yakından incelemek isitiyorsanız, bunu Windows Performance Toolkit ile yapabilirsiniz.

Microsoft, sistem açılışınızı izlemeniz için çok faydalı araçlar sunuyor. Bu araçlardan Windows Performance Toolkit'i Windows 7 SDK içerisinden yükleyebilirsiniz. SDK'yı yükleyin ve yönetici izinlerine sahip bir komut satırı çalıştırın.

Windows başlangıcı mercek altında

Windows başlangıcının her adımını kaydetmek için xbootmgr komutuna ihtiyacınız var.

xbootmgr-trace boot-resultPath C:\test

komutunu çalıştırdığınzda bilgisayarınız otomatik olarak baştan başlatılacak. Bilgisayarınız tekrar başladığında kaydedilen sonuçları görebilmek için Performance Analyzer aracına ihtiyacınız var. Bu aracı çalıştırdıktan sonra File > Open yolunu izleyin ve az önce kaydettiğiniz dosyayı C:\Test konumundan açın.

CPU, disk ve işlemler grafiklerini inceleyin. İlk olarak CPU kullanımının doruğa ulaştığı yerlere odaklanın. Bu alanları farenizle işaretleyin ve "Summary Table"ı seçin. Şimdi, seçimi yaptığınız zaman aralığında hang işlemlerin etkin olduğunu göreceksiniz.

Sonuçları incelerken Windows'un uygulamaları aynı anda başlattığını gördük. Dolayısıyla başlanıç öğelerini ayarlamak için çok fazla zaman kaybetmenizi tavsiye etmiyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 54 Yorum

bunu laptoplarda yapamayız çünkü bilgisayar uyku modunda pil harcamaya devam ediyor.

7 sayfa anlatmışsınız ama kusura bakmayın elle tutulur bir şey yok

arkadaşlar advanced system care 6.0 programını kullanın ayarlar kısmından pc yi nasıl kullanmak istediğinizi ve bakım sırasında nerelerin temizleneceğini belirttikten sonra çalıştırın.

arkadaşlar advanced system care 6.0 programını kullanın ayarlar kısmından pc yi nasıl kullanmak istediğinizi ve bakım sırasında nerelerin temizleneceğini belirttikten sonra çalıştırın. programı pro sürüme yükseltmek için aşağıda parantezler içinde verdiğim lisans numarasını giriyoruz ancak önce güvenlik duvarından programın internete giriş ve çıkışlarını yeni kural oluşturarak engelliyoruz ((( program files/iobit/ASC ))) yolundan ASC yazan mavi simgeli uygulamayı engelleyin. ((( CC52B-28CB1-DAF12-A96D6 ))) şimdi bu lisansı girin. işte bukadar basit.tam sürüm olarak kullanın. NOT:ANTİVİRÜS PROGRAMLARI GİBİ GÜNLÜK GÜNCELLEMEYE GEREK YOK ZATEN 6 AYDA BİR DEFA GÜNCELLEME GELDİĞİ İÇİN HER YENİ SÜRÜMDE PROGRAMI TEKRAR KURUN

windows 7 sdk kurulmuyor kuruyor sonra kaldırıyor

Tanı-Performans diye bişey yok .

@22 Eki 2012 15:01 'diagnosics-performance' bu var mı?

@22 Eki 2012 15:01 Evet bendede yok

var ama sonrası ne olur. Yazarsanız cok sevinirim tesekurler

hazırda bekleme özelliğini uzun süredir kullanıyorum. tek sorunu açılınca kablosuz ağa bağlanmama oluyor onu da kablosuz'u kapatıp açarak çözüyorum.

@M231 Ben de aynı şeyi yapıyorum Windows 8 Relase Preview kullanıyorum çok yavaş açılıyor hazırda beklet ile çok hızlı. benimki bazen bağlanamıyor bazen bağlanıyor

@22 Eki 2012 18:08 Hocam ben yaklaşık 2 senedir öyle kullanıyorum laptopı, bazen 15 20 gün bilgisayarı hiç kapatmadığımı biliyorum sadece hazırda beklet kullanarak, bende bir kere bile olmadı bağlanmama sorunu hatta açtığımda bile zaten bağlanmış oluyor, aslında mantığa vurduğun zaman hazırda bekletme hdd gibi parçalar için çokda sağlıklı gibi durmuyor ama çok pratik ve kullanışlı olduğu, hatta olaya nokta koyduğunu söylemek mümkün =)

Sayın chip yönetimi;sevgili çalışanlar.win 7 win 8 gibi açılacak kapanacak eee bundan daha normal olan ne var vista+win7+win8 sonuçda aynı işletim sistemi sanki çok aman aman bir fark veya olay varda ortada.yapmayın lütfen aynı ubuntu gibi her ay bir ubuntu her sene bir win aynı tas aynı hamam yok hızlı imiş yok metro ara yüzü ya sanki bu sistemler satılınca fazla fazla sizin cebinizemi giriyor arkadaşlar.bu kadar abartı bu kadar sükse kraldan fazla kralcı olmayınız lütfen saygılarımla.

çoğu gereksiz windows 7 mizle mutluyuz....

Tanı-Performans Windows'ta Diagnostics-Performance olarak geçiyor.

Bunların hiçbirine gerek yok. Takın SSD harddisk. Win 7 10sn'de açılıyor. Artık HDD devrinin bitmesi gerekiyor.

uyku modu ile hazırda bekletme modları çok farklı.... ben hazrda beklet i seçiyorum, kısa zamanda kapanıp açılıyor, hemde açık olan prog.lar aynen duruyor... bende wirelesse bağlantıda pek sorun olmuyor nadiren ip çakışması dıyoi o da kolay hallediliyor....

@23 Eki 2012 13:41 Onun icin uzantisi bat olan bir dosya hazirla icerisine de su satirlari ekle ipconfig /release ipconfig /renew Bu dosyayi masaustune at, acilista cakisma derse calistir duzeltir.

bir süre win 8 kullandıktan sonra tekrar win7 ye döndüm, fakat pişman oldum. açılmasının bu kadar zaman aldığını unutmuştum. bu yöntemlerin işe yarayacağnı pek sanmıyorum am yine de denemekde fayda var.

açılış süresi 46600 ms :S

walla arkadaşlar windows 7 64 bit kullanıyorum 8 gb ram ve 6 çekirdek işlemci ve gigabyte anakart var işlemci önbelleği 16 mb 10 sn sürüyo win7 nin açılması :))

@24 Eki 2012 09:37 Hehe, yazdigin yazi cahilik kokuyor. 10 sn de aciliyor oldugu kesin gercektir ama senini dusundugun gibi islemciden degil o islemciye para verebilenin ssd disk te takmis olmasindandir. benim emektar quad core a da ssd takip denedigimde yaklasik oyle cikiyordu sonuclar.

@24 Eki 2012 09:37 Arkadaş kendince hava atmaya çalışmış ama yaz cahillik kokuyor :D chip kullanıcılara alternatifler sunmaya çalışmış ve yaptıklarında da yanlış bir durum yok :) Intel Core 2 Quad var benim senin söylediğin seviyeden daha hızlı acılıyor :) bakış açısı işte

boş boş yorum yazmayın leyn.... ne zamandır ilk defa güzel bir makale yazmışlar..dangoz dangoz yorum yapmayın. denedim bomba gibi oldu.. eline sağlık editör :)

Windows un tani araclari cok yetersiz. Soluto ile cok daha ayrintili bilgi alabilirsiniz. Ucretsiz bir aractir.

ben tanı-performans bölümüne ulaşamadım yardımcı olur musunuz lütfen .s

@24 Eki 2012 22:30 diagnosys-performance'yi seçiceksin.

@24 Eki 2012 22:30 tanı performans diagnostic-performance diye geçiyor

Şu anda aynı anda hem windows 7'yi hem de Windows 8'i aynı anda başlattım. Windows 7 zaten daha hızlı yükleniyor. Eskiden Windows 8 daha hızlıydı. Son 8 güncellemeyi yapana kadar...

windowsa bakım virüs programı vs istediğini yap o yine windows sonuçta

SSD Hard diskle 14 saniyede açıyorum Windows 7 yi zaten Windows 8 daha hızlı açılıyor olabilir tabi bu bilgisayara kalmış birşey.

Windows 8 yüklemek daha kısa bir işlem ancak ücreti var. SSD ile açılma hızı uçuyor.

doğan görünümlü şahin gibi mi?

windows 7 deki temalar hizmeti çalışmıyor nasıl çalıştırabilirim sorunlu

@18 Kas 2012 16:33 msconfigden ayar yapıcaksın

elden düşme bir laptop aldım. windows hala orjinal. o nedenle format attırmak istemiyorum. SIS vga Utility windows versiyo nunu desteklemiyor diyor. sürekli sorun var. sorunları tarattım eksik dosyalar var diyor makine. format olayı da işim e gelmiyor. orjinal olmayan win yüklüyorlar. sanki biliyomuş gibi her köşe başında bir bilgisayacı '' format atılır'' !!! mutlaka yolları vardır. SIS vga Utility için bir çözüm var mıdır bilen varsa lütfen. teşekkürler

Hybrid harddiskle bile win 7 yi 10 saniye civarında açılış hızına taşımak mümkün. Sistem ayarları ile bu işler zor olur. Donımsal değişiklikler ile gözle görülür ve sürekli çözümler bulabilirsiniz.

tanı performans ı bulamadım, yardım lütfen

@18 Oca 2013 23:00 ingilizcesi var

tanı performansı şeklinde yok (diagnostics performance) ingilizcesi var

@02 Şub 2013 04:48 bende bulamadım ama tanı performansın ingilizcesi diye ayarları oaraya yaptım maalesef sonuç vermedi...

Windows 8 çabuk yükleniyor ama kapanırken çok uzun sürüyor, resmen çıldırtıyor.

tanı performansı yazılmış her yerde ama yok çevap da yazmıyorsunuz şu an diye de yok ?

Beyler yararli olursa "soluto" diye bir program var .. Bunu indirmenizi tavsiye ederim. Pc nin acilis suresini, hangi programlarin acildigini gorebilirsinz.

herşeyi yapıyorumm ama bilgisayarım hala aynı sekılde açılıyor bir değişiklik olmadı

@14 May 2013 13:48 kardeş format at 64 bit işletim sistemi kur

gereksiz ve kullanmadığınız tüm programları vs.leri silin daha hızlandığını göreceksiniz..

Ya arkadaşlar i7-3770 CPU 3.40GHZ Ekran karti GeForce GT 640 8 Gb 1600 Mhz Ram 1 Tb Harddisk var ' Anlamıyorum bilisayarım tam 57 saniyede açılıyor herseyi denedim başka bir çözümü yokmudur bunun ?

iyi sistemde zaten bunlara ne gerek var.

başlık açılışı hızlandırma anlatılanlar açıldıktan sonraki işlemler

pc imde Tanı-Performans secenegi yoktur nasıl olur

Arkadaşlar Hiç Bir Şey Yapamıyorsanız Şunu Deneyin: Windows + R ( Çalıştır ) ' ı açın ve " msconfig " yazın. (tırnaksız) Bir Pencere Goreceksiniz Şimdi Adımlarımı Takip Edin. Önyükleme >Gelişmiş Seçenekler>İşlemci Sayısını En Yükseğe Alın. Mesela Benimki 2 O Zaman 2 'ye alıcam!

Benim Pc 20 Saniyede Açılıyor Windows 7 Kullanıyorum Yapsam Ne Kadar Süreyle Açılır Veya Windows,u Kaybetmem Değil mi Bilen Lütfen Yardım

Windows+R tuşlarına basın, eventvwr yazın ve Enter'a basın. Uygulama ve Hizmet günlükleri > Microsoft > Windows > Tanı-Performans > Şu an yolunu izlyin. Tanı-Performans diye birsey yok

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play