Windows 7, sonunda Windows XP'yi geçti mi?

Microsoft'un emektar işletim sistemi Windows XP, sonunda yerini Windows 7'ye bırakıyor mu?

  • İpek Cankaflı
Windows 7, Windows XP'yi geçti mi?

Windows 7'nin Ekim 2009'da piyasaya sürülmesi ile beraber Microsoft, dünya üzerinde birçok bilgisayar kullanıcısının Windows XP'yi bırakmaması gibi bir gerçekle karşı karşıya kaldı.

Bugün StatCounter internet sitesi gösteriyor ki; Haziran 2012'den önceki ay; Windows 7 sonunda dünya çapındaki bilgisayarların büyük çoğunluğuna; yüzde 50.2'sine yerleşti. Yine StatCounter'a göre 11 yıl once piyasaya sürülen Windows XP ise şu an bilgisayarların yüzde 29,91 inde var.

Fakat, Net Applications'ın Haziran araştırmalarına göre Windows XP hala yüzde 43.61 ile zirvedeki yerini korumakta, Windows 7 ise yüzde 41.59 ile ikinci sırada yer almakta.

Microsoft, Nisan 2014'de resmi desteği sona erecek olan Windows XP'yi hala çok fazla kişinin kullanması nedeniyle endişeli. Şirket şimdiye dek bu konuda şirketleri birkaç kez uyarmış, Windows 8'in resmi çıkış tarihini beklememelerini söylemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

artık bitti xp bilgisayarıma bile kurmam

xp halen dünyanın en iyi işletim sistemi.stabil hızlı çalışkan hatasız.p4 işlemci 1 gb ram'le bile uçak kadar hızlı çalışır.

Windows Xp çok stabil ve hızlı bir işletim sistemi. Bilgisayarcı olduğum için öğrenmek ve görmek amaçlı zorunlu olarak win 7 kurdum ama xp'yi aramıyor değil gözlerim. 10 yıllık alışkanlık var sonuçta..

@02 Tem 2012 21:19 boşuna kendine PC ciyim deme.. XP ile windows7 arasında dağlar var..pes sana

@02 Tem 2012 21:19 Bence bir bilgisayar tamircisi XP hayranı olamaz!!!

bıktık artık xp den yaaa

allah mustakımınızı versin iksipi ne yahu? hala bunu kullanan zavallılara sadece ve sadece acıyorum mu desem.. yok yok demiyim alınıyolar sonra :)

bunları gördükçe windows 8'in kullanım oranlarında ezileceği günleri aklıma getiriyor keyif alıyorum

Hikaye bunlar. Ben xp kullanicisi olarak, neden hala cizim, yazilim, programlama icin xp den baska surumlerde calisamiyorum. En basiti plc icin bile xp kullanmak zorundayim. Digerlerinde calismiyor bu yazilim programlari.windows 8 cikti cikacak daha bir kere vista yuklemedim.

lütfen biraz bilgi edinin de yorum yapın..PC dünyası çok bilenlerle dolu olmasa ne kadar iyi olurdu..evet olurdu ....

xp kullanıcılarının acınacak durumda olduklarını düşünencele acıyorum.

ben inş. teknikeriyim mimari progrmlar autocad archicad 3d max vb. progrmalar ofiste windows 7 stabil ve hızlı bir kere bile yavaşlama takılma vs. bir şey olmadı kendi pc mde win 8 yüklü artık hızı siz düşünün 3d modelleme yaparken takılmadan yapabiliyorum.

Windows XP SP3 bana Windows 98 SE'yi hatırlatıyor. XP ilk çıktığında tabi henüz hizmet paketleriyle kemale ermemişti ve çok sorunluydu. Uzunca bir süre Windows 98 SE'ye devam ettim.Sonra Microsoft hizmet paketlerini duyurdukça XP'yi çok sevmeye başladım ve başladık. XP'nin en büyük üstünlüklerinden birisi de NTFS üzerine oturabilmesiydi.

windows vista gereksizdi, 7 de gereksizdi. Wİndows XP Service Pack 4 ile birlikte directx 10,11 desteği de gelseydi işte o zaman Windows XP daha da mükemmel olurdu. İlla yeni birşey çıkarıp satacaklar. Her şeyin görsellikten ibaret olduğunu düşünmüyorum.

bence donanım burda önemli yani son model gtx GPU ve i7 CPU ya sahip bir makinem olsa düşünmeden w7 kullanırım elbette.. mw3 bf3 crysis2 ass. creed vs vs oyunları en yüksek kalitede oynamayı kim istemez? bunu xp de yapamazsınız ama makinemin gücü belli neden alıştığım düzeni bozayım ki? xp forever

win8 de wista gibi olursa microsoft father'lara gelir.! baksana xp'i daha öldürmeye çalısıyor :D bence win8 yerine xp yi geliştirmeliydi

Öyle yada böyle Windows XP'nin sonuna gelinecek ama tabi kullanıcılar bundan etkilenecek.

XP ölür mü yahu :) Oyunları DirectX 10 veya 11'de oynamayıverin. XP herşeye yetiyor. 64 bit versiyonu da var. Daha ne olsun.

hep aynı tantana ya sıkıldık artık temcit pilavı gibi önümüze konan aynı haberlerden...

i3 altı pcler xpnin iyi olduğu iddiasında bulunabilirler bu mantıklı ama tepkilerinde biraz ölçülü olsalar iyi olur. i7 makineye xp kuran aptal varmıdır bilmem. tamam xp iyidi hoştu ama fazla kaptırmayalım kendimizi 10 sene geçti xpden bu yana. sistem geliştikçe kullanım kolaylığı artıyor hatta vista için bile bu geçerli. tamam biliyoruz vistada kasıyor vs. ama adamlar birazda kullanıcı için erişim kolaylılığına dikkat ediyor, bunu yaparken hıza dikkat etmeleri gerekiyordu bu win8 zaten tabletlerde de çıkacağı için ön yargılı olmayın bence xp deki hız ile aynı bi hız hatta daha hızlı bile olucaktır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost