Windows 7 yükseltmesi için "ince planlar"

Windows XP yüklü PC alanlar ücretsiz olarak Windows 7'ye geçebilecek; ama küçük bir şartla...

Windows 7 yükseltmesi için "ince planlar"
Windows 7 yükseltmelerinde dikkatli olmak gerekiyor.

Microsoft'un planlama departmanı şu sıralarda fazla mesai yapıyor. Bunun sebebi ise piyasada bulunan Windows sürümlerinin yeni işletim sistemi Windows 7'ye ne şekilde yükseltileceğini en uygun şekilde düzenleyebilmek. Fakat piyasa analisti Michael Silver'a göre Microsoft bu planı yaparken kullanıcılardan çok kendisini düşünüyor.

Bunun ilk örneği Windows 7 piyasaya çıktıktan sonra bir Windows XP yüklü PC alan kurumların ücretsiz yükseltme şansına sahip olmaları. Fakat bu imkan Windows 7 SP1 çıkana kadar ya da SP1 gecikecek olursa en fazla 18 ay için geçerli olacak. Windows 7 çıktıktan sonra Vista yüklü PC alan kurumların ise ücretsiz Windows 7 yükseltmesinden sadece 25 PC ile yararlanabilecek olmaları ise ikinci önemli nokta.

Silver'ın asıl üzerinde durduğu nokta ise Microsoft'un Yazılım Güvence programı. Bu program ile PC başına 100 ile 150 dolar arası bir rakam ödeyecek şirketler, sistemlerini 3 yıl için ücretsiz yükseltme hakkına sahip olacak. Silver bu programın çok dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini yoksa firmaların ciddi zarar edebileceğini iddia ediyor. Yükseltme seçeneklerinin karışık olması ve içeriklerinde gözden kaçabilecek ufak görünen ama önemli detaylar bulunmasını şirketler için bir tuzağa benzeten Silver, bu programlardan yararlanmayı düşünen tüm kurumların şartları çok dikkatli incelemeleri gerektiğini düşünüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ya sonuçta şirket işleri yürüsün yeter su anda xp zaten herseyı fazlasıyla karsılıyor neden bosu bosuna o kadar para versinki saçmalık ya.bizim şirkette bıran win 7 yi xp ye bile gecmıyorlar 98 yetıyo

seven_7343'ye aynen katılıyorum. Çalıştığım şirket daha uzun yıllar Windows XP kullanmaya devam etmeyi düşünüyor. Yok grafik kartı düşük kaldı, yok RAM az kaldı problemleriyle uğraşıp fazla masraf etmeye ne gerek var. Windows Vista ve Windows 7 Microsoft'a para kazandırmanın, sömürülmenin bir yolu. Gönül ister ki herkes Linux kullansın, mille servetimiz cebimizde kalsın. Türkiye kendi donanım ver yazılımlarını kendisi yapabilmelidir.

xp artık dandik

millete orjınal xp aldırıp win 7 yı aldıracaklar..win 7 yı kararsız olanlara bu sekılde satacaklarr uyanııklar....

Bence işyerlerinden win7 talebi vistada olduğu gibi başlangıçta az olur. Özellikle çalışan önceki sürüm windowslar varken pek az işyerlerinden artı para ve çalışan sistemde uyumsuzluk vb. Problem oluşturabilecek yatırıma onay gelir. Hele bu krizde insanlar işci çikarmışken yani boşta bilgisayarlar varken önce mevcudu kullanacak kişi aranır bence. Win7 fiyatları da yüksek, ms krize göre ayarlamamış kendini.

İyi güzel XP'si olanlar ücretsiz yükleyebilecek de bizim gibi Vistası olanların günahı ne biz daha fazla mağduruz.. Böyle bişey yapılacaksa öncelikle Vista mağdurlarına yapılması gerekmez mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir