Windows 8.1'i masaüstünden açabilecek miyiz?

Windows 8'de en fazla eleştirilen şeylerden biri daha; Windows 8.1'le birlikte tarih olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Win 8.1, masaüstüne direkt olarak geçebilecek mi?

Windows 8'de "Metro" ekranını atlayarak direkt olarak masaüstünüzü açmak istiyorsanız, bir takım ince ayarlardan veya üçüncü parti araçlardan faydalanmanız gerekiyor. Ancak şimdiye dek otomatik olarak masaüstünü açmaya izin vermeyen Microsoft, bu kararını gözden geçiriyor olabilir.

Microsoft'un masaüstünü direkt olarak açmamıza izin vermemesini anlamak mümkün: Şirket Windows 8'in en önemli özelliği olan yeni giriş ekranını devre dışı bırakmamızı pek istemiyor. Ancak Microsoft Portal'da ortaya çıkan (ve sonrasında kaldırılan) twinui.dll (yapı 9364) dosyası hakkındaki bilgiler, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak Windows 8.1'de (eski adıyla blue) bunun mümkün olacağını gösteriyor olabilir.

Şimdiye kadar sızan Windows 8.1 yapılarında bulunmayan sözkonusu kod satırında "CanSupressStartScreen" dizisi göze çarpıyor. Bunun anlamı ise belki de Microsoft'un bir değişken yoluyla Metro'yu atlamaya ve masaüstüne geçmeye izin vereceği.

Windows 8'i açtığınızda masaüstünün açılması, Windows 8 kullanıcılarının en çok istediği değişikliklerden. Ancak Microsoft'un şu an konuyla ilgili herhangi bir açıklaması bulunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Ya hayal kurmayın

direkt bir masaüstü gelmesi daha güzel olur isteyen metro arayüze geçer ve iconlar icinde iyi bir şekil bulsalar daha iyi olur .

Metro UI tamam yeni bir arayüz olabilir belki de dokunmatik monitör de kullanmak için biçilmiş bir kaftan olabilir ama fare ve klavye ile kullandığınız zaman benim için tam bir işkence Windows 8 geçmedim Metro UI zorunluluğu olduğu sürece de kullanmak gibi bir niyetim yok

işte o zaman win8'e geçmeyi düşünebilirim. 7 candır! :)

başlangıca explorer.exe yi yerleştirip otomatik olarak masa üssü açılacaktır. :-)

ben win8 den gayet memnunum ve yeni başlat ekranı mail okuma, hava durumuna bakma ve arada stres atmak için oyun oynama açısından çok kullanışlı geldi bana. win7 ye dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum. Fakat sadece açılışta Windows 8 yazsın ben yine 7 gibi kullanayım ekstra fonksiyonları görmeyeyim diyenler olabilir. Bu açıdan da ms in bazı önemli seçimleri kullanıcıya bırakması müşteri memnuniyeti açısından daha iyi olabilir.

Dokunmatiği olmayan PC için direkt masaüstü ve bir App List yeterli. Metro kısa yollarının çoğu zaten mouse ile rahat kullanım sağlayamıyor. Bu 2 özellik olduktan sonra win8 ile ilgili bir sorun kalmayacaktır.

Metro hiç çalışmasın, ayrı bir program gibi isteyen açsın kullansın. Oh beeee ya, şimdi 29 lira bayılabilirim. :)

@16 Nis 2013 15:41 artık 29 lira değil

Zaten tek tuşla masaüstündesin ne gerek var ki gitsin ler windows phone a çalışsınlar tüm ekip anca düzeltirler

O dll'yi birileri merak edip dis-assembly yapmis apacik ortada... :)

@16 Nis 2013 17:00 Açık kaynak kodu olmayan yazılımlar disassembly yapılamaz. Bu görüntüyü Microsoft kendisi vermiştir yada bir çalışan.

@16 Nis 2013 19:00 Decompile bile olurken disassembly nasıl olamıyormuş? Makine kodunu düzenleyen programlara bu ad verilir. Makine kodunu da her programcı okuyamaz, bunun için özel çaba sarf etmiş olması gerekir, o ayrı. Kaynak kodunu açtı demedik ki! Kavramları karıştırmışsınız siz.

hiç mi hiç gerek yok oldukça kullanışlı

Bilgisayarı facebook mail msn hava durumundan başka amaçlarla kullanmayan,kullanamayan arkadaşlar başkaları adına yorum yaparken daha düşünceli olmanızı rica ediyorum.Metro arayüzünde açtığınız her program tüm masaüstünü kaplayarak çalışıyor.Dokunmatik ekranlı bir bilgisayarınız yoksa fare ile bunları sağa sola çekiştirmek ekranda yer açmaya tam anlamıyla işkence.Genelde fare yerine klavye kullananan benim gibi insanlar içinse iç sıkıntısından başka birşey değil.Tablet için hazırlanmış bir sistem masaüstüne giydirilmeye çalışılıyor,elbette sorun çıkacak,her yeni pc ile zoraki satılan sistemi beğenmeyen kullanmasın demek cahillikten öte birşey değildir

@16 Nis 2013 18:05 bir de laptop touchpadlerinin sürücü güncellemeleriyle win 8 daha kullanışlı hale gelmeye başladı. Hatta windows 8 kullanımı için yeni nesil fareler bile türedi ki kullanımı dokunmatik ekran seviyesine yakın hale getiriyorlar. Dediğin gibi insanların bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olması durumu sözkonusu.

Bence metro ekran daha kullanışlı tabi kullanabilene

@16 Nis 2013 19:09 Asıl mesele kullanılabilirlik değil hacı. Asıl mesele bu metro denen arayüzün masaüstü bilgisayarlara göre olmaması. Çaktın mı?

Bence metro ekran daha kullanışlı tabi kullanabilene
______________________

adamlar bildiğin kısayol dosyası oluşturmuş kopyala yapıştır gibi özellikleri çıkartıp birde arka planı koyup scrool komutunu da tüm pencereye atayınca sana metro olmuş yani explorer dan eksiği var fazlası yok

Alışmamışım Masaüstü PCde Tablet tarzı iconlar ilginç gelmiyor aksine itici , PC settinden hepsini kapatıyorum, Hava durumunu haberleri saten web'den takip ediyorum...MS sanıyor ki masa üstü PC metro arayüzünü sevelerse Win8li telefon alırlar bumu derdiniz..:D

beyler zaten var içiniz rahat olsun isteyenlere resimde koyabilirim metro ekranını atlayıp direk masaüstüne gelme seçeneği var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play