Windows 7, Snow Leopard'ı solladı!

Windows 7'nin yeni iMac'lerde MacOS X'den daha hızlı olacağını rüyanızda görseniz inanır mıydınız?

  • Ali Güngör
Yeni iMac'te Windows 7 daha sorunsuz
Sorunu çözemeyen Mac sahipleri çift işletim sistemine geçiyor

Yeni 27 inçlik iMac'lerin ekran kartlarıyla ilgili büyük bir sorun yaşanıyor. Snow Leopard ile yaşanan sorunlar Windows 7 ile yaşanmıyor.

Apple'ın forumlarında kullanıcılar ekran kartı yüzünden yaşanan sorunlardan şikayetçi. Mac'in yeni geniş ekranında internet tarayıcı içerisinde çalışan filmler, inanılmaz yavaş ve sistemi zorlayarak çalışıyor. Bu problemi daha önce "Yeni 27 inçlik iMac'lerde korkunç bir sorun!" haberinde sizlere duyurmuştuk. sadece flash videolar değil, iPhoto slaytları, Pandora streaming müzik hizmeti ve iMovie videoları da takılmalarla kullanılmaz hale geliyor.

Sorunun kaynağı

Kullanıcılar sordu "Apple uyuyor mu?"

Apple'ın durumla ilgili bir çözümü henüz ortaya çıkmadığı için Mac kullanıcıları sorunu kendi başlarına tespit etmeye ve kendi çözümlerini geliştirmeye çalıştı. Bunun sebebinin iMac'teki ucuz Çin işi bir parçadan kaynaklandığı bile öne sürüldü.

Ancak sorunun donanımda olmadığı sonradan anlaşıldı. Zira Windows 7 kurulu yeni 27 inç iMac'lerde bu sorun yaşanmadı. Mac kullanıcıları Windows 7'nin iMac'te, Mac OS X 10.6 Snow Leopard'dan daha hızlı ve daha sorunsuz çalıştığını görerek dehşete düştüler.

Bundan çıkartılan sonuç, Snow Leopard'ın ekran kartı sürücüleriyle bir sorunu olduğu yönünde. Konuyla ilgili Apple'ın resmi bir açıklaması veya yaması olduğunda sizlerle paylaşacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

haha nerdesiniz mac'çiler

komik bir durum apple dalga geçtiği windows 7 nin eline düştü 27" iMac te win7 mac os x den hızlı çalışıo :D

Oh olsun apple a microsoft yeni işletim sistemi çıkartıyor ben onu geçeyim demenin cezasını çeksin

Artik Apple microsoft reklamlarina cikarken Windows 7'ye satasamayacaktir, tekrardan eski defterleri karistirir :D

işte buna gülerim :) apple'ı zaten hic sevmem nerdeyse madara olacak bu konuda

rezalet :D :D :D :D

:D Mac ci olarak Windows 7 diyorum :D Balyoz Varmı İmaci Kırıcam :D

mac ve apple kullanıcılarına acıyorum aynı fiyata çık daha iyi ürünler var. win7 hepsine basar. win8 de başladı bakalım onasıl olacak.

Sevgili Chip,
Microsoft ile ilgili haberlerde artık övecek misiniz yerecek misiniz bi karar verin. Bi haberde yerin dibine sokulan işletim sistemleri başka haberde yeri göğü inletiyor. Abartı mı geldi yazdıklarım ? Ben haberlerinizin yanında hiç abartı değil.

CHIP Online:
Yayınımız tarafsızdır, iyi yanları da kötü yanları da haber yapıyoruz.

haha.bana para bile verseler mac kullanamam..macın görünüşü adamın psikolojisini bozar..windows7 beni açıyor

27 inçlik Mac çok güzel ve güçlü bir sistem, Snow Leopard da teknik açıdan Windows 7'den daha sağlam. Bu sorunu kısa zamanda gidereceklerdir. Mac'i sevmeyenler de lütfen kötülemesinler.Zaten ekran kartı sürücülerindenmiş sorun, PC'de de oluyor bunlar. Ne PC ne Mac fanboyluğunun alemi yok, PC de kullandım ama Mac'te daha mutluyum, bu kadar basit.

gülme komşuna gelir başına!

apple microsoft tan on numara bir gol yedi...:D..:D...:D...:D....Yakında windows 7 reklamlarında rakiplerini bile sorundan kurtaran bir işletim sistemi olarak sunulursa tam olur bence....:D...:D...:D

yok artık ya!

reklamlarında windows 7ye demediği kalmadı appleın ama kendi sisteminde kendi işletim sistemi bile doğru düzgün çalışmıyo hatta windows 7den bile yavaş ve sorunlu, üstelik macintoshta.

apple a yuh diyorum başkada bişey demiyorum. fena madara olmuş bu sefer. apple karşıtı değilim ama bu sefer tırtlamış :D:D:D

böylece MICROSOFT' UN üstünlüğiü teyid edilmiş oldu, buralarda bana sürekli laf vuran birkaç ziyaretçi ve üyeye boş lafları yüzünden artık cevap yazarak vakit kaybetmeye gerek yok...!!!

pis kurtlu ısırıklı çürük elma şimdi yok 24 inch yok 27 inch CART CURT...!!! diyerek sattığı sistemin parasını almayı biliyorda acaba bu kul hakkını nasıl ödeyecek...????????

şimdi pis kurtlu apple toplu kazıkmı atmış oldu herkese ???

EVET, başından beri savunduğum bir şeyler vardı ve bana senelerdir çektirdiğinin faturasını şimdi milyon dolarlarla ödeyecek...!!!

BOŞ BOŞ MAC' LERİ SAVUNANLARA İYİ OLSUN OH CANIMA DEYSİN...!!!

ben buralarda ve çevremde milleti uyarırken bana kötü sözler sarfeden boş adamların benimle işi olmaz ...

size bir tavsiyem var epılcılar...!!!
mac monitörünün ayaklığını söküp onu 24 ve 27 inch kaliteli bir tepsi niyetine kullanabilirsiniz... MUAHAUAAAYYYTT...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

:D Mac ci olarak Windows 7 diyorum :D Balyoz Varmı İmaci Kırıcam :D

yeni ubuntu da benim bilgisayarı uçurdu !
üstelik 5 kurusta vermeden !
keske vistaya mahkum olmasam da hep ubuntu kullansam !

işte buu microsoft yehaa mac leri çok seviyorum (dış görünüş olarak) ama benim yok laptop kullanıyorum çünkü mac le pahalı birde bu ekonomik krizde :( her teknoloji marketine gittiğimde maclerden ayrılmıyorum ama işletim sistemi alışılacak gibi değil (bana göre) uzun tuttum :D

Windows xp de 7 de gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemleridir. (Buna her açıdan bakmak lazım, sistem kaynakları kullanımı, desteği, kullanım kolaylığı, programlar, oyunlar v.s.) Windows 7 çıkmadan sıradan bilgisayar kullanıcılarının bile diline dolandı. Sokakta Snow Leopard desem kaç kişi anlar???

:D haha Cici kız sistemi Mac ler yalan oldu! ...

-Batuhaaann bana format atarmısıııınnn!!!
+atarım yavrum ayıpsın... yüklimmi windows 7 ?!

:D:D

Neye göre mac i kötülüyorsunuz, donanım hatası olmus bir güncelleme ile düzeltilir, dünyanın en iyi markalarıdada (otomotiv, elektronik, makina vs) zaman karsılasılan bir durum, hiç olmassa apple sunumlarında mavi ekran görme fırsatına nail olamadık, hatırlatayım; bill gates xp sunum(lansman) yaparken xp büyük bir hata vermiş o göz alıcı mavi ekran cıkmıs ve bütün dünya bununla yıllarca dalga gecmişti yani diyecegim şu ki dünyanın en iyi işletim sistemi MacOs X tiiiiirrrrrrrrr.

demekki mac donanımları gerçekten iyi.o hata giderilince tadından yenmez.lakin sokaktakiler snow leopard görmüşmü ki

Apple Snow Leopard ile kış uykusuna girdi, bir an önce uyandırılmalı Google'un işletim sistemi geliyor :)

Bu habere gülerim. Kusura bakmasınlar Chip'in microsoft tutumunu hep eleştirmişimdir... Yani bu kadar abartılır!

mac donanımları iyi diyen arkadaş sorarım sana mac in kullandığı hangi parça pc den farklı? ayrıca mac alırken gerçekten ne satın aldığını biliyor musun?

bu sorum özellikle windowsculara gelsin
kedi uzanamadığı ciğere .... der.

aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki boşluğa getirilirse anlatım bozukluğu düzeltilmiş olur ?
a) dalak
b) mındar
c) ciğer mi hani nerde
d) elbet birgün sana uzanacağım
e) yine kuru ekmeğe talibiz

cevabı önümüzdeki yorumlardadır

Herkes hata yapabilir. Microsoft da zart zurt güncelleme yapmıyor mu sanki.

Sevgili Chip,
Bence haber hakkındaki tarafsızlık yorumları kullandığınız başlıklar yüzünden. "yeni imac'de win7 daha sorunsuz". Bunun anlamı açık olarak, win 7'nin imac'de mac os'den daha sorunsuz çalıştığıdır; ki bu kadar saçma birşey olamaz. Haberdeki ise optimizasyon hatasıdır ve muhtemelen güncelleme ile giderilir.
Açıkçası hem mac os, hem de windows kullanıyorum. Bu konuda taraf değilim, ikisini de kullanış amaçlarım farklı(neler olduğunu açıklamak gereksiz, her bilgisayar kullanıcısının kendine göre özelleşmiş ihtiyaçları vardır, genelleme yapmamak lazım).
Ama yazılardan ziyade, başlık üslubunun ben de taraflı olduğunu düşünüyorum.Zira bu haberin içeriği de mac os'de yaşanan(windows'ta da yüzlercesi bulunan) belirli tek bir yazılım donanım uyuşmazlığıdır. Büyütülecek birşey olmadığı gibi haber konusu olduğunu bile tartışırım, tıpkı windows için yapılan 1001 türlü karalama haberi gibi.

CHIP Online'ın notu:
CHIP Online tamamen tarafsızdır ancak görüyoruz ki pek çok yorum ağır bir şekilde taraflı. Sırf birileri bir işletim sistemine veya markaya hayran diye veya başka bir sebepten bu konudaki haberleri yapmamamız veya durumun öneminin küçümsenmesine sebep olacak bir başlık kullanmamız söz konusu olamaz. Durum önemine uygun yansıtılmıştır.

arkadaşlar yapmayın.

aynı donanımda bir işletim sistemi sorun çıkarırken diğeri düzgün çalışıyorsa, sorun donanım değildir, yani "ekran kartını" suçlamayın.

sorun sürücüler, işletim sistemi servisleri ya da plug-in tarzı ek servislerdir. yani yazılımdır.

bilgisayarlar kaosla çalışmaz, mükemmel mantıkla çalışır.
ifadelerimiz, yorumlarımız, algımız, tepkimiz ne kadar mantıklıysa digital alemde de o kadar tutarlıyızdır.

uçurması normaldir.
çünkü windows NT(New Technology) 90ların başında tasarlanmış yepyeni bir sistem mimarisidir, moderndir.

macos ise bir linux türevidir, linux da unix. unix ise 1970lerin başında DEC PDP makinelerine geliştirilmiş o günün koşullarına uygun, text-terminal tabanlı bir işletim sistemidir.
ne kadar modifiye edilirse edilsin, temel olarak günümüz koşullarına uymakta zorlanır. zaten zorlanmasa, pratik olsa, bedava yüzlerce linux sürümü varken microsofta %95 piyasa vermez kullanıcılar.

Bidaha yeni laptop alırsam içindeki kurulu olan vindozu istemicem. Enayi gibi basmışım o kadar parayı vista için microzorta ya. Ubuntu 9.10 deneyin arkadaslar. Wine ı da kurun 250 $ ınızdan olmayın!!

alıntı:"bu sorum özellikle windowsculara gelsin
kedi uzanamadığı ciğere .... der."

yahu arkadas sorarım sana windows ile mac arasında bi karsılastırma yap gerek program gerek oyun desteği olsun windows hep daha önde olmaya devam edecek. 15 sene önce windows95 cıktıktan sonra insanlar bilgisayarın eglenceli yanlarını farkettilerde pc kullanımı cok hızlı şekilde yaygınlastı, mac'in masaustu yayıncılıkdaki ünü ya da başarısı sayesinde değil.

Bazen yorum yaparken Microsoftu haksız yere eleştiryorsunuz. bugun dunya da bilmem kac milyon insan bilgisayarsız yapamiyorsa bu başarının en haklı sahibi microsofttur.

Bugün ekran kartlarının, ses kartlarının ve daha bir cok yan ürünün olağan üstü derecede gelişmesinin de de en büyük pay Windowsun değilmidir?

MS e tekelci diyenler Apple'ı hiç görmüyor. Para verip aldığınız telefona bile istediğiniz yazılımı yuklemenize izin vermeyen Apple'a neden bu kadar duskunsunuz anlamak mumkun değil.

Siz sadece goruntu için intel tabanlı windows sistemlere vereceğiniz paranın kat kat fazlasını mac sistemlere yatırıpta burda ciğer - kedi benzetmesi yapıyorsunuz.

<alıntı:"bu sorum özellikle windowsculara gelsin
kedi uzanamadığı ciğere .... der."

yahu arkadas sorarım sana>

boşver kendi haline bırak elma kurtlarını. :)

yaklaşık 30 yıldır aynı yaygarayı yapıyorlar ama o kadar övdükleri, göklere çıkardıkları sistemleri %5 piyasa bile edinemedi. ezik bir sistem. çöpe giden lisa sistemlerini, pdalarını internetten araştırın.
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lisa

zaten elma kullanıcıları sistemlerini pek iyi tanımayan amatör kullanıcılar. sistemlerini sökmezler, bakım yapmazlar, nasıl çalışır bilmezler. onlarda para çoktur 1-2 program için mac alırlar, süs vitrini niyetine kullanılar bilgisayarlarını. hatta işlemcilerini bile 2 kere kökten değiştirdiklerini bilmezler.

x86 pcler ise hergün çinden norveçe kadar kullanıcıları tarafından kurcalanır, bozulur, tamir edilir, geliştirilir; damardan sevilir, güzel bir imecedir.

macler de çok umrumuzdaymış gibi bize saldırırlar. oysa interneti yayan pcdir, internette herşey pc uyumludur.
sanırım kendilerini üvey evlat hissettikleri için agrasif davranıyorlar.

Neye göre mac i kötülüyorsunuz, donanım hatası olmus bir güncelleme ile düzeltilir, dünyanın en iyi markalarıdada (otomotiv, elektronik, makina vs) zaman karsılasılan bir durum, hiç olmassa apple sunumlarında mavi ekran görme fırsatına nail olamadık, hatırlatayım; bill gates xp sunum(lansman) yaparken xp büyük bir hata vermiş o göz alıcı mavi ekran cıkmıs ve bütün dünya bununla yıllarca dalga gecmişti yani diyecegim şu ki dünyanın en iyi işletim sistemi MacOs X tiiiiirrrrrrrrr.

---------------

Hani mac kusursuzdu ve windows gibi sorunlar çıkarıp baş ağrıtmıyordu?
iki gün öncesine kadar bunu savunmuyormuydun sen sanki apple babanın markası gibi! şimdi ne oldu herkes hata yapabilir oldu dimi!

haa ozaman windowstada hata çıkabilir dil uzatma. otur sen kuzu kuzu mac kullan tamammı hadi.

Birileri bir işletim sistemine markaya hayran söylemi, Windows fanlarının daha doğrusu Anti-Apple kişilerin söylemidir. Bilgisayar dünyasında Toshibanın, Vaionun, Dell in hayranı yoktur, Apple'ın vardır. Bunun sebepleri de en başta sorunsuzluğudur ve
Yukarıda çıktığı iddia edilen sorunların, çok sınırlı kişilerde ve 40 yılda bir çıkmasıdır. Diğer üreticilerde bu sorunlara her zaman rastlanmaktadır.
Yoğun olarak hem Windows, hem Mac kullanıyorum. Mac alalı 1,5 yıl oldu, ve hiçbir soruna rastlamadım. Bir kere yavaşlamadı, bir kere fromat atmadım. Mac kullanan kişilerin herhangi bir soruna rastladığını da duymadım. Windowsta sürekli türlü sorunlarla karşılaştım, saçma sapan sorunlar hem de. Bazen bu sorunların üstesinden gelmek için format atmam bile gerekti.
Ama niyeyse durmadan Mac sorunlarıyla ilgili haberler çıkıyor, ve niyeyse bir kere bile gerçekten canlı olarak görünmeyen, bi yerlerde birileri tarafından çıktığı iddia edilen sorunlarla ilgili bu haberler. Kanlı canlı windows saçmalıklarıyla ilgili haberler yok.

Bu haberin tarafsız olduğu iddia edilmiş, Yahu, haberin başlığı Mac üzerinde Windows 7 nin, Mac OS X ten hızlı çalıştığı yönünde. Bu mu tarafsız başlık? Allahaşkına Chip online bünyesinde bir tane bunun imkansız ötesi olduğunu bilen insan yok mu?

yaklaşık 30 yıldır aynı yaygarayı yapıyorlar ama o kadar övdükleri, göklere çıkardıkları sistemleri %5 piyasa bile edinemedi. ezik bir sistem. çöpe giden lisa sistemlerini, pdalarını internetten araştırın.
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lisa

1- Apple Lisa, dünyanın ilk grafik arayüzlü bilgisayarı. 10.000 dolar olduğu için zamanında, ve hemen arkasından 2500 dolarlık macintosh çıktığı için satılmadı.
Pazar payı %5 değil, %12. Ayrıca, kendi hedeflediği pazarda,
BİRİNCİ.
1000 dolar üzeri bilgisayarlarda DÜNYANIN EN ÇOK SATAN MARKASI APPLE.
üstelik PAZAR PAYI %90.

----------------------

zaten elma kullanıcıları sistemlerini pek iyi tanımayan amatör kullanıcılar. sistemlerini sökmezler, bakım yapmazlar, nasıl çalışır bilmezler. onlarda para çoktur 1-2 program için mac alırlar, süs vitrini niyetine kullanılar bilgisayarlarını. hatta işlemcilerini bile 2 kere kökten değiştirdiklerini bilmezler.x86 pcler ise hergün çinden norveçe kadar kullanıcıları tarafından kurcalanır, bozulur, tamir edilir, geliştirilir; damardan sevilir, güzel bir imecedir.

2 - Bu konuda istatistikler yayınlandı. Teknolojiyi daha çok takip eden, bilgisayarları daha çok bilen insanlar Apple kullanıyorlar.
Zaten, NASA dan tutun, Google'da, MIT de, Harvard'da, Hollywood Universal Studios, muzik studyolarında ta Mac lerin kullanım oranı %90 larda. Dünyayı takip etmediğiniz, bu konularda bilgili olmadığınız çok açık. Birkaç belgesel bile bunu görürsünüz.

---------
macler de çok umrumuzdaymış gibi bize saldırırlar. oysa interneti yayan pcdir, internette herşey pc uyumludur.
sanırım kendilerini üvey evlat hissettikleri için agrasif davranıyorlar

3- Internetteki herşeye Mac'ler de uyumludur. Internet, PC üzerinde değil, UNIX üzerinde icat edilmiştir. Mac OS UNIX tabanlıdır.
Ayrıca tüm tahminlerde öngörülen nmobil internetin PC deki internetin önüne geçeceğidir, ki Apple ın mobile safaride payı %60 dan fazladır.
Mobil sitelere girenlerin %60ı Iphonedan girmektedir.

centuari babanın markasıda mı böyle savunuyon appleı sanane.

belliydi böyle olacağı.

puhahahaha... Demek Win7 Apple'ın kendi bilgisayarında kendi işletim sisteminden daha hızlı çalışıo haa?... puhahahaha xDDD... Bundan daha komik bi durum düşünemiyorum... hahahaha xDDDDD

eee artık Microsoft, "Win7 MacOS'u iMac'te bile geçti" diye reklam yapmazsa olmaz!!! e böyle bi reklamı hak etti bu elma...

hayatında mac kullanmayanlar yorum yazıyor burada... siz bu kadar anlarsınız bu işten... elinize bir macbook versem eliniz ayağınıza dolaşır. çok bilmiş gibi birde tantana yapıyorsunuz burada, bırakın bu windows aşkını... bu kadar yenilikçi bir alanda bu kadar tutucu olmayın... windowsun ürettiği herşeyi gördük bu güne kadar... cok iyi olsaydı bilirdik söylerdik windows en iyisidir derdik... geçin böyle haberleri filan

arkadaşlar u an çalıştığım işte kullandığm belge formatmarını sadece pc de düzenleyebildiğimden pc kullanıyorum eğer bunu macle yapmam gerekseydi mac kullanırdım.

pc ciler macçileri parası bol teknolojiden anlamayan insanlar olarak görürken mac kullanlar pc kullananları çağın gerisinde yeri geldiğinde fakir olarak nitelendiriyorlar.

bu meseleye neden bu kadar taktığınızı anlayamıyorum gerçekten . sağolsun vermiş chip yine mac mi? pc mi? haberi birbirinizi yiyorsunuz.
aferim devam edin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play