Windows 7'yi şimdiden almak mantıklı mı?

Mağazalar satışlarını arttırmak için her yolu deniyorlar, daha önce deneyip beceremediklerini bile.

Windows 7'yi şimdiden almak mantıklı mı?
Best Buy Windows 7 çılgınlığını bir üst seviyeye çıkarıyor.

Windows 7'nin çıkış tarihinin belli olmasından sonra bilgisayar almayı düşünen çoğu kullanıcı, eski Vista'ya zorunlu kalmamak için Windows 7'nin piyasaya sürülmesini beklemeye başladı. Bunun farkına varan Microsoft, satıcılarının elini rahatlatmak için 26 Haziran'dan sonra satılan Vista'lara ücretsiz Windows 7'ye yükseltme şansı tanıdı.

Bilgisayar almayı düşünmeyen ama Windows 7'ye geçecek kullanıcıları da düşünen yabancı BestBuy mağazası, kullanıcılara çıkış tarihinden önce, 26 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında 50$'a Windows 7 Premium yükseltme sürümünü, 100$'a da Windows 7 Profesyonel yükseltme sürümünü rezerve etmeyi planlıyor. Yani bir çeşit ön ödemeli satış peşindeler. BestBuy'ın vaadi ise Windows 7 piyasaya sürülür sürülmez ilk olarak ön ödemeli kullanıcılarına ürünü göndermek.

Aslında daha önce Vista'nın çıktığı dönemde de bu tür uygulamalara rastlamıştık. 2006 sonunda noel satışlarını yükseltmek isteyen mağazalar daha Vista piyasaya sürülmeden "Ekspres güncelleme" adı altında ön ödemeli satışlar yapmışlardı. Ürünlerini ön ödemeli olarak alan kullanıcılar mutlu mesut evlerinde işletim sistemlerini beklemiş, ama ürün piyasaya çıkmasına rağmen Windows Vista'larına kavuşamamışlardı. Hatta ön ödeme yapmış kimi kullanıcılara Vista'ları, piyasaya çıkış tarihinden aylar sonra gönderilmişti.

Sonuçta Windows 7 heyecanlarını dizginleyemeyip aylar öncesinden paralarını bağlayan kullanıcılar çıkacaktır. Ama bizim önerimiz böyle tekliflerle karşılaşırsanız geçmişte Vista ekspres güncellemesinde yaşananları hatırlayıp bir daha düşünmeniz.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

aceleye gerek yok ücretsiz betasını kullanın, çıkınca alınır

ya ne zamanı gelsin. yazılım bi şöle üreticilere dağılsın. ondan sonra. alırız notebook. bu işlerde sabırlı ve çatlamamak lazım :D

Zaman Ne gösterecek Bakalım. Maddi Durum Nolcak :D Ne zaman para olursa ozaman alırız.

Vista SP2 Türkçe nerde kaldı microsoft uyumaaaa

win 7 iyide, bu da vista gibi baya bi yer kaplıyor. kullandığımdan beri vista ult. çıkan ve bi türlü düzelmeyen mavi ekranlar gelmedi. (güncellemeler açık). vistada zaman zaman yeniden başlarken klavyenin ışığı yanmazdı ve usb çıkarıp yeniden takmak zorunda kalırdım. win 7 driver olaylarını çözer de kapasiteside düşerse ms gözde işletim sistemi olacağına eminim.

Bilgisayarı upgrade vakti yaklaşıyor. :)

fazla kasmaya gerek yok.

Ben anlamıyorum ne heyecanı? Sanki windows 7 2 gb rami 3 gb olarak çalıştıracak yada 3 ghz işlemciyi 4 yapacak.. Milletin parası fazla sanırım :) Adamlar vistayı yamayıp geliştirdiler ve bunuda satacaklar ilginç

Windows 8 diye de windows 7 yi yamarlar bir kaç ekleme yaparlar yine parayı kırarlar

azizim o vistayı gördükten sonra hemen sorayım;

şimdi değilse ne zaman..?

hemde şimdi.. tamda zamanı.. yeterki bir çıksın

satışa sunulduktan üç ay sonra almak akıllıca gibi geliyor...Acele etmemek gerektiğine inanıyorum. Bir sürü build sunuldu. Her ülkeye özel tasarlanıyor. Yabancı ülkede laptop aldığınızda ek dil olarak ya ingilizce kurulabilecek ancak temel olarak hangi ülkenin vatandaşıysanız o dilde alım yapıyor olacaksınız ve ek dil olarak kaç tane seçebileceğiz? Burası önemli.Ve ek dili tercih ettiğinizde tüm sistemin dili değişecek mi ? Başlat start olarak değişebilecek mi? Ülke tanımlaması ve ek dil tanımlaması bununla birlikte WEBFLDRS diye bir şey var bunun kaldırılamaması gerekiyor.Kısaca XP de yapılanların Win 7 de kesinlikle yapılmaması sağlanmalı ki kullanıcı korunabilsin hakkını arayabilsin.Bazı tıkların koyu renkli olarak görünmesi gerekiyor.Bir anahtarla her dilde kurulumda kaldırılmalı.Bunu hala önleyemediler.Bunu ancak markalı pc yi aldığınız yer yapabilmeli.Kullanıcı pc sindeki işletim sisteminin herşeyini kurcalayamamalı başına gelmeyen kalmıyor.Defalarca kurulumdan sonra bazı hakları azalıyor. Bir de şunu isterim win 7 me başka bir tarayıcı kurulmamalı. Win 7 nin neyi varsa o kurulabilsin ve tanımlı olmayanlar da kurulamasın diğerleri işletim sistemini rahatsız ediyor....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir