Windows 7 yavaşlayarak hızlandı!

XP'den kalan bazı kavram ve anlayışlar Windows 7 ile çöküyor; sistem "yavaşlayarak hızlanıyor"...

  • Ali Güngör
Windows 7'de derin değişiklikler
Çift çekirdekli işlemcilerle başlayan süreç devam ediyor

Windows 7, Windows Vista'ya göre büyük güç ve hız avantajına sahip. Microsoft uzmanı Mark Russniovich de bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Russinovich ve tasarımcı Arun Kishan'ın Windows mimarisindeki pek çok geliştirmede büyük payı var. Özellikle de çok çekirdeğe yönelik geliştirmeler, Windows kullanıcılarının canını sıkan takılmaları, bekleme ve çökmeleri temelinden çözen, çok önemli değişiklikler bu ikilinin imzasını taşıyor.

Daha önceki mimarilerde ve de özellikle çok eski olan Windows XP'de, işlemci şeridindeki iş bitmeden bir diğer işe geçilemediği için büyük bir performans kaybı söz konusuydu. Windows 7'nin gelişmiş çoklu işlem desteğiyle bu çözülüyor. Bekleme yapmıyor, yolu açıyor.

Kishan ve Russinovich yaptıkları açıklamalarda her şeyin eskisi gibi çalıştığını söylüyor. En azından görünürde, çünkü bu değişiklikler işletim sisteminin oldukça derinlerinde yatıyor ve uygulamalar, kullanıcı farkına varmadan yapılacak işlemlere göre çok daha iyi ölçeklendiriliyor.

Bu ölçeklendirme sadece donanımdan performans almayı değil, eski donanımlarda akıcı bir kullanımı da sağlayan temel unsur oluyor. Windows eskisi gibi sistem ihtiyaçlarında diretmiyor, ne bulursa onu kullanıyor ve de sistemi yormuyor. Ama gerektiğinde daha önceden kullanılamayan şekilde bütün kaynakları verimli bir şekilde değerlendiriyor.

İşlemciyi boşa alarak sistemi hızlandırmak!

Sistemde yapılan yeni bir değişiklik, işlemcinin boşta kaldığı süreyi uzatarak enerji tüketimini azaltıyor. Elbette performans bekleyen kullanıcıları enerji tasarrufu pek ilgilendirmiyor. Ama bu değişiklik performansa da olumlu yansıyor.

Bütün sistem yavaşlatılmıyor ve işlemlerin işlemciyi ilgilendirmeyen kısmı sürdürülerek darboğazlar engelleniyor. Donanımlar mevcut sistem kaynakları için daha az "interrupt request" yolluyor, daha az kavga ediyor.

Windows tasarımcıları sistemin en performanslı çalıştığı zamanın sanılanın aksine hafıza boştayken değil, bütün bellek kullanırken olduğunu keşfetmiş durumda. Sadece birkaç MB boşta bırakarak belleği çok daha verimli kullanmanın yolunu bulan tasarımcılar, çok az işlem çalışırken bile bunun etkili olduğunu, 8GB bellek bile olsa bunun çoğunun kullanılmasının daha etkili olduğunu keşfetmiş.

Vista en çok tepki aldığı konuda haklı çıktı

Windows Vista'da ortaya konan fikir güzel, ama uyumlu diye satılan sistemler çok zayıftı

Windows boş bellek bulduğunda sıfırlarla doldurmak yerine sistemin bir sonraki muhtemel kullanacağı uygulamaların bilgilerini yazarak sistem performansını arttırıyor. Sabit diskten veri okunması RAM ile kıyaslanmayacak kadar yavaş kalıyor. Boşta kalan belleğin bu şekilde değerlendirilmesi günlük kullanımda büyük fark yaratıyor.

Bu açıklama daha önce Vista döneminde de yapılmıştı ama kullanıcılar zaten Vista'nın ihtiyaç duyduğu 2GB minimum belleğe sahip olmadıklarından, bu özellikten de faydalanamamıştı. Windows XP'den gelen hafıza boşaltma alışkanlığı da Vista'nın belleği dolu tutmasına kullanıcıların ateş püskürmesine sebep olmuştu.

Windows XP döneminde dolu hafıza boşaltmak ve ek yazılım kullanarak bu işlemi yapmak mantıklıydı çünkü hafıza Vista ve Windows 7'deki gibi sistemi hızlandırmak için kullanılmıyordu. Genellikle bir yazılım işi bittikten sonra bellekten aldığı alanı kilitli bırakarak sistem performansını düşürüyordu.

Sonuç itibariyle kullanıcıların çoğunun pek tadını çıkartamadığı bellek kullanımı, Windows 7 ile beraber düşük güçte bilgisayarları süründürmeyecek ama yüksek güçlü bilgisayarları uçuracak bir şekilde ele alınıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Evet XP'de çok sıkıntı çektim, menülerin/pencelerin/başlat çubuğunun aniden kilitlenip, sonra açılmasından çok sıkılmıştım. Sadece bu neden bile Windows 7 kullanmama yeterli. (XP'yi kötülemiyorum yanlış yerlere çekmeyin yorumumu :) )

Bu arada "İşlemci diğer işlemleri durup beklerse sistem daha hızlı çalışabiliyor" diye yazıp Intel'in (ya da başka bir markanın da olabilirdi) işlemcisinin fotoğrafını koymak sizce de biraz reklam kokmuyor mu?

CHIP Online'ın notu:
Hayır.

Windows visada oyun oynamak mumkun degildi laptopta, ama w7 de hic zorlamadan acabiliorsun

Microsoft'un aliskanliklari degismemis anlasilan.
* Yeni ve guzel fikirleri once en son cikacak Windows surumune yarim yamalak hazirlamak
* Helele lulele test edip lisans parasi veren kullanicilari beta tester olarak kullanmak
* Bir sonraki Windows surumunde karsilasilan tasarim hatalarini duzeltmek
* Butun bunlar yetmemis gibi "Hah, bakin simdi daha iyisini yaptik, bu sefer oldu, bir sonraki surumu alin" deyip kullanicilarin ceplerini bosaltmak

Simdi sorarim size, Vista'daki hafizayi verimli kullanma ile ilgili yazilim modulleri service pack'lerle duzeltilecek mi yoksa kullanicilar yari yolda mi birakilacak? Asil bunlara bakmak lazim... Windows 7'yi almak isteyenler bekledi zaten cikmasini...

MICROSOFT' un bu denli profesyonel araştırma ve geliştirmelerini son kullanıcılarla "neden ve nasıl" çerçevesi içerisinde paylaşmaları çok güzel, tabii bu haberi bizlere sunan Sevgili CHIP' e teşekkür ederim...

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWS İÇİN DAHA GÜZEL GÜNLERE

saygılar

ubuntu forever

En Büyük XP şaşmaz...

adamlar tabi 3 senelik bir alın terinin karşılığını alıyorlar başarılarını kutlamak lazım birde 5-6 ay kadar beta sürümüama olsun eksikliklerini yle internet kullanıcılarını denek olarak kullandı giderdi şu anda piyasada en iyisi win 7 :) xp,vista,linux hikaye...

PARDUS, linux kde tabanlı işletim sistemi,
ilk çıktığı günden beri var olan sistem belleğini performans adına en cömert şekilde kullanıyorduki.

Windows 7 Xp yi silecek gibi gözüküyor ;)

süslü işletim sistemi süsüz işletim sistemini asla silemeyecek ancak desteklenmesi süresi doluyor desteksiz bile hayatta kalabilecek güçte.
En kötüsü de..Antivirüs üreticileri niye her bir işletim sistemi için ayrı ayrı koruyucu çıkarmadıkları...Elinizde sırasıyla Windows XP SP3 Windows Vista SP2 ve Windows 7 RC var kiminin de yenisi Windows 7 Yasal Sürümleri..Beta işletim sistemlerine beta yükleyen bile var şimdilik Elindekileri Windows XP veya Windows Vista da kullanıyor.Çok azınızda Window 7 Ultimate RC yüklü...Bunlarda ise beta sürümler deneniyor...Biz bazı kullanıcılar şunu istiyoruz. Her bir işletim sistemi için ayrı bir Antivirüs...Windows 7 için çıkarılacak bir Antivirüsün kesinlikle başka bir işletim sisteminde kullanılmaması dır.Merak etmeyin ekonominiz zarar görmeyecektir.

Resim de intel i7 kullanılmış olabilir. Herkese saygı duyalım lütfen. :) Chip değerli bir site ve tabikide kaliteli. Ancak onlar intel seviyor diye biz amd işlemcimizden vazgeçmeyiz. :)
Dürüst olmak gerekirse performansa önem veriyorum. Ancak ben üniversite öğrenciyim ve bilgisayar programcılığı okuyorum. Ayrıcı hobi olarak photoshop ile tasarım yapıyorum. ( photoshop ile uzun zamandır tanışmışlığım var ve basit kesme işlemlerinden bahsetmiyorum. )
Şimdi hem öğrencisiniz okuyorsunuz hemde hobi olarak tasarım yapıyorsunuz. Şimdi benim için en uygunu hangisi? Tabi ki amd. Şuan Amd Athlon II x4 620 kullanıyorum. Diğer donanım bilgilerini söylemeyecem. Win 7'nin performansından çok memnunum.
Hangisi size uygunsa onu kullanın. Burada tartışmak beyhude.

CHIP Online'ın notu:
Yayın olarak şu veya bu markayı "sevmemiz", "sevmememiz" söz konusu değil. Bu haberde genel bir işlemci resmi koymak gerekti, markayı özel seçip koymadık. Her türlü donanımı kullanıyoruz, test ediyoruz, bazen yastığımızın altına koyup uyuyoruz. Bu bir AMD de oluyor, Intel de. Tablolarımızı inceleyin, fiyat performans ürünler bulacaksınız.

XP basit ve guzel bir sistemdi. Ama artik eskidi. Ve donanim gercekten iyi kullanilamiyor. Vista'nin yavasligi hepimize cok itici geldi. Simdi 7 ile iyi bir cizgi yakalamislar. MacOS X SnowLeopard ve Ubuntu Linux ta kullaniyorum. Microsoft Windows stabilite olarak diger isletim sistemlerini bu gune kadar yakalayamamisti. Ticari yazilim destegi, oyunlar, DirectX gibi yazilim harikalari ve kullanicilarin aliskanliklari onu tahtta tutuyordu fakat, Windows 7 ile taht kualifikasyonlarina sanitim "stabilite" de ekleniyor. Hizli mi peki bu sistem? Evet, cok ufak farklarla hala mac ve linux sistemlerden yavas ama kesinlikle katlanilamaz degil.

Acikcasi Microsoft bu isi yapiyor. Artik XP'nin kalitesizligi, hatalari, stabil olmamasi gibi sorunlarla da pek ugrasmayacak gibi gozukuyor (en azindan bir sure). Bu isi Apple da cok iyi yapiyor ama kulvarlar biraz farkli. Apple her turlu sanatsal "produksiyon" dunyasina verdikleri ile simdilik yine tahtinda kalacak.

Linux bu iki isletim sisteminden de kesinlikle cok daha kararli calisiyor. Ama gunumuz dunyasinda ticari amaclari temeline oturtmayan bir kavram (GNU)'in taht sahibi olmasi mumkun degil, olmayi istedigini de sanmiyorum. Bazen buradaki yorumlarda "Ah adobe programlarini linux'a bir yazsa 5 dakka windowsta durmam" tarzi haykirislar goruluyor. Adobe, Linux sistemler icin yazilimlarini derlemez, bu surumleri yapmasini Linux dunyasi da istemez, sevmez. Icinde Adobe Photoshop, 3DSMax, AutoCAD, vs... olan bir linux sistemi artik GNU/Linux degildir ki. O yuzden Linux'un kulvari, fikri, felsefesi bu ikisinden apayridir. Linux temel bilgisayar kullanicilari icin Microsoft ve Apple'in sundugu bircok seyi sunar. Bircok alandaki uzmana ise bu iki firmanin sunabileceklerinden cok daha fazlasini sunmaktadir.

Sonuc olarak, Microsoft Windows 95 ve XP'den sonraki en kaliteli isletim sistemini kullaniciya sunmus durumdadir, gayet te iyidir, hayirli olsun. Donanim ve yazilimlar teknoloji urunleridir, hicbir teknoloji urunune onyargili yaklasilmamalidir, bilim incelemeyi arastirmayi gerektirir.

xp den bıktım vista çıldırttı sistem kaynaklarını sonunana kadar tüketmesi insanı bilgisayardan tiksindirme aşamasına geldi umarım 7 ile bunları bi nebze aşarız

Sen de yorum yaz