"Windows 7'ye geçmeyin!" çağrısı!

Çoğumuz Windows 7'yi beğendik; ama birileri yeni Windows'a geçmememiz için var gücüyle çalışıyor.

FSF'den Windows 7'nin günahları!
Linux destekleyenler saldırıya geçti

Free Software Foundation ya da kısaca FSF, Windows 7'ye ve Microsoft'a karşı harekete geçti. IT alanında karar alanları hedefleyen hareket, Windows 7'ye geçişin gerçekleşmesini istemiyor.

FSF en büyük şirketler listersindeki 500 şirketten 499'una mektup yollayarak, Windows 7'ye geçişin Microsoft'a bağımlılığı arttıracağı konusunda uyardı. Aternatif olarak GNU/Linux kullanmalarını önerdi. Bu mesajın yollanmadığı şirket mi? Tabii ki bu Microsoft'tu.

FSF Windows7sins.org adlı bir site açtı. FSF'nin üzerinde durduğu noktalar basit: "Microsoft tekel oluşturuyor. Yeni işletim sistemine geçerseniz Microsoft'a destek olacak de Microsoft'a muhtaç olduğunuz bir kısır döngü yaratacaksınız. Oysa açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle bağımsızsınız, üçüncü parti firmalar yazılım geliştirip teknik destek sağlayabilir. Sayısız ücretsiz uygulama cabası! Ayrıca Windows Genuine Advantage'ın sabit diski tarayarak kullanıcı gizliliğini ihlal ediyor."

Peki büyük firmalar ne düşünüyor?

Büyük şirketler ne yapacak...

Büyük şirketler Windows XP'den Windows 7'ye geçecek

Elbette ilk 500'deki şirketler, sistemlerinde devamlılıktan yana, üstelik teknik desteği Microsoft gibi dev bir şirketten almak da duydukları güveni arttırıyor. İşte bu yüzden büyük şirketlerin Microsoft'tan ve Windows'tan vazgeçmesi çok zor görünüyor.

Ancak FSF'nin bu çabası sayesinde iki nokta şirketlerin nazarı dikkatini celbediyor: destek ve fiyat. Yeni Windows sürümleriyle beraber eski sürümlerin desteğinin bitmesi ve arasında pek az özellik farkı bulunan Windows 7 sürümleri arasındaki fiyat farkları şirketleri hiç memnun etmiyor.

Büyük şirketler bu iki noktadan yola çıkarak Microsoft'la biraz daha sıkı pazarlık ederek, Windows 7'ye geçişi daha ucuza mal edebilirler ve belki de teknik destek süresi konusunda uzun antlaşmalara imza atabilirler.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 71 Yorum

İntelin Tekel'inden Kurtulamassınız

adam lider ne yapalım bak şimdi onu sayesinde buraya yazı yazıyorum

linux henüz microsoft un tekelini kıracak kapasitede değil. çünkü piyasanın dili hala standart.

Vistayı ne kadar berbat yapmışlar .ilk dakikasında çöktü:) yanlışlıkla xp de çalışan sürücüyü kuruyordum.bir hata filanda vermedi direk mavi ekran ve bir daha açılmadı.

Tek konu bu başka açıkda yok hani tekelcilik o zaman microsoft yapmasın işletim sistemi sonrada ms in rolünü linux çalsın :D

Haklılar.Bur da Microsoft'a karşı yazılan her şey doğru.

Bence FSF şirketler için çok mantıklı bir öneride bulunmuş, kriz nedeniyle masraflarını azaltmak zorunda olan firmalar bu fırsatı kullanacaklardır. Benim şöyle bir düşüncem var: Yeni bir notebook alırken istediğim gelişmiş modeller muhakkak windows yüklü geliyor, ama ben başka işletim sistemi kullanmak istiyorum diyelim. Donanım firmasından windowsu kaldırmasını ve fiyat farkını bana geri ödemesini isteyebilir miyim? Ayrıca şunu da merak ediyorum ;İstemediğim bu işletim sistemini kullanacaksam ,güvenlikten, antivirüs,firewall gibi prog. lardan dolayı donanımımın tam kapasite çalışmaması gibi şeylerden feragat edeceksem Windowsun bana bir ücret ödemesi gerekmez mi? Yani donanımımda windowsun birşeylerini bulundurması karşılığında bana ücret ödemesi gerekir, çünkü ben istemediğim halde kendi yazılımını zorla yükletiyor. Kısaca WİNDOWS VERGİSİ ödemek istemiyorum.

MS ne kadar tekel ise Google da o kadar tekel, Adobe da o kadar tekeldir. Bunu yapanların tamamı MS'in rakipleri. Sırf MS'i bitirmek için yapıyorlar.

Bu aralar pardus kullanıyorum. Daha önceki sürümlerini kullanıpta beğenmeyenlere, birde 2009 sürümünü kullanın diyorum. Gerçekten büyük ilerleme var.

Microsoft kadar secenek sunan baska bir isletim sistemi yok. O yüzden kolay kolay vaz gecmem windowstan.

arkadaşlar sizler profesyonel işler yapmamışsınız belli.

peki büyük şirketleri açık kaynak kodlu yazılımlarla problemleri olduğunda, forumlarda yardım mı dilendireceksiniz? sizler profesyonel desteğin ve zamanında müdahalenin ne demek olduğundan haberiniz varmı?

şimdi düşünün anneniz yada babanız hasta doktor mu ararsınız ? yoksa koca karı ilacı yapan sahtekarlarımı ?

diyelimki koca karı ilacına karar verdiniz ve etkisini göremediniz yada ters etki yaptı; ya eğer gei düzeltmek için vaktiniz yoksa ve çok acil bir durumda iseniz çözümü bulsanızda geç kaldığınız için bir işe yaramaz.

olay WINDOWS LINUX savaşı değil, olay işlerin yürümesi ve doğru zamanda profesyonel müdahalenin inceliklerinde yatıyor. Ama beni anlamamış olan arkadaşlara bu incelikler çooook kalın gelebilir.

saygılarrrr...!!!

Onu bunu bilmem de yeni satılan bilgisayarların tümünde işletim sistemi ve yazılımlar opsiyonel olmalı. Ben windows'un yada linux'un veya x işletim sisteminin zorla satılmasına karşı olduğum gibi hp, sony v.s.'nin kendi yazılımlarını entegre etmelerine de karşıyım. İsteyene alayını yükleyip versinler, istemeyeni zorlamasınlar yahu.

Türkiye şartlarında şu kadarını söylesek yeterli olur. Hastanelerde başlatılan online randevu sistemi kaydı ve takibi için her hastanede hasta takip,barkod,hasta kaydı veritabanı için (server) ve doktorlarda minimum 6-7 birim olsa toplamda 10 bilgisayar bulunuyor.

Bu bilgisayarların hepsi Microsoft programları ve işletim sistemlerine sahip.
Kısaca hesaplarsak
Bilgisayar=700 lira, işletim sistemi 100 lira, ofis programları 200 lira

toplamda 1050 lira ediyor.

Eğer linux kullanılırsa donanım gereksinimi daha düşük olacağından
Bilgisayar=500 lira.

Evet Microsoft'u seçmek daha mantıklı(!).

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Bence FSF şirketler için çok mantıklı bir öneride bulunmuş, kriz nedeniyle masraflarını azaltmak zorunda olan firmalar bu fırsatı kullanacaklardır. Benim şöyle bir düşüncem var: Yeni bir notebook alırken istediğim gelişmiş modeller muhakkak windows yüklü geliyor, ama ben başka işletim sistemi kullanmak istiyorum diyelim. Donanım firmasından windowsu kaldırmasını ve fiyat farkını bana geri ödemesini isteyebilir miyim? Ayrıca şunu da merak ediyorum ;İstemediğim bu işletim sistemini kullanacaksam ,güvenlikten, antivirüs,firewall gibi prog. lardan dolayı donanımımın tam kapasite çalışmaması gibi şeylerden feragat edeceksem Windowsun bana bir ücret ödemesi gerekmez mi? Yani donanımımda windowsun birşeylerini bulundurması karşılığında bana ücret ödemesi gerekir, çünkü ben istemediğim halde kendi yazılımını zorla yükletiyor. Kısaca WİNDOWS VERGİSİ ödemek istemiyorum.
Bugün 00:37
------------------------------------------------
Ayni modelin Windows yuklu olmayan versiyonunu alma sansiniz var.
Aldiginiz yer nere ise orya sormaniz yeterli.
FreeDos versiyonunu verirler sizde istediginizi kurarsiniz.

Birgün Microsoft'tan kurtulacağız ve o gün bayram ilan edilecek. Anti-Microsoft diyorum okadar!

Son dönemde açık ve kapalı kaynak arasında bir rekabet var (daha da ciddi bir şekilde). Aslına bakarsanız belki de yılllardır olması gereken bir durum sonunda gerçekleşiyor. Çünkü rekabetin olmadığı yerde tekelcilik başlar, zoraki bir ürüne bağımlılık baş gösterir.
Mesleğim gereği olayları şirket bazında (kişisel ve duygusal olarak ele almadığımda) her zaman için iki önemli konu vardır bir ürünün alımı ve kullanımında. İlki ürünün fayda/maliyeti, ikincisi ise o ürüne verilen teknik destek.
MS fayda/maliyet açısında sınıfta kalırken, teknik destek anlamında öne çıkmaktadır. Ancak açık kaynak dünyası da fayda/maliyeti ile öne çıkarken, maalesef teknik destek veren şirketlerin azlığı sebebi ile ikinci plana düşebilmektedir. Açık kaynak gönüllüsü bir insan olarak maalesef bu durumu kabul etmek zorundayız. Ancak dediğim gibi "şirket bazında" , "kurumsal olarak" ele aldığımızda açık kaynak faydasız ve teknik desteksiz demek de çok yanlış olacaktır. Sorun teknik hizmet sunan kurumların az olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin Redhat ve Novel yıllardır bu işi profesyonel anlamda icra eden iki büyük şirkettir.
Ama olayı rekabet açısından ele alıp FSF'nin bu şekilde bir uygulamaya gitmesi de açık kaynak dünyasına çok görülmemelidir. En niyahetinde bugün MS'i MS yapan ve Windows 7 gibi bir ürünü çıkarmasına sebep olan kendisi değil rakiplerinin baskısı ve yükselişidir.
Açık kaynak mı yoksa kapalı kaynak mı kullanacağına şirketler kendi durumları sonucunda karar vereceklerdir. Ve nasıl ki MS kendi reklamını yaparak kendi ürünlerini kullandırtmak istiyorsa, FSF gibi açık kaynak taraftarı kuruluşlarda şirketleri açık kaynak kullanmaya teşvik etmek için kendi reklam stratejilerini kullanacaklardır. Rekabetin güzelliği de herkesin eşit şekilde davranabilme hakkıdır.
Saygılarımla

@edipciftci,

haklısın profesyoneller açık kaynak kullanmıyor. nasa açık kaynak kullanmıyor, avrupanın birçok ülkesi kurumsal olarak linux kullanmıyor ve bunun gibi birçokları. windows-linux savaşı değil derken bel altından saçma argümanlarla vurmaya çalışıyorsun. elinizi vicdanınıza koyup söyleyin hanginiz windows destek hattını aradı bugüne kadar ? hadi aranıldı diyelim -verilen cevaplar neydi ? windowsta ta bir sürü sorunla yine forumlardan, arama motorlarından yararlanıyor ev kullanıcıları. kaldı ki linux için destek veren bir sürü şirket var. kalın gelebilir demişsin ama sana zaten kalın gelmiş bu açık kaynak olayı.

Bunlar kullanmayın derler ama kendi bilgisayarlarına baksanız Windows çıkar.Kullanmayın demesi kolay muhasebe vb. firmalar için gerekli yazılımlar ne olacak.Çok övdükleri penguende(linux) çalışacak mı ? Eğer birşeylerin değişmesini istiyorlarsa önce doğru düzgün bir alternatif üretip ondan sonra çağrı yapsınlar.Öyle geçmeyin demekle olacak olsaydı Microsoft şimdiye kadar en az 100 defa batmıştı.

arkadaşların konuya yaklaşımları bana çok düşündürücü geldi.
sevgili arkdaşlar günümüz içi mikrosoft çok mantıklıdır, hatta en mantıklı iştir fakat bunun bide geleceği var, bi yirmi yıl sonra free yazılımlar desteklenmezse o zaman ne olur bi düşünün

edipciftci yazmış:
diyelimki koca karı ilacına karar verdiniz ve etkisini göremediniz yada ters etki yaptı; ya eğer gei düzeltmek için vaktiniz yoksa ve çok acil bir durumda iseniz çözümü bulsanızda geç kaldığınız için bir işe yaramaz.
olay WINDOWS LINUX savaşı değil, olay işlerin yürümesi ve doğru zamanda profesyonel müdahalenin inceliklerinde yatıyor. Ama beni anlamamış olan arkadaşlara bu incelikler çooook kalın gelebilir.
-------------------------------------------
Yine hayatında linux görmemiş birinin yorumu, arkadaşım tam ve zamanında müdahale linux'de yokmu sanıyorsun, tüm linuxler forumlardan mı destek veriyor, Red Hat linux gibi anında destek veren linux şirketleri var bunların şirket değeri yarım milyar dolar, yorum yapmadan önce biraz araştıralım.

Arkadaş profesyonel desteğin kaç dolar $ olduğundan bir haber aşağıdakileri yazmış.

Alıntı
"arkadaşlar sizler profesyonel işler yapmamışsınız belli.

peki büyük şirketleri açık kaynak kodlu yazılımlarla problemleri olduğunda, forumlarda yardım mı dilendireceksiniz? sizler profesyonel desteğin ve zamanında müdahalenin ne demek olduğundan haberiniz varmı?"

Herkes taşına altına elini koymalı. Herkes Linux vb. işletim sistemlerine yönelmeye başladığında, ilk zamanlar biraz kaos olacaktır ama sonrasında tüm taşlar yerine oturmaya başlayacaktır. Zamanında destek, uygun yenilikler. Ve en önemlisi tüm bunlar için ücretsiz bir uğraşı olacak ortada. Sadece korkularınız sizleri farklı işletim sistemlerine yönlendiremiyor.

Beyler Hong Kong da bir bilişim şirketinin yerinde hizmet için helikopter satın aldığını okuduğum da çok şaşırmıştım. Ancak 1 saat içinde müdahale için sözmeşmelerin olduğunu görünce hak vermiştim. Ucuz ve sistem değişikliğine gerek kalmadan yeni sürüme geçilebilirliliği çok iyi ama Microsoft kadar teknik destek konusunda rakipsiz gerçekten.

@edipciftci birçok distro geliştiren sirket örneğin canonical-ubuntu- hatta pardus u geliştiren tübitak'ın bile şirketlere ve büyük firmalara çözümler sunması ve ortak çalışmalar yürütmesi söz konusuyken bilmeden araştırmadan sahip olduğunuz cahillik göz yaşartır cinsten.

Çözüm üretmeden mektup yollamak bir işe yaramaz. linux sistemler tam çözüm sağlıyor mu? adamlar enayimi bedava varken para versinler şirket bütçe planlama ekiplerinin tek tek satınmı almış microsoft?

Yorumcu arkadaşlar siz evinizde linux kullanıyor olabilirsiniz fakat büyük firmalar için yeterli bir sistem olmayabilir. Hiç düşündünüz mü?

rkadaşlar sizler profesyonel işler yapmamışsınız belli.

peki büyük şirketleri açık kaynak kodlu yazılımlarla problemleri olduğunda, forumlarda yardım mı dilendireceksiniz? sizler profesyonel desteğin ve zamanında müdahalenin ne demek olduğundan haberiniz varmı?

şimdi düşünün anneniz yada babanız hasta doktor mu ararsınız ? yoksa koca karı ilacı yapan sahtekarlarımı ?

diyelimki koca karı ilacına karar verdiniz ve etkisini göremediniz yada ters etki yaptı; ya eğer gei düzeltmek için vaktiniz yoksa ve çok acil bir durumda iseniz çözümü bulsanızda geç kaldığınız için bir işe yaramaz.

-----------------

edipçiftciye ait bir yorum ama gerçeği izah eden bir yorum.. evet bir çok firma bu sebeble linuxe geçmez.ilk edapta maliyet yok gibi yada az gibi görünsede ilerleyen aşamlarda arkadaşın dediği gibi durumlarda gerçek maliyet kendisini gösteririr...

Sanıyorum sizin de özgür işletim sistemleri hakkında destek veren şirketlerden haberiniz yok.

Bir yazılıma verilen teknik desteğin onunla beraber satılmasına gerek yoktur. Özgür yazılıma herkesin herşeyi "hayrına" yaptığı bir model denemez. Genel olarak kamu yararı gözettiği doğrudur fakat aynı zamanda bir iş modelidir. Eğer öyle olmasaydı Novel, Canonic, Sun gibi büyük şirketler ayakta kalamazdı.

ÖZetlemek gerekirse linux da dahil olmak üzere birçok özgür yazılım için teknik destek veren şirketler bulabilirsiniz. Yazılımın kendisini satın almanız gerekmediği için (genellikle, özgür azılım bedava yazılım demek değildir esas olan kaynak kodun ve değiştirme hakkının da yazılımla beraber verilmesidir.) daha uygundur. Ve teknik desteği nereden alacağınızı seçme hakkına da sahipsinizdir.

Koca karı ilaçlarını özgür yazılıma microsoft ürünlerini de modern tıbba benzetmeniz son derece saçma ve uygunsuz olmuş. Modern tıbbın özelliği bilimsel ve akla yatkın olmasıdır. Bu bakış açısından içinde ne olduğunu ve nasıl etki ettiğini bildiğimiz ilaçları kullanmak (açık kaynak kodu) akla daha yatkındır.

insanlar linux kullanmaya başlasa bu sefer belli başlı linux versiyonlarida paralı olur merak etmeyin ,bakınız suse,redhat

keşke linux a da windows gibi program destegi oem destegei tam olarak saglanmış olsaydı da artık işletim isteminde sadece windows düşünülmemeli

kardesim isteyen istedigini kulansin bize ne,benim windowsa vercek param yok,istemiyorum benim paramla servetlerien servet katsinlar,
oyuzden freeBSD kullaniyorum
isteyen istedigini kullanir.herkes besiktasli olamak zorundami besikats sampiyon oldu diye,bakarsiniz gene sampiyon olur,hemde ustuste5 yil bu demek oluyormu galatasarayli olsun besiktasli

açıkçası yerinde bir hareket olmuş.Tekelleşmenin kaliteyi düşürdüğünü söylemeliyim.Fakat kullanıcı arayüzü çok iyi hazırlanmış linux özellştiröelşeri de var.Elbette hemen geçin demek mümkün değil.Çünküğ bir çok donanım firması ortak linux yapısını kullandığı için ve güncellemeleride geciktiği için kullanıcı hatalı olduğunu zannedebiliyor.Çok iyi bir yapılandırma gerek.Sadece bedava yazılım yapıp linux e geç demek olmaz.

Çok ciddi kaynaklar gerekir.Hele bir de kod yazmaktan bahsediyoruz.İnsanların en tırsttığı şey de bu.

Basitleşen kurulumlar oldukça linux ışığı daha güçlü yanaaktır.

sorun sadece destek bulamamak değil.. eleman pahalı..destek pahalı.. donanım pahalı..

bir hesap yapmışlardı.. linux sistemleri daha ucuz yoksa windows sitemler mi daha ucuz diye.. ortaya çıkan tablo linux sistemler daha pahalı oluyordu..

sebeb..

ilk kuruluşta windows açık ara önde olurken ilerleyen zamanlarda destek ek donanım kalifiye elaman derken linux sistemleride hatırı sayılır bir meblağ getiriyordu.. keşke araştırmanın linkini bulabilsem...

500 kullanıcınız var.. diyelim firmanızda.. hepsi windows işletim sistemi olsun.. haydin hep beraber linuxe geçiyoruz demek kolay değil..

belki lisans ücretisiz peki azizim o 500(5 bin yada daha fazla varsa?!!) kullanıcıya linux dersleri ve öğrenimi babalarının hayrına yapacak değiller.. kaldıki dersi aldınız.. oluşan durumlarda yine acil destek gerekecek.. para demek... ek donanımlar gerekecek bu para demek..bir kaç tane bu işi iyi bilen sistem elamanı gerecek bunlarda iyi maaş alacak..

dikkat edin şimdi iş ucuza mı geldi..?! şirketin sistem alt yapısını değiştirmesi kolay değil.. bu bir hayli zaman alan bir iştir..kimse tıkır tıkrı işleyen sistemini bozmakta istemez..

ben windows düşmanı değilim ama bunların yaptığı tekelcilikten başka birşey deil bir notebook alıcaz windowsa para vermek zorunda kalıyoruz 1200$ lık bi notebooka neden 1500$ ödiyim istemediğim bi işteltim sistemi için windowsu almakla bitmiyorki iş yok güvenlik yazılı yok office yazılımı yok bilmene yazılımı herşey için ayrı para astarı yüzünden pahallıya geliyo masaüstü pcler ve notebooklar pahallı deil onları pahallı yapan windows ve windows yazılımları......

Bence yanlış yapıyorlar.Linux büyük şirketlerde kullanılacak kadar gelişmedi.

merhaba
Biz tartisa duralimyavas yavas istesektede ismesekte linux kullanmaya basliyacagiz,belliki birileri Microdost a durdmek istiyorve bunu yapmak icinde lobi calsimalarina baslamislar,google chomeOS gibi bu bizim karar verebileceginiz birsey olamaktan cikmistir arkadaslar bu tamamen uretici firmalarin kar oranlari ve uretim politikalari ile orantilidir,gun gelicek bircok 3.parti programlar linux destegi vermeye basliyacak,pocketpc ler linux tabanli programlarla calsimaya basliyacaklar yapilan lobi calsimalarini gorup gelecek le ilgili destek pilanlari hazirlayacaklar. mesela, nokia nin cikardigi yeni N900 ilk adim mesela,bizler sadece kulanicyiz bazi seylere bizlerin karar verip talep etmesi ve almasi sadece bize sunulanlardan ibarettir
bize ne sunulur usretilir ise onu kulanmakla becbur kuruluyoruz,
bankalsa ben N97 de Android kulanmak istiyorum.sybian sevmiyorum ama nokia telefonlarini begeniyorum.niye MS office kulanmak zorundayiz daha iyi bir latarnatifi olamadigindan,her uretilen urun tuketici ihtiyaclarini on gorerek hazirlansada,bazi seyler ureticilere dikte edilirler istesekte istemeskte.
saygilar

M$, windoze vista projesini çoktan rafa kaldırdı, windoze 7'yi pazarlamaya girişti! Daha 2 yıl önce kendime bir bilgisayar aldığımda, "şimdi vista güncel, müşteriler vista isterler" mantığıyla, satın aldığım bilgisayar vista kurulu gelmişti. Zaten vistanın hantallığı bir sorunken, bir de virüslere karşı korumasızlığı nedeniyle yok kasperskisiydi, yok ağ ayarlarını bile değiştirmek istediğimizde "emin misiniz" diye sorular sormak için vistanın araya girmesiydi, yeterince çileden çıkmıştım. En sonunda bilgisayara XP kurmaya karar verdim, ama o da ne?! XP CD'si SATA harddiskimi tanıyamıyordu. En sonunda bilgisayarıma Linux kurdum ve mutlu oldum.

Ne tesadüfse, M$ da önce desteğini tümüyle çekmeye niyetlendiği XP'ye 'service pack'lerle desteğini artırmaya, sonra da Windoze 98'e bile destek vermeye başladı, bu arada çuvallamış olan M$ vista yerine bir Windoze 7'yi allayıp pullayıp sunmaya yöneldiler.

Linux hem güvenli (virüstü, 'adware'di, 'malware'di derdi yok, kendiliğinden güvenlik duvarı var, isterseniz üstüne başka güvenlik duvarları örebiliyorsunuz, zaten firefox gibi güvenli tarayıcılar kullanıyor) hem hızlı (zaten küçücük bir çekirdek üstünde çalışıyorsunuz), hem seçeneği bol (istediğim hız mı diyorsunuz? xfce, lxde, blackbox, vb., işlevlilik mi diyorsunuz? KDE, GNOME... Masaüstü çevresini kendiniz seçiyorsunuz, tek bir masaüstü çevresine mahkum değilsiniz), hem de arkasında büyük para kaynakları olmadığı halde inanılmaz hızla gelişen (mesela masaüstü efektleri için MacOS X ve Windoze Aero efektlerine karşı KDE4, Compiz ve Beryl efektlerinin geldiği noktaya bakabilirsiniz) bir işletim sistemleri topluluğudur (ha bir de bu var!!! İstediğiniz gibi kendinize has dağıtımınızı yapabilirsiniz, ister hazır dağıtımlardan kendinize göre birini seçebilir (Ubuntu, Debian, Fedora, Mandriva, Suse, Centos, Pardus, vs. vs.) ister kendi dağıtımınızı kendiniz yapabilirsiniz (Ali Linux, Veli Linux), ister harddiske kurar, ister CD'den veya fileşdiskten çalıştırabilirsiniz. Günümüzde özellikle GNOME ve KDE projelerinin önceden Windoze dışında işletim sistemi kullanmamış son kullanıcıları hedeflemesi sonucunda bu masaüstü çevrelerini kullanan herhangi bir dağıtıma çok kolay kendinizi alıştırabilirsiniz.

şu kelimeye bir gıcık oluyorumki virüs derdi yokmuş cartmış curtmuş ben senin sistemine adware içerikli dosyayı sokup açayımda giriyormu girmiyormu gör.

linux yaygın değil ve olmadığı içinde virüs yok denecek kadar az. güvenlik duvarına gelince güvenlik duvarı ne zamandan beri antivirüs görevi görür olmuş hayret valla bilseydim antivirüs firmalarına üretmeyeceksiniz derdim antivirüs.

mac firmasınında virüsü yoktu 4 sene öncesinde mac leopar ile bir parladı pir parladı şimdi virüs bulaşıyor ve en az şuan 55 adette virüs çeşidi var aktif mac sistemlere zarar veren. yeni kar leoparı ever önceki sürümünden daha yaygın olursa zaten bu sayı katlanacaktır.

virüs her sisteme yazılıp zarar verilebilir bunu asla unutmayın. bu yapılan yazılımlar kayadan oluşmuyor hiçbirşey olmasın.

bazı arkadaşlar açık kodlu lafını yanlış anlıyorlar. içine birşeyler koyarım gibi laflara yalnızca gülünür. hadi istediğinizi yazın ekleyin çıkarın kime yedireceksiniz. herkez görecek. görmeyi bilmeyenlerde resmi depolardan temizi alacaklar. siz daha yaptıklarınızı kişilere nasıl yedireceksiniz onu aşamıyorsunuz. açık kod güvenlidir. kapalı kutunun içinde ne olduğunu bilemezsiniz.

karşılarında kim olduğunu bilmeden bana cahil diyen tüm ziyaretçilere...!!!

heyyyooooo tık! - tık! - tık! duyuyonuzmuuuu beniiiii...!!!

ben 15 seneyi geçkin bir bilgisayar kullanıcısıyım ve bu forumdan bir kere daha bana 1996 -97 yıllarında yardımlarını esirgemeyen CHIP DESTEK HATTI ÇALIŞANLARINA ve 1988 -89 yıllarında bilgisayar dünyasına C64 ve AMIGA ile adım atmamı sağlayan 2 yakın arkadaşıma (ayrıca lise arkadaşlarımdır) çok çok teşekür ederim Allah Razı olsun onlardan.

çünki onlar sayesinde o günden sonra hep masa başı işlerd çalıştım ve sektörel alanlarda büyük başarılar elde ettim...!!!

ben bir işi yapadan önce alternatiflerini araştırır sonra da tüm alternatiflerin + ve - lerini değerlendirim.

EY ÇAYLAK ARKDAŞLAR
öyle sil WINDOWS kur LINUX demesi sizler için kolay olabilir, kaçınız LİSANS PARASI verdiniz?

lisans parsı ödeyenler okadar kolay silmez sistemini ve gene söylüyorum 4 duvar 2 bilgisayar ve 2 kek elemanla çalışan ekonomi yükü kılıklı vergi kaçıran iş yerleri bile " silde linux' a geç " "yok ona buna geç " lafına sırtıyla güler ve yapmaz da...!!!

bilgisayar dünyası 2 parça efekt, 3 - 5 tane masa üstü falan geçin bunları. İŞ DÜNYAINDA BUNLAR ÖNEMLİ DEĞİL...!!!

bana kurun bir lisanslı en son versiyon bir autocad ben size şu an yazı yazdığınız klavyenin tüm parçalarının PLASTİK ENJEKSİYON MAKİNESİNİ çizeyim, yada isterseniz CATIA ile --- eeeee noolucak şimdi akinada linux var yada mac os, masaüstünün süsleriyle yaparsınız bunları akşama kadar tıklayın pencerelere açılan animasyonları falan seyredin PATRONLARDA ZATEN BÖYLE ELEMAN ARIYOLAR İŞ YAPMAYAN PENCERE TIKLAYAN ELEMAN...!!!

arkadaşlar buraya yazarken biraz düşünün ve öyle yazın ben linux' un destek verip vermediğini ve firmalarınıda biliyorum, ve şidi size diyorum ki sokağa çıkın ve bilgisayar kullanan ilk gördüğünüz işerine girin ve linux için ikna edin ve onun işlerini yürütebilecek kapasiteye getirin makinasını; EĞER BUNU YAPABİLEN BİRTANE YİĞİT YOKSA İÇİNİZDE bana LAF ATMAYI BIRAKIN ve ciddi işlerde, büyük kurumlarda tecrübe edinmeye çalışın bu size daha faydalı olacaktır...!!!

saygılarımla...!!!

"En sonunda bilgisayara XP kurmaya karar verdim, ama o da ne?! XP CD'si SATA harddiskimi tanıyamıyordu. En sonunda bilgisayarıma Linux kurdum ve mutlu oldum."

XP kurulumunda SATA diski tanıtamayan birisi nasıl Linux kullanır anlayamıyorum. Gerçi virüs ve tüm diğer casus yazılımları firewall ile engelleyebilen birisi için normal.

"ben windows düşmanı değilim ama bunların yaptığı tekelcilikten başka birşey deil bir notebook alıcaz windowsa para vermek zorunda kalıyoruz 1200$ lık bi notebooka neden 1500$ ödiyim istemediğim bi işteltim sistemi için windowsu almakla bitmiyorki iş yok güvenlik yazılı yok office yazılımı yok bilmene yazılımı herşey için ayrı para astarı yüzünden pahallıya geliyo masaüstü pcler ve notebooklar pahallı deil onları pahallı yapan windows ve windows yazılımları......"

Hazır sistemlerle gelen Windows'lar için üreticilerin PC başına ödediği lisans, Vista'da Starter Ed. için 30 dolar Home Premium için 100 dolar civarında. Zaten daha üst bir versiyon ile hazır sistem satıldığını sanmıyorum. Eğer bulursan Ultimate yüklü bilgisayar için 200 doları bulabiliyor lisans ücreti ama genelde 100 dediğim gibi.

Linux platformunun aciklamalari hic birseyi degistirmez.
1000 tane paket yerine adam gibi 1 paket yapip onun drivers, ve cesitli sistem eksikliklerini ve windows yada mac üstünde calisan messenger tarzi programlarin full destegini versinler video konferans vs vs.
Senelerdir bos isler pesinde kosuyorlar gelismede sifir kaliyorlar.
Virus olmayan sistemde olmaz ama sürekli kernel cikartan sürekli bilmem ne cikartan sistemede adam zaten yazmaya ugrasmaz gerci cikardiklari pekte faydali degil ya.
Ayrica Linux savunanlarin her zamanki halleri bu isler

edipciftci
birşey bildigini sanıyorsun ama

bildigin birşey yok

Yıllardır her şey Windows'a göre yapıldı, artık Windows kullananlar bile rahatsız, eleştirdiğiniz Edip Çiftçi de rahatsız bence. Autocad'dan daha iyi bir program olsa, ya da Autocad çalışsa Linux'a ilk o geçer.

Neden kırılamıyor bu kısır döngü? Edip Çiftçi çok güzel anlatmış, yapın arkadaş kullanırım, desteklerim diyor. Yıllarca her şey Windows'a göre üretilmiş çünkü ama artık Linux da yaygınlaşıyor. Daha görsel, güzel ve kolay. Yazılımları da hızla gelişiyor.

499 mektup ilk adımı gösteriyor. Dileyelim ki işe yarasın, bu kısır döngü kırılsın artık.

Bilgisayarların üzerinde Windows etiketleri var, hepsi satın alınmış, beş yıl önceki faturayı bulamadı, tutanak tuttular, telefonla aradı, haberimiz yok diyorlar, satın aldığı yerden faturanın kopyasını istedi, ne oldu bilmiyorum artık. Lisanslı Linux kullansaydı bunu yaşamazdı. O sinirle Linux'a da geçebilirdi ama geçemez, çünkü bilmiyor, bilmediği için de korkuyor.

Microsoft'a Windows kullanarak verdiğimiz her destek, bize kazık olarak geri dönüyor, çaresiziz.

Tek çözüm Windows'un yanında Linux da kullanatak yaygınlaimasına katkıda bulunmak, üreticilere Linux varlığını hissettirebilmek. Kendimiz için.

önemli bir açık var sandım ya!Linux muşmuş.Win 7 Varken o da ne?Asteroid mi?

3 gb ram 9800gt ekran kartı intel core duo 2 işlemcim var ve vista ultimate kullanıyorum çok hızlı ve dx10 olayı süper sistemi kötü olanlar kullanırlarsa tabi kötülerler windows 7yi bilmem ama vista ii bi işletim sistemi xp bitti artık ayrıca linux tabanlı işletim sistemleri yaramaz

Ben yaklaşık 2 sene önce lisanslı bir xp satın alamadığımdan ve hep dert yanılan microsoft tekelini kırma çalışmalarına katkı sağlamak istediğimden linux tabanlı bir işletim sistemi kurdum bilgisayarıma. Daha kurarken bilgisayarımın d sürücüsü silindi. Tamam ben o zamanlar bilgisayardan tam anlamıyordum ama kurulum seçeneğinde c sürücüsünü seçmiş olmama rağmen d sürücüsü ve içindeki canım arşivim tuzla buz oldu. Yine de neyse dedim ve başladım güncellemelere. Tam 3 günümü aldı bu güncellemeler. Ama bu üç gün bana tam bir kabustu. 3. gün güncellemeler bitince koltuğuma yaslanıp bu bedava sistemi kullanma hevesiyle son güncellemeden sonra ne oldu dersiniz, sistem çöktü ve aştığım kotayla kalakaldım ortada. Geçen sene yine microsoftun beni çileden çıkardığı bir buhran anında linux kendini geliştirmiştir diyerek en son sürüm ubuntu yu kurdum bilgisayarıma. Yine aynı arşiv kaybı, d sürücüsü buhar ve güncelleme sonunda yine aynı çökme olayı. Linux tabanlı işletim sistemlerini savunan microsoft zedeler, bana neyi savunuyorsunuz. Tüm bilgisayar proğramları, oyunları windows tabanlı yazılırken nasıl olur da insanlar linuxa yönelir ve bilgisayar sistemlerini nasıl yeni baştan uydururlar. Ben sadece bir ev kullanıcısıyım, bu kadar sorun ve sıkıntı yaşadım. Büyük şirketler nasıl zarar görür varın siz hesabını yapın. Benim isteklerime cevap verecek bir işletim sistemi yazsınlar ben üzerine para verip kurayım. Para da memleketimde kalsın,buyurun...

Adamın teki bir şirket kurmuş, düzenin fırsatlarını iyi kullanmış ve açlıktan insanların öldüğü bir dünyada yasal! olarak 60 milyar dolar servet yapmış. Iyi de siz niye onu savunuyorsunuz? Adam zaten yeterince güçlü sizin de onu savunmanıza gerek yok ki! Bir yanda bedava yazılımlar varken hala ortalama 200$'a işletim sistemi satmaya çalışan bunun için de yazılımının gücünden daha çok parasının gücüyle pazarlama yöntemlerini kullanan bir anlayışı savunmak nasıl bir ruh halinin sonucudur anlayamıyorum. Bir kere yeni PC alırken üzerinde Windows kurulu gelmesi sadece PC satınaldığını sanan kullanıcıya çaktırmadan Windows satmak yanlış.. Sen donanımı satarsın, yazlım alternatiflerini sunarsın isteyen alır istmeyen almaz. Ayrıca kapalı kodların sistemnizde neler yaptığını, özel bilgilerinizi kullanıp kullanmadığını nasıl bilebilirsiniz? Bunun tek yöntemi programın koduna bakmaktır, baska da bir yontemi henuz yok! Ote yandan hadi son kullanıcı neyse reklam kampanyalarının etkisinde kalıp gitti yüzlerce $ verip MS yazılımı aldı. Tamam bunu bir dereceye kadar anlıyorum da kamu kurumlarının yüzmilyonlarca $'ı MS.a odemelerini anlamak mümkün değil. Cunku o paralar kamunun parası. Neden ücretsiz yada daha ucuz alternatif varken MS bu paralar odenir?? Gelişmiş ulkelerde artık kurumlar Linux'a yoneliyorlar.. Ayrıca da Vistanın iyi bir OS oldugu görüşüne kesinlikle katılmıyorum. Iyi bir OS olsa o kadar kısa sürede Service Pack sürümü hazırlamazdı..

Ote yandan bazı arkadaşlar MS. yazılımlarının kurumsal şirketler bazında kendini ispatladığı linux'un bu yonunun yetersiz olduğu manasında yorumlar yapmışlar. Ben bu arkadaşlara gercekten kurumsal şirketlerde çalışıp bunu yaşadınız mı, gordunuz mu diye sorarım. Ms kişisel bilgisayarlarda başarı kazanmış olabilir ama iş kurumsal bazda ele alınırsa orada bir durun derim. Bu pazarda işi götüren IBM, oracle gibi firmalardır. Isterseniz veritabanı kullanımını araştırın. 1. Oracle 2. DB2'dur. Ote yandan main frame kullanımı da hala oldukça yaygın. Cunku firma milyarlarca kayıttan oluşan verisini bu sistemlerle idare edebiliyor ve problem yaşamaya tahammulu yok. Ve işin onemli tarafı da şu Windows savunucusu arkadaşlar: Bu iki firma ve daha birçokları MS. platformlarına değil Linux'a, C#'a değil Java'ya destek veriyorlar. Yani açık kaynağa.. O yuzden Linux'u kucumsemek buyuk bir hata olur kurumsal bazda da ...

sanırım pc kulanan kişiler pc nini ne oldugunu tam anlamamıslar cunku pc bir sayım yazı dokum vb hesaplayan ve sunan bir macinadır onun için pc ye ne kurulursa kurulsun sonuc hep aynıdır pc ya okur yada sayar veya sunar işte buyuzden işletim siseminin temeli eger sayısal degılde yazısal olursa buseferde işletim sisemi pc nin donanımı ndan dolayı zorlanır bunun içindirki hersene kaliteli donanım yapılmaya calısılıyor yapılan budonanımla nekadar yeni olursa olsun sonuc olarak işletim sisteminin yapısına ayak uydurmak zorunda kalıyor işletim sistemi temeli taa bastan iyi olsa not: deneme surumleri vb. pc ne zorlanır nede cokme gibi bir durumla karsılasır banakalırsa işletimsisitemi hep aynı olmalı yani iso degilde os olsun

Xp ile 50 yıl daha devam.
Boşu boşuna neden sistemi kasan işletim sistemi kurayımki
Hiç bir artısı olmadığı halde...

Burda hala Allahın b*lası olan XP'ye en iyisi diyenlere (hele bunu 50 yıl diye abartan yok mu gülmekten öldüm) de şunu diyorum.İleride 8 gb belleğin,DX11 ekran kartın olduğunda,128 bit işlemciler çıkmak üzere iken de hala 4 gb belleği bile göremeyen gerizekalı XP'yi mi kullanacaksınız?

FSF'yi de tebrik ediyorum saçmalığın doruk noktasına çıktığı için.Linux'a geçince de Linux bağımlısı olacaklar o zaman, onların mantığıyla bakarsak işe.Linux'a ne kadar destek verdikleri de merak konusu:

Donanımların yarısını desteklemeyen,desteklediklerini bile tam kapasiteyle kullanamayan,panikleyen kernele sahip olan dandik linux dağıtımlarından çok daha iyi Windows 7.Daha 1 kere çöktüğünü görmedim,ama sizin çökmez dediğiniz Linux'un dağıtımlarının stabil olduğu kesinlikle söylenemez. Bazıları çöktü panik :D yaptı. Bazısı açılmadı bile.Sözde en uyumlu sorunsuz linux dağıtımı denilen Ubuntu adamakıllı çalıştı,ta ki müzik açıncaya kadar.FM radyo mu açtım MP3 müzik mi açtım belli değil.O ne cızırtı öyle.Bir de ses cızırtılarını giderdik demişler.

Neymiş Linux desteği iyiymiş(!)

haklı olabilirler ama kesinlikle microsofttan iyisi yok.

işletim sistemleri için gerekli olan programların üreticileri XP ev XP Pro Vista çeşitleri ve Windows 7 hangi işletim sistemi çok iyi kazandırıyorsa o işletim sistemi yaşayacak yenisine geçecekler yeni imkanlardan yararlanacaklar ancak XP ye veya Vista ya yeni geçenleri zorlamadan Windows 7 için üretilmiş herşeyi diğer işletim sistemleri içinde üretip üretmeyecekleri bilinmiyor.Yani kullanıcı ya bağımlılar...bağımlılıklarını korurken her eve en az bir tane Vista ve Windows 7 girmesini istiyorlar.Ancak yenilikler elinizdeki işletim sistemlerini de destekliyor. Uzaydan bakınca ülkeler yerine işletim sistemlerinin logosu görülüyor.....Evlerde XP ve Windows 7 veya Vista ve Windows 7 var gibi görünüyor. Ancak Windows 7 alana downgrade edebilmek imkanı tanıyorlar yani isteyen XP Pro ya yada Vistaya inebilecekler miş. Oysa Windows 7 varken niye aşağısına ineyim diyor kullanıcıların bir kesimi. Şimdi düşünün sosyal ağlar var yaaaa....sosyal ağlar bir başka işletim sisteminden yenisine geçişi acaip kolaylaştırır.Bakalım sosyal ağlar kullanıcılarına ne öğütler verebilmiş bugüne kadar.Bağlanabilmek türlü güvenlikler den bir çok imkandan yararlanabilmek istiyorsaaaaanıızzzzz.Vista veya Windows 7 gereklidir demeye başlarsaaa.....Eski sistemleri kullananların sigortası şu kadar yenisini kullananlar ise şu kadar öder gibi bir şeyler çıkarsa neyapacağız. Elimde Pardus 2009 var ve elimdeki cep telefonumu destekliyorsa içindekileri koruyorsa ne ala ancak sosyal ağlardan güç alamıyorsam ne yapacağım kendimi zengileştirmek zorundayım.Yeni bir makina ve türlü el aletlerini destekleyen imkanlarla donanmış olması yüreğime su serperdi. Kamera fotoğraf makinası almışım cepte var müzik aletleri de var ve elimdeki pc hepsini destekliyorsa internet için yeni bir işletim sistemi makina almalımıyım yoksa eskisine bir takım yeni parçalar takarsam güvenli ve sağlıklı çalışır mı? Çalışır diyelim ancak güvenli ve sağlıklı çalışır mı bilemeyiz destek verilmeyenlere deseği Windwos 7 alınca downgrade özelliği ile inebileceksiniz ve içeriğinin nasıl olacağını elbette bilemiyoruz XP veya Vista gibi de olabilir Wİndows 7 ye de benzeyebilir veya hiç benzemeyebilirdir de.Bilinen şu dowgrade edersek XP ve Vista Win 7 gibi bir platformla çalışacağı akla gelen ilk şeyler.Yani XP ve Vista elinizde kurulum DVD si var ancak Windows 7 den downgrade edip Vista veya XP ye geçenlerin işletim sisteminin yapısının içeriğinin Windows 7 gibi mi olacağını merak edenler var. Aslında Windows 7 den XP ye Ve Vistaya downgrade yapabilmek isterim elimdeki makinaları hayatını kurtarırdı.Kurtarmazsa elimdekilerin ömrü Wİndows Me gibi tükenip gidecekler.Ancak Microsoftun bizi koruyacağını düşünüyorum.Tüm makinalar ve elinizdeki işletim sistemleri 2014 kadar vakti var diyorlar ie6 yani.O olmazsa bile internetsiz çalışacağız bir kısmımız.Ancak son kullanıcı bir internetsiz bir internetli PC evinde bulunduracak gibi.Ancak yeni ethernet kartları nın da değişiceğini düşünürsek boşuna sakız alacağınıza en iyisini alıp sakız almaya onunla devam etmektir.Sakız ın anlamı oyun ve oyunlarla birlikte tüketilen gıdalar içecekler....

Wİndows XP nin prensiplerinde Windows 7 yapsalardı keşke. Pilli makinalar için uygun mu değil mi bilemiyorum.Ancak Windows 7 için optimize edilmemiş tüm makinalar Vista ve XP için optimize edilmişler.Wİndows 7 alacaklar pilli Pc alacaksanız şunu mutlaka sorun depolarındaki laptopların Windows XP ve Vista için verilen tahmini kesin pil bitim süreleri Wİndows 7 ile aynı olacakmıdır? Çünkü ekranlar ve kabiliyetli ekran kartları çıktı ve bunlar laptoplara kondu bunlar pili hızlı harcıyor.Ancak şu olabilir.Ekran kartlarında vites gibi bir şey olursa kullanıcıya danışır gücü artıracakmısın azaltacakmısın ekran kartının kısıtlı kullanımı ve özelliklerini azaltması sağlanırsa pil harcaması düşebilir.Ancak usb portlarının fazlalığı ve takılı kalan usb depolarının farelerin usb de çalıştığını bluetooth bağlantılı çalışmaları HDD lerin büyüklüğü pil sürelerini kısaltabilir.9 ve 11 saatler vaade edilmesi inandırıcı gelmiyor. Bir de yüksek hızlı internet bağlantı imkanları son günlerde bahsediliyor bunların enerji sarfiyatını artırır.Harici bir sürü şeylerin takılmasıyla enerji süresi giderek kısalacaktır.Çok pahalı laptoplar çok renkli işletim sistemlerini seçerse bunlar olabilir hafif ve hızlı işletim sistemlerini seçerlerse mutlaka Windows 7 alacaklar ve downgrade özelliğine geçebilirler.Böylece Microsoftun yerine satış yapıp kopya işletim sistemi alanlarla satanlar bedeli ödemiş olurlar. XP ve Vista kullanmak istiyorsanız Windows 7 almanız gerekiyor.....Lütfen sizden şunu istiyorum.Kurulum anahtarını pc lerin dışına koymayın.Kayıt ettirene kadar birileri kayıt ettiriyor ve yüzlercesini çoğaltıp satıyormuş.Bunun yerine işletim sistemlerinin ve makinaların birbirini tanımasını sağlasalar.Ve bir de merkezi kilit anahtarı verseler ne iyi olurdu.İşletim sistemi ve tüm pc parçaları aynı yerde olmazsa kurulmasın.Buna bağlı merkezi kilit anahtarı da kullanıcının teminatı olsun kaybederse içindeki imei ile gelir yenisini belli bir ücretle alır.Pc ve işletim sistemi alırken satışı yapan yer mutlaka zorunlu bilgisayar internet sigortası da yapsın bu zorunlu mali sorumluluk sigortasının benzeri olsun. Kolay gelsin umarım böyle birşey yeni linux ler de olursa düşünürüm...

Sadece 3 gün dayabildim windows 7 ye çıldırtıyor adamı çok abuk sabuk olmuş daha fazla dayanamadm tekrar xp sp3 geçtim çok rahatım şimdi

İyide yapmışlar keşke herkes bunun farkında olsa. Windows virüsün kelime karşılığıdır. Size sormadan hertürlü erişebilir bilgisayarınıza ve orda kimin olduğunu bilemezsiniz. Tekel olmasıda kıyamettir.

Windows Genuine Advantage mi:D 1- CTRL+ALT+DEL tuşları ile Task Manager'i çalıştırın.

2-İşlemler sekmesine geçin ve "Wgatray.exe" hizmetini sonlandırın.

31- CTRL+ALT+DEL tuşları ile Task Manager'i çalıştırın.

2-İşlemler sekmesine geçin ve "Wgatray.exe" hizmetini sonlandırın.

3-Sistemi yeniden başlatın ve F8'e basarak "Güvenli Mod" 'u seçin.

4- C:\Windows\System32\Wgatray.exe SİLİN

XP den çok memnunum şahsen. yenilerle kafa karıştırmaya gerek yok. vista berbat bir sistem. kullanışsız. w7 yi merak ediyoruz.

11:28'a cevap: Vista kullanabileceğin makinaya göre değişir. Senin makinan kötüdür Vista kötü çalışır. Benim makinam güzel Vista da bence çok güzel. Hem Vista'da format atma gibi bir çözüme gitmeden 10larca çeşitte bilgisayarı kurtarmak mümkün. XP'de ise bir sistem dosyası kaybolduğunda format atmaya mecbur kalıyorsun. Veya hata falan oluştuğundan reset atmak zorunda kalıyorsun oysa Vista'da ne bilgisayara reset atmak zorundasın nede format. Yani lütfen uzun süre güzel bir makinada Vista kullanmadan Vista'yı bu derece aşağılamayın. Win7'ye geçmeyi düşünüyorum ama tabii ki legal yolla olacağını düşünmüyorum bakalım bi piyasaya çıksın da sonra Razor'dan güzel bir aktivasyon olayıyla beraber alırız.

29 Ağustos tarihinde 01:32'de bir yazı yazarak yukarıdaki yazının bende uyandırdığı izlenimleri, gelecek hakkındaki fikirlerimi, geçmişteki Windoze deneyimlerimle de birleştirerek yansıtmak istemiştim.

Meğerse M$ şirketinden maaş alan arkadaşlar buna fena halde bozulmuşlar! Bir anama avradıma sövmedikleri kalmış!

Yok sen XP CD'sine SATA harddiski tanıtamamışsın diye kendi çaplarında aşağılayanlar mı (açık adresini yaz, sana CD'yi ve bilgisayarı göndereyim sen tanıt!!!),

yok bilgisayarına virüs bulaştırırım, karşıdan bilgisayarına adware sokarım falan diye tehdit edenler mi (tecrübelerimle sabittir, Windoze kullanırken virüsün, adware'in malware'in haddi hesabı yoktu, sende özel bir yetenek var galiba, Linux'la yaptığım girişlerde bir türlü bilgisayarıma adware sokabilen olmadı, buyur bir Linux'lu bilgisayara sok adware'i, seni 1 saat ayakta alkışlayayım, hatta elin değmişken Linus Torvalds'ın bilgisayarına sok seni akşama kadar alkışlayayım),

yok Linux az kullanılıyor da onun için virüs yapılmıyor şeklindeki klasik uyduruk yorumu yapanlar mı (bizzat Linux geliştiricileri tarafından Linux için virüs yapılıp denendi, hatta rootkit gibi sağda solda fazla adı anılmayan numaralar da denendi, kaldı ki açık kaynaklı, yani buna kafa yoracak birisi orjinal kodu alır önüne, inceler, açığı nerede bulur, bir güzel virüs de yazar, adware de yazar, malware de yazar, sonra da dünyadaki azımsanamayacak sayıdaki Linux yüklü bilgisayara bulaştırıp kahkahalar atarak seyreder, hatta eli değmişken BSD projesine bunu yapar ve paraya para demez, çünkü özellikle bankalardaki sunucular Linux'un üvey biraderi sayılacak BSD ağırlıklı çalışırlar,neyse zaten bu uyduruk yorumu yapanlar programcılıktan pek çakmayan ve hayatlarında Linux hakkında ayrıntılı bilgi edinmemiş kimseler... Linux'ta virüs olmaz mı? Olur, ama ancak kullanıcı psikopatlığa çalıp illa ben bu bilgisayara virüs bulaştıracağım diyerek virüsü çalıştırırsa olur... Araştırmadan sallamayın),

yok ben 15 yıldır bilgisayar kullanıyorum, Amiga da kullandım, C64 de diye hava basanlar mı (benimki yakında 25 yılı bulacak, daha Türkiye'ye C64 gelmeden Sinclair Spectrum'lu, Atari'li günleri bilirim),

yok efendim profesyönel şirketlere falan Windoze lazımmış, Linuxçular anca sağda solda pencerelere tıklamaktan başka birşey yapamazmış, yok şirketlerin AutoCAD gibi profesyönel yazılımlara ihtiyacı varmış da bunlar Windoze dışı bir sistemde çalışamazmış diye alçaktan uçanlar mı(bu lafları yazan üstün zekalı, 15 yıllık bilgisayar kullanıcısı, M$ çalışanı ve tavırlarından anladığım kadarıyla AutoCAD'in kullanıldığı bir yerde çalışan arkadaş herhalde bu lafları yazmadan önce Linux'ta wine ile AutoCAD çalıştırmak mümkün mü veya Linux'ta AutoCAD'in muadili bir yazılım var mı diye araştırmaya - ben kendisine BRL-CAD ve gCAD3D denemesini öneririm - pek gerek görmemiş ama eğer kendisi mesela Holivut'ta bir film şirketinde animasyon yapıyor olsaydı mecbur Linux kullanacaktı, çünkü ööle pencereleri tıklamaktan başka bir işe yaramayan ve patronların pek tercih etmeyecekleri Linux en son Şrek 3 filminin tamamının yapılmasında, Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerde kalabalık sahnelerin animasyonunda - bkz. massive adlı yazılım, gerçi 32 bit bilgisayarlar için Win XP sürümü de yapıldı ama Windoze'un 64 bite desteğinin yerlerde sürünüyor olmasından dolayı 64 bitlik bilgisayarlar için yalnızca Linux seçeneği var - tek seçenek olarak kullanıldı.... kaldı ki ben illa ki çoook çok profesyönel işlerden bahsetmiyorum, işyerlerinde altı üstü yazı yazmak için kullanılan bilgisayarlara Linux yüklenebilir veya internet kafelerde en azından virüslerden falan korunmak amaçlı bazı bilgisayarlar Linux ile çalıştırılabilir, benim eski bir iş arkadaşım sağda solda virüs bulaştırdığı flashdiskini kendi bilgisayarına takmadan önce benim Linux'lu bilgisayarımda temizlettirirdi bana, ama tırstığı için Linux kuramazdı bilgisayarına o ayrı...),

kısacası ne ararsan bulunur... E zaten CHIP ekseriyat Windoze kullanıcılarına hitap eden bir dergi olduğu için burada yazdıklarımı okuyan ve cevap yazarak ezikliğini gidermeye çalışanların ekseriyatının Windoze yanlısı olması gayet doğal.. Ancak ben burada kimseyle didişmeye gelmedim, yalnızca tecrübelerimi yazdım.

Ha, Linux dikensiz gül bahçesi mi? Elbette değil!!! Geçen aldığım Minton Webcam'ı bir türlü tanıtamadım... Gittim A4 Webcam aldım ve gayet güzel çalışıyor! Cep telefonumu Pardus 2008 hiçbir şekilde göremiyordu, Pardus 2009 en azından USB ile bağlayınca görebiliyor ama Bluetooth ile bağlantı kuramadım! Yani aygıt tanıma konusunda alınacak çok yol var. Yine de geçenlerde bir internet kafede bölümlendirilmiş fileşdiskimi kafenin ana bilgisayarında kurulu olan XP'nin tanıyamaması kadar fecaat değil!!! Ben Linux'tan memnunum ve her geçen gün zaten açıkları kapatılıyor. Kimseyi de Linux kullanmaya zorlamıyorum... Ben kullanıyorum ve kimseyi de birşeye zorlamıyorum. En azından kötü kokulu ve dikenleri zehire bulanmış bir gülü çıplak elle tutmak için para vereceğime, birkaç dikeni parmağımı kanatan ve kokusu fena olmayan bir gülü bedavaya alıyorum. Windoze'u para verip alınan Coca Cola'yı içmeye benzetirseniz, Linux, bahçenizde ürettiğiniz portakalın suyunu içmeye benzer. Öncekinin sabah akşam reklamı yapılıyor ama sonrakinin daha yararlı olduğu konusunda uzmanlar hemfikir!!!

Özetle bir cümlede anlatacak olursam: "Bilgeyts babam olsa ben yine Linux kullanırdım!!!"

Verebildim mi duyguyu?

Not: İki seferde de harddiskin yanlış kısmına Linux kurup veri arşivini mahveden üstün zekalı ve becerikli ötesi arkadaşa çok güldüm!!! Size tavsiyem, bir dahaki sefere Linux'u fileşdiske kurmanız!!! Linux o derece esnekleşti ki, sizin gibi becerikli kimselerin harddisklerini korumak için CD'den ve fileşdiskten çalıştırma seçenekleri de ortaya çıktı...

"29 Ağustos tarihinde 01:32'de bir yazı yazarak yukarıdaki yazının bende uyandırdığı izlenimleri, gelecek hakkındaki fikirlerimi, geçmişteki Windoze deneyimlerimle de birleştirerek yansıtmak istemiştim."

Diyen arkadaş. Emin ol, tüm Linux'cuların söylemek istediklerini bir anda topluca boşalttın ortalığa :)

Yazı yazıp çıktı alan ve internette gezinen biri 4 gb belleği görmesede olur. bende vista var neden w 7 ye geçeyimki. Ne gerek var. Vista yeni laptop ile geldi. Önceden xp kullanıyordum. Yine aynı işleri yapıyorum. İhtiyacım olmadığı müddetçe 50 yıl değil 100 yılda değiştirmem. w7 kullanıncada aynı işler yapılacak. Milletin çoğu aslında hiç gerek yokken ya hırsızlık yapıp kaçak kullanacak yada para verip alacak.

Arkadaşlar herkesin kendi fikri var salih kardeşinizde fikirlerini yazsın ,

win Xp artık rafa kalkmaya hazır, vista çıkacağı haberi monoton xpden kurutlmak bize ümit verdi, heycan verdi ama tek çekirdekte ortalığı sarsacak bir hız yerine, sadece ağır yavaş çalışan boynamış xp gibi idi,

ama niyet güneşimiz dogdu core 2 duo 2.66 pcmize 3 gb ram ile seven 64 bit kurduk, ben açılış hızına menülerin kullanışına heleki tray de masun, üzerine gelince msn in pncereleri sıralaması muazzam bir kolaylık ,

kuzenim e yeni bir pc aldık, casper marka 2 ghz nvidia ekran kartı vs vs, xp ye dönmek için bir sürü driver aramamız gerekti bulamadık çocugnu bıraktık,

win7 7600rtm görünce kurmayı düşündüm kuzenim sistemin bozulacağını düşünerek karşı çıktı fakat israrıma dayanmadı ve kabul etti, aradan sadece 1 gün geçti

msn imi açtığımda ilk mesajı o yazdı salih abi vista ne illetmiş win7 de oyunlar bile daha rahat açılıyor uçuyor adeta pc, ve şaşılacak durumki tek kudugumuz driver güncel olsun diye nvidia 9300 gs ekran kartı sürücü, geri kalan herşeyi win7 kurdu açtı? xp de ? hepsini ayrı ayrı kurmak, win7 beni öyle mayıştırdıki, bazen imaj dan xp yi atıp kullanıyorum daral geliyor menüler ağır vs vs,

ve win7 deneyimimiz 4 çekirdekte oldu

qx6800 2.93 ghz lik 64 bit 64 nm işlemciye win7 kurduk pc de 4 gb ram vardı 4870 ekran kartı takılı idi,
win xp nin ağır kaldığı alt tap yapmak, vistada kastı win7 de şeker bal gibi göz kırpacak gibi hemen küçüldü msn e tıklamamla açıldı sistem çok kararlı ve süratli,

microsoft sonunda gönlümüzü çaldın xp den feragat gelmişti , teşekkürler

bizim toplumumuz öyle kolay kolay linux kullanamaz bunun nedeni hazırcılıkdır, şimdi biri linux kullanmaya başlasa bir sorun yaşadığında google sayfalarını karıştırarak soruna çözüm araması kısacası biraz kastırması gerekecekdir, buradan kastim genel kitledir, ve bu genel kitlenin "herşeyi öğrenmek pc yi temelden anlamak kısacası kurdu olmak işine gelmes" bazılarının kafası basmas veya vaktide yokdur. oysa bsa her eve girse, yabancı guruplarda uygulamaları kırmayı bıraksa ve warez de olmasa görürdüm ben o windows cuları bakalım kaçınız o uygulamaları kullanabilecek kadar zenginsiniz. birçok şirket bu işten para kazanıyor misal genç kitleyi ele alalım kaç tane popiler oyun gördünüz açık kaynak kodlu linux için geliştirilmiş ? misal gta, pes, prototype, resident evil5 birazda son çıkan oyunlardan atıf yaptım. burada amaç para kazanmak neden linux için üreteyimki bedavaya vereyim para kazanmak kolay değilki ve genel kitleyi bilgisayara bağlayan yani windows a bağlayanda bu uygulamalar zaten.
bu uygulamaları üreten şirketler (bazıları ticari yazılımlarda üretiyor) para kazanma mantığı ile iş yaptığı sürece toplumun %70 i linux u hiç bir zaman kullanmayacakdır. biraz önce oyunlardan deyindim şimdide ticari kısmından bahsedeyim neden photoshop un linux versiyonu yok (gimp okadar övmeyin ps ye su dökemez) veya birçok ticari yazılım bu yazılımları yazmak öyle kolaymı milyonlarca kod satırından bahsediyoruz öyleki bazıları os çekirdeğini bile katlar, vs vs işini bilen kesim zaten kullanıyor bakıyor keyfine linux la ha geri kalan kesim onlar için üzgünüm kafalarını değiştirmeleri lasım, linux da msn e bağlanmak için pc satın almış adam gerekmez... :) (G3.TR)

Bir kere Pardus Turkiye2nin işletim sistemi olacaksa, yurtdışına yayılacaksa, forum sitesinde insanı soru sorduğuna pişman eden ukala üniversite gençliği olmamalı. Bir soru soruyorsun hakarete varırcasına alay ediyor. 80 satır komut veriyor. Çekirdek hazır çekirdek hani öyle sıfırdan bir emek yok sadece bildigin linux2u türkçelemişler. Ben pardusu çok sevdim bir soru sordum alay etti tübitak gençleri. bende kızdım paramı verdim vista aldım hemde windows 7 ücretsiz yükseltmeli. Paramla gururumu inciltmeden işletim sistemimi seçtim. Teşekkürler Pardus sayende windows'un kıymetini bildim

"29 Ağustos tarihinde 01:32'de bir yazı yazarak yukarıdaki yazının bende uyandırdığı izlenimleri, gelecek hakkındaki fikirlerimi, geçmişteki Windoze deneyimlerimle de birleştirerek yansıtmak istemiştim." diyerek yazısına başlayan arkadaş, sen millete dalmışsında merak ettiğim pardus ekibindemi çalışıyorsun.
Pardusda o var bu var demişsin vine ile çalışıyor demişsin yok hollywood da linux kullanıyor demişsin demiş durmuşsun.
Kim kullanıyor ya linux. Denemek için kuranlardan başka kim var adam gibi. Bende sevmiyorum MS i mac os için bu kadar övsem anlarım seni. Yok bankalar kullanıyor demişsin hangi banka "Linux" kullanıyor "unix" olmasın demek istediğin.
Profesyonel kullanıcılar kullanmadığı sürece hiç bir yere gelmiyecek olan bir proje. Her zaman türklerin yaptığı gibi bu da fos çıkacak bir deneme.
He eğer sen makinanda sadece yazı yazıyorsan open office kullanıp msn gibi şeylerle vakit harcıyorsan katılıyorum sana pardu yeterde artar bile.
Söylermisin bana pardusda adobe ürünleri nasıl çalışıyor hangi versiyonları çalışıyor. Ben macimde cs4 sürümlerini kullanabiliyorum ya sen.
Eğer adam gibi bilgisayar istiyorsanız Mac alın biraz paraya kıyın yıllarca kullanabileceğiniz bi alet alın.
Virüs konusuna gelince virüslerin olmayışı mac dede yok. Nasıl olacak. Şimdi diyebilirsinki mac de linux tabanlıdır, demin dediğim gibi unix olmasın o.

en son 3 eylül 19:20'de yazdığım yoruma gelen cevaplara baktım, genelde biz linuxçulara windozecular saldırır ama en son gördüğüm kadarıyla bir macçi saldırmış... Arkadaşım yazılarımı üstünkörü değil dikkatle okursan pardus ekibinde olmadığımı, pardus ile sonradan tanıştığımı görürsün zaten... ayrıca ben bankalarda Linux kullanılır demedim, BSD dedim, iyi okusaydın görecektin.... ama ben eskiden mac kullanıcılarına saygı duyardım, çünkü önüne konanla yetinmeyen, farklı ve daha iyi seçenekleri arayan kimselerdir derdim, kaldı ki mac donanımlarını da severim, ama sayende saygı duyduğum macçilerden bir kişi eksildi...

fos çıkacak proje hangisidir arkadaşım? Pardus mu, Linux mu? Pardus daha 3 yıllık bir proje, şu anda ulaştığı nokta bile beklenenin çok ötesinde... apple ile karşılaştırma, o şirket kurulduğunda ben daha bebektim... Linux ise 18 yıllık bir proje ve sen farkında değilsindir ama bir çok donanım (bazı DVD çalarlar, yakında çıkacak olan N900, bazı büyük marketlerin yazar kasaları - istersen adını da verebilirim bu marketlerin - bunlar yalnızca benim şimdi aklıma gelenler ha!!!) Linux ile çalışıyor hali hazırda, koskoca Fermilabs, koskoca CERN Linux ile çalışıyor - hatta kendi dağıtımlarını çıkardılar Scientific Linux diye - koskoca Google şirketi bu günlere Linux ile geldi (adamlar herkesle alay eder gibi gmail'in kotasını saniye başı artırıyorlar, an itibariyle 7 GB'ı aştılar, 2,5 GB ile başladıkları sırada hotmail zar zor 250 Mb veriyordu, yahoo devrim yapmış gibi 1 GB veriyordu), DreamWorks Linux ile animasyon yapıyor, kalabalık sahnelerin yapıldığı animasyon programı massive'in 64 bitlik sürümü sadece Linux için yapıldı, Tayland hükümeti tüm hastanelerde Hospital OS adlı Linux dağıtımını kurdu, sen hâlâ profesyönellikten bahsediyorsun... Profesyönellikten kastın neyse anlat biz de anlayalım... bana Adobe'un hangi yazılımı diye sormuşsun.. Adobe bazı yazılım ürünleri için çoktan açık kaynakçılara destek vermeye başladı bile... Kaldı ki biz Linux'ta pdf yapmak ve düzeltmek için open office kullanıyoruz ve büyük ölçüde yetiyor da artıyor da... Fotoşap ise kastettiğin, GİMP de büyük ölçüde işe yarıyor, arayüzüne alışamayanlar için de GIMPSHOP diye bir proje var zaten... Bir dahaki sefere bir linuxçuya hava basmadan önce iyi araştır oldu mu cınım...

24 Eylül'de yazan arkadaş, forum Pardus ekibinden bağımsız, senin benim gibi insanlardan oluşuyor, eğer ciddi cevaplar almak istiyorsan Pardus Bugzilla'ya girip soracaksın, oradan ekipten birileri seni muhatap alırlar ve alay da etmezler...

22 Eylül'de yazan arkadaşım çok güzel yazmışsın ama atladığın yerler var... GTA falan gibi oyunlar evet windoze için yapılıyor ama bu windoze almak için şart oluşturmuyor, ben GTA3'ü güzel güzel wine ile oynuyorum, birçok kişi Warcraft oynuyor, ayrıca ID software gibi şirketler mesela Quake Wars gibi oyunları çekinmeden doğrudan Linux için yapıyorlar zaten... Linuxçular beleşçi değildir, yalnızca farklı, daha güzel ve daha güvenli bir sistem kullanan kimselerdir... Fotoşop için Gimpshop seçeneğine bir göz at derim...

ya bu ne çok uzun yazılar yazmışsınız.....bu kadar zamanımız yok...

bence en iyisi xp var mı daha ötesi...vista win7 hiç güzel diil..zaten bunlarda çocuk programı..benim gibi taarım yapan program yapan biri için çok ideal diil..

ne olursa olsun xp nin tahtını kimse sarsamadı...ha şunu da göz ardı etmiyorum tabii ki xp avantajınıda microsoft paraya dökmeyi ihmal etmiyor...

microsoftun yaptığına ben kızı tekrar tekrar süsleyip evlendirmek diyorum....

windows rules!
dağılabiliriniz.

Windowstan iyisi yok diyenler bilgisayardan anlamıyorlardır. Anlamak içinde 2 paragraf yazı okumaktan aciz insanlardır. Bilgisayar alırlar orjinal windows ve office alırlar ama cd'lerini almazlar. Bilgisayarcılarda uyanık vermezler. Adam akıl ederse ne ala. Sonra 2 ay sonra virüsler dolar taşar gider 20 liraya format attırır. ee sen bu win7 ye neden 400 dolar verdin arkadaş ? 1-2 ayda bir bu format mevcusu tekrarlanır. O paralar ayda bir değil yılda 20 lira herkes linux'un gelişimine bağışlasa bugün windows beni kullanın diye pantulları indirirdi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir