Windows 7 yaraları sarmaya yetecek mi?

Bu iddia çok tartışılacak: Windows 7, XP'den vazgeçemeyen kullanıcıları çok da etkilemeyecek...

  • Ümit Öncel
Windows 7 yaraları sarmaya yetecek mi?
2009 yılında PC'lerin yüzü gülmeyecek.

ABD'nin saygın kurumlarından Barclays Capital analiz uzmanı Ben Reitzser, Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'nin getirecekleri üzerine konuşurken, daralmaya başlayan pazarı tekrar genişletmeye yetmeyeceğini iddia etti. Reitzser, kullanıcılarda Vista'nın ciddi bir hayal kırıklığına yol açtığını belirterek, pek çok kullanıcının Windows XP işletim sistemlerini Vista'ya yükseltmediğine dikkat çekti. Hatta yeni satın alınan notebook'larla gelen Vista'ları Windows XP'ye indirmek için ek ücret ödemeyi kabul eden kullanıcılar olduğunu da belirterek, bu derece hayal kırıklığına uğramış kullanıcıların kolay kolay Windows 7'ye güvenerek, yeni sistemin sağlıklı çalışacağı donanım özelliklerine sahip bir PC satın almayacaklarını, dolayısıyla Windows 7'ye geçmek için acele etmeyeceklerini düşündüğünü söyledi.

Vista'nın donanım üreticilerini zor durumda bırakmış olduğu gerçeği, küresel krizle de birleşince oluşan tablo PC'ler için pek de parlak değil. Bu yüzden 2009 öngörülerinde PC satışlarında, bir yıl önceye göre %2 ile %10 arası bir gerileme yaşanacağı düşünülüyor. Windows 7 beta sürecinde yaşanan sıkıntıları da hesaba katan Reitzser, girmiş olduğumuz 2009 yılının ne Windows 7, ne de PC'ler için iyi bir yıl olmayacağını düşünüyor.

Diğer yandan beklentiler notebook satışlarının artarak, 2009 yılında 40 milyon adeti bulacağı yönünde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

PİSTA HEÇBİR YARAYA MERHEM OLMAZ
XP SP3 ÇOK DRİVERLİ SÜRÜMÜ SOFTARCHİVE.NET DEN BULUN
YÜKLEYİN. AMA BANKACILIK İŞLEMİ YAPMAYIN HER İHTİMALE KARŞI.

herzaman bir gerçek var xp yeri dolmaz. bence xp için yeni şeyler yapmalılar kampanyalar ne biliyim yeni güncellemeler ve stabilitiyesini doruk noktasına çıkarmak gibi.

kesinle haklı katılıyorum

xp'yi bırakmak zor olucak. xp den 7 ye geçince biraz afalladım açıkçası ama alışacağız yani sonuçta win98 den xpye geçincede afallamıştık. Şuan win7'yi test ediyorum ufak tefek problemler dışında büyük bi sorunum yok o da beta olmasından kaynaklanıyo. Vistada hüsrana uğrayan kullanıcılar win7 de tatmin olucaklar diye düşünüyorum.Win7 de xp gibi uzun süreli kullanılıcak geçiş süresi biraz uzun olucak çünkü...

valla windows 7yi vista ile karıştırmasınlar sakın hız farkı var baya işlem yapmasıda hızlı baya benim hoşuma gitti win7 nederlerse desinler...

Windows 7 yükledim. 64bit versiyonun performansı ve GTA4 gibi oyunların skorları yükseldi, çok başarılı bir işletim sistemi geliyor gibi.

işletim sistemini biosa gömülü yapsalar olmazmı?....hayatta ne çökme olur nede virüs bulaşır?

Güzel bir söz vardır. Gördüğünüzün yarısına duyduğunuzun hiçbirisine inanamayın ! Önce kime göre neye göre diye bi sorgulayın ondan sonra kendi aklınızla düşünürseniz herşey daha farklı gözükecektir sizin dünyanıza...

Vistanın üzerine koyarak yapacaklarsa hiç yapmasınlar Win 7'yi. Tamamen bağımsız geliştirilen bir işletim sistemi bekliyoruz.

donanım üreticileri kullanıcıları zorunlu lisans olarak vista'ya mahküm etmese ben vistanın kesinlikle satış yapabileceğine inanmıyorum. halbu ki pc ler de ki işletim sistemi seçeneğini kullanıcıya bıraksalar iş çok daha kolay olur.

ben burdan cok deva vistanın ne getirdigini sorguladım sadece grafik grafik benim karnımı doyurmuyor microsoft gercekten satış yapmak istiyorsa direk 64bit teknolojisi ile üretim yapıp 32bitin ölmesini saglayacak yoksa xp yi hayatta öldüremez onu cıkar bunu cıkar bişey olmaz yapısal bi degişim ancak satışları arttırır konuşun intel ve amd ile geçin kardeşim siz 3nüz geçince kim ben gecmiyorum diyecek

neden etkilesin ki?. windows 7 vista temeli üzerine kurulan işletim sistemi değil mi ?. windows 7 vista daki şekilde yüksek sistem istiyor.

XP kullanıcılarının ellerindeki Desktop PC lerin ve diz üstü lerin tüm yapısını öğrenmek istediğini unutmayın.Bazı kimseler diz üstünü alıyor ve mevcudu kaldırıyor sonra da alışkanlık haline getirdiği işletim sistemini kuruyor ve uzaktan erişim yapmadan tüm eksikleriniz gideriyor yani satılan milyonlarca şeyin nerede olduğu bilmeyenler varya şu kadar ipod veya el tip oyun makinaların güncelleme yapmadığını söylüyorlar.Kullanıcıları bunları ne yapıyor belli değil.Deniz aşırı yolculuklarda kaybolanlar var neyi nereye gittiğini bilirse ekonomisine yön verebilecekler belli olamayınca gerekli ekonomik atılımlar yapılamıyor.Bu sayede bu işletim sistemine takılıp kalanlara daha güzel imkanlar sunuyor üretilen piyasaya sunulan türlü yenilikleri bu işletim sistemiyle kullanabilmelerini sağlıyorlar.Herkes bir program çıkarıyor ve XP yle herşeyin içine sızabiliyorlar bu da güvenlik harcamalarını anormal yükseltiyor aynı işletim sistemiyle tüm imkanlara hükmediliyor cep telefonları bununla deşifre ediliyor ve klonlanıyor sisteminizi değiştirirseniz yeni çıkanlardan çok daha fazla yararlanabileceksiniz güvenliliği artırılmış olarak işletim sisteminin cıcığını kurcalayanlar insanların güvenliğini de kurcalıyor! Tüm yapısını değiştirenler size el altından farklı görünümlü şeyleri veriyor ve siz de onlarla bankacılık işlemlerinizi yapıyorsunuz! Veya güvenlik programları da bu dar alanda zorlanıyorlar.Vista ve Windows 7 gerisi için verilen yükleme hizmetlerini farklı bir alandan kısıtlı düzeyde yaparlarsa insanlar doğal olarak yeniliklere uzanacaklar bu da okullardan kütüphanelerden yola çıkabilir.Öğrenciler ve öğretmenler bu tip işletim sistemlerini kullanmaya başlarsa öğrenciler e yansıyacaktır.Desteklemeyi ne boyutta yapabiliyorsanız o boyutta destekler alırsınız.Vistanın çok çeşitli imkanları var oysa XP iki sınıfa ayırıyor kullanıcıyı yani güvenliğini sağlamada geri kalıyor.Ancak fiyatlı olması yakınına gelinmesini önlüyor.Yenisini veriyor beta olarak yardımcı olursanız türlü imkanlar mevcut denildi mi belli değil.Herkesten önce evlere giriyorlar türlü ihtiyaçları görüyorlar ellerinizdekileri de ve direkt kullanıcıya erişebilecekler bu kimlerin zararına olabilir.Kullanıcı evinden eksikleriniz giderebilecek diğerlerini kullananlar a ne olacak siz tahmin edin.

Microsoft la kazandılar şimdi geliştirilen çeşitli işletim sistemleri yüzünden Microsoftun Vezir durumundaki işletim sistemini hem kullanıyorlar hem de ikinciyi hazırlıyorlar.Microsoft ne yapıyor en ilerisini size veriyor XP için yaptıklarınzı windows 7 için yapabilirseniz paylaşabiliriz diyorlar.....Vezir gibi olan program askeri imkanların kullanımına verilmiş ABD de de.Bu ne demek oluyor XP nize göz kulak olabilecek koruma programları üst seviye deki işletim sistemlerine geçiyorlar size yardımcı olanlarda ücretsizden ücretliye geçerek hizmetlerini üst seviyedeki işletim sistemlerine göre ücretsizlendirirse kullanım nereye kayabilir? Ya ücretlisini tercih edersiniz ya da daha iyisini ücretsiz kullanmaya başlayarak ücretsiz imkanlarından faydalanırsınız ancak bunu da interneti çok sevenler sağlayabilecekler.Tam gaz gidiyorlar çok sevindirici.Pat diye bazı şeyler yok olabilir.Elinizdekiler de zaman limitini doldurduğu için yenisini de üst seviyedekinde kullanabileceğinize göre.XP için işlenen windows 7 için işleniyor hem de kriz deyken.

bu makaleye sonuna kadar katılıyorum çok doğru demiş...

xp iyidir iyi :)

gerçekten hala 32bit os olması anlaşılamaz.yani artık bilgisayarların yarısında çift çekirdek işlemci var 64bit işlemci desteği diye bir dert yok.taş çağından kalma makinalar dışında tabii ki.Yani artık laptoplarda 2gb ram sabitleşti vista sayesinde bilgisayarların anakartları gblarca ram ile doldu yani 4gb ve üstü için 64bit lüzumluluğu arttı.

Artık 32bit Os olmamalı hepsi 64bit şeklinde üretilmel bu sayede hem Xp den kurtulunur hemde pclerin gelişmi hızlanır.

ben bugüne kadar kullandığım en iyi işletim sistemi xp den sonra en büyük efsane olacagına inamıyorum şimdikurdum müthiş bir işletim sistemi drivierleri tanıyor daha beta 1 olmasına rağmen vistaya 5 çeker bir devrim windows7

XP Çok Kolay Bir İşletim Sistemi, Güvenlik Bakımından Çok Düşük Günümüz Şartlarında Fakat Bilgisayar Kullanımı Evlerde Çoğalıyor Hemen Hemen Bilinçsiz Bir Bilgisayar Kullanıcıları Türüyor, Ben Demiyorum ki Herkes Kullanmayı Bilmiyor Diye Fakat Öyle Bir Gerçek Var ve XP'yi Hala Üstlerde Tutan Onlar Çünkü Bir İşletim Sistemini Sadece MSN, İnternet Olarak Kullanmaktalar ve Bunuda En Hızlı Doğal Olarak XP Sağlıyor O Zaman Teknolojisi İle Uyumlu, Birde Şu Var Herkesin Evinde Yüksek Bilgisayarlar Yok Buda Demek Oluyorki XP'den Başka Kullanacak Bir İşletim Sistemi Yok. Birde Microsoft Bir Yerde Çok Büyük Hata Yaptı Onun Adıda "Vista" Çünkü Berbat Bir İşletim Sistemi, Çok Ağır Gerçekten. Ve "Windows 7" Deneyin Bence, Vista'nın Üzerine Kuruldu Sözlerine Kesinlikle Kınıyorum. Vistayı Kaldırmayan Bir PC'ye Kurdum XP Kadar Performans Veriyor. ve Şunuda Eklemek İstiyorum Microsoft Sözcüleri "Windows 7"nin Vistanın Üstü Olarak Kabul Etmeyin Tamamen Bağımsız Bir İşletim Sistemi Dediklerini Hatırlatmak İstiyorum.

Son Olarak "Windows 7 Beta"'yı Kurup, Send Feedback Yaparak yani Görüşlerinizi Microsoft İle Paylaşırsak Biz Kendimiz Bir İşletim Sistemi Yaratabiliriz. İllaki Bütün Dediklerimizi Yapacak Diye Birşey Yok Fakat Yarısını Bile Yapsa Ortaya Çok Güzel Bir İşletim Sistemi Çıkar...

Windows 7'e Söz Etmeyin Bence En Azından Şu Anlık Çünkü Daha Beta Hemde Beta Bile Bence Çok Güzel....

geçmeyen geçmesin napalım ben beta 6519 dan beri kullanıyorum 6519 dan 6956 ya geçtim müthiş gelişim var şimdi 7000 geçicem

Eğer oyun manyağı değilseniz Unix-Linux kullanın. Yeni başlayanlar için Pardus veya Ubuntu idaal bir seçim. Bu platformda seçenek çok. Windows'dan daha basit ve güvenli olduğunu göreceksiniz. Korkmayın.

Microsoft - Windows'un sonu geldi. Windows 7'den sonraki sistem yaptığı son sistem olacak. Yeni satışlar yapmak için öldürmeye çalıştığı Windows XP'yi mumla arayacak... En büyük başarısı buydu; dünya çapında ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde bilgisayar satışları bu dönemde tırmandı, düşük donanımlı diz üstü sistemler de XP çorbasının tuzu biberi oldu.

Linux gibi açık kaynaklı yazılımların gelişmesiyle birlikte saltanatın sonu geldi. Bu bir kehanet değil; gerçek!

Mehtap

"İşletim Sistemini Sadece MSN, İnternet Olarak Kullanmaktalar"

nerdeyse bütün ms kullanıcıları öyle

"Şunuda Eklemek İstiyorum Microsoft Sözcüleri "Windows 7"nin Vistanın Üstü Olarak Kabul Etmeyin Tamamen Bağımsız Bir İşletim Sistemi Dediklerini Hatırlatmak İstiyorum."

kontrol etseydiniz aslında win7'nin vistanın üst sürümü olduğunu görürdünüz. win7 yeni bir işletim sistemi değildir.

lütfen bu yazıyı okuyunuz ve kontrol ediniz...
http://www.chip.com.tr/blog/selcuk/Windows-7-deki-Komplo-Teorisi_1771.html

''Vistayı Kaldırmayan Bir PC'ye Kurdum XP Kadar Performans Veriyor. ''
sanmıyorum.. alakası yok. windows 7 ile vista nın sistem gereksinimi aynı..
diğer konu ise windows 7 vista yapısı üzerine kurulmuştur. mesela windows 7 güvenli kipte vista açılış ekranıyla başlıyor. (?)
vista da o kadar kötü işletim sistemi değildir.

Mehtap. yazdığın konunun çoğu noktasına katılmaktayım. yalnız microsoftun sonu sadece son kullanıcılar sayesinde gelmez. donanım üreticiler ve program üreticilerininde gnulinux-unix e destek vermeleri ile gerçekleşecektir. şu sıralar win7 denemelerinde bulunuyorum. vistaya oranla gerçekten muhteşem. hatta xp den aldığım performansı yaklaşık olarak win7 de buldum. vistanın hantallığını gören biri olarak bunu beklemiyordum şaşırdım açıkçası. uçak gibi olmuş işletim sistemi. özellikleri çok fazla ve rahat kullanım oldukça geliştirilmiş. eski program ve driverları sorunsuzca kurabildim yazılım yönünden yine kayıp yaşamıyorsunuz. aslında win7 bana göre vistanın tamamlanmış hali. release sürümü çıkacağında aslında bize bu win7 değil vistanın tamamlanmış halidir derlerse şaşırmam:). bir linux kullanıcısı olarak win7 yi gerçekten çok beğendim. ama bir tercih yapmamı isteseler slackwareimden vazgeçmem. isterse microsoft bana ömür boyu işletim sistemi keyi versin:). linux bambaşka ve çok zevkli bir dünya. ilgisi olan herkesi ve kendini bilgisayar konusunda geliştirmek isteyen herkesi linux dünyasına bekleriz. şu an internete bağlanmamın windows işletim sistemlerinden başka bir yolu bulunmadığı için linuxu arada bir açıyorum 3g modemimi tanımıyor linuxlar henüz. umarım ilerleyen zamanlarda bu sorunumuda halledicem. saygılar sevgiler
Okay.

Microsoft herzaman linux severler tarafından nefretle anılan bir işletim sistemi oldu. Yıllar geçmesine rağmen bu tartışma ve nefret değişmediği gibi microsoftun tahtı da pek sallanmadı. Bunun bence en önemli nedeni linuxun bedava olduğu halde microsftun başarısının çekilememesi. Cevap ise oldukça basit. Microsoft herzaman son kullanıcıya hitap etti. Linux kullanmak için bilgisayar uzmanı olmak gerekiyor. Bunun kanıtı ise "Sizde linux kullanabilirsiniz" mesajı veren sayfalar dolusu makaleler videolar vs. gibi karmaşık şeylerin son kullanıcıyı sıkması. Ben 10 seneden fazladır bilgisayar kullanıyorum ve bilgisayar adına herşeyi windows ile öğrendim. Ayrıca şunuda belirtmek isterimki eğer bilgisayarla ilgili güzel bir program keşfedilmişse o program linux ya da macos sisteminden kopyalanıp windowsta çalışır hale getirildi. Windows hiçbirzaman beni yarıyolda bırakmadı. Günümüzde linux ve macos da yapılabilipte windowsta yapılamayan ve son kullanıcıyı ilgilendiren bir program yok. Apple bile microsoftu yerden yere vurup ipodlar için itunesun windows sürümünü paşa paşa çıkardı bu da bize microsoftun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Microsoft Windows XP ile bir efsane oldu. Ancak yıllar geçti ve sürekli yeni işletim sistemi çıkaran microsoft yıllarca yeni işletim sistemi çıkarmadı. Kullanıcılar windowstan bir işletim sistemi bekledi. Ancak XP okadar gülendiki yeni işletim sistemine koyulacak bir yenilik kalmadı. Microsoftta haklı olarak sadece windowsa makyaj yapıp Vista ismiyle piyasaya sürdü. Yanlız Vista bir hayalkırıklığı olarak algılansa da microsoftun satışları pek etkilenmedi çünkü insanlar laptop almaya yöneldi ve laptoplarla birlikte paşa paşa işletim sisteminide adı. Son kullanıcı hayal krıklığına uğrasa da microsoft pek uğramadı. Ben hala XP kullanıyorum ve gayeet menunum ama vistayı da uzun süre denemişliğim var. Windows 7'yi de merak edip denedim. Birazcık eleştirmek gerekirse bence Windows 7 tabiri caizse çakma MacOS. Microsoft firması windows'a MacOS'a benzer özellikler ekleyip dünyada ilk defa yapılmış birşeymiş gibi sunuyor. Üstelik bu tutumunu Vista'dan beri sürdürüyor. Ama olacakları kestirmek oldukça kolay. Wİndows 7 çıkacak laptoplar win7li olacak microsoft yine yolunu bulacak bize de eleştirmek düşecek. Ve linux hiçbirzaman son kullanıcıyı tatmin edemeyecek.

Xp den önce fî tarihindeki Dos da Microsoft ürünüdür. Pencereli ilk masaüstü olayı da sanırım Windows 3.1. Windows 98 ile girmediği yer kalmamıştır herhalde... Vista, Windows 7 söyleymiş veya böyleymiş. Neticede sadece oyun değil bir çok program windows ile çalışıyor. Şimdi ben merak harici hangi sebepten linux kullanayım? "Sezar'ın hakkı Sezar'a". Ben de tekelcilik vs. gibi konular yüzünden Microsoft'u pek sevmiyorum ama adamlar da yapıyo yani bişeyler.

XP SP3 e kadar guncelleme yaptim ve Uzerine W7 Ultimate yukleyecegim peki downgrade yapabiliyoruz mu malum upgrade yapacagim memnun kalmazsam downgrade yapmaya musait mi dir bu yenisi.....

XP hakikaten cok kolay Windows 7 de bir kayboldum ancak aksam alti gibi cikabildim.....yani msn messenger i kuruyorum oysa hemen kuracaktim olmadi iste...simdi kurulum bitiyor....

Sen de yorum yaz