Windows 8.1'de hız testi puanları yok mu?

Güçlü bir PC'ye sahip kullanıcıların gururla baktığı bu Windows ekranı, 8.1'de buhar mı oldu?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Experience Index nereye gitti?

Windows 8.1, Microsoft'un işletim sistemine irili ufaklı birçok yenilik ekliyor ancak ondan kaldırdığı bazı işlevler de var. Örneğin mesajlaşma uygulamasının Windows 8.1'de yer almadığı biliniyordu.

Şimdi ise Windows 8.1'in herkese açık önizleme sürümünde bir eksik daha fark edildi. Buna göre Windows'a Vista'dan itibaren dahil edilen ve PC'nizin çeşitli bileşenlerinin hızını test etmenizi sağlayan Windows Experience Index (Windows Deneyim Dizini), Windows 8.1'den kaldırılmış bulunuyor.

2007'de tanıtılan özellik, belirli yazılım ve oyunların PC'nizde çalışıp çalışmayacağını görmek üzere ekran kartı, bellek, işlemci gibi bileşenlere çeşitli puanlar veriyordu. Windows RT'de en başından beri yer almayan özellik, Windows 8'deki yerini korumaya devam ediyordu. Ancak görünen o ki Microsoft, son güncellemede işlevi kaldırmayı tercih etmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Ben bunu çok önce fark ettim.

@09 Tem 2013 14:19 senin icin nobele başvurucaz chip ailesi olarak

iyi yapmış ben 1 kere bile kullanmadım yıllardır

aman saçma bişeydi zaten boşverin

windows deneyin dizinin kaldırılması gerçekten çok kötü olmuş,yeni bir bilgisayar alırken çok yardımcı oluyordu.

@09 Tem 2013 14:52 eğer o puana göre bilgisayar alan varsa bi zahmet almasın. Bilgisayar alacaksan araştırmanı yapacaksın ya da bilen tanıdığına soracaksın. Mağazadaki adam en fazla kârı yaptığı cihazı satmaya çalışır çoğu zaman, hatta neredeyse her zaman...

Windows 7 Home Premium 64 Bit :)

@09 Tem 2013 14:56 aman deneyim dizini sanki çok önemli bir şey. bide sanki Windows 7'yi başka bir şirket yapmış gibi davranıyosun gerçekten komiksin gülüyom :D

@09 Tem 2013 16:28 Esed nod32 den mesaj var. İlk okullu Detected

Windows 8.1 in önizleme sürümünü kurduğumda ilk farkettiğim şeydi :)

Önizleme sürümünden kaldırılmış olma ihtimali çok yüksek. Biraz akıl yürütülürse bunun için pek çok sebep sıralanabilir. Ama en önemli sebebi işletim sistemi şu an önizleme sürümünde ve Windows Update ile gelen ekran kartı sürücüleri bile beta aşamasında. Ayrıca DirectX in de bütün özellikleri açık olmadığı göz önüne alındığında puanlama sistemi sağlıklı çalışmayacaktır ve puanlar düşük görünecektir. Yani şu an gerek yok. Ama komple kaldırsalar daha iyi olur zira insanları yanıltmaktan başka bir işe yaramıyor. Piyasada bir sürü benchmark programı var zaten onlar bile tam doğru bir sonuç veremiyor.

Sırf o puanı gururla bakarak çayımı yudumlamak için gittim yeni pc aldim, hemen w7 yüklüyorum.

Ne güzel bozuk bilgisayarları bununla tamir eder ayrıca masaüstü'nü buna göre düzeltirdim

onlara bakması keyif veriyodu, p4 işlemcili bilgisayarım win7'de 3,5 puan almıştı:D ekran kartı düşük olduğu için.

Bence de kaldırılması iyi olmuş. Çünkü kolay bir işlemle yükseltmesi yapılıyordu. Hatta kandırılanlar vardı.

Sen de yorum yaz