Windows 7 Vista'yı solladı. Peki ya XP?

Windows XP'nin gölgesinde kalan Windows 7 destanı: Vista'nın yapamadığını Win 7 nasıl yaptı?

  • Ali Güngör

Microsoft Windows 7'nin hızlı yükselişi ve inanılmaz satış başarısı artık herkesin malumu. Ama hiç kimse bu kadar büyük bir hızı beklemiyordu.

Microsoft'u sevindiren haber geçtiğimiz gün geldi: Piyasaya çıkışının üzerinden henüz 1 yıl bile geçmeden, Windows 7 Windows Vista'yı geride bırakmayı başardı.

Net Applications'un son ölçümüne göre, Ekim ayında piyasaya çıkan Windows 7 işletim sistemi yüzde 14.46 pazar payına ulaştı. Windows Vista'nın payı ise yüzde 14.34 olarak açıklandı.

Windows XP hala tartışmasız tek kral...

Dünya çapında en çok kullanılan işletim sistemi ise, halen açık ara farkla Windows XP. Yaşlı işletim sistemi dünyadaki bütün bilgisayarların yüzde 61.97'sinde kurulu durumda. Başka bir deyişle, her 10 bilgisayarın altısında halen Windows XP bulunuyor.

Apple'ın Mac OS X'inin pazar payı yüzde 5 civarında kalırken, Linux yine yüzde 1'i aşamadı. Aynı kulvarda olmasa da Apple iOS ile iPhone ve iPad yaygınlaşarak yüzde 0.7'lik bir paya ulaştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Linux niye %1i aşamadı iye burada yorumlar yapılacak,atılıp tutulacak, kaplan aslan filan denilecek, nedeni ben söyleyeyim: 2 gün önce linux kurdum, ekran kartı sürücüsünü ubuntuya kurdurmamla birlikte video renklerinde renklerin bozulmasından tutun linux açılış ekranının bozuluşuna kadar bilgisayarım sapıttı, zaten onun öncesinde sudo dalgası, grub2 açılış ekranı için attığım taklaları, kde programlarının giriş seviyesindeki kullanıcılar tarafından kaldıralamaması gibi sorunları saymıyorum bile... sonuç: windowsa dönüş!

Özet geçecek olursak; linuxun şu anki win7nin seviyesine ulaşması ve umulmadık yerlerde görülmemiş hatalar vermemesi ve sözde değil gerçekte stabil (bilgisayarımda aradığım stabilite server stabilitesi değildir!)olabilmesi için 40 fırın ekmek yemesi gerekir.

Dedik hep XP önderliği bırakmaz. Artık mobile işletim sistemleri önemli hale gelecek, ayrıca Microsoft windows 9 ile filan XP'yi tamamen bitirmiş olur.

XP'nin ölmesi için XP'ye olan program desteğinin tamamen kesilmesi gerekir. Bugün win98'e program üretilmiyor. O yüzden öldü gitti. XP'nin de sonu o şekilde olacak anca.

1# Windows XP - Kullanış bakımından
2# Windows 7 - Hız bakımından
3# Windows 98 - Kral olduğundan !
4# Windows Vista - İyi bi yanı yok.

sen kullanmasını bilmiyorsun linux'u

adamlar zırt bırt araştırma yapıyor biz formda bir anket açsak bin defa açıldı püskürürler. Böyle şeyler an an değişir, h,ç değilse 6 ayda bir chipte biz bu konulara el atıp oranları gözlemlemeliyiz.

bu öçümler internete bağlı bilgisayarlar arasında yapılmıyo mu eğer korsan yasal ayırmadan dünyadaki bütün bilgisayarlar arasında ölçüm yapılacak olursa heralde xp %90 falan olur

hayatında mercedes görmemiş, ömrünce eşşeği bugatti sanmış insana win 7 desen ne anlar vista desen ne anlar. yeniliğe kapalı insanlar nedense. win 7 100 kere xpden daha iyidir. vista bile xpden daha iyidir.. xp win 7 den iyi diyenler, doğanla m3 ü ayırt edemeyenlerdir..

ya bende su anda vıstayı kullanıyorum acaba win 7 ye neden geçmeliyim sorusuna cevap bulamıyorum sizce neden win 7

Win 7 Vista'yi gecmis filan, bunlar bos laftan ibaret. Win 7 Vista'nin kopyasi gibi. Cok ufak degisiklikler yapilmis o kadar. Millete yeni ve daha ustun diye yutturuyorlar. Xp Pro Sp3 destegi ile cok daha iyi. Vista 32 bit Ultimate olani son 4 senedir kullaniyorum ve hicbir sorunum olmadi simdiye dek. Win 7'yi de kullandim ayni Vista.

windows 7 XP nin SP4 lü ve yeni özellikler getirilmiş hali denebilir. şu halde eski sürümü kullanmak güvenlik açıkları ve yetersizlikler doğurur

Derler ya;Windowsun Ustasıyım Lunixin Hastasıyım :D:D

Lunix 1 ara kurcalamak istiyorumda ,daha önce heç denemediğim için çekincelerim var.Virtual olarak kurup 1 denemek lazım

xp bitmez ama xp sp2 güncellemesini durdurduğu için güvenlik açıkları kullanıcıları yavaş yavaş azaltacak linuxsa favorim bi daha asla windowsa dönmeyi düşünmüyorum pardusla başladım ubuntu kubuntu sırada mint geziyorum ve oldukça memnunum daha sorununu görmedim....

XP iyi bir işletim sistemi. Herkes güçlü donanıma sahip değil.
Win 7 kurmalarını bekleyemeyiz. Donanımı yeterli olmayanlar XP ile devam edecektir.

Desenize vista,alanın elinde patladı

Şu anki kullanım oranının formülü :
XP = [(Vista + 7) * 2] + Mac Os X
Yani XP , Vistayı da 7 yi de 2 ile çarpar bir de üstüne Mac Os X ekler :D
Linux mu ? Ondan bahseden kim ? :D
Vay be , büyüksün XP :D

Windows 7 simdiye kadar kullandigim en iyi sistem. Zaten Linux Mac fln onlar bos is. yaramio yani :). program yazmak mumkun degil. yani sirf gosteris. :)

xp, win 7'den iyi diyenler kendinizi kandırmaya devam edin. 3 sene xp, 2 sene vista kullandım (ilk senesi sancılıydı kabul) ve sp1'den sonra vista çok daha iyi oldu. ve win 7'yi 1 yıldır kullanıyorum, windowsların içinde en iyisi bence. eski makinesi olanlar heralde xp'ye devam edecek. baba gibi laptopumla orjinal win 7 x64 gelmişken niye eski xp'ye döneyim.
10 sene önce olsaydı xpci'ler 98 en iyisi diye ahkam keserdi. 3 sene sonrada win 8 çıkınca win 7 daha iyiydi diye sölenmeye devam ederler. hep önyargı hep önyargı. bence olaylara birazda objektif bakın. win 7 herşeyiyle daha yeni ve güçlü.
linuxa zaten bir türlü ısınamadım.

gcb1903 yazmış:
hayatında mercedes görmemiş, ömrünce eşşeği bugatti sanmış insana win 7 desen ne anlar vista desen ne anlar. yeniliğe kapalı insanlar nedense. win 7 100 kere xpden daha iyidir. vista bile xpden daha iyidir.. xp win 7 den iyi diyenler, doğanla m3 ü ayırt edemeyenlerdir..
gcb1903 yazmış:

Bugün 02:00

bu arkadaşların yazdıkları çok hoşuma gitti ve sonuna kadar katılıyorum.

Vista çok ağır ve kurulum sonrası epey yer kaplıyor anca service pack 2 den sonra kullanılabilir bir seviyeye geldi.. geldi gelmesine de artık gerek yok windows 7 varken artık vista' dan bahsetmek çok yanlış olur.

Windows 7 iyi bir işletim sistemi ama benim söylemek istediğim şey şu, dikkat ederseniz XP den sonra pencere görünümü epey bir büyüdü maşallahı var keza görev çubuğu, başlat menüsü yani bildiğiniz üzere bu bir taktik daha büyük monitor almamız için!!! e daha büyük monitor demek o çözünürlüğü sağlayabilecek iyi bir ekran kartı demek daha güçlü bi işlemci demek devamı var yeni nesil anakart ve tabiki yeni ramler yada ilave ramler demek. Yeni bir işletim sistemi çıkarmak sadece m.soft-un değil donanım üreticilerininde özellikle istediği bir şey.

Ben öyle açıldığında ekranın neredeyse tamamını kaplayan kocaman pencereler sevmiyorum, ekranı büyük olanlar bundan rahatsız olamaz ama ben 19'' wide monitorle rahatsız oluyorum.

XPSP3 kullanıyorum, aklınıza gelecek en baba FPS oyunlar yüklü durumda ve hepsi çok hızlı çalışmaktalar. Sadece 22px görev çubuğu ve inanılmaz işlevsellikte şık ve zarif pencereleri ile masaüstümü daha verimli kullanıyorum.

XP' den vazgeçmeyi düşünmüyorum. İleride yedek bir disk alıp ona ubuntu yüklemeyi xp-ile beraber kullanmayı planlıyorum.

Xp fanatiklerinin psikolojik tedavi almaları lazım.

Alıntı: Windows 7 simdiye kadar kullandigim en iyi sistem. Zaten Linux Mac fln onlar bos is. yaramio yani :). program yazmak mumkun degil. yani sirf gosteris. :)
------------------------------------------------------------------------
Kullanmadığın daha doğrusu kullanamadığın sistemlere laf atma. Bir de programlamadan bahsetmişsin. Eminim ki daha print komutunu bile bilmiyorsun. Üstünde Mac OS X olan bir PC'nin(yasadışı malesef) hızı Windows yüklü olanı ikiye katlar. Linux ise gönüllerin sultanıdır. Eğer oyunlardaki destek Mac'lerde ve Linuxlu PC'lerde Windows kadar olsaydı Windows'un kullanım payı %10'u geçmezdi.

xp yi sadece 64bit teknolojisi bitirir başka kimse bitiremez ahanda buraya yazıyorum
64 standart olur herkez ona program yazar işte ozaman 2 yıl içinde xp ciler kuca gelir...

Çok uzun zamandan beri win xp kullandım. daha sonra vistanın çıkmasıyla merakımdan ötürü birde onu denemek istedim 2 sene boyunca vistayı kullandım ve nihayetinde win 7 ortaya çıktı ve inanaılmaz bir karışıklık yarattı zihinlerde. şimdi hangisi daha iyi diye düşünmekten kendimi alamaz olduğum dönemler geldi aklıma. şu anda nihai karar olarak win7 kullanıyorum her yönüyle xp ve vistadan kat ve kat daha hızlı ve kullanışlı.. özellikle en beyendiğim özeliği görsellik bi yana pcye her format atışımda deli gibi drıver bulma sıkıntısından beni kurtardı. neredeyse her sürücünün drıverını otamatik yüklüyo. Hızlı açılması, programlar arasıdaki geçiş kolaylığı, sekmelere hızlı göz atma...... daha ne sayabilirim ki. Bazı arkadaşların Linıx'e karşı sempatileri yoğun.. merak etmeyin onuda kullandım. sonuç. pc ölümden döndü... ekran kararmaları renk kaybolmaları açılıştaki uyarılar. anlamsız indirme dosyaları ... ve daha niceleri. herkes linuxu güvenli olarak tanımlıyor. hackerların linux için zararlı kod yazmamasından bahsediyorlar. demek hackerlar bile linuxu takmıyo... eğer stabil hızlı güvenli ve her açıdan olumlu bir işletim sistemi düşünüyorsanız win7 tam o tercihlere uyan bir sistem.

XP benim için ölmez.Kalbimde Atatürk 'ün yanında ona da yer açtım :D .

Biri 64 bit işi ilerlerse xp biter diyor oysa hiç alakası yok xp nin 64 bit sp3 lü sürümüde iş bitirici.

Ama şu da bi gerçek ki netbook,nettop ve umpc lerden dolayı xp nin kullanım grafiği yüksek.Masaüstü ve laptoplar için win 7 forever olabilir fakat ufaklıklara biraz can çekiştiriyor win 7.

Bunlar içinde bir sürüm çıksa mesela windows 7 fundamentals for minipc diye win 7 sollar xp yi.

Xp den win7 ye geçtim. Ama basit bir özellik eksikliği bende şok etkisi yarattı. Uzak masaüstü bağlantı yazılımında 256 renk seçeneğini kaldırmışlar. Dolayısıyla dışardan bağlantıda hız inanılmaz yavaşlıyor ve kullanılamıyor. Microsoft Destek bağlanılan terminalde renk derinlik ayarını max 256 renk ayarlarsanız sorun çözülür diyor. Bu seferde localden bağlantıda yüksek renk kullanma şansınız kalmıyor. Ve ayrıca her terminal için registryden bu ayarı yapmak sorun... Kusura bakmayında biz diğer ükeler gibi Mbit seviyelerde bağlantı hılzarına sahip değiliz. Ayrıca iptal ettikleri bir seçenek yüzünden bi ton ayar ek yazılım v.s ile normale döndürmeye çalışmaktansa Xp ye dönmeyi daha akıllıca buldum....

bende şu anda Windows Xp kullanıyorum Ama 2 hafta önce Windows7 yi yüklemeye karar verdim ve yükledim ama benim pc nin driverlarını bulamasım ve yeniden Xpyi kurdum ama Benim notebook ta windows7 yüklü ve memnunum ben bunu masaüstü pc ye yine yüklemeyi düşünüyorum ama driverlarını bulamıyorum yardım edebilirmisiniz
anakart: intel D850EMV2
Chipset : intel İ850E
intel pentium 4 inside
Nvidia GeForce Fx5200 ekran kartı
ses ethernet ve Ekran driverlerini bulursanız çok yardımınız Dokunmuş olacak.

64 bit garantlidir. zaten . +4 Ramları görür. Pek Cok Destegi War. Ama daha bakıma ihtiyacı var :((

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play