Windows 8, bu tarihe kadar desteklenecek!

Yeni Windows'lar piyasaya çıkalı çok oldu ama bu soru, cevabını yeni buldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Surface RT ve Windows 8 destek süreleri belli oldu

Windows 8'i ve Surface'i geçen ay tanıtan Microsoft, onlar için kaç sene destek vereceğini çoktan planlamaya başlamış olsa gerek. Yazılım devinin destek sayfalarına göre Windows RT'li Surface ve Windows 8 için kaç sene destek sunulacağı belli oldu bile.

Microsoft'un destek sayfası, Surface RT'nin "yaygın desteğinin" 11 Nisan 2017'ye kadar devam edeceğini söylüyor. Destek sayfalarındaki bir başka gönderiye göre ise Windows 8 için verilecek destek, 9 Ocak 2018'de tamamlanacak. Bu tarihten sonra 10 Ocak 2023'e kadar devam edecek olan "genişletilmiş destek" dönemi başlayacak. Bu tarihlerin şirket tarafından daha da ileriye çekilmesi mümkün.

Microsoft'un deyimiyle "yaygın destek", işletim sisteminin küçük ve büyük güncellemeler alabileceği dönemi tanımlıyor. "Genişletilmiş destek"te ise sadece ücretsiz güvenlik güncellemeleri sunuluyor. Surface için ne kadar "genişletilmiş destek" sunulacağı şu an belli değil. Surface dışındaki cihazlarda da kullanılacak olan Windows RT'nin yaygın desteğinin ne zaman sona ereceği de henüz açıklanmamış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

hala xp kullanıyorum benim için sorun yok yeni çıkmış işletim sisteminin bile destegini kesmeyi planlayan bir şirketin daha çıkardığı işletim sistemini kullanmam gider linux kullanırım bu kadar basit

@27 Kas 2012 12:33 kapı orada giderken fazla gürültü yapma emi?...

Ziyaretçi Bugün 12:33 git kullan o zaman. hala neyi bekliyorsun. siz gereksiz yere windowsu yerden yere vuranlar windowsu kullanmayı da elden bırakmıyorsunuz. linux sanki 10 numara işletim sistemi. bi apple cıları bide bu gereksiz yere linux savunanları hiçbir zaman anlayamayacağım galiba.

hay xp kadar başınıza taş düşsün ya!

Biraderlerim her firma ürettiği ürün için bir destek süresi sunar, bu bir kuraldır. her firma her ürüne sonsuza kadar yedek parça üretmez. hukuki yollarla da bu sınırlar belirtilmiştir. kaldı ki microsoftun verdiği destek süresi fazlaca uzun.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play