Windows 8, 40 milyon lisans sattı

Microsoft, Windows 8'in şimdiye kadar kaç adet satıldığına dair merak edilen rakamı sonunda açıkladı

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, 40 milyon lisans sattı

Microsoft, Windows 8 satışlarıyla ilgili rakamlar üzerindeki sır perdesini kaldırdı. Microsoft'tan pazarlama müdürü Tami Reller'in bir blog gönderisinde açıkladığı rakamlara göre Windows 8, şu ana dek "40 milyon lisans" sattı.

Microsoft'un açıkladığı "40 milyon lisans" verisi, yazılım devinin 26 Ekim'de tanıttığı Windows 8'i her gün 1 milyondan fazla sattığı anlamına geliyor. Bununla birlikte blog'da "lisans"ın tam anlamı açıklanmıyor: Muhtemelen bu rakam içinde Windows 7'den Windows 8'e yükseltenler de bulunuyor. Dolayısıyla 40 milyonun içinde şirketlere topluca satılan Windows 8'ler de olabilir ve bu lisanslar, henüz kullanılmaya başlanmamış olabilir.

Blog'da ortaya çıkan küçük ancak önemli bir detay ise Windows 8 Pro ile çalışan Surface tabletlerin Ocak ayında çıkacağı oldu. Bu tabletlerin önümüzdeki sene çıkacağını biliyorduk, ancak tam olarak bir zaman verilmiyordu.

Blog'da Windows Store'un açılışıyla ilgili bazı rakamlar da verildi. Microsoft'a göre Windows Store, açılışta diğer mağazaların açılışına göre iki kat daha fazla uygulamaya sahipti ve bu rakam şu an ikiye katlanmış vaziyette. Bununla birlikte "ikiye katlanma"nın düşük bir miktardan olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

şahsen bu habere inandığımı söylemem çünkü 40 yıllık bilgisayar kullanıcı olarak win8 geri kalmış bir işletim sistemidir biraz fazla abartıklarını söylebilirim ama tabletler için şu ana kadar yapılmış en iyi işletim sistemidir zaten benim win7 miş win 8 miş umrumda değil forever xp

biraz fazla sallamışsın 40 yıl önce bilgisayar mı vardı evin odası büyüklüğünde 4 işlemi zor yapan mekanik kutular vardı sadece deneme amaçlı. bugünse bit kadar bir parça ile aynı anda milyarlarca işlemi aynı anda yapıyor. xp işletim sistemininde yetenekleri sınırlı donanım desteğine sahip olduğu için ister kabullen istersen kabullenme ama Windows 8 kullanımı zorunlu yeni donanımlar için.

@28 Kas 2012 20:09 XP'de kalmak için hiçbir sebep kalmadığını düşünüyorum zira donanınımız yeterliyse ve Windows işletim sisteminden vazgeçemem diyorsanız Windows 7'ye geçmeniz için tek bir yorumda yazamayacağım zibilyon tane neden var (x64, Dx11, CPU-RAM Yönetimi, Güvenlik vs). Ancak benim donanınım yeterli değil almak da istemiyorum diyorsanız (ki gayet normaldir, burada tüketim çılgınlarına haykırmak istiyorum almak zorunda değil kardeşim!), Linux'a geçmenin tam zamanı! Yani Linux diyince çok krişe oluyor biliyorum, daha spesifik söyleyeyim o zaman, XP'yi kaldırıp Lubuntu yüklemek çok cazip. Lubuntu çok hafif bir işletim sistemi aynı zamanda hemen hemen tüm Ubuntu özelliklerini içeriyor. 128 Mb RAM'i bulunan sistemler önerilen sistemler sıfatına erişiyor. Düşünün yani ne kadar hafif! Biz şahsen okul bilgisayarlarına izinsiz de olsa 2. işletim sistemi olarak Lubuntu kurduk; benim gibi birkaç arkadaş var biz işimizi Lubuntu'da çok rahat hallederken diğer arkadaşlar sırf alışkanlıklarından vazgeçmek istemediği için virüs dolu XP'de kasıla kasıla işlerini yaparken illallah ediyor :D

@28 Kas 2012 20:09 sen 40 sene öncede kalmıssın, şu zamana göre yorum yapman biraz zor. Halen korsan xpni formatlamamıssındır belki. Yahu sakamısınız anlamıyorumki, tamam uyduruyorsanızda gülücük felan bişeyler ekleyin de anlayalım. Normal bi insanın böyle bişey söylemesine aklım ermiyor, ki sonunada xp ekledin hepten batırdın yani.

@28 Kas 2012 20:09 ünlü oldun el salla ikspici :)

@black_flood ne kadar zorunuza gidiyor Windows 8 iyi diyenleri kabullenmek. kendimi geçtim 50 tane ekside atsanız bana kasım paşa ama ne kadar 8 iyi diyen varsa basmışınız eksileri yuh diyorum yobazlık gökdelen boyu forumda ve türkiyede.

Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının yarısından fazlası hala XP kullanıyor :D

sahsen bence yil geri kalmisin. Ilgilendigim bazi makinalarda hala XP var, ve ne diyeyim geri kalmis bir sistem. 8'i sevmeyebilirsin ama performans olunca 7 < 8 ve 7 > 8. Oyunlarda bisey demiyom, ama sonucta 7 cok RAM harciyorsa bir nedeni var her gun kullandigin programlari hazirda tutuyor vs. Hicbir makinamda XP 1 seneden fazla kurulu kalmadi, 7 ana makinemda 3 senedir kurulu acilisi yavasladi ama onun disinda sorun yok

rakamlar ne kadar doğru bilinmez ama çevremde lisan alıp kullanmayıp çok kişi kendim bile promosyon kodu aldım ama 29 tl'ye kıyıp almadım daha. çünkü win'8 kullanılacak gibi değil sanal kurulumla kurcaladım biraz, PC mi kullanıyorsunuz tabletmi belli değil. ve şirketler ve resmi kurumlarda PC^de çalışan insanlar kesinlikle kullanmaz.

zaten sen hala xp kullanıyosan bilgisayarla alakan olduğunu iddia edemessin.win7 gerçekten başarılı bir işletim sistemidir ve xp ye nal toplatır!!!

valla ben ilk çıktığı gün yükseltme yaptım dvd siparişide verdim, dvd gelene kadar yükseltme ile kullandım, dvd gelincede sistemi baştan kurdum ve her iki durumda da ne bir mavi ekran hatası aldım ne bir sorun çıkardı. microsoft bu sefer yapmış. bence windows 8, windows 7'den ve xp'den performans olarak iyi. xp öldü zaten artık, 7 bir müddet önde gider ama, belirli bir süre sonra windows 8, 7'yide geçer..

Sesli güldüm yazdığından kendin bir şey anladınmı? Sen aynen xpye devam :)

sen mağarana git xp kullanmaya devam et..

Şu Windows Xp kullananları topluca bir yere kapatacam sussunlar diye Windows 7 kullanıyorum ilk çıktığından beri çok memnunum kullanışlı hızlı yakında Windows 8'e geçecem oda eminim ki Win 7 kadar iyidir hatta daha iyi olmaya bile aday

ozaman senin 40 fırın ekmek daha yemen gerekiyor. windows 8 e geri kalmış bir işletim sistemi diyorsan hele bunu xp kullanarak söylüyorsan sana netarz bir cevap vermek gerktiğini bile kestiremiyorum . Allah seni ıslah etsin "40 yıllık bilgisayar kullanıcısı" seni.

win 7 zaten iyiydi.. yeni laptop alınca 29 liraya win8 yaptım.. ilk 3 gün sıkıntılı geçti, sonra alıştım, derken start menu programı koydum üstüne.. fantastik bi şey oldu ..10 üzerinden 9.5 ..nefis

Win 8 hala tamalanmamış bir işletim sistemidir.Bir çok açığı eksiği ve uyumsuzluğu vardır. Yükleyeceğiniz herhangi bir program ile dosyalarınız kaybolabilir, sisteminizi çökebilir işlerinizi sinir harbi içinde yapma olasılığınız vardır. İşletim sistemleri stabil olmalıdır. Arkdaşların bazılarına hak veriyorum xp ve win 7 win 8 den daha istikrarlıdır. Çünkü service pack lerı ile stabil hale getirilmiştir. Bence bu kadar para verip de hızlı açılmasını ve kapanmasını izlemeye değmez. Stabil olmasını beklemeli.Zaten onlarda stabil olması için büyük güncelleştirme dosyaları hazırlıyorlar yükleyenler görmüştür. hemen güncelleme dosyalarını pompalamaya başladılar. Donanım üreticileri de win 8 den şikayetçi o kadar çok eksiği varki donanım sürücülerini yenilemek zorunda kalıyorlar win 7 için geçerli olan sürücüler hatalar veriyor.

@29 Kas 2012 11:59 çok konuşmuşsun ama boş konuşmuşsun ne yazık ki...

Windows 8 her yönüyle harikulade olmuş. başlat menüsü mü? o ne yahu? şakamısınız?...

<center> WINDOWS 8 i denedim ve gayet başarılı buldum. win 8 yeni vista faciası olacak diyenlere de hiçbir zaman katılmadım. ben şahsen windows 8'i Microsoft'u eski rakipsiz günlerine götürecek yönde atılmış ilk ve en önemli adım olarak görüyorum. windows 7 kullanıcısı dostlara da iki lafım var. Herkez için en iyi işletim sistemi en iyi kullandığı ve kullanırken zevk aldığı işletim sistemidir. yani mac seven birine windows un daha iyi olduğunu xp kullanan birine win7 veya 8 in daha iyi olduğunu kabul ettiremezsiniz çünkü o kişi kullandığı işletim sistemini ezberleyecek kadar benimsemiştir. bugün xp kullanan dostlara küçümseyici ve hakaretvari sözler sarfederken şunu unutmayın Microsoft için hem xp kullanıcıları hemde win7 kullanıcıları hepimiz aynı durumdayız.ARTIK 2.SINIF MÜŞTERİLERİZ yeni gözde windows 8 kullanıcıları (tabiki hakları) Birbirimizin düşüncelerini çürütmek için daha teknik açıklamalar yapalım argo ifadelerin tartışma çıkarmak ve uzatmaktan başka bir işe yaramadığını bilelim. donanım eksikliği nedeniyle xp kullanan arkadaşlarda düşük donanımlarda bile çok iyi bir performans sergileyen windows 8 i mutlaka denesinler. hatta birazcık paraya kıyıp SSD (solid disk) kullanırlarsa bilgisayar kullanmanın tadına varırlar.

Ne kadar rahatsız varsa burda toplanmış biri der xp,diğeri der vista,öbürü der,win7 yada win 8 valla yaş ortalamanız umarım küçüktür!! eğer belirli yaş üzerinde iseniz ozaman en yakın psikoloğa görünün ey insanlar!!!!!

MS fanboyları 8 fiyaskosunu korumak için dellenmişler... 8 fiyasko oldu satışı ancak hazır pc ve notebookla olur...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play