"Windows 7'ye geçme bekle!"

Bunu diyen teknik servis, Windows XP'den kopamayanlardan. İşte Kaplan'dan tavsiyeler...

  • Ali Güngör
Rescuecom Windows 7'den dertli
Yükseltme esnasında döngüye girerse veri kaybı yaşanıyor

Sorunsuz bir yükseltme için bu konudaki rehberimize bakabilirsiniz: XP ve Vista'dan Windows 7'ye geçmek: Kusursuz bir yükseltme işlemi için neler yapılmalı

Rescuecom isimli Amerikan teknik destek şirketi, kendilerine gelen Windows 7 yükseltme sorunlarının çokluğu karşısında çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Şirketin başkanı olan Josh Kaplan "Hem karşılaştığımız şikayetler, hem de daha önceki Windows işletim sistemlerinde karşılaştığımız sorunlar göz önüne alındığında, kullanıcılara Windows 7 iyice yerleşene kadar mevcut işletim sistemlerini kullanmaya devam etmelerini tavsiye ediyoruz" diyor.

Kaplan'ın vurguladığı sorunlar arasında özellikle yükseltme işlemi sırasında yaşanma ihtimali bulunan veri kaybı yer alıyor. Rescuecom bekle ve gör politikası uyguluyor, kullanıcılara da aynısını tavsiye ediyor. Geçen zaman içerisinde bu tür sorunların yamanmasını, hatta bir yıl sonra çıkacak olan Windows 7 Service Pack 1'in çıkmasını beklemeyi şiddetle öneriyor.

Türkiye'de kullanıcılar ne yaptı?

Windows 7'ye geçişte temiz kurulum en iyi tercih

Özellikle kullanıcıların yedek almadan yapacağı yükseltmelere karşı çıkıyor. "Bütün hayati verilerini aktarmaları gerekiyor. Bu olmadan kullanıcılar büyük risk altında" diyen Kaplan yeni bir işletim sistemine geçmenin riskli olduğunu tekrar vurguluyor. Hatta Kaplan, bilgisayar kullanıcılarına yükseltme sürümü almamalarını, Windows 7'ye geçmek için mevcut donanımlarının ölmesini beklemelerini tavsiye ediyor. Daha sonra Windows 7 kurulu bir PC almanın daha mantıklı olacağını, çünkü piyasadaki ürün çeşidinin artacağını söylüyor.

Kaplan'ın üzerinde durduğu bir nokta da, Windows 7'nin Vista uyumluluğuna karşın atlanan bazı sürücülerin atlanmış olabileceği. Yeni yama ve sürücüleri beklemenin uyumluluk açısından da daha iyi olduğunu söylüyor. Elbette karar kullanıcılara kalıyor.

Türkiye'de ise kullanıcılar, verilerini yedekleyip temiz kurulum yapmayı tercih ettiği için yurt dışındaki kadar yoğun şikayet yaşanmıyor.

Sorunsuz bir yükseltme için bu konudaki rehberimize bakabilirsiniz: XP ve Vista'dan Windows 7'ye geçmek: Kusursuz bir yükseltme işlemi için neler yapılmalı

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Türkiyede ki kullanıcılar Windowsa para vermediği için sorun olunca doğal olarak şikayet edemiyor da olabilirler:)

xp bitti..windows devri home pre kullanıyorum ne hata var ne bişey oyunlarda süper.

Formatlayıp temiz bir sistem kurmak varken, niye yükseltirler anlamam. Bilgileri kurtamaktanmı acizler onu da bilmiyorum. Herkes format çekip driver bulamaz diyecem ama windows 7 çocuk oyuncağı resmen. 7 yaşında bir çocuk bile Windows 7 ile format çekip kurulum yapabilir. Zaten Windows 7 güncel dirverleri internetten kendi indirip kuruyor.

cok komik durumlar bunlar.

öyle sp1 hemen yayınlanmaz 1 yılı bulur

Bilgisayarı sadece oyun için kullananlar için sorun olmuyordur bu hatalar. XP nin bittiği falan yok. Görsellik arayanlar güncel sistemleri takip etsin elbette. Sırf rocketdock tarzı hızlı başlat menüsü var diye vista kullananları görmedim değil.

windows ülkelerin gelir düzeylerine göre fiyat politikası uygulamadığı sürece bizim ülkemiz insanı kaçak kullanmak isteyecek gayet normal

haberdeki endişeler fazla abartılı

Ben oldukça sorunsuz olarak Vista'dan Windows 7'ye geçtim. Üstelik laptop'ımın kendi destek sayfasında Win 7 driver'ları yoktu ama Win 7 tüm driver'ları sorunsuz kendisi kurdu.

Görselliği arzulamak hakkınız elbette. Bunun için yeni win sistemlere ve donanımlara para bayılmaya gerek yok. Kurun bir Linux dağıtımı görün gerçekte görsellik nasıl oluyormuş. Şunu hiçbir zaman unutmayın. En üst görsellik ve özelleştirme her zaman Gnu/Linux dünyasındadır. İlk yüklendiğinde sistem çok sade ve sıkıcı gelir ama hamuru yoğurup istedğiniz ürünü çıkarmak da sizin elinizde. Sistemde değiştiremeyeceğiniz hiçbir görsel /ses öğesi yoktur. İster tema ve gerekli eklemeleri yükler win7 yaparsınız ister mac masaüstü..hatta win 98 ve altı masaüstlerine bile dönebilirsiniz. Daha milyonlarca kombinasyon mevcut. Herşey hayal gücünüzle sınırlı. Xp kullanıyorsanız artık görsel diye canınız win 7 kullanmak istemez. Hatta win den bile tiksinebilirsiniz.

Seçim konusunda özgürsünüz ama Linux u da mutlaka deneyin. İleriye dönük daha sağlıklı kararlar almanıza da yardımcı olur.

Bir zamanlar dünyanın win den ibaret olduğunu sanan iyileşmiş kullanıcıyım ben.:) 2 senedir sadece Linux dağıtımları kullanıyorum. Standart ev kullanıcısı ve orta düzey ofis kullanıcısının çoğu ihtiyacını karşılar. Ubuntu ve Mandriva kullanmanızı öneririm. Her iki dağıtımda çok büyük topluluk desteğine ve kolay kurulum-kullanım desteğine sahiptir.

İşin güvenlik tarafına ve windeki backdoorlara (özellikle nsa backdoor.. 2000 yılında ifşa edilmiştir. Merak eden arar, bulur, okur. ) hiç değinmiyorum.

çok aşırı saçmalamış firma ne alaka sp1 len win7 kurulumunun. sanıyorlarmı ki bu güne kadar stabilitenin s harfini bile yerine getirememiş bir işletim sistemi olan vista üzerinden yükseltmede yaşanan sorunların sp1 ile düzelebileceğine.

sıfır kurulum yapılmış sp2 li bir vistaya hiçbirşey kurmadan yükseltme yapıldığında sorun yaşanmıyor. o dedikleri mavi ekrqan ve reset olayları ile karşılaştım ve hepsi vistanın yüzünden oluyor yükseltirken sürücüler sorun çıkartıyor ama hiçbir sürücü yükleme işlemi yapılmadan kendi tanıdıkları ile yetinerek yükseltme yapıldığında sorun yok.
illada sorunsuz olsun isteniyorsa win7 temiz kurulum yapılarak iş çözülür ki ama bir noktayı daha ben atlamadan söyleyim artık % 98 tüm marka pc ve dizüstü sistemlerde 64 bit windows ve 64 bit win7 geçişi yollanıyor bu yüzden ister istemez 0 temiz kurulum şartı doğuyor.

e yuh artık, eğer windows sistemi üzerindeki verilerinizi almazsanız tabii gider ama D de duruyorsa ne olacak ki gülüyorum

yükseltme yerine biraz daha ödeyip dvdli win7 satın almak ve temiz bir kurulum yapmak en iyisi

yükseltme zaten sorun çıkaran birşeydir.illa ki verilerim kaybolmasın,hatasız olsun diyorsanız windows kolay aktarım ile imaj alın ama bitene kadar birşey yapmayın.sonra formatlarken temiz kurun c:/ yi silip yavaş formatlayın.alın size hatasız sistem.

Haberdeki sözleri söyleyen firma yetkilisinin de, yorumlarında Windows'tan Linux'a geçip kendini "iyileşmiş", Windows kullanıcılarını ise "hasta" olarak gören kişilerin de aklından ciddi anlamda şüphe ediyorum.

windows xp bitmez. çünkü farklı ve donanım,yazılım desteği en geniş ve sistem ihtiyacı az işletim sistemi..

bir arkadaş yazılım desteği en geniş olarak xp'yi göstermiş fakat şu yanlışı düzeltmeliyim ki windows vista her ne kadar yavaş olsa da yazılım desteği xpden daha iyidir . hatta windows 7 rC sürümü bile xpnin bulamadığı driverımı tanıyor .

windows xp den vistaya yükseltmeyi bir öğrenebilseydiniz ne iyi olurdu...ancak yükseltme derken akla gelen tek şey vista dan windows 7 yükselteme pek kolay olmuyormuş! şaştım kaldım..Vista sp1 li kurulum dvd niz var mı var. Ancak recovery dvdsi var mı var. Kurtarma dvd sinden windows 7 geçiş pek imkansız gibi me geliyor...üzücü ve yorucu olabilir.Ancak Vista sp1 li kurulum dvd niz ingilizce ise windows 7 ye geçiş harika kolay ve uykusuz bırakmıyor...geçmeden önce anahtarsız kuruyorum diyenler boşverin anahtarınızı girin güncellemeleri yapın yani sp2 yükleyin üstüne de windows 7 yi kurulum dvd siyle yapın...yükseltme dvd siyle düşünmem bile...sadece kurulum dvd siyle bu yükseltme harika....denedim başarılı oldum ve şimdi sadece windows 7 enterprise sürümünü bekliyorum...acemiyim de onun için bekliyorum....

xp eninde sonunda bitecek aynı şekilde vista da herşey eskiyor.
açıkçası ben yükseltmedim. ayarlarım ve yüklü programlarım hariç hiçbir dosyamı kaybetmeden gönül rahatlığı ile yaptım işimi.

öncelikle xp windows versiyonu vista ve 7 den farklı olduğundan xp den yükseltme ancak eski dosyaların iptali ile mümkün. bu da diskte çöp duracak demek.

bence kullanıcı klasörünün yedeğini alın. (masaüstü, belgelerim falan filan) sonra tertemiz yükleyip aynen kopyalayın. programları baştan yüklemek zaten zor sayılmaz.

elimde lisansli isletim sistemi varken neden degistireyimki?

windows xp bitmez. çünkü farklı ve donanım,yazılım desteği en geniş ve sistem ihtiyacı az işletim sistemi..

böyle saçma yorumlara çok gülüyorum dx11 i vistayada xp yede vermeyecekler bir oyun oynuyorsun oyun dx11 ve emin olun xp de oynayamayacaksınız o dx10 u xp de kullananlar traş sadece görüntü değişiyor çekridek yine dx9 dx11 çıkınca hiçbir yapıcağınız kalmayacak eli mahkum gececek?siz ne yapacaksınız kaldıki nfs shift windows 7 de xp den daha hızlı oynuyor? buyrun? dx 10.1 i xp de kullanabiliyormusunuz? internet kafeci tabi 7 ye geçmez zaten donanımları hiçbirşey desteklemiyor napsın garibanlar? hala bilgisayarın bir kısmında 512 ram var eee? ne yapacaksınız boş konuşanlar

ben bunları çok duydum 98 den 2000 e pek az kişi geçti ama xp çıkınca hem driver zoru hemde eli mahkum bence fazla aglamayın oyunlar dx11 olunca patır patır geceniz;)

çoğu kişi boş konuşmuş xp çok donanıma destek veriyor diye? sorarım size? bir ekran kartı aldınız xp/200/vista /7 destekli

dx11 özelliği sadece 7 de olacak ne yapacaksınız? xp kurup oyunu dx9 olarakmı oynayacaksınız?
kendiniz kandırmayın

Ben vistayı Türkiyeye ilk geldiğinde alanlardanım ve şu 2,5-3 yıl boyunca değiştirmediğim ve yükseltmediğim bir tek donanımım kalmadı bana illallah getirtti bu vista ve devam da ediyor. Buradaki "Rescuecom isimli Amerikan teknik destek şirketi" nin görüş ve tavsiyesine uyacağım. Win 7nin sp 1 çıkasıya kadar yükseltme yapmayacağım ve bu zaman kadar da elimdeki vistadan kurtulup linuxla yola devam edeceğim. Bence win 7 ye geçmekle erken karar vermeyin, bekleyin derim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play