Windows 8 çıkış tarihi: İşte yol haritası!

Windows 8'in çıkış tarihini gösteren "yol planı" ortaya çıktı! İşte yeni Windows sürümleri...

  • Ali Güngör
Windows 8'in çıkış tarihi belli oldu mu?
Windows 8'in çıkış tarihini gösteren bir slayt ortaya çıktı

Steven Sinofsky, Microsoft'un gelecek Windows planlarından pek bahsetmiyor. Ancak Windows Server takımının gelecek Windows planları ortaya çıktı.

Los Angeles'ta yapılan Profesyonel Geliştirici Konferansı'nda sergilendiği söylenen iki slayt, Windows Server için 2012 yılında büyük bir adım atılacağını gösteriyor. Slaytlardan bir diğeri de Windows 8'in kod ismini ve çıkış tarihini gösteriyor.

Blogcu Stephen Chapman tarafından paylaşılan ve bir benzeri ilk olarak Ağustos ayında ortaya çıkan slayt görüntüsüne göre Windows 8, 2012 yılına kadar çıkmayacak.

Steven Sinofsky kendisiyle yapılan röportajlarda Windows 8'in çıkışı sorulduğunda cevap vermemişti. Ancak Windows kelimesiyle 8 rakamını bile yan yana kullanmadığını belirtmişti. "Windows 8 demedim, bütün bunlar sizin sözleriniz" diyen Sinofsky, Windows 8 ile ilgili en ufak bir açıklama yapmaktan bile kaçınıyor.

Windows 8'in çıkış takvimi

2012 yılı, Windows Server'ın her iki yılda bir küçük, her 4 yılda bir büyük bir sürüm güncellemesine gittiği standart takvimine uygun düşüyor. Windows Server 2008 R2, bu yılın başlarında, masaüstü geliştirme takımı Windows 7'yi yayınladığında çıkmıştı. Windows Server işletim sistemlerinin çıkış tarihleri de aşağı yukarı Windows sürümlerinin çıkış tarihiyle uyumlu.

Geçtiğimiz yıllarda Microsoft masaüstü ve sunucu işletim sistemlerinin takvimini birbirine iyice yaklaştırdı. Elbette Vista'nın ardından Windows 7'nin çıkışı beklenenden çok daha büyük bir olay oldu. Masaüstü kullanıcıları daha geniş bir kitle olduğu için doğal olarak sunucu sürümünün çıkışını gölgede bıraktı.

Ortaya çıkan görsel Sinofsky tarafından doğrulanmasa da gerçeği yansıtması kuvvetle muhtemel. Bu yol haritasına göre Windows 8'in 2012'den önce çıkmasına pek imkan yok.

"Code name: Windows 8"

Görselde ağırlıklı olarak sunucu çıkış tarihleri var. Ancak en sonda bütün masaüstü kullanıcılarını heyecanlandıracak bir isim var: Windows 8!

Profesyonel Geliştirici Konferansı'nda sunucu geliştirme takımının sergilediği aktarılan bu görsel ile ilgili resmi bir açıklama olursa sizlere aktaracağız.

İşte daha önceki Windows 8 haberlerimiz:

Windows 8 ile ilgili bilmeniz gerekenler

Windows 8: MS 128-bit desteği var mı yok mu?

Windows 8 ve 9 planları

Ve işte, karşınızda Windows 8!

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

bu bill geats ölünce öbür dünyadada windows 9,10,11,12 yapmaya devam eder .. daha nereye karad be adam yeter artık bu kadar windows sürümünü napacaz
değerli chip.com.tr haber için teşekkürler

Yoruma bak bukadar windws sürümünü ne yapçakmış, sen git windows95 kullan.

necisin anlamadım.
ubuntu, mac os hepsi 10 sürümüne ulaştılar bilinçsizce yorumlar yapıyorsunuz. görende seni essahtan bir halttan anlıyon zannedecek.

windows vistaya kötü dediniz adamlar 7 yaptı şimdi 7 ile ilgili bişey diceksiniz 8 çıkcak 8 içinde bir bahane bulcaksınız 9 çıkcak öle öle devam etcek zaten MS gibi dev şirketinde bir işletim sisteminde kalacak hali yok heralde

Windows ne yaparsa yapsın kesin başarısız. Ama XP yi herkes aramaya deva edecek. Şimdiye kadarki en başarılı sürümü bence XP'dir.
Diğerlerini tamamen fiyasko. Chipe bu haber için teşekkürler.

Ubuntu, Mac OS 10 sürümüne ulaştıysa Windows'un 12 sürüm mü yapması lazım? Önemli olan sürüm sayısı mıdır sana göre? Bana göre sen bi halt bilmyorsun birader, millete laf atacagina otur bi düşün önce... Önemli olanın ne olduğunu bi keşfet. Ayrıca "Necisin Anlamadım" demişsin... Burada necisin diye birşey yok, tercih ettiğin şey önemli ve neden tercih ettiğin önemli... Ben Ferrariciyimdir ama Megan arabam var... Anladın mı?

windows 8 de bolca yapay zeka görmeye başlayacagiz, we çok karnımız agrıyacak... Cünkü makyaj üstüne makyaj bir yere kadar.. windows 9 ile yeni bir çağ başlayacak bana göre..

7 dogru dürüst kullandınız 8 kaldı.ama 7 de hakkını verıyo

iyi ben windows7 ye geçene kadar 8 çıkar.

windows 7 beğenmeyen bir arkadaş gördüm burada..
windows 7 sürümlerini beğenmeyen biri bilgisayar kullanmaktan anlamayan zır cahilin ta kendisidir..

xp en iyisiymiş ona göre sözde..
bunun da sebebi mevcut bilgi sahibi olduğu bilgisayar tecrübesini internet kafede aldığı içindir.
zira internet cafeler xp kullanmaktadır...

bence 2012 az,en az 2013'ten önce çıkmaması lazım.windows 7,5-6 yıl gider gibime geliyor.

microsoftun amacı xp yi 4 nesil önceki işletim sistemi yapıp insanları ne kadar da eski dedirtip bundan uzaklastırmak mıdır acaba ...

haydaaa ne bu hız ya 2014 felan cıkarsalar.

Windows çıkarttığı işletim sistemlerine teknik olarak sınırlamalar koyuyor. Bunun nedenini tam olarak kavrayamadım ama bu teknik süre donanımların gelişmesiyle alakalı. Mesela desteklenen Maks. HDD kapasitesi ve Maks. Ram kapasitesi gibi. Bu sınırlamalara göre zaten ister istemez bir üst sürümün çıkması mecburi. Bundan dışında teknolojik yeniliklerin ortaya çıkması örn: çoklu dokunmatik ekran vs. gibi. Birde işletim sistemi çekirdeğinde yapılan büyük değişiklikler. Yeni bir işetim sisteminin çıkmasının nedenleri.

Gelelim burada bahsedilen işletim sistemine. Bu bildiğiniz masaüstü donanımlar için düşünülen bir işletim sistemi değil. Eğer yazıyı tam olarak okumuş olsaydınız bunun bir sunucu işletim sistemi olduğunu anlayabilirdiniz. Bu konuda Windows 8 yazısının insanları yanılttığı da doğrudur. Muhtemelen bu işletim sistemi bu isimle çıkmayacak. Masaüstü işletim sistemi (Windows 7) için ilk servis paketi çıkartmadan yeni bir işletim sistemine başlayacaklarını tahmin etmem.

osmanhasimcan arkadaşım, xp en iyi diyen arkadaşa katılıyorum. Tamam Windows 7 de hızlı, görünümü güzel, şu anda kullanıyorum. Fakat XP hala pil ömründe win7 'yi katlıyor. Yani aynı işi daha az enerjiyle yapabiliyor. Oyunlarda yine XP daha performanslı. dotNET 3.5 kurulmuş bir XP'nin Win7 kadar performanslı çalıştıramayacağı uygulama yok. Neden Win7 ye geçmeliyiz? Microsoft bunun cevabını verebilmiş değil! Görünüm ve temalar bir işletim sisteminde aranacak en son özellik olmalı bence...

Windows 7 yi Beğenmiyorum arkadaşım. Bu vistada yaptıkları makyajın tedavi edilmiş hali. Ben bilgisayarı internet kafelerde değil iş hayatında kullanıyorum. Senin bilinçsiz derecede hüküm vermen ne kadar bahsettiğin ifadenin mevcut olduğunu gösteriyor.

Bu bir politika, sen beğeneceksin diğeri google işletim sistemini beğenecek; tarttışacaksınız, zaman kaybedeceksiniz ki işini bilen patronlar CEO'lar ceplerini doldursun. Devam et, windows 7 kullan ve onu savun.

sağlıklı ve güvenli çalışması sebebiryle WIN7 şimdiye kadar çıkmış en iyi sistemdir...!!!

çekirdek sayısı arttıkça performansın düşmemesi ve çok çekirdek desteğiyle zorlu işleri yi organize edebilmesi zaten en büyük sebep değil mi...!!!

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWSLA EN GÜZEL GÜNLERİMİ YAŞADIM...!!!

saygılar

ayrıca unutmadan söyleyim...

Xp' yi övüp te WIN 7 yi kötüleyenler, 2 veya 4 çekirdekli işlemciler kullanan akıllılar, siz neye dayanarak daha performansı ve iyi diyebiliyorunuz...???

neyse şu an zaten hastayım ve gözlerim kapanacak gibi - etraf dönüyor ama ben genede yazıyorum, WINDOWS 7 en iyisi...!!!

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWS KULLANAN HERKESE MUTLULUKLAR...

geriye kalanların da mutlu olamaması için hiç bir sebep göremiyorum...

saygılar

Bence XP daha iyi.Görsel açıdan da olsa yararlı olacak alacak dotnetfx3.5 ve xp sp3 benim bilgisayar en azından daha iyi.pil olarak da xp en güzeli.elimde notebook var vista yüklüydü ama kendini kasınca xp sp3'e yükselttik.şimdi bilgisayar mis gibi.bence windows 7 vistanın makyaj yapılmış hali.sizlere xp öneririm.vista kesinlikle hayır.

Ya arkadaşım sen neyin savunucususun. Ben XP diyorum. Sen istersen Win95 kullan ve beğen ama benim için XP tarşılmazzz. Konu kapanmıştır..Dayi

bu haber daha iddaa dır

kesin birşey yoktur

Hala xp daha iyii diyen varsa ya bilgisayardan anlamıyodur yada windows 7yi hiç kullanmamıştır. Türkiyede ve genel olarak dünyada xp zamanında yayıldı bilgisayar kullanımı ondan bu xp fantikliği. Xpde işletim sistemlerinde bir devrim yaratmamıştır asıl devrim windows 95dir.

vista yüklüydü ama kendini kasınca xp sp3'e yükselttik
----------
haha yükselttinmi(upgrade) benim bildiğim yükseltme düşük versiyondan üst versiyona geçiş oluyor sen daha çok downgrade yaptın.

Bilgisayar dünyada 2000 den itibaren yayılmaya başladı ve xp zamanında ise hem ucuz hem performanslı pcler çıktı daha sonra vista ve w7 çıktı fakat bunlar sadece yeni pcyle tanışanlar için mükkemmel geldi xp yi bilenler gene xp yi istedi.

Microsoft un Windows XP güncelleme usulu değişmiş...SP2 ye yükseltiyor hemen sonra SP3 e yükselttikten sonra Yüksek Öncelikli Güncelleştirmeler geliyor veeee...İsteğe bağlı güncelleştirmelerin güncelleştirmeleriyle son buluyor....Denemelisiniz....Hızlandırıcı gibi özel şeyler kurmanıza gerek kalmıyor..Eee nede olsa 10 senelik laptop kullanıyorum makinamı güzelleştirip güvenlikte en üst sıralara kondurdu...İyi bayramlar diliyorum....mutlaka deneyin...Microsoft un Office 2010 betasını beğendim...Çok yenilikler geliştirmişler kendinizi geliştirin Microsoft fırsatlarını kaçırmayın....tabii önce tertemiz güncelleştirmelerle...bahadir....

Ya arkadaşım sen neyin savunucususun. Ben XP diyorum. Sen istersen Win95 kullan ve beğen ama benim için XP tarşılmazzz. Konu kapanmıştır..

orta seviye sistemler için bencede xp tartışılmaz

bence windows 7 veya 8 eski yeni tüm programları desteklemeli

Ben 20 kere kullandım
win7
HİÇ BİR İŞE YARAMIYO
KULLANIRSANIZ VAZGEÇİN

XP SP3 EN İYİSİ

SEFAXP 2011 İ tercih ederim

arkadaşlarım ben win xp kullanıcısı idim ama artık win 7 geçtim. Xp güzel bir işletim sistemi ama artık desteği yavaş yavaş kesiliyor. Win 7 de aynı xp gibi sorunsuz driverler olsun oyunlar olsun programlar olsun hepsi win 7 dede çalışıyor uyumluluk kısmından hepsini hallede biliyorsunuz. mesala ben win 98 de ve win xp de çalışan oyunları win 7 de çalıştırabiliyorum ayrıca pc kasmıyor.

hız olarak xp tabiki ama görsel kalite içingöze hoş gözükmesi için win 7 derim zaten şuan çıkan bilgisayarlar win 7 rahatlıkla çalıştırır win 8 i sabırsızlıkla bekliyorum benim bilgisayar160gb hardisk 1gb ekran kartı 1 gb ram hiç sorun yaşamadım

Windows 8 noktayı koydu. Bence herkes bağımlısı olacak gerisi hikaye...

Sen de yorum yaz