"Windows 7'ye dönmeyin!"

Eğer bu PC devinin Windows 8'li bir PC'sini alırsanız, Windows 7'ye dönmeyi sakın düşünmeyin!

  • Ertuğrul Süngü
"Windows 7'ye dönmeyin!"
Tek yön bilet, geri dönüşü yok!

Windows 8 piyasaya çıkarken, hakkında yazılıp çizilenleri de göz önünde bulundurarak hareket etti. İşte bu hareketin sonucu olarak, günümüzde satın aldığımız Windows 8 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı, istediğimiz taktirde Windows 7 sürümüne döndürebiliyoruz. Fakat bu "downgrade" işlemini HP markalı dizüstü ve de masaüstü cihazlarla yapmak istediğimizde, karşımıza bazı ufak sorunlar çıkabiliyor...

HP'nin destek hattında bulunan bir açıklamaya göre, yeni Windows 8 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı, Windows 7'ye çekebilme opsiyonu sadece ve sadece HP'nin "business-based" yani iş tabanlı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarında kullanıma açık olacak. Firma tarafından yapılan açıklamada açıkça "... HP marka masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, herhangi bir şekilde downgrade yapmanız tarafımızdan önerilmez." deniliyor. HP, Windows 8'in bilgisayarlarına önceden kurulu olarak son kullanıcıya satıldığına ve de Windows 7'nin yeni platformlarında desteklenmeyeceğinin altını çiziyor.

Bu açıklamadan anlaşılan, HP'nin, Windows 8'li bilgisayarlarında, Windows 7 desteği sunmayacağı. Yani Windows 7'ye dönenler, HP'den destek bulamayabilir. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

millet te hp almaz insanlar aklına yatan sistemi kullanır win 8 kullanmak zorunda değil ama win 8 daha iyi 7 ye dönmeye gerekte yok

iyice saçmaladılar.

bp den almayız bizde

çokta tın yani. hp alınırmı yaaa?

saçma ozaman kim hp alırki

AMD, Intel ve Nvidia, eğer sürücü desteğini kesmezler ise hiçbir şey engel olamaz. Sonuçta PC üreticisi (HP) chipset, CPU veya GPU üretmiyor. Bu ancak eğer AMD, Intel ya da nVidia Windows 7'de çalışacak sürücü üretmeyi keserse mümkün olabilir.

Üzülmeyin bir çaresi bulunur değil w7 ye xp ye bile dönebilirsiniz :)

@13 Kas 2012 17:38 bozulduğunda parasını sen ödücen heralde? anonimden atıp tutmak kolay...

4 yaşındaki hp makinemin ekran kartı olan ati x2300 ü windows 8 tanımıyor. o kadar araştırdım. verilen tavsiyeler de işe yaramıyor. windows 7 ye dönmek zorunda kaldım.

@13 Kas 2012 19:19 sakın 8 kullanma demediler mi bak donanımın bile istememiş... HP bu şekilde zorla 8 sattıracak ise zor dayanır...

Ben normalde win7 kullacısıydım ancak w8 e geçeyim dedim ekran kartımda sorun çıkarttı driverları filan yükledim çare olmadı mecburen w7 ye geri dönüş yaptım.

Kendilerini antipatik hale getirmek icin herseyi yapiyorlar. Bari bunu ugruna yaptiklari isletim sistemide bir cacik olsa!

aklı olan hp ye para verirmi :D

aklı olan hp'den bişey almaz ben aldım ağzım yandı bir daha asla almam

benimde ekran kartımı tanımadı ati 4650 hd. hatta yöetici olarak zorla yükledim bu sefer görüntü gitti netse ki parçaladığım eski pc min ekran kartı olan nvidia gt 9500 1gb. sağlam dı da onu taktım şimdi sorunsuz ama lexmark yazıcımı tanımadığı için şu an win 7 ye dönmek için format hazırlığındayım bence acele etmeyelim en az 4 aysonra sistem oturur

xp den sasarsanız böle sorunlar olur canlar

hp nin teknik servisi varmıydı ki?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play