Windows 8.1'den büyük Vista var!

Windows 8.1 güncellemesi, bedava dağıtılmasına rağmen gelebildiği yerle Microsoft'u utandırıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Vista hala Windows 8.1'den daha popüler!

Windows 7'ye olan ilgi, çok daha yeni bir işletim sistemi olan Windows 8'inkinden fazla olabilir mi? StatCounter'ın son raporuna göre durum tam da böyle.

Windows 8 ve 8.1, Microsoft'un işletim sistemine önemli yenilikler getiriyor, onu farklı cihazlara çok daha uyumlu hale getiriyor. Ancak en azından şu an görünen o ki kullanıcılar, Windows 7'ye hala daha çok ilgi gösteriyorlar. Windows 8.1'in pazar payı, şu an sadece yüzde 1.93 ve Vista'nın gerisinde bulunuyor.

Aralık istatistiklerinde emekliliği çok yaklaşan Windows XP yüzde 19.87 ile güçlü konumunu koruyor. Windows 8 ise (Windows 8.1 dahil edilmeden) onun arkasından yüzde 8.05'lik pazar payıyla 3. sırada yer alıyor. Yaklaşık 4 senelik gözde işletim sistemi Windows 7 ise yüzde 55'e yaklaşan kullanım oranıyla Aralık 2013'te tüm dünyada en çok kullanılan işletim sistemi.

Microsoft'un bir sonraki Windows işletim sistemi üzerinde çalışmalara başladığı söyleniyor. Bu işletim sisteminin, PC'leri ve akıllı cepleri aynı çatı altında toplayacağı iddia ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

windows 7 kullanan birinin 8'e geçmesine sebep yok. XP kullananlar da zaten donanımı yetersiz kaldığı ya da kullanıdığı lisanslı programları değiştirmek istememesi sebebiyle değiştirmiyor. Yeni bilgisayar alımları arttıkça windows 8 oranı artacaktır. Ancak yeni nesil, tablet ve akıllı telefonlara bu kadar alışmışken, windowsa ihtiyaç duyar mı, orası ayrı konu.

@26 Ara 2013 18:00 İyi de o zamanda zorla benim verdiğimi kullanacaksın olmuyor mu? Her seferinde işletim sistemine neden para vermek zorundayız ki?

vista bile daha çok kullanılıyor.. bence her sene yeni bir işletim sistemi fikri çok yanlış sonuç ortada bende 8.1 kullanıyorum ve her yıl işletim sistemi değiştirmek istemiyorum.

Windows için uygulama geliştirmek çok masraflı o yüzden güncellenmiyorlar ve uygulama ve ya program kullanamıyacağı için kimse tercih edilmiyor.Windows bence uygulama geliştirmenin ve dağıtımının önünü açmalı

8.1 güncellemesi anlam ifade etmiyor ki 8.0 sürümünü kullanan bir kişi her format attığında 3 gb lık bir güncelleme paketi indirmek zorunda. kim ister her formatta 3 gb veri dosyası indirip kurmayı hiç kimse inen güncellemenin backup' ınıda alıp kullanma şansı yok zaten. backup alıp format sonrası internet olmadan kurulmaya kalkıldığında aynı ilk sp3' lü makinalarda olduğu gibi ürün anahtarı başa bela oluyor çünkü retail alınmış olan kutu Windows 8.1 keyini dahi kabul etmiyor. yasal olmayan bir takım müdahalelerden sonra ancak işlem görebilir hale geliyor. Microsoft 8.1 sürümü ile resmen battı demek mümkündür. hem gereksiz bir güncelleme hem de internet zorunluluğu da başlı başına bir bela illa internete bağlı olmak diye bir kaide ne zamandan beri vardı da bizim haberimiz yok hiç bir rakip işletim sistemi bile bu denli saçma katı bir kural benimsemiyor internetten gerekli güncellemeyi 1 kere edinmek yetiyor daha sonra istendiği zaman internet olmadan dahi kullanılabiliyor. 8.1 sürümü ile 8.0 ürüne ne ait olan keyi girerek kullanmakta mümkündür install.wim içeriği ile oynanması gerekiyor bu oynama işleminin sonunda bir güvenlik zafiyeti olup olmadığı hakkında da bir bilgi mevcut değildir.

@26 Ara 2013 18:23 Tüm yüklemeleri aldıktan sonra, diskinin tam imajını alınız. Büyük donanım değişikliği yapmadığınız sürece, böyle problemler yaşamamanız gerekir diye düşünüyorum. Ha nerede saklayacağım imajı diyebilirsiniz ancak bir harici disk ve imaj programına vereceğiniz para, her formattan sonra 3 gb'lık güncelleme için vereceğiniz internet parasından daha ucuz olacaktır ki programların ücretsiz olanlarıda var.

Ee 8.1'i bir yükledim Allah'ın cezası bütün programlarımı mahvetti. İstedikleri kadar 8.7'i çıkarsınlar daha da yüklemem hatta izin günümde Win 7'e geçeceğim

@26 Ara 2013 18:42 kusura bakma da senin beceriksizliğin o ;D

Tablodaki Android ne oluyor onu anlamadım. Android'in resmi olarak pc sürmü mü var?

Windows 8.1'in aynen Mac OSX gibi kendi kullanıcıları da özel ve elit olduğu için herkes kullanamaz. kapasite meselesi o yüzden kullanım oranı az. ayrıca hayatta her zaman fazla kullanılan ve popüler olan şeyler iyidir diye bir şey yoktur....

@26 Ara 2013 19:21 Bu da apple koyunlarının avuntusu sanırım :D (8x kullanıcıları da dahil )

@26 Ara 2013 19:21 Evet fareyi bir yukarı bir aşağı, bir sağa bir sola sallamayı seven elitler. Böyle saçmalık olmaz, elimizden fırlayıp gidecek neredeyse...

Şu bir gerçek ki asla 8 veya 8.1 win7'yi tahtından edemez :D

8.2 güncellemesi

ilk önce uyum problemlerini gidersinler photoshop bile çalışmıyor

@26 Ara 2013 20:04 bende çalışıyor nedense

Windows 8 İle dalga geçip Mac daha iyi diyenler varda. Windows 8 sadece tek başına Mac kadar kullanılıyor..

Windows 8.1 bugüne kadar en iyi yapılmış Windows çok stabil programlarda sorun yaşıyanları anlamıyorum bende ekran kartı driveri dışında sorun çıkmadı onuda düzelttim

4ever xp.. =D

8 hepsinden daha iyi geçmedim 8.1 e

Lisanslı Windows 8 almamış olsam hala Windows 7 kullanıyor olurdum. Windows 8'in tek iyi yanı, ucuz fiyat politikası ile korsan'dan yasal'a geçme imkanı sunması oldu. Bunun haricinde adam gibi birşey sunamadı. Tabletlerde de telefonlarda da hantallıktan başka birşey katmayan Microsoft, Android'den daha iyi bir sistem sunabilseydi şuan tablet alırken yada telefon alırken "bunda windows varmış" diyip karar değiştirmezdik. Piyasada çok iyi bir 3g tablet var fiyatı 700 tl özellikleri çok iyi ancak içinde Windows var. Windows 8 ve Android tecrübemden ötürü bu ürünü tercih etmedim, Samsung Note fiyatlarında indirim bekliyorum. Bu örneğe bakarsak Windows'un 8.1'i kenara atıp farklı, yenilikçi, daha güçlü bir Windows sunması gerekiyor.

8.1 e geçtim uyum sorunları arttı.AMD catalsy çalışmıyor mesela. açılış uzun sürüyor.

@26 Ara 2013 22:05 bazı eski programlar tamamda dalga mı geçiyonuz bizde amd ekran kartı kullanıyoruz bizde sorun yok sende varsa sorun şahsındadır beceriksizliğindedir.

Windows 8.1 kim ne derse desin son derece başarılı. İnsanlar geçiş yapmak istemiyor çünkü pahalı ve hali hazırda kullandığı bir işletim sistemi var. Windows 8.1 'e geçiş yaptığında pek çok donanımı değiştirmesi gerekecek olan kullanıcıların çoğuda yeni pc alana kadar Windows 8.1 den uzak duruyor. Yeni çıkan cihazların hybrid ya da dokunmatik olduğunu düşünürsek windows 8.x bir süre sonra yaygınlaşacaktır.

@26 Ara 2013 22:17 sanki eskiden windows ucuzdu da şimdi pahalıymış gibi mazeret dizmek neyin kafasıdır? facebook`u açabilmesi bir işletim sisteminin başarılı olduğunu göstermez! ;)

Windows 8.1 geleceğin gücü.....

@26 Ara 2013 23:43 bu yüzden apar topar 8.2 hazırlanıyor değil mi? kimsenin kullanmadığını açıklayan haber altına böyle birşeyler karalamak! bu neyin kafasıdır sorusunu sordurtan mesajlar yazılması son zamanlarda iyice moda oldu!

AMD catalyst yükledim pc Critical_system_failes diye,bootloopa girdi

yorumları okurken şok geçirdim. rakamlar bir işletim sistemini iyi yada kötü yapmazki. Os X Mavericksi dünya'da sadece 19 milyon insan kullanıyor. belki Windows 7 nin çeyreği etmeyecek sayıda kullanıcısı var ama gerçekten de çok gelişmiş bir işletim sistemi. Windows 8.1 de aynı şekilde daha az tercih edilmiş ancak bana göre Windows 8.1 gayet kullanışlı ve güvenli bir işletim sistemi. tabi benim tercihim her zaman Os X. daha çok tercih meselesesi. kim ne hoşuna giderse onu kullansın. rakamlar işletim sistemini iyi yada kötü yapmıyor

8'in 8.1'den fazla kullanıcısının olmasının sebebi 8.1'e geçmenein en rahat yolunun 8.1'i format yoluyla kurmak olması. Servis paketleri gibi değil anlayacağınız. 8 kullanan bir çok bilgisayarda hiç bir zaman 8.1 güncellemesinin gelmediğini gözlemledim. Zaten 8.1 güncellemesinin windows update yerine niye mağazadan yapıldığını ise hiç anlamış değilim.

@27 Ara 2013 03:25 büyüyünce anlarsın....

@27 Ara 2013 14:56 arkadarş kusura bakma da GAVAT mısın ?

8.1 gercekten cok iyi bir isletim sistemi. Yayginlasmasi bitaz surer tabi. Zamaninda windows 7 de bu durumdaydi.

PC işletim sistemin ömrü oyuncular ve bu işden para kazananlar sayesinde, PCde oyun oynamazsın, para kazanacaklar işler ile uğraşmıyorsan yöneleceğin aygıt Tabletler olur. Sosyal ağına girersin, İnterneti kurcalarsın , filmini izlersin bedava'dan oyununu oynarsın ve bunları sadece PC'de ödeyeceğin paranın çok çok altında para ile tablet'de yaparsın ... MS'un kasmasın anlamı yok pazar ve ihtiyaçlar değişdi. Ev kullancısı PC'de lisanlı Win7 kullansa Win8 neden para versin ki.. XP gibi Win7'de öldürüp Win8'mi satacaksın? kime satacaksın PC'de casual dediğimiz gündelik kullanıcı kalmadı...

Windows 8.1 'le harika oldu.Kullanamayanlar ya da eksik birşeyler yapıp hatalar alanlar sorun windows 8.1 değil , Bilgisayarınızın sistemi ve sizin bilgi eksikliğiniz.

@27 Ara 2013 11:33 ya oyunların çalışmaması? win8'de çalışan 8.1'de çalışmıyorsa suçu neye atalım?

@27 Ara 2013 11:33 hadi ya! dünyada kimse bilmiyor bir sen biliyorsun ha!

@27 Ara 2013 13:30 Oyunlar mı ? Ben çatır çatır oynuyorum.Call of duty Ghost , battlefield 4. Kendinizi güncelleyip yenileyemiyorsanız.Gidin windows 98 ya da xp kullanın. Kimbilir kaç yılına aittir o bilgisayarda.

@27 Ara 2013 14:24 İyi bak bakim orda ben genel mi konuşmuşum ? Yorum yapmak için yorum atıyorsunuz. Oyun oynayayamamsı demek windows 8 kötü yapıyorsa vay halinize.

@27 Ara 2013 13:30 iyide oyunları uyumluluk modunda açabilrsiniz bunu mu dert ettiniz?

Windows 8.1 harika ya :)

Linux diye bir şey varken bunlara gerek yok. Oyun oynayacak olanda gi

Linux diye bir şey varken bunlara gerek yok. Oyun oynayacak olanda gitsin konsol alsın. Bilgisayar bilgisayar olmaktan çıktı bu sözde yeniliklerden ötürü.

@28 Ara 2013 12:10 boş konuşma linuxcu

@28 Ara 2013 12:10 youtube`a gir; "best linux games" diye arattır, linux`daki oyunların nasıl kaliteli olduğunu ve oyun sayısının windows + konsollarla yarıştığını göreceksin ki üstüne wine ile linux`da windows oyun ve programıda çalıştırabilirsin!

mac os x kapasite meselesi değildir tekel'e alınmış olup zengin kesim yazılımıdır..

windows 7 kullanıyordum yeni notebok aldım 8.1.bwin client diye bir programadan bwine girip rahatça oynuyordum yalan oldum.

Sen de yorum yaz