Windows 8.1'deki ufak sorunlar ve çözümleri!

Windows 8.1'deki rahatsız edici ufak tefek sorunlar ve pratik çözümleri... İçeride...

  • H. Hüseyin Öztürk
Windows 8.1'deki ufak sorunlar ve çözümleri!

Windows 8.1, genelde Windows 8'i geliştirme konusunda başarılı. Mesela başlat düğmesi geri getirilmiş, SkyDrive (yeni adıyla OneDrive) ise entegre edilmiş, böylece dosyalar buluttan senkronize edilebiliyor.

Ama Windows 8.1'de düzeltilmesi gereken sorunlar hala var ve bu sorunların bir kısmını sizin düzeltmeniz mümkün. Windows Gezgini'nde görünmeyen kitaplıklar gibi... Bunun yanı sıra, Windows 8.1'i daha kullanılabilir hale getirecek bazı numaralar da var.

1. SkyDrive'ı düzeltin

Windows 8.1'de karşılaştığımız en rahatsız edici sorunlardan biri, entegre şekilde gelen SkyDrive'ın (OneDrive) dosyaları senkronize edememesi. Genellikle bunun sebebi senkrorize edilecek çok fazla dosya olması ve senkronize etme işlemi bitmeden PC'nin uyku veya hazırda beklet moduna geçmesi.

SkyDrive uygulamasını açın, birkaç dakika beklediğinizde indirilecek ve karşıya yüklenecek dosyaların toplam sayısını göreceksiniz. Numaraları tıklayarak dosyaların listesini görebilirsiniz. PC'niz için bilgisayarı kapatmayan bir güç profili oluşturmalısınız. Sonra bu profili seçip, PC'nizi bir gece açık bırakıp, SkyDirve'ın tüm dosyalarla işini bitirmesine zaman tanıyın.

IE, güven, ve yüklenmemiş uygulamalar

2. IE'de uyumluluk görünümünü geri getirin

IE 11 eskisinden çok daha fazla web standardı desteklese de, birçok sitede hala sorun yaşanabiliyor. Bir sayfayı IE 11'de düzgün görüntüleyemiyorsanız, adres çubuğundaki mavi uyumluluk simgesini tıklamalısınız. Yalnız bu ikon sadece Microsoft tarafından uyumluluk sorununa sahip site olarak listelenmişse görünüyor. Neyse ki bu listeye biz de site ekleyebiliyoruz. Ayarlardan uyumluluk modu ayarlarına tıkladığınızda, o anda bulunduğunuz siteyi ekleme seçeneğini göreceksiniz.

3. PC'me güven

PC'niz Microsoft hesabınızda güvenilir olarak işaretlenmediği sürece, Wi-Fi şifrelerini, site giriş şifrelerini ve diğer kullanışlı ama hassas bilgileri senkronize etmeyecektir. Genellikle güvenilir olma özelliğini yükleme veya yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma sırasında, Microsoft'un size e-mail veya mesaj ile gönderdiği bir şifreyi girerek kazandırıyorsunuz. Bu aşamayı atlasanız da PC'nizi kullanabilirsiniz, ama güvenlik gerektiren veriler senkronize olmayacak.

4. Uygulamaları yükleyin

Windows 8.1 güncellemesini uyguladığınızda, önceden sahip olduğunuz tüm uygulamaların kutucuklarını program listesinde göreceksiniz. Ama bu onların hepsinin yüklü olduğu anlamına gelmiyor. Dikkatli bakınca bazı kutucukların köşesinde bir ok görünüyor. Bu onların aslında yüklü olmadığı anlamına geliyor.

Tıkladığınızda Windows 8.1 sizin için mağazadan uygulamayı yükleyecek.

Açılır pencereler, gizli kitaplıklar, dosyalar

5. Arka plana daha fazla seçenek

Windows 8.1'de, Başlangıç ekranının arka planına masaüstü duvar kağıdınızı atamanız mümkün. Başlangıç ekranında sağ yandan Charms Bar'ı açıp "kişiselleştirme" seçeneğine tıklarsanız, çok sayıda standart arka planın yanında, masaüstü duvar kağıdınızı da göreceksiniz. Onu seçin; Başlangıç ekranınız daha renkli görünsün...

6. Kitaplıkları geri getirin

Windows 8.1, Windows Gezgini'nde kitaplıkları saklıyor. Görünümden ayarlara tıklayın, klasör ve arama ayarlarını değiştir kısmında, kütüphaneleri göster kutucuğunu işaretleyin.

7. Dosya ilişkilerini düzeltin

Resimlerinizi Photos uygulamasında, veya müziklerinizi Xbox Music uygulamasında açmak zorunda değilsiniz. Bu tür dosyaları ilk açtığınızda karşınıza çıkan ve istediğiniz programı seçmenize izin veren bilgilendirmeyi kaçırdıysanız, Windows Gezgini'ne gidin ve söz konusu dosyayı seçin. Sağ tıklama ile açılan menüden "Birlikte Aç" seçeneğine gidin ve varsayılan programı değiştirin.

Ekrana daha çok şey sığdırın, USB'yi uyandırın

8. Daha fazla kutucuk görün

Belki de Microsoft'un bu sene çıkaracağı 8 inç tabletler yüzündendir ama Windows 8.1 in varsayılan ayarlarıyla başlat ekranında yalnızca birkaç tane büyük kutucuk görebiliyoruz. Artık pek çok kutucuğu seçtiğinizde, 4 farklı boyut seçeneği göreceksiniz. Küçük seçeneği ile hem daha şık bir Başlangıç ekranınız olacak; hem de daha fazla kutucuğu ekrana sığdırabileceksiniz.

9. Ekrana daha fazla yazı ve uygulama sıkıştırın

Büyük ve yüksek çözünürlüklü bir ekranınız varsa, Windows 8.1'de varsayılan ayar olan yüksek DPI işinize yarayabilir. Ama bunun yerine, yazıları küçültüp ekranda daha fazla içerik de görebilirsiniz.

Eğer Başlangıç ekranınızdaki her şey gözünüze büyük geliyorsa, onları kolayca küçültebilirsiniz. PC Ayarlarını değiştir seçeneğinden Cihazlar > Ekran'ı seçin. "Daha fazla ayar" seçeneğinin altındaki açılır menüden, uygulamaların ve yazıların boyutunu normalden küçük olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

10. Yok olan USB sürücülerini düzeltin

Windows 8.1, USB sürücülerini kullanmadığınızda, pili tasarruflu kullanmak için kapatıyor. Onları tekrar kullanmaya çalıştığınızda tekrar açılmaları gerekse de, bir çok sürücü bunu başaramıyor.

Buradaki listede sürücünüzün ismi varsa, aygıt yazılımını güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Windows 8.1 süper bir işletim sistemi.

windows 8 ile resmen uçuşlardayım... yazıda harika olmuş. teşekkürler.

skydrive'ın işletim sistemine entegre edilmesi ve bu nedenle masaüstü uygulamasının hala win 8.1 için olmaması en gıcık olduğum şeylerden biri. Bu nedenle online dosyalarla alakalı birçok sorun yaşadım. Kesinlikle skydrive (yeni adı OneDrive) masaüstü uygulaması çıkarılmalı!!!

@26 Şub 2014 08:02 zaten masaüstü uygulaması mevcut. SkyDrive sitesinden indirebilirsiniz

@26 Şub 2014 08:02 Arkadaşım azıcık bakın araştırın ondan sonra yok böyle yok şöyle diye yazın. Zaten onedrive'ın windows 8 için masaüstü sürümü var. https://onedrive.live.com/about/tr-tr/download/ Al burada "Windows Vista, 7, veya 8" yazıyor.

En saçma özelliklerden biri de bilgisayara kesinlikle bir şifre koyma zorunluluğu....neden her seferinde o uzun şifreyi gireyim ki??? Sanki parasız işletim sistemi kullanıyormuşuz gibi bir de MS bizi şifre kullanmaya itiyor, hele bir de MSN hesabı ile girmek var ki bilgilerin senkronizasyonu için bu şekilde giriş yapmaya mecbursunuz...Bu şekilde girmeyince skydrive vb. senksronizasyonların yapılmaması sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz.Şimdi bu win 8 veya win 8.1'in neresi iyi Allah aşkına? Ciddi ciddi win7 pro'ya downgrade yapmayı düşünüyorum.

@26 Şub 2014 08:05
o şifre güvenlik için tamam şifresiz hesabı kaybetmesi kötü oldu ama bu güvenliğiniz için...

@26 Şub 2014 08:05 arkadaşım dediklerinin hepsi düzeltilebiliyor ki , parolayı kapatabiliyorsun . ufak bir reg uzantısına çalıştırarakta SKYDRIVE kapatabiliyorsun tamamen .

@26 Şub 2014 08:05 Daha kullandığın işletim sistemini bilmiyorsun. Şifre ile girme zorunluluğu yok istersen live id'in ile girmeyip local bir kullanıcı oluşturabilirsin. Bu şekilde girince skydrive falan senkronizasyon yapmayacak diye bir şey yok yine skydrive da hesabını girer halledersin. Bence de sen windows 7'ye dön ama bu windows 8'in kötülüğünden kaynaklı değil, senden kaynaklı...

@26 Şub 2014 08:05 işte teknoloji cahilliği böyle bir şey ne yazık ki...

ah be guzel kardesim birsey bilmeden birsey biliyormus gibi konusuyorsun cahil cahil bilmiyorsan sus mail sifrenle acmak zordunda degilsin pin de ekleye biliyorsun

ah be guzel kardesim birsey bilmeden birsey biliyormus gibi konusuyorsun cahil cahil bilmiyorsan sus mail sifrenle acmak zordunda degilsin pin de ekleye biliyorsun

Şifre ile girmek istemiyorsan bunu ayarlardan kaldırabilirsiniz ya da 4 haneli pin koyabilirsiniz. Kötülemek istiyorsanız baska noktadan gelin

yuh MS resmen ubuntuyu taklit ediyor...

@grezimonk Denecek bir şey yok sana...

@grezimonk evet win8 in mükemmel bir işletim sistemi olması için diğer bütün işletim sistemlerinin özelliklerine sahip olması gerekiyor ve ms te bunun farkında.

@grezimonk sen yaşıyor musun hâlâ ya? ne grezi'sin sen!

@grezimonk tam denyo ya :=)

@grezimonk biri üstüme beton döksün.

@grezimonk hangi özellikleri taklit ediyor mesela

Windows 8 için zaman daha var, şimdilik win 7 akar gider.

arkadaşlar açılışda şifre girmek zorundada değilsiniz skydrive kullanmak zorundada değilsiniz hepsini devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Mecburiyetten kullanıyorum

@27 Şub 2014 23:19 KAFANA SİLAH MI DAYIYORLAR KULLANACAKSIN DİYE?

8 nasıl diim kutular ne kadar canlı olursa olsun. ruhsuz bir işletim sistemi. 7 mesela daha canlı xp'de öyle.

@01 Mar 2014 21:07 Evet, Metro arayüzüne ilaveten, W8'in arayüzü çok soğuk duruyor. W7'deki aero sistemi biraz canlılık katıyordu, özellikle lcd ekranlarda daha güzel gözükmesini de sağlıyordu. W8 de ise, görünüm daha net ve keskin ama çok daha soğuk ve nedeni tüm donanım için tek işletim sistemi mantığıdır. Tablette görüntünün daha keskin, net ve yansıma yapmayacak/nötr hale getirilmesi, daha az enerji harcaması gerekiyor ama işte gel gör ki masaüstünü pc'de arayüzü daha zevksiz bir duruma sokuyor. İşte tekel işletim sistemi olmanın gaddarlığı bu, ben yaptım oldu düşüncesi. Bence Metro arayüzü de modern yenilikçi bir ara yüz değil. Kullanılabilen tek donanım dokunmatik ekran, bunun neresi yenilikçilik? Pratikte değil, verimli de değil; 27 inç bir ekranı bile kullanılmaz hale geliyor, 2560 pixeli genişliği, sadece tek bir simgeyi göstermesi için kutucuklara bölüyorsunuz. Başlat menüsü çok daha verimli; istediğiniz gibi ve çok kolay bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz, bulamayacağınız bir uygulama yok, neyi nasıl göstereceği belli vs. vs. vs.

winzort Çöpüne tapan koyunlar yüzünden hep kazik fiyattan pc aliyoruz!...

@grezimonk Hiç üzülme Ben sana pc toplarım, yeterki sen koyun olma.

@grezimonk Windows olmadan bilgisayarı nasıl kullanacaklarını bile bilemezler bu zavallılar, acıyorum onlara.

Windows 8'de işlemci ısısı 10 santigrat derece daha yüksek oluyor, Windows 7 ve Linux'ta 10 derece daha düşük oluyor, XP'de ölçen var mı acaba?

@04 Mar 2014 16:48 Bu biraz, cpu'nun ısı iletim yapılandırmasından biraz da W8'de ms mail ve benzeri bazı uygulamaların hafızaya yüklenmesinden kaynaklanıyor.

iatkos v7 ile mac os keyfi.

Windows 8.1 yapanı yapayım

Windows 8.1 yüklediğim 2 bilgisayarımda da dosya gezgini başlangıç çubuğundan çalıştıramıyorum. Simge tepki vermiyor. Dosya gezginini çalıştırdığımda da her hangi bir sürücü veya klasör üzerinde fareye sağ tuş bastığımda program kapanıyor. Sağ tuş menüsündeki işlemlere ulaşamıyorum.

pc çok ısınıyor ve online oynanan oyunlarda hiç karşılaşmadığım bir hata veriyor

Windows8 de ve 8.1 de işletim sorunu var hiçbiriniz bilmiyorsunuz mesela bir süre sonra ayarlara giremezsiniz ve calafdaty5 i açamazsınız önermem deneyin isterseniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir