Windows 7 XP Mode'da değişiklik var!

Windows XP Mode kullanmak isteyenlerin parası nasıl cebinde kalacak? İşte büyük değişim...

  • Ali Güngör
Windows 7'de XP Mode artık çok kolay!
Geçiş masrafları azalıyor

Microsoft'un özellikle Windows XP bağımlı uygulamaları bırakamayan şirketler için bir çözümü var: XP Mode.

Windows 7 ile birlikte gelen bu sanal işletim sistemi uygulaması, geriye dönük uyumluluk seçeneklerinin de yetmediği yerde bir sigorta görevi görüyordu.

Ancak işletmelerin kullanabilmesi için buna uygun donanım gerekiyordu. Haliyle bu teknoloji yeni donanımlarda vardı ve ek masraf söz konusu olabiliyordu.

Artık bu engel ortadan kalktı, Microsoft donanımsal sanallaştırma desteğinden varsa yararlanan, yoksa yine çalışan bir sistem geliştirdi. DonanımsalIntel VT ve AMD-V teknolojileri artık şart değil.

Bu güncellemenin Professional ve Ultimate kullananlar için geldiği Microsoft'tan Brandon LeBlanc tarafından duyuruldu. Şirketler, bu sayede son derece kolay bir şekilde XP Mode'a güvenerek geçiş yapabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

çok işime yarayacak saolsunlar

Sony Vaio'lara da kapak olsun bu

cümleten selamün aleyküm arkadaşlar benim bilgisayarım compaq presario CQ61 ve ,mtel curo 2 duo t6500 işlemciye sahip ve xp mod desteklemiyor xp mod desteklemesi için yapılabilecek birşey varmı yeni bir bilgisayar almak dışında aceba :D??????????

XP mode kullanmaya ne hacet. Vmware ile istediğiniz tüm işletim sistemlerini kullanabilirsiniz. Hem de P4 tek çekirdekli işlemcilerde bile...

Microsoft çalışıyor, çalıştıkça da kazanıyor... kazanmayan bir sistem ise ölmeye mahkum... Linux yada firefostirik gibi... optirik opera gibi...

Teşekkürler Microsoft - Teşekürler Chip
saygılarımla...!!!

tebrikler "mikrosoft" ve edipciftci.

compaq presario CQ61 ve ,mtel curo 2 duo t6500 işlemci:

Ücretsiz sanal makine programları var. Bu programları kaldırabilecek bir makinen var. Eğer hafıza miktarında yeterli ise aynı anda iki işletim sistemini rahatlıkla kullanabilirsin. XP moda hiç ihtiyacın yok aslında, sana tek avantajı ikinci bir işletim sistemi kurmaktan kurtarması.

Bios tan sanallaştırma özelliği kapalı olabilir.

Mustafa lafımı almışsın. Sony ye gıcıklık olsun :D

MS elinden ne gelirse yapıyor xp deki kullanıcıları windows 7 ye geçirmek için. Çok iyi birşey aslında. Program geliştiriciler için nimet aslında kısaca. Sanal makinalara son. xp de nasıl çalışıyor acaba demekten kurtarır bizleri.

e nerden bulup indirecez bu yeni xp modunu daha ayrıntı verseniz ya.

edipciftci bilmiyorum yorum yazmadan önce alkol falan mı alıyorsun ama Firefox veya Opera işletim sistemi değil tarayıcıdır, üstelik sürekli güncellenen tarayıcılardır. Firefox ayda 1 güncellenirken "durmadan güncelleniyor ne gerek var" diye çamur atarken şimdide gelmiş "çalışmayan kazanmaz" diyorsun, adamlar ne yapsa yaranamıyor.

Ha Linux'a da dokundurmuşsun arada ama herhangi bir Linux dağıtıcısı 5 yıl ara verip Vista gibi Windows 7'nin betası olan işletim sistemi çıkarmıyor. Linux işletim sistemlerinin çoğunda yılda 1 veya 2 kez genel güncelleme olur ki onun dışında zaten düzenli ara güncellemeleri de vardır. Performans, kullanışlılık ve benzeri konularda iyileştirmeler gelir bu güncellemelerle.

Bilmiyorsan konuşmayacaksın, biliyorsan da bilmiyormuş gibi yapmayacaksın.

Vmlite denen program sadece 55 mb ve bu sanallaştırma(yani işlemci seçme) olayına gerek duymuyordu zaten. Daha da önemlisi Microsofttan önce yaptılar bunu..hatta bedava diye biliyorum..

Bu arada Firefox, Microsoft'un browserı Internet Explorer'a havada 10 takla attırır.. inanmayan arada bir kafasını kaldırıp gökyüzüne baksın.. Gariban Opera ise eşeğe biner gibi tepesine biner.. Yeni yetme Chrome ne yapar bilemem tabi.. daha çocuk haliyle bile Microsoftta bazılarını ürkütüyor.. Safari ise kendi halinde asosyal takılıyor, o konuda yorumum yok:)
Almayacaktın Microsoft o Netscape tayfasının ahını..ben çok severdim o zamanlar Netscape'i hatta biz Navigator derdik be o çocuk halimizle..

microsoftta çözüm çok elinde kozda çok fakat hiç göremiyorum professional yada ultimate lisanslı laptop çok aşırı ağırlıklı home premium yada basic. şirketlere sunulan birçok modeldede bu durum söz konusu. bu üreticiler niye yapıyor neden zora sokar bizleri anlamıyorum bir türlü home premium ile active directory uyumluluğu yok. diğer bir çok özellik yok sanal network kurulumu vpn vs. vs.

fiyatlarıda çok uçuk ms lisanslarını oemlerin nerede ise yarısına maal etmelerine rağmen.

buna ek olarak birde artık bilgisayar denen meslek dalından nefret ettirmek için elindeki bütün kozları kullanarak piyasada büyük ltd yada anonim şirketleri yokmu ah ahh nasıl böyle bir yetki ve izin veriliyor bunlara daha security nedemek bilmiyor network kelimesinin manasından yoksun halen work goup takılarak birşey yaptığını sanan şirketler.

örneği çalıştığım şirket en ufak sorun yaşansa ağ ile ilgili yada 64 bit kurulu makinalarda 64 bit winrar şartı gördülermi hemen suçlu bellidir fatura win 7 windows vista ve bana kesilir.
ama bilmezlerki kendileri sorunlu örümcek bağlamış kafaları almıyor 64 bit ne için kullanılır yada xp mode nedir ne işe yara yada başka olaylar.

cümleten selamün aleyküm arkadaşlar benim bilgisayarım compaq presario CQ61 ve ,mtel curo 2 duo t6500 işlemciye sahip ve xp mod desteklemiyor xp mod desteklemesi için yapılabilecek birşey varmı yeni bir bilgisayar almak dışında aceba :D??????????

vmware kur xp mod bi yana bütün işletim sistemlerini kurup dene

daha önce de sormuştum. yanlış anlamadıysam pc sanal mod desteklemese de kurabileceğimiz bir yenilikten bahsediliyor ama nereden ulaşabilir bu yeni xp moda yardımcı olurmusunuz?

Microsoftun kendi sitesinden Microsoft Virtual Pc ve Xp mode prolarını indirip kurun..

Sen de yorum yaz