Windows 7 yükseliyor, Vista ve XP düşüyor

Windows 7 daha satışa çıkmadı ama küçük kardeşleri Vista ve XP'yi dibe itmeye başladı bile...

  • Ali Güngör
Windows 7, Windows Vista'yı öldürüyor
Microsoft'un yeni işletim sistemi daha piyasaya çıkmadan Windows 7'ye Pazar payı kaptırıyor...

Windows Vista, bir buçuk yıla yakın bir süredir ilk kez geçtiğimiz ay pazar payı yitirdi. Kullanıcılar yeni işletim sistemi Windows 7'ye daha deneme sürümleriyle geçti ve kaldı. Elbette internette dolaşan korsan sürümleri de unutmamak gerekiyor. Yakında Hindistan ve Çin gibi ülkeler de korsan sayesinde XP'den Windows 7'ye geçmeye başlarsa istatistikler alt üst olacak.

Ölçüm şirketi Net Applications'un istatistiklerine göre Vista yüzde 0.2 düştü. Piyasa payı yüzde 18.6 olan Vista'nın bundan önceki en büyük düşüşü 2008 Şubat ayında gerçekleşmişti.

Vista düşerken Windows 7 yükseliyor. Yüzde 0.3 yükselen Windows 7 şu an yüzde 1.5'luk paya ulaştı. Bu her 67 PC'den birinde Windows 7 olduğu anlamına geliyor. Bu da bir rastlantı değil. Microsoft önce IT profesyonellerine dağıttığı işletim sistemlerini iş yerlerine satmaya başladı bile. Ağustos başı uzmanlara dağıtıldı, Ağustos sonu profesyonellere satıldı ve daha şimdiden başarılı.

Haberin devamı: Windows 7 nasıl yayıldı?

Windows 7 hızlı çıktı

Ocak ayında Windows 7'nin Beta'sı milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi. RC sürümü ise Mayıs ayında dağıtılmaya başlandı. RC'nin dağıtımı bundan 5 hafta önce durduruldu. Windows 7'nin 22 Ekim'de perakende satışının başlamasıyla, hatta bir hafta öncesinden bu işletim sisteminin kurulu olduğu bilgisayarların satışıyla pazar payı büyük miktarda artacak. Vista'dan ucuza ya da bedavaya geçiş kampanyalarının da oldukça etkili olduğu söyleniyor.2

Bu veriler Vista'nın pazar payının en yüksek yüzde 19'da kaldığını ve başarısız olduğunu gösteriyor. Windows XP 8 yaşında ve 2 yaşındaki genç rakibine büyük fark atıyor: yüzde 71.5'lik paya sahip. Bununla birlikte Windows XP de düşüşte, Vista gibi onun da payı Windows 7'nin olacak. Beklentiler Windows 7'nin, Windows XP gibi dev bir paya ulaşacağı yönünde.

Windows kullanan bilgisayarların oranı yüzde 92.8. Bu da en yakın rakibi olan Apple'ın Mac OS X'inin yüzde 5'lik payının kıyaslanmayacak derecede üzerinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

bn vistadan vazgeçmem isterse windows 10 çıksın vistayı çok ararsınız

30 dk kullandım windows 7 Ultimate ti ve tekrar xpye format attım

Kullanırken Kusacaktım az kalsın .

bende yemişim win 7 yi :) xp ile hayat ne hoş, gerisi boş

görecez bakalım

hic sanmiyorum :)

windowd 7 geliyor yalele yalele :D

Ahım şahım anlatılacak kadar olmadığını düşünüyorum. 1 GB ramim var. ve kullanılan ram miktarım 60larda geziyor. Çok yüksek.

xp düşüşte oalcak illaki neden düşüşte microsoft artık satmamak için elenden geleni yapıyor.7 yi kullanmadım ama xp gerçekten bir devrimdi.

Taş devrinde kalanlar varken mis gibi Windows 7 kullanmaya devam :) XP'de DirectCompute yok :)

windows 7, xpnin yerini alacak bu kesin artık, fakatttttt windows 7 yi unuttaracak işletim sistemi nasıl olacak çok merak ediyorum belki macoslar gibi windows 7.1 , 7.2 gibi güncellenir. microsoft 3-4 yıl ne sattıysa kar sonra yeni işletim sisteminde tekrar vista sorunu yaşarlar

XP den sonraki devrim: Windows 7.. Aylardır kullanıyorum. Gerçekten mükemmel yapmışlar.

Bir arkadaş yazmış
"Ahım şahım anlatılacak kadar olmadığını düşünüyorum. 1 GB ramim var. ve kullanılan ram miktarım 60larda geziyor. Çok yüksek."

Sana kesinlikle katılmıyorum.Benim pc 512 mb ram var ve 80 gb da hard disk ve pentium 4 2.66 Ghz işlemci var, ultimate sürümünü kurdum çok memnunum hiçbir sorunu çok şuan :) Ram pcnin ilk açılışında hiçbir program olmadan 300 ila 350 mb arasında değişiyor, firefox + msn + Klasörler + müzik bazende divx video açıyorum ram 450 ila 500 mb arasını gösteriyo ama sanki rami hiç kullanmıyormuşum gibi pc hızlı buna ne diyeceksin ? Bırakta 500 mb civarında ram yesin o kadar görsellik var grafikler var daha ne istiyosun 100 mb mı olsun istiyosun ? Vista gibi 1 gb ram yemiyo en azından.. Eğer senin pcyi kastıysa git pcni bir bakıma götür dandiktir... Benim 5 yıllık, en kötü özellikte pc bile sorunsuz çalıştırıyorsa üstüne bide 512 mb ram ile ben bu işletim sistemine bravo derim !! ;)

windows 7 yep yenı bi devrim wista ile xp yi tarihe gomecek 1buck aydır kullanıorum hıc bi sorunla karsilasmadim daha

ya bırakın xp yi takmışsınız xp xp xp ne var xp de Windows 7 harika xp yanından bile geçemez Windows 7 nin win 7 kullanıyorum ve asıl devrim win 7 dir xp değil

windows 7 de ultimate değilde home premium yüklenince epey hızlandı

windows 7 de ultimate değilde home premium yüklenince epey hızlandı

Windows XP ve Vista yükseliyor, win 7 düşüyor!!!!!!

ben xp den vazgeçmem

şimdi Win7 daha yeni çıkmaya başladı hemen XP ye rakip göstermekmk gerekiyor XP nin yaklaşık 9-10 yıllık bir saltanatı var bunu yıkmak öyle kolay değil..bence XP yine lider olmaya devam edecektir...çünkü XP de gizli hiç bi şey kalmadı..araba modifiye eder gibi her gün yeni bir modifiye sürümü çıkıyor kullanımı kurulumu çocuk oyuncağı gibi oldu..ilk okul çocukları bile kaldırıp tekrar kurabiliyor..bence XP gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi...

görsellik yenilik ve değişiklik istiyorsanız vista veya win7 ama ben sağlam olsun bakkalda bile 2 tl cd.si var alıcam diyosanız bilgisayarınızda 3 yaşından fazlaysa xp ideal. bilisayar özellikleri iyi olan hemen hemen kimse vistadan xp.ye geçmedi yavaşta olsa arada kalite farkı var..

"şimdi Win7 daha yeni çıkmaya başladı hemen XP ye rakip göstermekmk gerekiyor XP nin yaklaşık 9-10 yıllık bir saltanatı var bunu yıkmak öyle kolay değil..bence XP yine lider olmaya devam edecektir...çünkü XP de gizli hiç bi şey kalmadı..araba modifiye eder gibi her gün yeni bir modifiye sürümü çıkıyor kullanımı kurulumu çocuk oyuncağı gibi oldu..ilk okul çocukları bile kaldırıp tekrar kurabiliyor..bence XP gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi..."

Tabi canım. Bu tarz konuşan vatandaşların %95 i korsan xp kullanıcısı.Kalan %5 te oem versiyon kullanan notebook kullanıcıları.Unutmamak lazım herşeyin orjinali yani üzerinde oynanmamışı daha iyidir.Regedit e girip te sağ solu kurcalayıp yaşasın hızlandı hızlandı diye gaz yapabilirsin.Yada kimliği belirsiz görsellik artsın diye sürü ile programda yüklüyebilirsin vistaya benzemesi için yada win 7 ye. Ama bi kerede bu tarz kullanıcılar kredi kartı ile alışveriş yapsınlar bakalım 2 yada 3 sefer.Bakiyelerinde patlama yaşanırsa şaşırmasınlar, lakin kaspersky bile zorlanıyor bu gibi durumlarda koruma için kendi ekran klavyesini kullanmanızı öneriyor.Teknoloji ilerliyor ama biz ülke olarak 20 sene geriden geldiğimiz yetmiyor hala, ama miladını doldurmuş 7 senelik işletim sistemini savunuyoruz.Xp ilk çıktığında iyi değildi ama geliştirildi, açıkları kapatıldı ve senelerce kullanıldı.Ama artık onun yerini win7 alıcak.Vistada 2 seneye tarih olucak.Evet parasal anlamda belki zarar olucak ama windows 7 yi senelerce kullanacağız emin olabilirsiniz.Artık şu counter strike zihniyetinden çıkıp günümüze dönünüz.Win7 ultimate 1 gb ramle, 1.6 celeronla bile gayet iyi ve hızlı çalışıyor.1 gb ram i olmayan bilgisayarda bilgisayar diildir zaten şu devirde.Onu bankalara yada anca hurdacıya verebilirsiniz.
Amd Athlon x2 7750 işlemci ve 2 gb(800mhz) ram & yeni bi hd ile '19' dakikada yüklemeyi bitirdi windows7 buda imza olsun :>

Sen de yorum yaz