Windows 8 Beta olmayacak!

Windows 8'in beta sürümünü mü bekliyorsunuz? Fazla heveslenmeyin, böyle bir sürüm olmayabilir!

Hüseyin Cem Köylü

Microsoft'un son kez boy gösterdiği CES'te Windows 8'in çıkış tarihiyle ilgili bilgi vermesi bekleniyordu, fakat sadece, daha önce de belirttiği gibi beta sürümünü Şubat ayı sonlarında yayınlayacağını duyurdu. ZDNet'ten Mary Jo Foley ise farklı düşünüyor ve Microsoft'un beta yayınlamayacağını söylüyor.

Mary bu iddiasını geçen hafta Microsoft'un halka ilişkiler müdürü Janelle Poole'un yaptığı açıklamaya dayandırıyor: "Henüz çıkış tarihini konuşmadık ve genelde konuşmayız da. Her zaman kilometre taşları hakkında konuşuruz ve sıradaki kilometre taşı da Şubat sonu yayınlanacak olan kullanıcı önizlemesi."

Acaba Microsoft gerçekten de "Beta" isminden vazgeçip "Kullanıcı Önizlemesi - Consumer Preview" ismini mi kullanacak? Mary Jo'nun duyduğuna göre bu sorunun cevabı basit bir "evet". Daha detaylı bakacak olursak bu net bir şekilde görülebiliyor. Eylül ayında geliştiriciler için yayınlanan sürümün adı "Geliştirici Önizlemesi"ydi. Bunu Şubat sonunda yayınlanacak "Kullanıcı Önizlemesi" takip edecek ve en son "RC - Final sürüm adayı" yerine de "Kuruluş Önizlemesi" ismi kullanılacak.

İsim değişikliğinin altında yatan nedenler...

Microsoft'un halka açık beta sürümleri daha az özelliğe fakat sağlam kodlara ve istikrarlı performansa sahip oluyor. Şirket pek sık halka açık beta yayınlamıyor, ufak bug'lardan tüm işletim sistemini ilgilendiren sorunlara kadar kullanıcı deneyimini etkileyecek olayları ve farklı beklentileri olan kullanıcılardan gelecek boğucu destek çağrılarını da göz önüne alırsak, pek haksız sayılmaz. İşte bu yüzden Microsoft, isimlendirme politikasında değişikliğe giderek, güçlü ve stabil fakat az özellikli yapıyı puslu "beta" terimleri kullanarak anlatmak yerine, basit ve ürünün hala test aşamasında olduğunu daha çok anlatabilen bir isim kullanmak istiyor olabilir.

Ya da, doğrudan kullanıcıyı hedef alan özelliklere sahip olduğu için bu isim kullanılıyor olabilir. Çünkü beta isminden fazla özellik sunsa bile, geliştiricilere yönelik sürümde olan Media Center, Xbox LIVE oyunları ve Windows Store'dan yoksun olacak.

Altında yatan sebep ne olursa olsun, Microsoft-isteyerek ya da istemeyerek- "beta" lakabından kaçınıp "Kullanıcı Önizlemesi" ismine yöneliyor olabilir. "Beta" açık bir şekilde ürünün sona çok yakın olduğunu, sadece ufak pürüzler kaldığını anlatıyor, fakat "Kullanıcı Önizlemesi" herhangi bir ima çağrıştırmıyor. Bu sayede Microsoft kullanıcıların beta ismine güvenip büyük beklentilere girmesini engelliyor; beta da olsa yaygaralar koparacak olan hatalar da daha az tepki alacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Evet daha mantıklı

bir an önce gelsinde isterse beta olsun isterse peta

Hani biz de ölüyorduk zaten; Beta sürümü gelse de kursak diye :P

kesinle öle nooollur adı beta olsun

Yok alfa yok beta yok RC vs. vs. milletin kafasını karıştıracaklarına böyle isimler vermeleri daha iyi olmuş, okuyunca ne olduğu belli oluyor

Sen de yorum yaz