Windows 8.1 bir yükseltme değil güncelleme!

Yükseltme mi, güncelleme mi? Windows 8.1'in aslında ne olduğunu anlamayanlar için cevap içeride!

  • Cem Şancı
Windows 8.1 yükseltme değil güncelleme olacak

"Yükseltme" ve "güncelleme" kelimeleri arasında fazla fark olmadığını düşünebilirsiniz ancak yazılım dünyasında bu iki kelime arasında finansal olarak büyük fark var. Microsoft da bu farkı vurgulamak için Windows 8.1'in yükseltme değil güncelleme olacağının altını çiziyor.

Microsoft daha önce "servis paketi" ismi altında pek çok güncelleme yayınlamıştı. Ancak bu güncellemeler performans artışı ve birkaç bug çözümü içeren yamalardan oluşuyordu.

Microsoft, yeni yayınlayacağı Windows 8.1'in "ücretsiz bir güncelleme" olacağının altını çizerken şu açıklamayı yaptı: "Windows 8.1 yeni donanımların kullanımını sağlayacak, diğer Mİcrosoft servisleri ile entegrasyonu sağlayacak ve müşteri şikayetlerine çözüm sunacak. Bunun için de Windows 8 kullanıcılarından ücret talep etmeyecek."

Microsoft aslında Windows 8.1 ile yepyeni özellikler ve yetenekler sunuyor olmasına rağmen Windows 8.1'in yükseltme değil güncelleme olduğu konusunda ısrar ediyor. Microsoft'un güncellemelerden ücret almama politikası da Windows 8.1'in ücretsiz olacağını garantiliyor. Rakibi Apple ise her yıl bir kereliğine Mac OS X kullanıcılarından güncelleme ücreti talep ediyor.

Windows 8.1'deki değişikliklerin bir yükseltme olmadığını ısrarla vurgulayan Microsoft, 8.1 ile işletim sisteminin "geliştiğini" ama yükselmiş olmadığını, yapılan değişikliklerin ücret beklentisi içermeyen eklentiler olduğunu da ekliyor. İsmi ne olursa olsun, terimler konusunda çok hassas olduğu anlaşılan Microsoft'un yeni Windows 8.1 güncellemesi, Windows 8'e çok kullanışlı ve önemli yetenekler kazandıracak.

 

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 54 Yorum

denemesini yükledim çok kötü

@11 Ağu 2013 13:33 Senin yaptığın işletim sistemini merak ettim bak şimdi... Daha iyiyse üç katı fiyata sat alacam hemen. Ciddiyim win8 den daha iyi bir işletim sistemi varsa hemen alıp yükleyeceğim bilgisayara ms fanlığı yapmaya gerek yok.

mac os güncelleme için ücret talep edildiğinide öğrenmiş oldum ne kadar saçma bir politika demekki tüketiciyi düşünme sıfır para sırf tabiki parayı düşünmesi normalde bu kadarı fazla microsoft un politikası çok iyi :)

@11 Ağu 2013 13:44 apple sadece sistemler arası değişimlerde para talep eder ki bu da microsoft'un bir sistemden diğerine geçişte istediğinden daha azdır. güncellemeler için herhangi bir ücret alınmaz.

merakla bekliyoruz

bu piyasaya çıkmadan evvel olmalıydı 8.1 ile adı çok kötü oldu. windows 7 en iyisi şu an

Windows 8.1 nedir mi? Microsoft'un eline yüzüne bulaştırdığı Windows 8'i adam etme çabaları. 8.1 oldu mu peki? Şu haliyle Win 8.1 Pro Preview sürümü var. Hala da adam olmuş değil. Gelelim para mevzusuna. Bir şeye benzemeyen Windows 8'i adam etmek için bir de bizden para mı alacaksın Microsoft? Hadi canım sen de.

ücret talebimi öyle bişey yok hiç karşılaşmadım apple sahibiyim ..

@11 Ağu 2013 14:00 peki lion dan mountain lion'a geçerken ödediğin şeye ne diyorsun sen? öpücüklemi verdi yoksa sana apple o güncellemeyi?

@11 Ağu 2013 17:49 O güncelleme değil windows 7 den windows 8 e geçmek gibi birşeydir. Yani sürüm yenilendi. Sen 7 den 8 e geçerken yaklaşık 150 tl öderken apple sadece yaklaşık 60tl ye sana imkan sağlıyor. Hatta internetten güncelleme dosyasını bulursan yüklersin. Bu arada internetten yüklesen bile lisans sorunu diye bişeyde yok. Sistem kabul ediyor. MS de ise internetten indirdiğinde hatta yeni laptoplarda 8pro lisansın olduğu halde bile yükleme yapsanda lisansı kabul etmiyor. Neymiş içinde gömülü lisans anahtarı varmış o yüzden sadece single language yükleyebiliyorsun. E onuda bulmak zahmetli iş. Single language dvd si yada yüklemesi yok. Kendin bi şekilde çok uğraşırsan yapabilirsin.

@12 Ağu 2013 08:30 işte apple kullanan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntıda bu. sürümünüz yenilenmedi sadece service pack alıp bir kaç yeni özellik kazandınız. önceleri mac os 9.1 den 9.2 yada os x 10.1 den 10.2 ye geçişler ücretsiz idi. sadece 9 dan 10 a geçerken ücret ödeniyordu ama son 3 sürümdür apple güncelleme mantığını değiştirmek sureti ile artık para alıyor. siz 10.7 den 10.8 e geçerken yükseltme değil tam olarak güncelleme alıyorsunuz bir nevi service pack ;) 15 yıldır apple kullanan adama ders vermeye çalışıyorsunuz birde burada.

Apple ın yaptığı daha iyi bence ve Microsoft ta öyle yapsa daha çok kazanır. Windows 9 ve Windows 10 u çıkarmak yerine her yıl bir güncelleme çıkarıp uygun bir fiyattan sunsa bence daha iyi olur.

Özet: Windows 8.1 yeni bir işletim sistemi değil service pack 1 gibi birşey.

boşver abi 8 i 8.1

Windows 8 çok iyi bir sistem ancak eksikleri çok fazla. Windows 8.1 bu eksikliklere çare olursa tadından yenmez. :)

Ne zaman gelecek? Beklemekten sıkıldık. :)

başlık bana "zam değil güncelleme"yi andırdı

Windows 8.1 ile birlikte directx 11.2 de gelecek...

Windows 8 ile ilgili ciddi bir açık var, yani Bilgisayarınıza koyduğunuz parola sizi hiçbir şekilde güvende tutmuyor.

@11 Ağu 2013 16:09 ben parmak izi ile giriyorum hiç yoktan caydırıcılığı var.

Microsoft Windows 8 kullanıcılarına bitirilmemiş,eksikilikleri olan,entegrasyonu tamamlanmamış, dahada önemlisi müşterilerin şikayetleri olan bir OS satmış ise bu halka kusurlu ürün sattığı manasına gelmez mi?

@11 Ağu 2013 16:26 Dediğin kusursuz eksikleri olmayan bir işletim sistemi biliyorsan söyle kullanalım bende sıkıldım bu güncellemelerden. Bir kez yükleyim yıllarca güncellemeye ihtiyaç duymasın.

Bu yazıyı okuduktan sonra 8.1 in ne olduğunu anlayanlar da artık anlayamayacak..

vall çok iyi olmuş aslında mac herşeyden para kazanmayaçalışıyor ama mac bilgisayarlar vindows'lu bilgisayarlar kadar çok şatış yapamıyor bunu bir düşünsünde ondan sonra mac hakında konuşma yapsınlar

Mac i neden bı işe karıştırıyorsunuz ki nerede ise bedava win, e verilen para ile 10 sene mac alsan bitmez. Birde osx pcde yok o başka dünya kıyaslama yapılamaz.

@11 Ağu 2013 16:41 Salyalarını topla yırtınmaktan yırtacak tarafın kalmamış. macosx bedava değil beynin çürük elma olduğundan algılaması çok zor. aynı donanım özelliklerine sahip Windows 8 li intel bir pc 1300 ila 1500' e alınırken macosx 2000 tl ve üstü zaten o paranın içinde lisans bedeli dahil olarak tahsil ediliyor sadece faturaya yansıtılmıyor. sen gidip macosx intel pc aldığında arayıp ben mac istemiyorum ben lisans bedelimi iadesini talep ediyorum dediğinde yaka paça şutlarlar direk ama Microsoft ürünlerinde bir ürün almadan önce Microsoft ile görüşüp mağaza yetkilisini bilgilendirirsen lisans bedelini iade alabiliyorsun. sen hangi çoğrafya da yaşıyorsun mars yada satürnden' mi geldin nesin uzaylı mı

@11 Ağu 2013 16:41 windowsu android ile değil doğal olarak mac os ile kıyaslayacak tabi. ayrıca 1500 Tl değerindeki bi Windows bilgisayarın apple karşılığındaki değeri 2500 tl ve o aradaki 1000 tl farkla iki tane Windows lisansı daha alabilirsin.

@black_flood Uzaylı derken adam senden gelişmiş bir uygarlıktan olduğunu kabul ediyorsun ;)

@12 Ağu 2013 08:33 Kaç tane uzaylı gördün?

Yeğenimin Win8'li PC' sini bir hışımla Win7 yaptım. Breh, breh, breh, breh..

@Metinolmetin hic acımadın dimi recovery özelliği kaybolmasına sonra yazılımda sorun oldumu yarım saatte olucak işi 2 saatte bitiremessin

Oyun Oynamak İçin Mac Alanlar Var :/

@dead man Çünkü aynı donanımlı bir pc ile oyunu yerlerde vasat bir şekilde oynarken, mac'lerde daha düşük donanımla daha iyi sonuçlar alabiliyorsun. Konsol mantığına yakın. Donanım+OS uyumu = Optimum performans

@12 Ağu 2013 08:35 Oynanacak oyun olmadıktan sonra Mac alıp ne yapacaksın.

Windows8 şu an microsoftun en iyi işletim sistemi. Genelde beğenilmeme sebebi başlat menüsü ,masaüstü, aero vb vb fakat bunları isteyenler zaten Windows 8 yüklemesin Windows 7 ile devam etsin fakat yüklediyse bile eklentiklerle bu özellikleri bilgisayarlarına yükleyebilirler.

Param olsa MacPro alırdım. Bu MS' in (Dos tan beri kullanıyorum) yapabildiği yalnızca iki şey var: 1) Office 2) gelecekte kullanılabilecek teknolojik cihaz innovasyon videoları (bknz. Ayla isimli kadının olduğu video). Bence MS artık küçülsün; Office ürünleri ve iş dünyasının teknolojiyi takip edemeyen IT çalışanlarına yönelik programlar üreten yazılım firması ve reklam ajansı olsun. Bu kadar çalışanla ortaya yıllarca koydukları ürünler ortada. Office de artık tam anlamıyla yerine geçecek rakip ürünler yaygınlaşıncaya kadar. Örnek: Office Outlook 1997' den beri, çift mail almayı engellemek için hala 3. Parti uygulamaya ihtiyaç var

@11 Ağu 2013 20:49 micrsoftun küçülüp küçülmeyeceğini sana kimse sormaz merak etme sadece client işletim sistemi olarak bakmaya devam ettiğin sürece asla anlayamazsın ms ürünlerinin mantığını. işletme ve işyerleri içi active directory denen dizin hizmetini kaç kere kullandın çamur atıyorsun ?? mac sistemde var mı bu şekilde bir yapı hayır yok. ne yapalım yok diye işyerine mac pc yada dizüstü geleni kovalım mı hayır ama mac sistem ile ms mimarisindeki bir çok yazılım uyumsuz. active directory binlerce mac sisteme bedel tek başına. client sistem xp,vista ve 7 sistemlerde var olan en iyi kullanıcı deneyimini sunuyor çünkü bilgisayarı kullanmayı bilmeyen bir kişi bile rahatlıklan adapte olabiliyor mac yada linux' için adaptasyon baya zor bilmeyen için.

@11 Ağu 2013 20:49 Hala dos kullanıyorsun sanırım. Ya da Windows un esnekliğinden anlamıyorsun. İşletim sistemi ıvır zıvır bir sürü özellikle gelmez. En temel şekilde gelir ve sen istediğin programları yüklersin. Örneğin ben win8 kullanıyorum ve dediğin çift mail sorununu hiç yaşamadım. Ama sen yaşadıysan yüklersin programını giderirsin sorununu veya ihtiyacını...

@12 Ağu 2013 01:24 Bende bu çift mail sorununu ne yaşadım ne duydum.

windows 8.1'i yükledim çok kötü sakın yüklemeyin. 1 ay kadar kullandım. Bilgisayar çok ağırlaştı ve hata vermeye başladı. Sildim ve Windows 7'yi kurdum. Şimdi rahatım.

Bu güncelleme ile skydrive entegrasyonu geliyormuş outlook da gelse iyi olurmuş tam bir android gibi

Mac'de güncellemeler paralı değildir. yükseltmeler paralıdır. Hem başlığı bu şekilde belirliyorsunuz hemde böyle bir mantık hatası yapıp milleti funboyluluk dolu yorumlara maruz bırakıyorsunuz. Örnek Mac Lion 10.7 iken Mac Mountion Lion 10.8'dir. Güncellemeleri ise Lion için 10.7.1 - 10.7.2 - vs.... Mountion Lion için ise 10.8.1 - 10.8.2 - 10.8.4 - vs.... gibi gider. Yani Windows 7 den 8 e geçerken yükseltme yaptığınız gibi 100$'a yakın para ödemez 30$ ile işletim sisteminizi yükseltirsiniz. Ha bu arada diyelimki yükseltme dosyasını yeni cihaz almış bir arkadaşınızdan temin edip yüklediğinizde de lisansla falan da uğraşmazsınız. Ancak yeni bir Windows 8 yüklü laptop aldığınızda elinizde 300$ verip aldığınız pro lisanslı windows 8 yükleyemezsiniz. Yüklesenizde lisansı kabul etmez. Single language denilen bir zırvalıkla uğraşırsınız. Hiç bir yerde de Single language yükleme medyasını bulamazsınız. Bulsanızda lisansı yine kabul etmez, orjinal medyanın içinde taklalar atarak bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. En sonunda temiz bir kurulum yaparsınız. Lütfen ömrü boyunca bahsedilen işletim sistemlerinden sadece birini kullanıpta diğerini tukaka yapan funboy diye adlandırılan kişilerden olmayın. Bence Mac'de Windows'da, Linux'da bir seçenektir. Kimse kimseye zorla bişey satmıyor. Seçimi size bırakıyorlar. Ancak doğru karar vermek içinde insanları doğru yönlendirmek gerekiyor.

@12 Ağu 2013 08:54 işte apple kullanan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntıda bu. sürümünüz yenilenmedi sadece service pack alıp bir kaç yeni özellik kazandınız. önceleri mac os 9.1 den 9.2 yada os x 10.1 den 10.2 ye geçişler ücretsiz idi. sadece 9 dan 10 a geçerken ücret ödeniyordu ama son 3 sürümdür apple güncelleme mantığını değiştirmek sureti ile artık para alıyor. siz 10.7 den 10.8 e geçerken yükseltme değil tam olarak güncelleme alıyorsunuz bir nevi service pack ;) 15 yıldır apple kullanan adama ders vermeye çalışıyorsunuz birde burada.

chip insanlari yanlis bilgilendirme apple güncellemedeb para alıyor diye Windowsda xp den 7 ye geçmek güncelleme mi ? iste apple sürüm yukselince para alıyor peki ya windows? sifirdan size işletim sistemi satıyor

@12 Ağu 2013 10:04 işte apple kullanan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntıda bu. sürümünüz yenilenmedi sadece service pack alıp bir kaç yeni özellik kazandınız. önceleri mac os 9.1 den 9.2 yada os x 10.1 den 10.2 ye geçişler ücretsiz idi. sadece 9 dan 10 a geçerken ücret ödeniyordu ama son 3 sürümdür apple güncelleme mantığını değiştirmek sureti ile artık para alıyor. siz 10.7 den 10.8 e geçerken yükseltme değil tam olarak güncelleme alıyorsunuz bir nevi service pack ;) 15 yıldır apple kullanan adama ders vermeye çalışıyorsunuz birde burada.

işte apple kullanan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntıda bu. sürümünüz yenilenmedi sadece service pack alıp bir kaç yeni özellik kazandınız. önceleri mac os 9.1 den 9.2 yada os x 10.1 den 10.2 ye geçişler ücretsiz idi. sadece 9 dan 10 a geçerken ücret ödeniyordu ama son 3 sürümdür apple güncelleme mantığını değiştirmek sureti ile artık para alıyor. siz 10.7 den 10.8 e geçerken yükseltme değil tam olarak güncelleme alıyorsunuz bir nevi service pack ;) 15 yıldır apple kullanan adama ders vermeye çalışıyorsunuz birde burada. yani chip online kesinlikle doğru bir yazı yazmış tebrik ediyorum.

işte apple kullanan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntıda bu. sürümünüz yenilenmedi sadece service pack alıp bir kaç yeni özellik kazandınız. önceleri mac os 9.1 den 9.2 yada os x 10.1 den 10.2 ye geçişler ücretsiz idi. sadece 9 dan 10 a geçerken ücret ödeniyordu ama son 3 sürümdür apple güncelleme mantığını değiştirmek sureti ile artık para alıyor. siz 10.7 den 10.8 e geçerken yükseltme değil tam olarak güncelleme alıyorsunuz bir nevi service pack ;) 15 yıldır apple kullanan adama ders vermeye çalışıyorsunuz birde burada.

işte apple kullanan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntıda bu. sürümünüz yenilenmedi sadece service pack alıp bir kaç yeni özellik kazandınız. önceleri mac os 9.1 den 9.2 yada os x 10.1 den 10.2 ye geçişler ücretsiz idi. sadece 9 dan 10 a geçerken ücret ödeniyordu ama son 3 sürümdür apple güncelleme mantığını değiştirmek sureti ile artık para alıyor. siz 10.7 den 10.8 e geçerken yükseltme değil tam olarak güncelleme alıyorsunuz bir nevi service pack ;) 15 yıldır apple kullanan adama ders vermeye çalışıyorsunuz birde burada.

5 yıl windows kullandım mac os kadar sade ve kullanışlı işletim sistemi kullanmadım !!!!

sadece şunu sormak istiyorum... Acaba Mac OS'a çamur atmak isteyen radikal windowscu arkadaşlar, kaçınızın iPhone veya iPad'i var ekstradan ? Ya da Apple ne yapsa alırım abi diyenler. Sonuç o güzel bu güzel savaşı falan değil... Kimin hangi işletim sistemine ihtiyacı varsa onu kullanır. İlla X ve Y nin taraftarı olup bayrak sallanmasına gerek yok. (Not: iPad sahibiyim, notebook'umda Windows 8 kullanıyorum. Param olsa Macbook PRO alırım (grafikle uğraşıyorum) ) Teşekürler...

Sen de yorum yaz