Windows 8 Beta hakkında her şey

Görüntüler, özellikler, indirmeyle ilgili ilk bilgiler ve çok daha fazlası... Hepsini araştırdık...

Hüseyin Cem Köylü

Geliştirici sürümü ne kadar stabil ve özellikçe zengin olsa da fark etmez. Asıl önemli olan betadır ve size Windows 8 Beta' nın önemli detaylarını sunuyoruz...

Microsoft, Windows 8 için tasarladığı Metro arayüzünde fazla değişikliğe gitmeyecek. Tabii ki yeni dokunmatik hareketler, yakınlaştırma işlevi ve fareyle daha rahat kullanılabilecek bir arayüz ile gelecek. Ve eski bir arkadaşımız başlangıç ekranında karşılayacak bizi: Windows Media Center. Ama ilk görüşte onu tanıyamazsanız şaşırmayın, eski haline hiç benzemeyecek!

PC kullanıcılarının aklındaki başlıca sorulardan biri "Daha rahat kullanılabilen bir masaüstü mümkün mü?" dür. Ve Metro arayüzü bize bu deneyimi sunmayı vaat ediyor, üstelik açılıp kapanabilme özelliğiyle tercihi de size bırakıyor.

Beta yayınlanma tarihi

Eylül ayındaki geliştirici önizlemesine kadar bir sır gibi saklanan beta tarihi artık belli oldu. 2012'nin başlarında yapılacak olan CES fuarı, Windows 8'in kaderini belirledi. Tanıtımı Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer yaptı ve indirme tarihini Şubat ayı olarak açıkladı.

Geliştirici sürümünün arayüzü pek özelleştirilemiyordu. Fakat beta ile bu değişecek, yeşil arkaplan renginin yerine başka renkler koyulabilecek. Metro ekranındaki resimlere notlar eklenebilecek. Uygulamalar kendilerini uygun gruplara koyabilecekler ve dokunarak yakınlaştırma-uzaklaştırma yapabileceksiniz. Android benzeri çoklu masaüstü olacak ve yakınlaştırma-uzaklaştırma fonksiyonlarıyla aralarında geçiş yapabileceksiniz. Microsoft başından beri söz verdiği gibi Metro giriş ekranını aynı zamanda fare ile de rahat kullanılabilir bir şekilde tasarlayacak. Tabi bunun yanında dokunmatik hareketler de geliştirilecek. Örneğin beta sürümünde bir uygulamayı kapatmak için tutup aşağı itmek yeterli.

Mağaza ve Internet Explorer 10

Windows 8'li tabletlerin Android ve iOS'u yakalayabilmesi için, Microsoft tüm gücüyle çalışıyor ve mağazasını geliştiriyor. Mağazadan Windows 8 ile ilgili tüm uygulamalar indirilebilecek. Betanın yayınlanmasıyla beraber mağaza da açılacak, ilk etapta fazla uygulama bulmayı beklemiyorsunuz belki ama Microsoft'un Aralık başında başlattığı "First App Contest"("İlk Uygulama Yarışması") ile mağazaya hareket getirmeyi planlıyor. Üstelik işin içine Android Market'teki binlerce yazılım desteği de girebilir.

En iyi ücretsiz uygulamalar yarışacak ve kazanan uygulama mağazanın açılış sayfasında yerini alacak. Firefox, Office 2010, WinRAR gibi klasik uygulamalar ise mağazada olmayacak.

Sızan ekran görüntülerinden yola çıkarak görebiliyoruz ki Internet Explorer 10, Platform Preview 4'teki görüntüsünden daha farklı ve daha özelleştirilebilir bir şekilde karşımıza çıkacak.

Masaüstüne ne olacak?

Microsoft, "henüz insan içine çıkmaya hazır olmadığı" için Windows Media Center'a geliştirici sürümünde yer vermemişti. Bu demek oluyor ki Windows 7 ile kıyaslandığı zaman görünüşte büyük bir değişikliğe gidildi ve tahminimizce Xbox arayüzüne benzer bir görünümle karşımıza çıkacak. "Denetim Masası" terimi de Windows 8 ile tarihe karışacak -en azından Metro arayüzünde. "Sistem Ayarları" ise betada yerini "PC Ayarları"na bırakacak.

Beta ile ilgili en merak edilen sorulardan biri de, masaüstüne ne olacağı. Metro arayüzü yenilikçi ve kolay kullanımlı, fakat geleneksel kullanıcılar da masaüstünden vazgeçmek istemiyorlar. Beta bize "masaüstü"nün geleceğinin ne olacağını da gösterecek aslında. Microsoft, kullanıcıları memnun etmek için masaüstünü varsayılan olarak getirebilir. Ya da geliştirici sürümünde yaptığı gibi Metro'yu varsayılan olarak getirip bir "registry hilesi" ile tekrar eski görünüme dönme olanağı verebilir.

Tabi Windows'un en çok kullanıldığı yerlerden biri de işyerleri. İşyerlerinde Metro arayüzü pek verimli olmayacağı için, masaüstünün sadece Business, Professional ve Enterprise versiyonlarında varsayılan olarak geleceği söylentiler arasında. Şahsi kullanıma yönelik olan Home Premium ve Ultimate versiyonlarının ise Metro yada Masaüstü seçimi yapabilecekleri söyleniyor. Microsoft eforunun çoğunu Metro arayüzüne harcadığı için geleneksel masaüstü görünümünde bir değişiklik ya da yenilik gelmeyecek.

Windows 8 ve "Win To Go"

Yani USB belleğinizi takın ve bilgisayarınız Windows 8 ile çalışmaya başlasın! Basit bir şekilde USB belleğinize Windows 8 dosyalarınızı kopyalıyorsunuz ve sistem gereksinimleri yeten her bilgisayarda kullanıyorsunuz. Windows kendiliğinden en uygun ekran çözünürlüğünü ayarlıyor, tüm donanımları tanıyor ve USB 2.0 üzerinde bile akıcı çalışıyor, üstelik taşınabilir Windows'unuzda yaptığınız tüm değişiklikler kaydediliyor ve daha sonra isterseniz diğer bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz bu değişiklikleri. Windows To Go, şu an için sadece iş kullanıcılarına özel. Umarız, Microsoft bu güzelliği şahsi kullanıcılara da yapar.

AMD ve Intel x86 tabanlı işlemcilerde herhangi bir problem olmadan çalışacak olan Windows 8 için bir başka güzel haberi de ARM tabanlı işlemciler için özel bir Windows 8 versiyonu hazırlandı ve bitti sayılır diyerek veriyor Microsoft'tan Paul Thorrott.

Web üzerinden yükleme ve yol haritası

Sızıntı ekran görüntülerine göre Windows 8 doğrudan internetten indirilebilecek ve daha sonra indirdiğiniz dosyaları DVD'ye yazarak ya da USB bellek üzerinden bilgisayarınıza yükleyebileceksiniz.

Beta sürümünün yayınlanmasından sonra bile hala sona pek yaklaşmış sayılmayacağız. Betada olmayan özellikler Release Candidate (Aday Sürüm)'de olacak. Görüntülerde değişiklik, bug (hata) düzeltmeleri, hız ayarlamaları ve batarya yönetimi ile ilgili ince ayarlar final sürümüne kadar yapılmaya devam edecek. Test aşamasının en son etabı ise Microsoft'un MIX12 testi olacak. 2012 yazında sorunsuz çalışan bir Windows 8 sürümü tamamlanmış olacak fakat final versiyonu için Ekim ayına kadar beklememiz gerekecek.

Henüz yolun yarısındayız. RC büyük ihtimalle Nisan'da ve Final sürümü de 2012 sonbaharında yayınlanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

daha 7 sine alışamadık 8 i çıkıor çok hızlı çooook

Billy amcamızın zenginliğine katkı yapmaya devam.İlerii...

Allah bilir 8 çıktıktan 3 ay sonra da windows 9 haberleri yayılmaya başlar ben ise 7'yi yeni yeni kullanmaya başlıyorum

3 yılda bir normal Windows 7 Ekim 2009'du bu da Ekim 2012 olacak.

sen çok yavaşın türk kardeşim. Bilirsiniz türklerin alışkanlıklarından vazgeçememe huyu var. Yeniliğe açık değiller

Herkes WİN8 hızlı geldi diye şikayet ediyor ama buda microsoftun suçu bizi 10 yıldan fazla bir işletim sistemine mahrum etti (XP) halbuki güncel olmak herzaman iyidir her yeni çıkan teknoloji için xp ye bilmem şu driver yok bu driver arayorduk çünki işletitim sistemi artık teknolojiye ayak uyduramıyordu bırakın bundan şikayet etmeyi hangisi istiyorsanız onu kullanın ama güncel işletim sistemi geliyor diye şikayet etmeyin yenilik iyidir ister beğenir kullanırsınız ister kullanmazsınız

Ne biçim insasiniz yenisine alisamadiysan eskisini kullan ayrıca alisamayacak ne var halen anlamış değilim xp yi kullanmış bi insan tüm windiws surumlerini kullanabilir bence.biraz yeniliklere açık olalım.

Windowsların hızlı çıkmasını eleştirenleri anlayamıyorum. İstemiyorsan kullanma kardeşim. Sen windows 95 kullanınca microsoft olmaz kaldır bunu diyor mu. Hem sanki para verip almak ihtiyacı mı duyuyorsunuz.
Fazla yükseltme fiyatı ve yenilikleri aceleye getirme gibi durumlarda eleştirilebilir tabi.

Bu hızlı gidişle millet bilgisayarlarını bile 6 ayda bir komple yenilemeye bile başlar lanet olsun ki ben hala daha agp ekran kartı kullanmaktayım

Aaahh ah.. Ah Microsoft, ah Windows.. Ne var ki bu kadar pahalı satılacak.. Adamlar ürünlerini hazırlıyorlar, iyi güzel.. Sonra insanlara sunuyorlar.. Tamam bu da iyi.. Fakat fiyata gelince trafik cezası gibi bu nedir yaa.. 600 TL'ya win 7 ultimate diyor adam.. ne satıyor? pc mi yoksa sadece yazılımı mı? İnsanlar pc lerini daha toparlayamazken bunlar fiyatlarla uçmaya kalkışıyor. El insaf, herkes zengin değil ki bunları kaldıracak pc leri olsun.. Ki pc yi aldıktan sonra çıkan sorunları hiç hesaba katmamak lazım..

Korsan yazılım için insanlar boşuna çabalamıyor.. İnsanlık merak ile büyüyor, bunlar ise fiyatı yükselterek insanların merakına yenilip alacağını sanıyor.. Böyle bir firmanın daha mantıklı alternatifler düşünebilmesini beklerdim..

zZ zZZ zZZZ.. Bir de XP'yi elden çıkarmaya çalışırlar.... Bence daha çok beklerler...

yenilik diye sağdan soldan çaldıkları şeyleri satacaklar yine bize.

Resimdeki arayüz windows 8'e ait se hiç beğenmedim...

"yenilik diye sağdan soldan çaldıkları şeyleri satacaklar yine bize."

Sanki Microsoft zorla satıyor ürününü, beğenmeyen almasın kardeşim git linux kullan paşa paşa.

Microsoft sen Windows 95 kullanınca niye kullanıyorsun demiyor ama destek te vermiyor, tüm yazılımcılar da desteğini kesiyor. İstersen vazgeçme. Vazgeçmek zorunda bırakılıyorsun canım!!! Vazgeçmen için de ellerinden geleni yapıyorlar canım!!! Güvenlik gerekçesi en başta geliyor canım!!! Sonra kullandığın yazılımların daha yeni sürümleri ve oyunlar da çalışmamaya başlıyor. Daha sayayım mı???

Microsoft Windows Vista faciasına benziyor... Tabletler için uygun fakat Masaüstü için herşeyi kırpmaları iğrenç. Windows Media Player'ı gördüğümde şoka girdim :(

7 yi yeni yeni kullanmandan bizene. geri kalmasaydın bu kadar. ben betasından beri kullanıyorum. ayrıca tabletler için yeterli değil win 7 o yüzden 8 i bekliyorum. Sanki para veriyorsunuzda laf atıyorsunuz birde :D

5 sene sonra çıksaydı şimdi win 7 ninde 10 yıl ömrü kaldı

xp yi regidetten ayar ve bazı bu programlar kurulunca aşırı derecede seri ve hiç altta kalmıyor işletim sistemi

ama win 7 de istenilen regedit ayarları yok ee olmayınca istenilen olmuyo örneğin pc kapatınca sonlandirimmmi menüsü ne yaptıysam hızlandıramadım ve bir çok hatalar ve beklemeler

windows 7 kadar kalite olmayacağını düşünüyorum
microsoft kısa sürede çok sayıda işletim sistemi çıkarıyor

Microsoft'a yazık olacak.Bu Linux un işine yarayacak.Hayal kırıklığı=Windows8

alırsam direkt metro arayüzünü kapatırım mouse la hiç pratik değil.Zaten Win7'den çok değişik özellikleri olacağını sanmıyorum bir iki pratik işlev sunarlar başka pek bir şey yok

win 7 FOREVER

Artık dangıldak sistemlerin devri kapandı. Artık insanlar yılların getirdiği birikimle hazırlanmış pratik ve basit sistemler istiyorlar. Microsoft, Metro Arayüzü ile Windows'un dangıldaklığını bir nebze de olsa arkaplana itmeyi başarıyor.

Artık konsept değişti. Detay değil, yılların getirdiği birikimin nokta atışı ile sağladığı pratiklik ve basitlik in.

Konseptin değişmesindeki en büyük neden akıllı telefonların ve tabletlerin kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi ve insanların klasik sistemlerden sıkılmış olmalarıdır. Insanlar artık masaüstlerinde de Android gibi, IOS gibi sistemler arıyorlar.

Umuyorum ki bu konsept ile harika Linux Dağıtımları da ortaya çıkacak. Android gibi şık, sade, hafif, hızlı, pratik ve basit masaüstü işletim sistemleri. Harika olacak, ladies and gentlemen!...

Dün 18:28

Windows 7 gerçekten kullanışlı ve performanslı bir işletim sistemi idi ve görünene göre Windows 8 ile Microsoft çıtayı daha da yükseltecek gibi. (halen win xp hızlı bik bik diyen dx9 çağında mahsur kalmış olan bilgisayar kullanıcıları ne olur siz windows xp'niz ile takılmaya devam edin, tek çekirdekli bilgisayarlarınızda modern işletim sistemlerini çalıştırmaya kalkıp sonrada "win xp hızlı" saçmalığına devam etmeyin)

Sen de yorum yaz