Windows 7 PC'yi yeni baştan yaratacak

Win 7'nin sunduğu sayısız yeni özellik, bakın donanım ve PC üreticilerini nasıl etkiliyor?

  • Ümit Öncel
Windows 7 PC'yi yeni baştan yaratacak
Windows 7'nin multitouch özelliği merakla bekleniyor.

Windows 7 sadece kullanıcılar için değil, donanım üreticileri için de büyük bir heyecanla bekleniyor. Microsoft'un yeni işletim sisteminin sunduğu pek çok yeni özellik arasında yer alan dokunmatik ekran desteği ve yüksek kablosuz iletişim kapasitesi, üreticileri şimdiden bu yenilikleri destekleyebilecek bilgisayarlar üretmeye teşvik etti bile.

Bu konuda ilk girişimde bulunan firmalardan biri Dell oldu. Yeni hazırladığı Studio 19 adlı modeli, Windows 7'nin sunduğu olanakları mümkün olan en yüksek seviyede karşılayabilmek üzere tasarlanmış. Ekranın birden fazla noktasına dokunma imkanı veren multitouch desteğine sahip olan Studio 19, Dell'e göre kullanıcıların multimedya alışkanlıklarını kökten değiştirecek bir bilgisayar.

Dokunmatik ekran konusunda Dell'in heyecanını paylaşan diğer bir üretici de HP. Microsoft'la bir arada yürüttükleri çalışmalar sonucunda HP de keni çok dokunmalı ekranlarını üreteceğini ve Windows 7 ile %100 uyumlu olacaklarını açıkladı.

Windows 7 heyecanını şimdiden hisseden diğer üreticiler arasında işlemci ve ekran kartı üreticileri geliyor. Özellikle Qualcomm ve Nvidia aldıkları Windows 7 iletişim ve video yeterlilik sertifikaları sayesinde yeni işletim sisteminin kapasitesini sonuna kadar kullanacak donanımlar üretebilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

süpermiş ya :D

İnşallah bu donanımla gelen PC leri free DOS şeklinde de dağıtırlar. Çünkü ben multitoch'u Linux üzerinde kullanmak istiyorum :)

dokumatik lcd monitör ekran süper olur valla

bunu yaparken büyük ihtimal işlemcinin canına okur bu win7..

tabletpc lerde dokunmatik ekranin cok ise yarayacagini dusunuyorum ama normal dizustlerinde coklu dokunmali touchpad olsa bence daha cok is yapar gibime geliyor.sonucta klavye ve fareyi daha cok kullandigimizi dusunursek.

simdi birileri cikar bu coklu dokunma yuzunden buna da cakma iphone derse sasirmam . net ortaminda gorgusuzlerin sayisi artmaya basladi iyice.

bu multitouch donanımsal bir özellikmi yoksa yazılımsal mı,bende dokunmatik pc var onda çalışcalmı

donanımsal özelliğin yazılımsal desteğiyle çalışması lazım.
Yani hem donanımınız hem de yazılımınız desteklemeli.
Dokunmatik olmayan ekrana yazılımla dokunamazsınız :)
Aynı şey dokunmatik algılayıcı olmayan yazılım için de geçerli.

Tüplüde oluyor demi bu :P

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play