Windows 7: Yeni ön sürüm ile ilgili detaylar

MS beta aşamasına geçmeden önce Windows 7 için yeni bir M1 sürümü daha yayımladı...

Windows 7: Yeni ön sürüm ile ilgili detaylar
Windows: 7: Selefi ile arasında optik açıdan pek bir fark yok.

Bazı kaynaklara göre Microsoft, Vista halefi Windows için ikinci bir ön sürüm yayımladı. Milestone 1 Release 2 ilk sürümden farklı birkaç yenilik sunmakla beraber ufak bir tester grubuna dağıtıldı.

Bu yenilikler arasında Kullanıcı Hesabı Denetiminde (UAC) yapılan değişiklikler var: Kullanıcılar bir uyarı çıktığında onaylama veya iptal etmekten ziyade UAC'yi geçici olarak devre dışı bırakabilecekler. Böylece özellikle yazılım kurma sırasında kullanıcının sinirleri boşalmayacak.

Bir diğer değişiklik ise Windows 7'nin güncel sürümünde Sağlık Merkezi (Health Center) olarak adlandırılan Güvenlik Merkezinde gerçekleşiyor. Kullanıcı burada sadece güncellemelerin, güvenlik duvarının ve virüs tarayıcının durumunu öğrenmekle kalmayacak, hangi kullanıcı hesaplarının problem oluşturduğu, fotoğraf ve diğer verilerin yedeklenme durumu hakkında bilgi de alabilecek.

Diğer yenilikler arasında ise masaüstü arama motoru Windows Search 4.0 var. Explorer'daki arama kutucuğunun boyutunu fare imleci ile değiştirebilme, program pencerelerini sadece yatay veya dikey açıda maksimize etmek gibi değişiklikler de mevcut.

Video:Windows 7 Milestone 1 Release 2 (Build 6574)

Videoda Windows 7'nin güncel ön sürümü ile ilgili görüntüleri seyredebilirsiniz.

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Microsoft, Windows 7'yi iki sene içerisinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Vista halefi hakkında yapılan tüm spekülasyonlar sadece dedikodulardan ibaret. Şu anda geliştiricilerin kendisi bile herhangi bir detay bildirmek istemiyor. Bu test sürümündeki özelliklerin Windows 7'nin nihai sürümünde de bulunup bulunmayacağı tamamen muallâkta.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ya mutheşem sin chip son dakika haberi gibi veriyosun herşeyi

bunun vistadan hiç bi farkı yok ki :) hem de bendeki home premium :) daha ince ayrıntılarını çekseler di daha güzel olurdu . Ayrıca performansda bi yükselme olur mu ya da donanım gereksinimini ikiye katlar mı bu ? ona göre hazırlanalım :)

Chip`in de dediği gibi bunlar düşünülen şeyler W7 de olcağı bile meçhul sadece yapılan şeyler belkide Vista`ya entegre edilir.Daha konuşmak için çok erken.

vistanın xp den tek üstün yanı mühteşem görselliğidir.. onuda bir kaç küçük programcıkla gideriyorsunuz... vistanın baya gereksiz bir işletim sistemi oldugunu kendileri bile kabul ettiler ve bu yeni windowsun çalışmalarına bir an önce başladılar.. ama görüyorumki buda vista gibi bişey gerçi herşey tasarım aşamasında şimdilik ama. bakalım zaman ne gösterecek.. işi yine sadece görsellikle bitireceklerini sanıyorlarsa bukezde yanılıyorlar millet yemiyor artık... onunda bir kaç programla xp yamasını hemen yapar programcılar mümkünse xp den daha üstün özellikleri olan bişeyler yapsınlar yoksa milletin tamamı linuxa kayacak....ehehehehhehe

Kubuntu Linux'un KDE 4 Sürümü baya güzel olmuş. Vistadan daha alımlı. Ve de ücretsiz. üstelik ücretsiz sipariş verince kapınıza kadar getiriyorlar.

Şu smart details olayı güzelmiş.. Vistada bunu bir programla sağlayabilir miyiz acaba?

youtube gene kapatılmış birşey göremiyoruz bir de alternatif video koyarsanız daha güzel olur bence

şuan çok erken. umarım internette dolaşan resimlerde görüldüğü gibi teması ve görüntüsünün VİSTAyla aynı olmaz. VİSTA nın teması iyi fakat insanda olumsuz etkiler yarattı!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir