Windows 7, PC satışlarını ne oranda etkiler?

En yetkili ağızdan şaşırtıcı bir açıklama daha: Windows 7 beklenen PC patlamasına yol açamayacak...

  • Ümit Öncel
Windows 7, PC satışlarını ne oranda etkileyecek?
Ballmer, Windows 7'nin PC satışlarına etkisinin az olacağını söyledi.

Küresel ekonomik krizin de etkisiyle, bir süredir durgun giden yeni bilgisayar satışları, üretici ve perakendecilerin moralini çok da bozmuyor.

Bütün saıtıcılar dünya çapındaki tüm PC'lerin neredeyse %90'ınında kullanılan Windows işletim sisteminin yeni sürümü olan Windows 7'nin çıkması ile satışların yeniden hareketleneceğini umuyorlar. Ne yazık ki onlara kötü haberi vermek Microsoft'un patronu Steve Ballmer'a düştü.

Ballmer katıldığı bir toplantıda Windows 7'nin piyasaya çıkması ile birlikte bilgisayar satışlarında bir hareketlilik yaşanacağını doğruladı ama beklentilerin çok yüksek olmaması konusunda da bir uyarı da bulundu: "Windows 7'ye fazla güvenmeyin..."

Ballmer'a göre Windows 7'nin bilgisayar sektörüne etkisi sadece ufak bir oranda yaşanacak. Ballmer bunun sebebinin ise halen devam eden kriz nedeniyle satın alma kararlarını donduran kurumsal müşterilerin bu tutumları olduğunu söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

İnsanlar, Microsoft yeni bir işletim sistemi çıkardı diye, kullandıkları bilgisayarları çöpe atıp, yeni bir bilgisayar satın alacak değiller. Eski bilgisayarlarını kullanmaya devam edecekler.

Ne garip, eskiden bilgisayara göre işletim sistemi yazılırdı. Şimdilerde ise işletim sistemine göre bilgisayar toplar olduk.

Vistalı PC alanların üzerinden düşünürsek Vista kullanımını sürdüreceklerdir rakamlar bir hayli yüksek.Kimi Vistasını kaldırıp eski makinasında yüklü olan Vista öncesinde kullandığını yüklemiş...Her PC nin kimliği o işletim sistemiyle tanınmış makinanızdır makinanıza ikinci el parça alırken kimlik alıyorlar veya satarken kimlik bilgileriniz alınıyor.Oysa Vistalı PC ye eski kullanmakta olduğunuz işletim sistemini yükleme hatasına düşmeyin.Müsade alın derim.Babanızın arabasının plakasını alıp kendi aracınıza takabiliyormusunuz. Vista dan yeni işletim sistemine yükseltme imkanı tanınmışsa yükselin indirgenme imkanı verilmişse downgrade yapın.Ancak bazı kullanıcılar Vistayı kaldırıp aynı makinaya yeni işletim sistemi yüklüyor....Eski işletim sisteminizle satın almış olduğunuz tüm programları Vista da kullanmaya kalkınca öfkeleniyorsunuz veya yama yükleyip çalıştırıyorsunuz veya o marka kullanabileceğiniz yükseltmeyi koruma programında yapmışsa güncellemelerle kullanılabilir hale geliyor Vista da.Oysa Windows 7 için yeni makinaya gerek var diyorum.İşte bu olumlu düşüncenin bedelini kullanıcıda ağırlaşmasın ve Kullanıcı yeni PC alırken İstediği şeyler yüksek ve hızlı RAM Ekran kartını yeni makinada kullanmak ve yeni ramlerin eski ekran kartıyla uyumlu olmasının yanında Yeni Mainboarda takılmasını ister...Tek şey DVD okuyucu ve DVD yazıcı olması artık CD yazmayı okutmayı ve işletim sistemi yüklemeyi unutun....Flash belleklerin kapasitesi arttı.SSD ler geliyor bunları kullanmak istiyorsanız azıcık bekleyin....

Ballmer heralde bu sözleri söylerken yeni işletim sisteminin zaaflarından falan bahsetmiyordur.Windows 7 piyasaya çıktı çıkıcak umarım bütün beklentilerimize cevap veren bir işletim sistemi olur

Hadi canım ballmer kendinide bizide kandırma,testlerde mükemmel görünüyor ama vista vakasına dönecek yine win sevenda galiba...

söylediğinin tersi çıkıyor hep. o da buna güvenerek konuşuyor olmalı. :)

Bu olayın işletim sistemin kalitesiyle bir alakası yok yeni işletim sisteme mine geçmeye patron başda olmak üzere yöneticisi ve personeli hazırmı bence sorun burda yaşanıyor güncellemek masrafa yapmak yerine şimdilik eskiye devam diyorlar ve maliyeten patron kaçıyor uyumdan ve takipten ise yönetici ve personel kaıyor gibi lakin herzaman güncel olmak en iyisidir diyorum.

komik ama pis kokular alıyorum,şöyle iyi böyle iyi dediler....

Ballmer çok iyi reklam yapıyorsun bravo. Taraftarlarında çok ki yorumlarda hep sana destek veriyorlar.

sadece bu tutumlarımı acaba ya diğer faktörler ne acaba?? windows 7 eski sistemlerdede sorunsuz çalışabilmektedir ve illada yeni bir bilgisayar şartını ortadan kaldırmış durumda. tabiki buna rağmen bu durumu bilmeyen kişiler piyasadaki dolandırma ve aç gözlü para kazanma hırsı ile dolmuş satıcıların ekmeğine yağ oluyor.

Bir adam her resimde mi garip çıkar yahu? :):):)

Ballmer'la devam

Ehhh, hele şüküüüür... Balmer bile itiraf etmiş artık! Kriz işi bahane, Win7 boooşşş, hava - cıva. Ayrıca Xp yi daha uzun yıllar tahtından edemeyeceğini de anlamış ! Afferin adama :))
11.10.2009 15:50

Bu konu neden hep en başta? diğer konular eklense de geri gitmiyor

11.10.2009 15:50

Haberi okumadan yorum yapmaya yeni bir boyut getirmişsin. Yani ne diyeyim. kendini aşmışsın. Devam et..

windows 7 kurdum yönetici hakları algılanamdı diyerekk oyunları calıstırmıyor degisik hatalar veriyor vistaya benziyor home premium ondan daha iyi sanki :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play