Windows 7 yolda

Microsoft, Vista'dan edindiği tecrübelerle yeni işletim sistemini ortaya çıkarmak için uğraş veriyor

  • Selim Öztürk
Windows 7
Vista 7'nin 2010 yılında son kullanıcıya ulaşması bekleniyor

Windows Vista'nın işletim sistemlerinin arasında yeni bir çığır açacağı sanılıyordu. Aero arayüzüyle ve önceki sürüm Windows XP'ye nazaran pek çok yenilikle beraber gelen Vista'nın bir dönüm noktası olması bekleniyordu.

Gelişmiş ofis takımı ve arama özellikleri ve kullanıcı dostu grafikleriyle pek çok müşterisini memnun etti ama tüm bunlara rağmen, Vista daha çok eskiklikleriyle, hatalarıyla, kısacası sorunlarıyla konuşulur oldu.

Microsoft, şimdi de Windows 7'yi geliştirmeye başladı. Vista'nın kullanıcılarla buluşması yaklaşık 5 sene sürdüyse de, Windows 7'nin en geç 3 yıl içinde kullanıcılarla buluşacağı sanılıyor.

Redmond-tabanlı şirket Windows 7'nin bir test sürümü olan Milestone 1 (M1)'i, seçtiği bazı ortaklarına geçen Ocak ayında gönderdiği de sızan haberler arasında.

Bir e-mail'de, Microsoft sözcüsü 2010 yılında Windows 7'nin çıkacağı yönündeki spekülasyonları doğruladı.

Microsoft, bu kadar zaman sonra Milestone 2 (M2)'ye ulaşmış olabilir. Çünkü çizilen plana göre Nisan ya da Mayıs ayında M2'ye geçilmesi öngörülüyordu.

Bill Gates'in daha önce yaptığı açıklamalara göre Windows 7 gelişmiş ses kayıt sistemi ve diğer doğal arayüzlerle kullanıcıların ilgisini fazlasıyla çekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

biz daha vistayı tam anlamıyla kullanamıyoz bunalar 7 yi çıkarıyo ne yaparsın ticari işte

vistanın daha savunulacak bir tarafı kalmadığını tekel hazretleri de nihayet anladı.. Reklamlar, sağda solda vista çığırtkanlığı yapan editörler de kurtaramadı rahmetliyi:S Bundan sonra vista da adı sanı şu an anılmayan ME gibi sonsuzda kaybolmaya mahkum.

Ses kayıt sistemi nedir ?

7'yi geliştireceğine vistayı bişeye benzetsin

vista o kadar cok konuşulmasına ragmen bi ara sürümdü, xp ve 7 arasında, yani 7'nin cok daha farklı ve saglam gelmesi normal...

ben şu an vistadan memnunum, geçeli belki bir 10 gun olmustur ve su an bir sorun yasamadım, gerek driver, gerekse program olarak...sahip oldugum dizustu bilgisayarım da 4 senelik...vista ve programlarım daha hızlı calısıyor...

Vista mükemmeldi.7 çıkınca onuda indiririz..

çıkalı vista 1 yıl oldu ama daha oturmamış 2010 da ancak vista tam oturur 7 nin çıkması 2012 i bulu çünkü sözde vista da longhorn olarak 2005 te çıkacaktı en iyisi xp ye devam zaten microsoft xp'yi şans eseri mükemmel yapmış

ben eski bir PC kullanısıyım bence vista güzel, kötü yavaş die abartmayın yavaş olan sisteminiz bence , ben memnunum bir sorunda yaşamadm. XPde ilk çıktığında herkes böyle diyordu sonra herkes alıştı

Arkadaşlar bende vista kullanıcısıyım , xp kullanıyordum , açıkcası göze daha hitap eden ve bazı performans aygıtlarını yükselttiğinizde tatmin edici bir performans veren bir pc ye sahip olmak güzel bir şey , bence yeni bir sürüm yerine vista nın sp lerini çıkarsalar ki yakında çıkacak yada çıktımı bilmiyorum :D yeterli olur diye düşünüyorum , iyi günler

gelişmiş ses kayıt mı? zaten başları explorer ve mediaplayer ile dertte bi de bu mu :D

bu vistanın sonu me ile aynı olacak demiş yorumcunun biri katılıyorum windows7 ninde ölü dogmasını istemiyorsa direk 64 bit olarak cıkarması lazım yoksa ne yapabilirsinki 32 bitte bu teknolojinin sonu gelmiş bence bu konuya younlaşsın programcılar makyaja artık kimse para vermiyor çünki para degerli

ya zaten vista daha yeni çıktı şu an herkeste bile yok şimdide windows 7 çıkcakmış bence saçma zaten herkes daha xp kullanıyo xp nin çıktığı 7-8 yıl oluyo ve herkes memnun vista sorunlu zaten bide windows 7 çıktımı vista bile daha tam oturmamış olcak bence microsoft biraz daha düşünsün bence xp yi geliştirmeleri daha iyi olucaktır

daha önceleri 3.1 den win95 e geçtiğimizde gerçekten bir çığır olmuştu. ardından win98 ve win98se çok büyük bir kitle tarafından sevildi. kullanıcı odaklı olduğundan çok benimsendi. ardından win2000 çok sağlam bir nt sistemi olarak yayılmaya başladı. gerçekten yıllarca kullandım çok nadir çökme oluşuyordu. win me ise hiç geçmeyi düşünmediğim bir sistem oldu. ms için bir hataydı çıkarmak. 2002 de ise xp sistemi yenilik anlamında nt ve win98 stabiletesini birleştirip aynı bünyede barındırdığından çok sevildi. benimde en sevdiğim sistem oldu. ardından 5 yıl bekledik vista sistemini sürdüler piyasaya. programlaması en uzun süren ve en stabil windows olarak duyuruldu. ama çıktığında mac den aşırılmış özellikler ve grafik makyajıyla beraber aman aman bir yenilik getirmediğini gördü insanlar. üstelik kullanıcıyı rahatsız eden kontrolü devamlı kendi elinde tutma merakı insanları çok rahatsız etti. ms yine para kazanma derdinde windows 7 nin çalışmalarına başladı şimdi. önceki sistemlerin hepsi yenilik getirdi o yüzden kullanıcılar hemen geçtiler. şu anda kullanıcılar vista için yeteri kadar tatmin edici bulmuyor.

dolayısıyla uzun lafın kısası windows 7 nin yeni özelliklerle yaratılması gerekiyorki tercih edilsin. kimse pencerenin üst tarafına eklenmiş arama kutusundan dolayı ayakları yerden kesilmedi ... artık 32 & 64 hibrit çalışan veya 64 bitlik sistemlere yoğunlaşılmalı.
ama ms daha piyasayı bu şekilde idare edebileceğini zannediyor. bakalım nereye kadar...

en iyi xp. ne vista ne win7. hiç uğraşamam

Eğer akıllı davranılırsa sonu ME gibi olmaz... içine EXT2 dosya sistemi gibi linux fs okuma/yazma filan eklenirse, eminim ki bir çok kullanıcı hybrid olarak kullanacaktır vistayı... sadece makyaj ve dx10 yetmiyor kullanıcılara, donanım yönetimi/kullanımı xp ye göre çok daha iyi ama mükemmel olması için daha çalışılması gerek.

evet arkadaşlar pcme vistayı yükledim cameramı bi tanıyo bi tanımıyo modemi kurdum hata veriyor uyumlu değil çok hantal bende tekrar xp pro yu yükledim canavar gibi valla tüm donanımlarım şimdi uymlu hemen görüyor her oyunu oynayabiliyorum xp benim için vazgeçilmez bir klasik nedersiniz :))

Arkadaşım iyi güzel haber niteliği taşıyan bişey yapmışsınızda yukarı koyduğunuz logo çok çakma olmuş :D vistayı sil 7 koy.
bende size aldığım duyumlara göre bir haber ileteyim. en az bunun kadar önemli: Microsoft 2009 senesinden sonra işletim sistemi üretmeyecek. Hatta söylentiler arasında mac-os & windows karışımı geleceğin işletim sisteminin üretileceği söyleniyor. mac larda windows kullanılmaya başlandığı düşünülürse ve apple firmasının reklamlarına bile windows ile kullanılabilir sloganları girdiyse bu haberin doğrulup ihtimali artar diye düşünüyorum...

Ne Vista ne XP ne 7
Hikayeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Pardus gibi yerli işletim sistemi gibisi yok...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play