Windows 7 SP2'den ne beklemeliyiz?

Windows 7 Service Pack 2 neler sunacak, ne zaman çıkacak ve ondan ne beklemeliyiz? İşte cevaplar...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7 SP2'den ne beklemeliyiz?
Windows 7 SP2'nin 2012'nin ortalarında gelmesini bekliyoruz

Windows XP için yayınlanan Service Pack 2 ve Vista için yayınlanan Service Pack 1, işletim sistemlerinde önemli geliştirmeler sağlamıştı. Windows 7 SP1'de ise yeni özelliklerden daha çok bir güncelleştirme paketi ile karşı karşıyaydık. Peki Windows 7 Service Pack 2 bize ne sunacak?

Şimdiye dek gelen güncellemeleri saydığımızda SP2'nin 100'ün üzerinde güvenlik ve performans güncellemesini içereceğini söyleyebiliriz. Windows 7, Ekim 2009'da satışa çıkmış, SP1 ise tam 16 ay sonra bu sene Şubat ayının sonunda yayınlanmıştı. Yeni hizmet paketlerinin 12-18 ay arayla geldiğini düşünürsek, SP2'nin 2012'nin ortalarında gelmesini bekleyebiliriz.

Service Pack 2'deki özellikler

SP2'de otomatik güncellemeler yoluyla elde etmediğimiz 'Hotfix' adındaki güncellemeler yer alacak. Hotfix'ler, sadece belirli sistemlerde ve belirli yazılım ve donanımlar bir araya geldiğinde meydana gelen sorunları gidermeye yönelik onarımlar. Hotfix'ler, genellikler Microsoft destek sitesinden sağlanıyor.

Service Pack 2'den beklediklerimiz

Windows 8'deki büyük yeniliklerin Windows 7 SP2'de olmasını beklemiyoruz, ancak güncellemeden öte bazı yenilikler sunulmalı

Service Pack 2'den beklediklerimiz

SP2'nin sadece hataları gidermekten öte bir paket olacağını umuyoruz. Arama performansı Windows 7 ile beraber oldukça gelişti, ancak başlat menüsünde arama zamanla yavaş bir hale gelebiliyor.

SP2'nin USB 3.0 ve SuperSpeed için de direkt bir destek sağlaması oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede bir USB 3.0 eklenti kartı taktığımızda bir sürücü yüklemeye gerek kalmayacak.

Windows 8'le beraber gelecek sanallaştırma ve hızlı açılma gibi özelliklerin SP2 ile gelmesini beklemiyoruz. Ancak Kinect'in SP2 ile beraber Windows 7'de desteklenmesi, heyecan verici bir gelişme olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

sp2i merakla bekliyorum

doğmamış çocuğa don biçmek bu olsa gerek ..

sp1 bile çok gerekli değildi :) windows 7 gayet stabil bir işletim sistemi olarak çıktı.windows 98 den windows 7 ye kadar tüm windows ları kullandım.hepsi ilk çıktığında sorunlarla geliyordu ama windows 7 hiçte öyle değildi :)

vista sp3 bekliyoruz asıl

Tıpkı XP gibi Windows7 ye de yağmur gibi güncelleme yağmaya başladı. Yamalı bohçaya döndü. İndir indir bitmiyor. İşi gücü bıraktık habire güncelleme indiriyoruz. Gece uykuda millet kabus görünce canavar hortlak filan kovalar ben ise kabuslarımda Windows güncellediğimi görüyorum. Yeter artık oynatmaya az kaldı.

Artık biliyoruzki "Windows" demek service pack, hotfix, patch demek. Aslında bu biraz da yeterli bir BETA süreci yaşanmadığını gösteriyor. Yeterliden kastım süre olarak değiş işleyiş olarak...

Bir işletim sisteminin elbette açıkları olabilir, hepsinin herzaman olacaktır da ancak bunlarda iş biraz abartıldı gibi. Yamalı bohçaya döndü. Hele XP'den bahsetmiyorum bile, çıkan güncellemenin, düzeltmenin haddi hesabı yok :)

kinect'im var bir gelsin çok rahat kullanım olacak pc'yi :)

arkadaşlar sp1 kendisinden önce çıkan yamaların toplamı olan bi paketmi yoksa farklı yamaları içeren bi paketmi ?

Güncelleme istemeyen güncellemeleri kapatır. Sistemin bir ihtiyacı va ki güncelleme sunuyorlar.

Artık biliyoruzki "Windows" demek service pack, hotfix, patch demek. Aslında bu biraz da yeterli bir BETA süreci yaşanmadığını gösteriyor. Yeterliden kastım süre olarak değiş işleyiş olarak...
------------------
kusura bakma ama söylediklerin tamamen saçmalık.
patch, yama, güncelleme ıvırzıvır sadece windowsa özgü şeyler değil.
windowsun yanında ubuntu da kullanıyorum ve hiç de windowstan aşağı kalır yanı yok güncelleme sıklığı konusunda.

Lunix oyun yapımcıları tarafından desteklesense düşünmeden Lunix geçiçem ,şu sıralar Lunixe 1 hayli merakım depreşdi sati...Oldum olası Tekelçi zihniyeten nefret etmişimdir.

Bekliyoruz bakalım.

pardüs , crysis yapımcılarıyla anlaşsa bir kıyak geçilse linux üzerinde de oynatacağız deseler var ya tarihe geçerler. Bildiğim tüm duaları pdf pdf yolarım.

SP1 deki gibi hiç bir şey değişmez, zaten beklentim bile yok

chipe hayranim ben yaa. microsoft yazilim merkezi mubarek. bundan 1 yil sonra microsoft un cikaracagi urunlerin yol haritasini ciziyor. ama microsoft un haberi yok

Ben soyleyeyim Windows 7 SP 2 den ne bekledigimizi...
- Windows XP deki sistem menu yapisinin birebir aynisini bekliyoruz... Sistem ayarlarini karmakarisik menu ile yapmak istemiyoruz... Windows Xp de 2 tikla hallettigimiz isleri 5-6 tikla halletmek istemiyoruz...

Bios S3 (STR) Özelliğinde Sleep Mod dan Uyandığında Ekranın Açılmaması Bug'ının Düzeltilmesini İsterdim.

win 7 de bos sp leride boş

Ha ha ha, nerade kaldı bu SP2 hala gelemedi yahu?

Win Xp ile birlikte bence Win7 çok iyi... hatta bazı konularda xp den çok daha iyi, mesela xp nin çalıştırmadığı birçok eski oyun ve uygulamaları win.7 çok rahat çalıştırdı... win8 RTM'yi denedim beğenmedim bu bence 2. millenyum faciası olabilir...

Sen de yorum yaz