Windows 7 ve DirectX 11 işbirliği

AMD ve Nvidia ile birlikte çalışan Microsoft bakın DirectX11'in gücünü Windows 7'de nasıl kullanacak

Windows 7 DirectX 11'le daha güzel, daha hızlı...
Nvidia ve AMD Apple'ın OpenCL'ine de destek veriyor

Windows 7'nin görselliğini geliştirmek ve görsel arabirimdeki ekran kartı kullanımını arttırmak isteyen Microsoft, donanım yapımcılarıyla yakın bir çalışma içerisinde. Uzun zamandan beri beklenen bazı işlemlerin CPU'dan GPU'ya kaydırılması ve çok çekirdekli işlemcilerde işlemlerin etkin bölünmesi gibi özellikler Windows 7 ve DirectX 11 ile kullanıcıları bekliyor olacak.

Yeni işletim sistemi Windows 7, malum DirectX 11 destekli geliyor. Oyun geliştiriciler de en son sürümdeki yeniliklerden faydalanarak çok daha yüksek kalitede grafikleri oyunlara taşıyacak.Daha gerçekçi grafikler ve daha hızlı çalıştırılan medya dosyaları bu sayede gerçek olacak.

DirectX 11'in önemi, işlemleri çekirdeklere bölerek performansı arttırmasından ve CPU ile GPU arasında karar vermesinden geliyor. Windows 7 video işlerken ana işlemciden değil, ekran kartının grafik işlemcisinden faydalanarak bu işi çok daha hızlı yapacak. Bu sayede aynı anda CPU başka işlemlerde uğraşabilecek. Sadece video işlemek de değil, Photoshop gibi programlarla resimler üzerinde değişiklik yapmak, film izlemek gibi işlemler de CPU yerine GPU'yu kullanacak.

Microsoft devlerden destek alıyor...

AMD ve Intel'le birlikte çalışan Microsoft her iki firmadan da Windows 7 için DirectX11'de destek alıyor. AMD haziran ayında prototip bir DirectX 11 GPU sergilediyse de henüz ürünü ortaya çıkartmadı.

Bu konuda Apple, Microsoft'la rekabet içerisinde. Snow Leopard isimli Mac OS X 10.6'da işlemci ve ekran kartına işlem dağıtmak, paralel işlem yürütme ve çok çekirdeği verimli kullanmak gibi özelliklerin yanı sıra OpenCL isimli programlama araçları seti desteği de bulunuyor. Üstelik hem Nvidia hem de AMD hem DirectX 11'i, hem de OpenCL'i destekleyeceklerini açıkladılar.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

opencl ne ki? opengl i biliyorumda. alala benim atladığım bir teknolojimi?

opencl yeni bir teknoloji. Apple ile Khronos diye bir şirket geliştiriyor. DX 11 gibi hem ekran kartını hem işlemciyi kullanıyor. Buda yüksek performans sağlıyor. Yanlız herkezin kabullendiği birşey var. Directx oyunlarda olmazsa olmaz api. Grafik kalitesi 9 dan bu yana durmadan artıyor.

Bakalım kartlar çıksın göreceğiz ;)

evet böyle olması daha iyi.

dx10 kartları dx11 kullanabilir duruma getirseler keşke. işin yoksa birde dx11 kart al

PEKİ DX 10.1 UYUMLU EKRAN KARTIMIZ DX 11 E YÜKSELECEK Mİ YOKSA AYNI MI KALCA ? AYNI KALDIKTAN SONRA DX 11 NE İŞİME YARAYACAK

PcMaKeR yazmış:
Hemen sahiplendiler zaten kendilerine mal ettiler.
OpenCL = OpenGL + OpenAL
Kimsenin tekelinde degil, OpenGL lisansi geregi public oldugu icin isteyen kullanabiliyor, Silicon Graphic'in urunu.
Yine OpenAL de oyle.
OpenCL bu ikisinin birlesimi ve dolayisiyla normalde ucretsiz olmasi gerekirken, macintosh platformuna uyarlanmasi amaciyla tekele baglandi.

aradaşar müjde : bundan sonra tek işlemcili ve tek çekirdekli grafik kartları tarih olmaya başlayacak ve yeni bir dönem başlıyorrr, çok çekirdekli GPU; aynı intel işlemcilerde olduğu gibi. Direcx 11' e boşu boşuna çoklu çekirdek desteği koymadılar değilmi ?

kabak çekirdeği değil bu kardeşim işlemci çekirdeği :)

opengl demek istedi belkide ama opengl zaten vardı

Ya DX10 kart sahipleri ne olacak.Şuan peynir ekmek gibi satılıyor.
kısa bir zaman sonra elinde mi patlayacak bu kartlar sahiplerinin yani??

tam ekran kartı almayı düşünüyodum dx11 duyunca vazgeçtim :D crysis de full performansı biraz daha ertelemem gerekiyor

Ya DX10 kart sahipleri ne olacak.Şuan peynir ekmek gibi satılıyor.
kısa bir zaman sonra elinde mi patlayacak bu kartlar sahiplerinin yani??
Bugün 00:56

-----------------------------------------

Merak etme. DX11'i DX10 kartları kullanabilecek. Ama DX11'in tüm nimetlerinden faydalanamıyacaksınız. Nasıl DX9 kartlar DX10 oyunları açıyor; ama DX10'un nimetlerinden faydalanamıyor, bu da aynı şey.

En iyisi bu aralar bilgisayar için ekran kartı,işlemci,ram gibi temel donanımlar almamak daha iyi olacak sanırım win7 nin peşinden baya bir yenilik gelecek gibi görünüyor.
--------------------------------------------

PEKİ DX 10.1 UYUMLU EKRAN KARTIMIZ DX 11 E YÜKSELECEK Mİ YOKSA AYNI MI KALCA ? AYNI KALDIKTAN SONRA DX 11 NE İŞİME YARAYACAK
-------------------
Dx 10.1 kullanıcıları olarak dx 11 kartların Türkiye pazarına düşüp el yakmayacak fiyata gelmesini beklemek başka yapabilecek bir şey yok.

dx11 kart almnız gerekiyor yani dx10 ve dx10.1 alanların elerinde patlıyor, herzamanki gibi.

adamklar hala çatır çatır DX10'lu ekran kartı satıyor. Biz de GXT 275 alanlardanız. Nolucak şimdi??? İnsanı aptal yerine koyuyor bu teknoloji yada teknoloji adı altında dönen sömürü çarkı...

direct X , korkunc bi teknoloji, çoğu insan sadece duymuştur, nasıl çalıştığını bilmez bile, bence Chip bunu anlatmalı..ne dersiniz?

boşa bu kadar yaygara yapıyorsunuz win7 dx 10 destekliyor fakat dx 11'i desteklemiyor diye hiçbirşey çalışmayacak diye birşey yok. ona bakacak olursak xp'de dx 10 desteklemiyor gerçekte nasıl çalışıyor oyunlar ozaman acaba??? dx11 etkin kullanmanın sadece ekran kartıylada bitebileceğni garanti edebileniniz varmı o da yok o yüzden boş işlerlen uğraşıyorsunuz. open cl destekli amd işlemciler için birde yeni anakart gerekecek sanırsam boşa debelenmeyin bekleyin hepsi yerleşsin sonra değişecek herşey.

Adamlar DX11 olacak diyor ve oluyor. Bizler de kuzu kuzu...

Yahu DX11 için çok celallenmişsiniz ama DX10 destekli oyun sayısı da çok değil yani.

bu iyi olmuş artık ekran kartı en sonunda çok işe yarar bir konuma geliyor

dx10 oyunları sanıldığı gibi xp de çalışmıyor, üreticiler ayrıca derlenmiş çalıştırılabilir dosyalar kullanıyor. dx10'nun da tüm nimetlerinden yararlanılmadığı için çok büyük farklar ortaya çıkmıyor. Zaten kullanıcıların çoğunun ekran kartı dx10 komutlarını anlayamıyor bu yüzden dx9 grafikleri görüyorlar.

dx10 ile destekli oyunlar çıktı ve yeni çıkacakların büyük çoğunluğu destekleyecek ama sorun yukarıdaki paragraf ile aynı, xp kullanıcıları için ayrıca dx9 versiyonunun yapılması gerekiyor, bu yüzden zaman kaybetmek yerine sadece dx9 ile yapıp geçiyorlar denilebilir.

directx 10 yada 11 i ayrica indirip win7 ye yada vistaya kurmak gerekiyormu yoksa isletim sisteminin icindemi zaten?
birde indirmek gerekiyorsa linkini verebilecek birisi varmi acaba.

Sayın 23:05
Vista'da direcx 9 - 10 ve windows 7 direcx 9 - 10 - (?11?) halihazırda mevcut sonradan kurmanıza gerek yok fakat güncelleme yapabilirsiniz, google bu konuda emrinizde
(Vista'da direcx 11 olacak mı henüz bilgim yok)

DX15 ne zaman çıkacak bilen var mı? Ben ona yatırım yapacam da. :):) Şimdiden para biriktirmeye başladım. Kumbarama her gün para atıyorum.

bizim şuanki ekran kartlarıyla uyumlu olmayacaksa eğer dx11 den direk dx12 ye atlayacak yeni ekran kartı yada laptop alanlar :D dx12 çıkıncaya kadar yeni bilgisayar alırmıyım bilmiyorum.dx13 de olabilir:D

işlemcilere yolun sonu göründü gibi, her gelen yeni direct X ekran kartına daha çok iş veriyor, ekran kartları bu işten mutlu elbette, aslında her şeyide yapacak kapasiteleri var..her şey görsellik ne de olsa, işlemcilere para harcamaktan kurtulmak güzel olurdu, "onboard işlemciler"..haha:)

Vistada Dx10 Win 7 de ise Dx11 mevcut geliyor zaten kurmanıza gerek yok.MS DX10 ve Dx11 i update yolu ile veya kurulum dosyaları ile yüklemenize izin vermiyor şimdilik.

windows 7 tüm DX leri desteklesin sadece DX11 olmaz...kabul etmiyorum...DX11 için yeni makina veya ekran kartı diretmesine giremem yeni aldım ekran kartını.....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir