Windows 7, XP kadar uzun desteklenmeyecek!

Windows 8'e geçmek yerine Windows 7 ile devam etmeye niyetliyseniz, bu haber sizi üzebilir!

Windows 7, XP kadar uzun desteklenmeyecek!

Microsoft, pazar payı henüz Windows 7 ve XP'nin gerisinde seyreden Windows 8'in kullanım oranının Ekim'de yayınlayacağı Windows 8.1 güncellemesiyle birlikte artmasını umuyor. Bu arada şirket, Windows 7 kullanıcılarını Windows XP'de olduğu kadar uzun süre desteklemek istemiyor.

Windows XP'ye verilen destek 8 Nisan 2014'te tamamlanacak ve böylece işletim sistemi, Microsoft'tan 12 yılın üzerinde destek almış olacak. Windows XP'nin bu kadar uzun süre desteklenmesinin nedenlerinden bir tanesi, Windows Vista'nın beklenen kullanım oranını yakalayamamış olması. Bu durum, birçok çevrenin Windows 7'nin de Windows 8'in yavaş yükselişi nedeniyle XP kadar uzun destekleneceği söylentilerine neden olmuştu.

Ancak Winsupersite'tan Paul Thurott'un iddiasına göre Microsoft, Windows 7'yi uzun yıllar desteklemek yerine şirketlerin Windows 8.1'e geçmesi için çalışacak. Windows 8.1'de yer alan kurumsal tabanlı yenilikler de düşünüldüğünde Windows 7'li kullanıcıların işletim sistemlerine Windows XP kadar bağlı olacakları düşünülmüyor.

Windows 7'ye verilen destek 13 Ocak 2015'et bitecek. Sadece hata onarımlarının ve güvenlik yamalarının sunulacağı uzatılmış destek ise 14 Ocak 2020'de bitecek. Bu tarih, Windows 7'nin çıkışından 10 sene 2 ay sonrasına denk gelse de XP'ye tanınan süre kadar uzun değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

hızlı koşan atın boku seyrek olurmuş

2015 çok az.

O zaman win8 upgrade için 6 ayda bir kampanya yapıp cüzi bir ücrete geçiş sağlasınlar...

@30 Eyl 2013 11:41 Haklısın abla. 29 liralık kampanyayı tekrar yapsın bios konusundada yardımcı olsun herkes geçer 8.1'e de şimdi 750 lira veripte kimse almaz. linux kullanırım bin kat iyi. Di mi abla ?

Win7 , Vista kadar açığı olan bir sistem olmadığından verilen destek süresi yeterli gibi görünüyor

@30 Eyl 2013 11:47 vista, 7 ve 8den daha güvenli çünkü kullanım oranı az ve virüs yazmıyorlar.

iyi 10 yıl kulanacağız demek ^^

10 yıl fazlasıyla yeterli bence. Windows 8'in 7 olan her bilgisayarda çalıştığını düşündüğümüzde xp de olduğu gibi "bilgisayar eski kaldırmıyor" problemi de çıkarmıyor.

@30 Eyl 2013 12:11 HM55 çipsetli Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara Windows 8 yükle bakalım her windows 7 li pc windows 8 e geçebiliyor muymuş gör bakalım.

Windows 8.1 gecin kurtulun artik

windows 8.1 nah gecerim windows 7 en iyisi windows 8 gecersem bütün oyunlarim çalıstırmayı durdurdu hatasi verirr anladinmi

yapın stabil geçelim

Windows 8'i etkinleştiremeyenler mi var hala?

O ZAMANA KADAR LİNUX A GEÇMİŞ OLURUZ ZATEN BURAYA YAZIYORUM.E.D.

Ben windows 8i sevmiyorum windows 7 yi asla bırakmayacağım.

bence normal destek süresi o zamana kadar windows 10 çıkar

Neden bi kere Windows 8'e geçelim ki. Şu ana kadar en güzeli Windows 7 (ve XP).Windows 8 de sadece Metro zımbırtısı var(tabi başka şeyler de varda hani nebileyim işte) Metro şeysini ancak tabletlerde verim alınabilir....

boş işler... Windows 8.1 e geçtim çoktan rahat ettim....

@30 Eyl 2013 18:17 orda havalar kaç fahrenheit ? W7 Home Premiumdan yazıyorum da 64 bitlik...

Ubuntu yolları o zaman :)

linux varken kafayı bunlarla yormak gereksiz.

daha yok windows kullanmam ölsemde kullanmam linux - mac os cd si bulurum bi yerden windowsu bi daha cümle içerisinde bile kullanmam işin iyice içine ettiler !

Saçma sırf pazarlama olsun diye en sağlam işletim sistemini böyle çöpe atamazlar !!!!! Xp gene iyiydi fakat biraz dandikti Win7 şu an windows un en sağlam işletim sistemi win8 o kadar iyi değil yani en güvenli işletim sistemi win7 (windows olarak) bu tamamen saçmalık ! windows gene yaptı yapacağını en sonunda tepem atacak gidecem maclerden 1 tane alacam keyfime bakacam....

aynen saçma sıfr pazarlama olsun diye yapıyolar

Intel, HM55 çipsetlere Windows 8 desteği verse geçerim. Şimdi Windows 8 için laptop mu değiştireyim?

windows 7 devam etcem asla windows 8 geçmicem asla

@13 Ağu 2014 13:15 aynen win 8 cok garip

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir