Windows 8.1'de beklenmeyen sürpriz!

Windows 8.1 ile hayatımıza girecek olan yeni uygulama, bazı kullanıcıları kızdıracak!

Windows 8.1'de beklenmeyen sürpriz!

Yazılım devi Microsoft'un 8.1 sürümüne güncellemeye hazırlandığı Windows 8'de yer alacak Akıllı Arama teknolojisi, şirketin Bing arama motorunu da işletim sistemine entegre edecek.

Geçtiğimiz günlerde önizleme sürümü yayınlanan Windows 8.1'de yer alan özellikler arasında kapsamı genişletilmiş bir Akıllı Arama fonksiyonu da yer aldı. Sistemdeki dosya ve programları aramanın yanında aranan terimleri Bing arama motorunu kullanarak aynı zamanda web üzerinde de arayan Akıllı Arama, görünüşe göre kullanıcılarının pek de hoşlanmadığı bir uygulamayı da Windows işletim sisteminin bir parçası haline getirecek: Reklam gösterimi.

Arama motorları konusunda en büyük rakibi Google'ın açık ara gerisinde olan Microsoft bu hamle ile reklam verenlerin ilgisini çekmeye çalışırken, internet tarayıcıların aksine işletim sistemi komponentlerine entegre reklamları engellemek ise hayli zor olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Eğer bizim için doğru reklamları seçmeyi başarırsa ve bunu göze çok batmayacak şekilde tasarıma gömerse iki taraf içinde yararlı olur diye düşünüyorum. Ama reklamları çok ön plana çıkarırsa tabii ki rahatsız edecektir.

merak edenler için http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/preview?ocid=GA8_O_WOL_Hero_Home_BlueRP_Pos3_01

masaüstü pc m için win8 aldığıma pişmanım. bu metro arayüzler ekranları çok sıkıcı ve karışık gösteriyor

ben windows 8.1 kullanıyorum az önce yazıyı okudum ve hemen denedim fakat bence hiçte kötü değildi hatta beğendim diyebilirim.

Microsoft yine kaşınmaya başlamış. Devam et MS. Böyle yap. Batınca anlayacaksın dediğimi. Zaten son yıllarda yarı yarıya değer kaybettin. Böyle devam et ki daha hızlı düş...

@OverClocK1ng sana tavsiyem, Windows 8'i en azından Microsoft'un hisse değerini kontrol etmek için kullan. Böylece son yıllarda değer kaybetmek bir yana, değer kazandığını görürsün.

@OverClocK1ng Türkiye'deki Merinos koyunu kullanıcıları oldukça iflas etmez...

@grezimonk Sana önerim biraz sözlerine dikkat etmen herkes istediği markayı kullanır sana kalmadı insanları değerlendirmek.

@09 Tem 2013 12:50 hadi ya bi fanboy rahatsız olmuş yazık ona...

internet paylaşımı olmadğı ve metro arayüzünü beğenmediğim için windows 7 ye dönme kararı aldım

@06 Tem 2013 21:26 ağ paylaşımı var... SL'de ağ paylaşımı var...

Kullandım ama reklam görmedim

win7 den sonra windowsun da işi bitti.

Şahsen arama yapmak için Winkey + S tuşa basıp istediğim herşeyi anında yarayabiliyor olmak gayet güzel. Şu anda bir reklam görmedim release olduğunda görsekte bir kare reklamın kimseye bir zararı olacağını düşünmüyorum. Sonuç olarak reklam sektörü online ve bedava çalışan her sistemin bel kemiği.

Bence Bing, google arama motoruna göre daha iyi bir iş çıkartıyor. Google gibi kalabalık bir kullanıcı gurubuna sahip olması daha verimli olmasını sağlayacağı kesin. Ama insanlar buna sabırla yaklaşamıyor. Google çıktığında sanki bu kadar hizmeti az bir kullanıcı gurubu ile gelişmesini sağlamış gibi davranıyorlar. Bence Bing'e daha fazla kullanıcı yönelir ise googledan daha başarılı bir arama motoru olacaktır. Şuan telefonumda Bing arama motoru kullanıyorum. google yada yandeks arama motorlarında göre 3 kat hızlı işlem yapıyor ve açılıyor ve aradığım şeyi gerçekten en üst sırada çıkartıyor. Buda bulmak istediğim şeyleri googlede olduğu gibi ticari amaçlara alet edilmeyip daha kolay erişmemi sağlıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play