Windows 8.1'de bunlar da olmalıydı!

Windows 8.1'de pek çok yenilik var... Ama keşke olsaydı dediğimiz bu 8 şey hala yok!

Windows 8.1'de görmek istediğimiz 8 yenilik!

Windows 8 için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulan Windows 8.1, işletim sisteminin ihtiyacı olan ince ayarlamaları yapıyor ve onu küçük eklemelerle daha güçlü bir hale getiriyor. Windows 8.1'de önemli geliştirmeler var, ancak güncellemenin onu baştan yarattığını söylemek zor.

Windows 8'e şüpheyle bakan kullanıcılar arasındaysanız, Windows 8.1'deki yenilikler sizi çok fazla tatmin etmemiş olabilir. Ancak Windows 8.1'in bir "ön izleme" sürümü olduğunu ve final sürümünün birkaç ay sonra kullanıma sunulacağını düşündüğümüzde, Microsoft'un ona yeni işlevler ekleme olasılığı hiç de az değil. İşte Microsoft'tan Windows 8.1'e eklemesini beklediğimiz bazı özellikler.

1. Internet Explorer 11'i varsayılan tarayıcı yapmak zorunda kalmayalım

IE'nin "Modern" sürümünü çalıştırabilmek için Windows 8 veya Windows 8.1'de onu "varsayılan web tarayıcısı" olarak ayarlamış olmanız gerekiyor. Chrome veya Firefox'u varsayılan tarayınız yaptıysanız, Modern IE11'i unutmalısınız. Ancak bizce bu oldukça saçma bir durum ve Microsoft'un küçük bir değişiklikle Modern IE11'e erişimi kolaylaştırması gerekiyor.

Bazı seçenekler Modern arayüzde de gösterilmeli

2. Masaüstüyle başlatma seçeneği gibi seçenekler daha belirgin olmalı

Microsoft, Başlat düğmesini Windows 8.1'e eklemiş olsa da masaüstünden vazgeçemeyenleri sinirlendirecek değişiklikler yapmaya devam ediyor. Örneğin Modern arayüz yerine Masaüstüyle başlatma seçeneği, görev çubuğunun özellikleri penceresinde gizli bulunuyor.

Bu tür seçeneklerin giriş ekranındaki Ayarlar altında gösterilmesi daha hoş olabilir. Ancak masaüstünü ihmal etmeyi seven Microsoft'un böyle bir değişiklik yapma ihtimali düşük görünüyor.

3. Windows 8.1 DVD çalabilir mi?

Windows 8, kutudan çıktığı haliyle DVD'leri yürütmüyor; Windows 8.1 tamamlandığında DVD çalıp çalamayacağı ise henüz belli değil. 10 dolarlık Media Center Pack'i yükleyebilmeniz için 200 dolarlık Windows 8 Pro'ya sahip olmanız gerekiyor. Bu ise sadece DVD çalabilmek için oldukça yüksek bir ücret.

Windows 8.1'de DVD çalma özelliğinin bedavadan sunulma ihtimali düşük, çünkü böyle bir değişiklik Microsoft'un cebinden lisans başına para çıkması anlamına geliyor.

4. Gizli özellikler daha açık olsun

Windows 8.1, Başlat düğmesini geri getirerek Windows 8'in masaüstünün gizemlerinden bir tanesini çözüyor. Ancak Microsoft'un ortaya çıkarması gereken başka gizli menüler de var. Örneğin sol alt köşeye sağ tıkladığımızda açılan menüden herkesin haberi olmayabilir. Fareyi ekranın köşelerine götürdüğünüzde bir işlevin devreye gireceğini yeni bir kullanıcının keşfetmesi zor olabilir.

Kişiselleştirme hala yetersiz...

5. Kişiselleştirme hala yetersiz

Windows 8'in giriş ekranının arka plan rengini değiştirebiliyorsunuz. Ancak Modern stildeki kişiselleştirme ekranındaki seçenekler, oldukça kısıtlı. Buradan masaüstünü kişiselleştirebilmek, ekran koruyucuyu değiştirebilmek ve profil resmini değiştirebilmek çok daha hoş olabilirdi.

6. Yeni kutucuk seçenekleri iyi, ama...

Windows 8.1 ile beraber kutucukları daha büyük veya daha küçük bir kare şeklinde boyutlandırabiliyoruz. Grupları yönetmek ve isimlerini değiştirmek de artık daha kolay. Ancak kutucukların ismini, simgelerini ve renklerini de değiştirebilsek, çok daha iyi olabilirdi!

7. Windows 8 uygulamaları pencerede çalışamaz mı?

Microsoft, bazı prensiplerinden dolayı olsa gerek, Windows 8 uygulamalarını pencere içinde çalıştırmamızı istemiyor. Windows 8.1 ile birden fazla Windows 8 uygulamasını çalıştırırken ekranı tam ortadan ikiye bölebiliyor, veya çözünürlüğümüz izin veriyorsa ekranı üçe veya dörde bölebiliyoruz. Ancak üçüncü parti bir uygulama olan Stardock ModernMix'in yaptığı gibi Modern uygulamalarını pencere içinde çalıştırabilmek, bir çok işi aynı anda yapanların işini çok kolaylaştırabilirdi. İyi bir çoklu görev ortamı sunmak, Windows'un en önemli görevlerinden olsa gerek; yanılıyor muyuz?

8. Windows 8 arayüzü için Windows Gezgini

Microsoft'un dokunmatik ekran kullanıcılarından biraz daha saygı ve sevgi kazanması, modern arayüze ekleyeceği bir dosya yöneticisinden geçiyor. Windows 8 arayüzüne özel bir Dosya Gezgini'nin Windows 8.1'in final sürümüne yetişeceğinden ümitliyiz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Orjinal windows 8 pro satın aldım ama 1 ay sonra windows 7'ye döndüm. Sistem fena değil ama aero arazüyü windows 8'e gelmediği sürece bir daha asla yüklemem hayatımda gördüğüm en saçma arayüz ya mac osx gibi renksiz yap ya windows 7 gibi renkli yap pencere arka planda kalınca çok kötü görünüyor...

@omeremre23 o zaman bir daha asla yüklememeye hazır ol aeroyu unut sonsuza kada aero kullanacak halimiz yok elbet değişecek win 7 - 5 sene daha yeter sana sıkıntı yapma.

@omeremre23 boşa durmasın bana versene orjinal win8 proyu bende sana orjinal vista pro vereyim.

@omeremre23 aero pack zaten mevcut win 8 de ekran kartını güncellemyi dene bir istersen

@omeremre23 win7 home premium ile değişelim istersen. satın almışmışmış atma ziyaa

Çok saçma bir yazı olmuş. Yazan editör arkadaş cidden bazı noktalarda bayağı saçmalamış. Ne yani adam tutupta bir codec paketi yükleyemeyecek kadar aciz mi de o alt yazı desteğinin bile yarım yamalak olduğu Windows Media Center adlı yazılımı kullanacak? Geçiniz.

Microsoft bizi yanlış anladı. biz başlat menüsü istiyoruz, başlat düğmesi değil !

Yaptığınız haberler bu kadar yorum dolu olmamalı. Kendi isteklerinizi yazacaksanız gidin bir blog tutun. Haber bülteni gibi davranıp, olarak okuyucuları kişisel görüşlerinizle etkilemeye çalışıyorsunuz.

Haberden de anladığım kadarıyla win8 in kullanım oranının artması için microsoftun Windows 8 ile beraber detaylı bir kullanma kılavuzu vermesi ve Windows 8 i daha da basitleştirmesi gerekiyor. Çünkü açıkça görünüyorki beğenmeyenlerin çoğu (hepsi demiyorum) kullanmayı beceremeyenler...

Windows'un ilk sürümünden son sürümüne kadar çıktıkları zamanlardaki yazılım ve donanım özellikleri de göz önünde bulundurulursa, Windows 8 kullanım kolaylığı açısından gelmiş geçmiş en kötü işletim sistemidir. Estetik yönden ise... Windows 8 ve estetik yan yana gelemiyor bile.

@02 Tem 2013 16:40 Diğer işletim sistemlerini çok uzun süre test ettim kesinlikle yanlış bir yorum

@02 Tem 2013 21:16 cehalet kol geziyor naparsın kardeş..

Win8.1 adında yeni işletim sistemi yapmışlar, görende Micro iş yapmış sanır. Değiştirmişler iyice yamalı bohça olmuş, Win8 için 3mb programın yaptığını 3gb yine yapamamışlar kafalarına göre işletim sistemi kasıyorlar. Her version'da Windows değişecekse işimiz var..

@02 Tem 2013 17:37 sen yapta kullanalım prof.

@02 Tem 2013 23:07 şunu yorum diye yazan zihniyeti cevap vermek ne kadar doğru olacak ama deneylim, Windows 3.1'den beri kullanıyorum sen bilmesin o zaman dünyada yoktun, win7 kadar arayüz değişmedi yıllarca istediğimiz uygulamaya kolayca ulaşabiliyorduk ,Senin dünyaya gelmen ile Win8 sanırım aynı yıllara denk geliyor. Görüp göreceğin Win8 ve türevleri olduğu içindir ki basit zeka ürünü yorumun ile sadece kirlilik yaratıyorsun...Saygılarımla

Windows 8 tamamen dokunmatik mantığı üzerine kurulmuş. Buyüzden dokunmatik olmayan bigisayarlarda kullanılması çok garip geliyo. Benim dokunmatik bir bilgisayarım var onda gayet rahat hatta dijital çizim yapar ken en rahat kullandım isletim sistemi yani kısacası şununu soylemek istiyorum dokunmatik olmayan bir bilgisayar win8 kurmanız tostmakinesinde yumurta pişirmeye çalışmak gibi olur buyüzden windowsu suçlamayın ama gerçek ten bana görede bu tarz bir işletim sistemini teknolojiyle uyumlu olarak 2014 te çıkarması daha mantıklı olurdu.

her yeni sürümü bir eskisini aratıyor arkadaş teknolojinin donduğu an olsa gerek. işte bu denilecek bir yenilik daha yapamadılar hard disk kasmaktan başka bişi deil ha diceksinki günümüzde hardisk dert edilirmi edilir çünkü güvenlik açıkları çoğalıyor kullanıcının pc hakimiyeti zorlaşıyor. yaz yaz bitmez saygılar

Kusura bakmayın da saçmalamışsınız. Sizin söylediğiniz şeyler kulakda deve misali. Ben win 8 kullanıcısıydım. 8.1 çıktığında yükledim yok böyle bir işletim sistemi. Adamlar sanki baştan yazmış. İe performansından tut, mağaza arayüzünde yapılan düzenlemelere, canlı kutucuk ve arka plan değiştirme seçeneklerine kadar windows işin hakkını vermiş. Bu kadar biliyorsak yazalım bir işletim sistemi adamlara rakip olalım. Ha birde yok efendim çok karmaşık, yok daha kolay olsaydı bir türlü alışamadık diyenler alışmışlar dandroid kullanmaya her şey basit olsun diyorlar. Biraz araştıracaksınız zekanız gelişsin. Armut düşsün bunlar yesin başka bir şey değil.

@05 Tem 2013 19:04 Monitör Kaç inç? bende ki 23inç/58cm monitör Web browseri dahi yarı ekran kadar genişletip kullanıyorum, Win8 kulladığımdan bu yana Metro arayüzünü bazı programların kısa yolu olduğu için kullanıyorum, Sen şimdi ciddi ciddi Masaüstü sisteme tabletmiş gibi davranıyorsun öyle mi? Kimse fazla çok bir şey bildiği yok 6 yaşında ki bebe gibi işine gelmeyince çoh biliosan sen yap ,Windowsun fanları eksykdi tam oldu artık bırakalım win8 ile win 8.1ciler tartışsın :))

aero glass gelmeliydi.

ne cok win8 fun i varmis burada orjinal lisanli kullanicilar olsaniz bari ...

@07 Tem 2013 20:20 çok win 8 fanı var doğru. boşver microsoftunda fana ihtiyacı var zaten ısınan bilgisayarları için. takma kafaya.

sitede yorum atanların çoğu windows fanı... ne var bu windows da anlamıyorum... Windows hakkında kötü bir yorum attığında beğenmeyen sayısı beğenen sayısını öyle bir geçiyor ki. ama bu işletim sisteminde hiç bir şey yok, uygulama az, görsellik sıfır, estetik batmış, ve eminimki bir kaç ay sonra o çok övündüğünüz hızlılık ve stabiliteden de eser kalmayacaktır. (Windows 7 de ilk çıktığında hızlıydı)... Windows kullanıyorum , mac kullanmadım, ama elime bir macbook alıp karıştırdığımda hayran kalıyorum. adamlar yapmışlar, görsellik estetik, uygulama (App store) herşey var... Ama windows ta ne var, hiç bir şey, ve böyle giderse windowsta olmayacak, macbook ve ios hayranlarının, linüx ve android kullanıcıların çok hayal ettiği windowssuz bir dünyayı kendi ellerinle hazırlamış olacaklar... zaten google androidi bilgisayarlara uyarlamak için uğraşıyor. Yani windowsun bir ayağı toprakta. eminim ki bu yorumu çoğu kişi beğenmeyecek. ama gerçekler bunlar. böyle...

Yeni Bir Explorer şart olmalıydı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir