Windows 8 beta sürümü neler getirecek?

Windows 8'in beta'sı, bazı değişiklikler ve yeniliklerle gelecek. Peki bu yenilikler neler olmalı?

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in Eylül ayında yayınlanan geliştirici önizleme sürümü, şüphesiz henüz tamamlanmamış bir sürümdü ve özellikle Metro arayüzünde bu göze çarpıyordu. Bu yazımızda Ocak ayında yayınlanması beklenen Windows 8'in beta sürümünden beklediğimiz değişiklikleri ve yenilikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle Windows 8'deki Metro arayüzünde bulunan döşemelerin renklerinin ve keskin kenarlarının değişmesi beklenmiyor. Ancak yeşil arka plan rengini değiştirmek mümkün olacak. Ancak bu, beta aşamasında Metro arayüzünün son halini göreceğimiz anlamına gelmiyor. Zira Windows başkanı Steven Sinofsky, Building Windows blog'unda "görsel stillerin detayları, mühendislik aşamasından sonra geliyor" demişti.

Windows 8 beta, başlangıç ekranını organize etmek üzere daha fazla işlev sunacak. İsterseniz yeni gruplar oluşturup, dilerseniz bunlara isimler verebileceksiniz.

Yakınlaşma ve kaydırma

Yakınlaşma ve kaydırma

Windows 8 beta'da çimdikleme hareketiyle veya tek bir tıklamayla ekranda daha fazla döşeme ve grup görebileceksiniz. Bu işlem, sadece döşemeleri küçültmekle kalmayacak ve tek bir öğe olarak davranabileceğiniz bir hale getirecek.

Önizleme sürümünde bulunmayan anlamsal yakınlaşma/uzaklaşma işlevi ise, döşemelerden uzaklaştığınızda küçük simgeler görmek yerine zaman bölmeleri ve günleri görmenizi sağlayacak.

Oyunların ayrı döşemelerde gösterildiği örnek bir metro uygulaması:
Uzaklaşmak ve her şeyi bir arada görmek mümkün

Uzaklaştığınızda simgeler küçülmüyor, bunun yerine kategorileri görüyorsunuz:
Uzaklaşmak ve her şeyi bir arada görmek mümkün

Arama ve geçiş

Arama ve geçiş

Uygulama ekranında başlangıç ekranına sabitlemediğiniz programlar da gruplar şeklinde organize edilecek. Bu sayede programın kaldırma kısayolunu bulmak daha kolay hale gelecek.

Windows masaüstünden geliyor olsanız dahi, arama charm'ına tıkladığınız anda Uygulama ekranı görünecek.

Güncellemeler ve uyarılar, Windows 8'in canlı olmasında büyük rol oynayacak ve canlı döşemeler, arka plan uyarı hizmeti ile yeni haberler, okunmayan iletiler gibi güncellemeleri gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

explorer ve ribbonla entegre olmalı metro. Tamamiyle ayrı dünyaların arayüzü gibiler.
Microsoft kullanıcı yorumlarına dikkat etmeli. Çok parlak fikirler var.
Bir de başlatı o kadar işe yaramaz bırakmak yanlış.
Evet, metro bişeye benzemeye başlamış. Ama hala çok eksiği var, explorera geçemeden dosya organize etme imkanımız olmalı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play