Windows 7'yi hızlı kapatmanın 3 yolu!

Hep açılışını hızlandırmaya çalıştık... Ama gelin, bu sefer de Windows 7'yi daha hızlı kapatalım!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 7'deki en iyi yeniliklerden bir tanesi de işletim sisteminin eskine göre çok daha hızlı açılabilmesi. Ancak görünüşe bakılırsa aynı geliştirme, kapanış süreleri için geçerli değil.

Windows 7'nizin yavaş kapanmasından şikayetçiyseniz, bu 3 pratik yol ile kapanışı optimize edebilir ve PC'nizin başından daha çabuk ayrılabilirsiniz.

1. Uygulama kapatma zaman aşımını düşürün

Windows, kapanmadan önce çalışan tüm işlemleri düzgün bir şekilde kapatmaya çalışır. Bir hizmet hemen kapanmazsa, Windows birkaç saniye bekler ve kullanıcıya bir soru sorar. Bu bekleme süresi bir kayıt anahtarı yoluyla düzenlenebilir.

Başlat menüsü arama çubuğuna regedit yazarak kayıt düzenleyiciyi açın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control anahtarına gelin ve WaitToKillServiceTimeout değerine çift tıklayın. Değeri 12000'den (12 saniye) 2000'e (2 saniye) değiştirin.

İkinci bir ince ayar, hızlı kapatma kısayolu

Ardından ikinci bir ince ayar için kayıt defterinde şu konuma gidin:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

WaitToKillAppTimeout değerine çift tıklayın. Bu girdiyi bulamıyorsanız sağ tıklayıp Yeni > Dizi değeri'ni seçerek oluşturabilirsiniz. Bu girdiye de 2000 değerini verin.

Aynı kayıt defteri anahtarı içindeki AutoEndTasks girdisine çift tıklayın ve değerini 1 olarak değiştirin.


2. Hızlı kapatma kısayolu oluşturun

Windows 2000'den beri Windows, bir uzaktan kapatma aracıyla geliyor. Bu aracı komut satırıyla kontrol etmek mümkün, ancak bir kısayol aracılığıyla bunu çok daha hızlı yapabilirsiniz.

- Masaüstünüze sağ tıklayın, Yeni > Kısayol'u seçin.
- Konum alanına shutdown.exe -s -t 00 -f yazın, İleri'ye tıklayın ve kısayolunuza açıklayıcı bir isim verin. Bitir'i tıklayın.

Artık bu kısayola tıklayarak bilgisayarınızı hemen kapatabilirsiniz.

3. Kaba kuvvet yöntemi

3. Kaba kuvvet yöntemi

Hard boot olarak da bilinen bu yöntem, genellikle bilgisayarı hemen kapamak ve hemen yeniden başlatmak için kullanılır ve kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Eğer çok aceleniz varsa ve 20 saniye bekleyemeyecekseniz, güç düğmesini birkaç saniye basılı tutarak PC'nizi kapatabilirsiniz. Ancak bu yöntem sadece işletim sistemini öldürmekle kalmaz, verilerinizin kaybolmasına ve en kötü durumda sabit diskinizin bozulmasına yol açabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Kimse kapanmaya değil herkes açılmaya bakıyor.

Zaten kapatacaksak başında beklemeye gerek yok, çekip gidebiliriz.

hard boot candır. yıllardır yaparım bi kez bana mısın demedi

Bilgisayarlar, tv ya da radyo gibi değildir, düğmesine basınca anında kapansın, basınca anında açılsın. TV ler, radyolar aldıkları sinyali doğrudan yansıttıkları için ve herhangi veri depolayıp, işlemedikleri için, bir hafizya (RAM) ihtiyaç duymazlar.

Oysa Bilgisayarlarda veri saklandığı için hem de büyük boyutlarde ve farklı çeşitlilikte veriler saklandığı için belli büyüklükte hafızaya (RAM) ihtiyaç vardır. Bu hafizayı kullanacak bir sisteme (İşletim Sistemi / OS ) ve bu verileri işleyecek işlemcilere (CPU) ihtiyaç vardır. Siz bilgisayarı kapatırken, bilgisayar verilerinizi düzgün şekilde hafızasında tutabilmek için bir tasnife tabi tutar. Bidahaki ilk açılış için bilgileriniz ve sistemi denetler bir anlamada korumuş olur. Hâl böyleyken, bilgisayarınızı elbetteki bir iki saniye içinde kapatmak ya da açmak mümkün olmaz. Olursa da sğlıklı bir işlem olmaz. Aslında bu hillere de gerek yok, siz bir düğmeye basarak da pc nizi bir saniyeden daha kısa süre de kapatabilisiniz. Ancak bu durumda sistemi manüple etmiş olursunuz. Elbette sistem bu gibi durumlarda dahi verileri ve sistemi belli ölçüde koruyacaktır fakat sistemin ve verilerin sağlığı için bu çok önerilmez.

"Verilerim ve sistemim sağlıklı olsun" derseniz, kapanış ve açılış süresine çok da müdahale etmeyin derim. Ha çok anormal bir durum vardır, misâl; kapanış süresi 20 saniyeyi buluyordur, ya da açılış (buna; düğmeye bastığınız andan, "masaüstü"nün rahatça kullanma hazır hâle geldiği süre diyelim) 2 dakikayı aşıyordur o zaman elbette müdahale edilir. Bu durumda sistemi gözden geçirmelidir! Bilgisayarınızın kapanışı 20 sn ve altında ise, açılış da (yine; düğmeye bastığınız andan, "masaüstü"nün rahatça kullanma hazır hâle geldiği süre diyelim) 2 dakikayı aşmıyorsa bunu normâl labul edebiliriz.

Bilmem anlatabildim mi ?! @-@

*** A.Rıza ***

Benim bilgisayarın kapanma süresi 2-4 saniye arası değişiyor.
İpucu: Windows KULLANMAYIN :)

Ben genelde fişi çekip gidiyorum 2.5 yıldır Amd Athlon 4200 2gb ram 5830 gpu sorun yok :)

arada bir duvara firlatirim (asus sr50 laptop) 2 yildir bana misin demedi ben ölsem makine ölmez eminim buna :)

Konfüçyus'un da dediği gibi, eğer bilgisayarın kapanmasını bekliyorsan açılışında da bekleyeceksin demektir. O zaman ne yapmak lazım, bilgisayarımızı kapatmamız lazım.

Sahi siz yeniden açacaksanız bilgisayarınızı neden kapatıyorsunuz? Hybernate yok mu sizde de, bir tek bende mi var? 1-2 saniyede merhaba Windows 7... Ha ha ha...

Konfüçyüs'ün dediği gibi hızlı giden atın dışkısı seyrek olur, bu da kulağınıza küpe olsun artık...

Güç düğmesine 1 kere basıyorum sonra kendi kendine hallediyor zaten.

A.Rıza arkadaşımızın TV için yazdıkları artık geride kaldı. Yeni nesil TV lerde genellikle Linux işletim sistemi çalışıyor (kullanıcı hissetmiyor, alırken de haberiniz olmuyor), ayarlar vb. de hafızasına yazılıyor. Çok kritik bir konumda (ayarlar flasha yazılırken) fişi çekerseniz ayarlarınızı bozup sıfırlama (fabrika ayarlarına dönme veya problemli çalışma) riski mevcut. Onda da standby' a aldıktan 1 dakika sonra gücünün kesilmesi daha uygun. Uydu alıcıları da aynı şekilde, Linux olmaz da başka özel bir işletim sistemi olur sonuç değişmez.

ben güç kaynaaaandaki IO düğmesinden şaapıyom en hızlısı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost