Windows 8 çok mu zor?

Windows 8'e alışmak ne kadar zor? Gelin bunun cevabını, bir de işin tam merkezinden alalım...

  • Ender Duman
Windows 8 çok mu zor?

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8 piyasaya ilk çıktığı günden itibaren, firmanın önceki işletim sistemlerinden çok farklı tasarım anlayışı nedeniyle eleştirilere uğramıştı. Kimi çevreler, bu kadar alışılmadık bir tasarımın, kullanıcıların yeni sisteme alışmasını geciktireceğini, çok genç ve de yaşlı kullanıcılarınsa özellikle zorlanacağını iddia ediyordu. Microsoft'tan gelen açıklamaya göre durum aslında bunun tam tersi.

Microsoft'un Windows bölümün başındaki isim Tami Reller, yaptıkları araştırmaların, kullanıcıların Windows 8'in yeni kutucuklu arabirimine alışmakta hiç zorlanmadığını gösterdiğini açıkladı: "Kullanıcıların yüzde 50'si, ilk beş dakikada sisteme alışıyor. Neredeyse her kullanıcı daha ilk gün Başlangıç ekranında bir uygulama başlatıyor, masa üstünü buluyor. Kullanıcıların neredeyse yarısı ilk gün Windows mağazasını ziyaret ediyor. İlk iki haftanın sonunda başlangıç ekranındaki kutucuk sayısı iki katına çıkıyor."

Reller ayrıca şimdiye kadar yaklaşık 60 milyon Windows 8 lisansı satıldığını ve Windows mağazasından yaklaşık 100 milyon uygulama indirildiğini de sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 55 Yorum

Çok Güzel ve Kullanışlı

Windows 8 zormu? 1 günde alıştım.

bence gayet güzel ve kullanımı kolay bir arayüzü var fakat elbette diğer Windows sürümlerini kullanamayanlar olduğu gibi bunuda kullanamayanlar olacaktır.

Gayet kullanışlı. Blue Screen çok nadir geliyor, hızlı ve görünüşü güzel. ancak güncel tutulmazsa yine bir işe yaramaz tabi. Tüketici yeniliklere açıktır :)

@10 Şub 2013 17:39 mavi ekranı hiç görmedim... ama yinede sevmedim kolay olmasıda sıkıcı... saçma sapan yenilik ayağına başlatı kaldırmışlar...

Zor denmesi mukabel kaçmış :) Zor değilde Çok SAÇMA dense daha doğru olurdu

zor değil.gereksiz ve kullanışsız.

@10 Şub 2013 18:28 ..kesinlikle katılıyorum.herkes win8 kullanmak zorunda mı?iphone fanboy android derken şimde de win 8 fanboyu çıktı.bu son 2 yılın modası önceden böyle bir şey yoktu.

bence güzel 2 gün kurçaladın mı öğreniyorsun.

5 yaşındaki yeğenim kullanıyorr...amcası sağolsun tabii:)

@monkeydluffy :-D alışınca kolay oluyor bebek bile kullanır

kişiye göre değişir zeka ile alakalı

@10 Şub 2013 20:03 Ezberden konuşmak ne kadar kolay böyle? Zeka ile ilgiliymiş. Esas şimdi ben senin için aynı şeyi düşünüyorum. Metro ekranını beğendiğin için.

Kullanmasını bilene kolay

Windows 8 kedi ipini çekmeye çalışıyor enazında eski görünüm seçeneği sunmalı

zor olan Windows 8 değil kafamızda yer yapmış olan standart başlat menüsü ve program ekle kaldır ara yüzü.

zor masa üstü ne geçdimi digeride kapalı kalıyor

Bence tam bir dönüşüm zamanı idi. bunu ilk farkeden Microsoft oldu. elbetteki ilk dönüşümler zor olacaktır. Fakat Microsoft yoluna başladı diğerleri hala başlamadı ve niyetleride yok

@10 Şub 2013 20:53 Bedava dağıyorsa dediğiz doğru,Para ile satıyorsa,Müşteriyi sıkıntıya sokmaya hakkı yok,Buna ben yaptım oldu,Elin mahkum anlamı çıkar.Tekelleşmek budur zaten.

Alisilmasi bir yana kullanissiz arayuzu kullanim esnasinda insani rahatsiz ediyor. Windows 7'de olan bir cok yetenegin artik varolmamasi ise cabasi.

Benim merka ettiğim performansı ne durumda XP, Vista, Win 7'ye göre bir karşılaştırma yapıldı mı?

@10 Şub 2013 21:00 donanımlarım xp desteklemediği için win7 için söyleyebilirim ki kesinlikle win8 win7 den daha hızlı çalışıyor.

@10 Şub 2013 21:00 Kesinlikle daha hızlı.

@10 Şub 2013 21:00 Merak etmeyin tabiiki denendi. XP yi ancak çalıştıran 1 gb ramli pc de win8 çok daha hızlı ve rahat çalışıyor. tabii eski donanımlara sahipse sürücü bulma problemi var.

1 günde alıştım bende :) Yeniliğe açık olmayan insanlar alışamaz...

@10 Şub 2013 21:29 Nereden biliyorsun yeniliğe açık olmadığımızı. Bu arada yenilikleri Windows'mu getiriyor, yoksa Apple ve Linux dağıtımları mı? Bence bir araştır. İlk kim yaptı sonra arkadan kim geldi. Her şey belli. Kulaktan dolma bilgilerle konuşmakla ancak kendini kandırırsın. Sonsuz saygı ve sevgilerimle..

Çakma android....

Windows 8 harikulade ve muazzam olmuş. Kullanmasını bilene ve anlayana tabi ki....

Başlat menüsündeki ufacık simgelerden ve yazılardan sonra Microsoft'un bu arayüzü çok yerinde olmuş. Gayet kullanışlı bir arayüz.

Taktınız eski görünüm başlat çubuğu bilmem ne. Hala Windows XP kullanıyorsunuz bu eski kafalığınızdan dolayı. Ama iş tablete telefona gelince en iyisini istiyorsunuz. O ne olacak? Bence gayet kullanışlı ve basit bir arayüz. Ayrıca Windows 7'den özellik bakımından eksiği yok siz göremiyorsunuz. Hatta fazlası var. Ne yani siz iyi biliyorsunuz ama en iyi şirketlerden biri olan Microsoft'un çalışanları bilmiyor mu neye yatırım yapacaklarını?

Kullanışsız ve gereksiz diyenlerin tek bildiği XP'lerinden internete girip Windows'a ve IE'ye çamur atmak kullandınız mı ki konuşuyorsunuz? Gidin bi teknoloji mağazasına inceleyin hiç olmazsa.

@10 Şub 2013 22:41 kullandık ki dandikliğini biliyoruz... + Linux düşmanı vede 5 para etmez...

Güzel ve bence tek eksiği masaüstü modunda başlangıç ekranından çıkıp eski bildiğimiz moda geçmesi bu bence yanlış. Herzanan yeni metro ekranında kalınacak bir tasarımılsa daha güzel olurdu

biz 100 tane windows 8 aldık ama hepsinede classic shell kurup klasik masaüstüne geçirdik.

Alışmak fazla zaman almasa gerek. Nitekim ben "Bilgisayarım'ı" bile başlat menüsünden açan birisi olarak birkaç günde alıştım. Win8'den daha iyi olan İe10'dur bana göre gerçekten iyi iş çıkartmışlar. Başka tarayıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz.

çok hızlı ve iyi

windows 8, windows 7den çok farklı değil, metro arayüzü eski başlat menüsünün biraz farklısı hepsi bu.

Ziyaretçi Dün 21:00 performans olarak hepsini 2 yada 3 e katlar diyebilirim. SSD ve normal HDD ile test ettim harukulade. Win8 e geçmemek gerikafalılıktan başka birşey değil.

efsaane BAŞLAT menüsü olmadan olmaz, en çok buna üzüldüm, 8 i kullanırken mouse'um sürekli sol alt köşeye kayıyor ister istemez... çok alışmıştık..

w8 i 2 3 aydır kullandım. İlk önce farklı sonra da saçma geldi... Neden altta minik bir uygulamalar ikonu yok da aşağı çekip sağ tıkla var. Ya da diğer uygulamalar sistem ya da şu bu adında minik bir ikona sığdırılabilirdi. Kullanıcıyı yukarı sağa sola gibi zorlamışlar. Kullanıcı için önemli olan saat öğesi bile gizli... Dünyada neden Xp ve onun bir aşağı kopyası windows 7 nin en çok tercih edildiğinin Windowsun çok iyi irdelemesi gerekirdi... Tabi ki kullanıcı rahatlığı... Farklı, yenilik vesaire diyen arkadaşların bir süre sonra saçmalık deyip w7 kullanmaya devam edeceklerine eminim... Benim gibi ara sıra dönüp bakacaklar sadece... Çünkü gerçekten saçmalık... Bilgisayar kullanıcısı için değil de tablet yada telefon kullanıcıları için rahatlık olabilir... Dar alanda kısa paslaşma.. :-)

İlk günden beri (developer preview, consumer preview) heves edip kullanan biri olarak ben çok sevdim, windows7 üzerine artıları fazlasıyla eklenmiş. Alışmak hiç zor değil, az yenilikçi olup, sıradanlıktan uzaklaşabilenler win7ye dönmeye kıyamayacaklardır. Fakat windows8 i öldüren birşey var ki onlarda program yazılımcıları (touchpad, card reader gbi driverlardan tut, batman Arkham city de çalışan gfwl gbi) arkham city yöneticsinin dediği şu. biz oyunu windows 8 için yapmadık, bu kadar basit bir sistemi öldürmek

10 gün kullandım.Windows 8 taşınabilir cihazlara yönelik hazırlanmış.Kablosuz kapalı yazıp ağa bağlanabilen tek sistem budur herhalde.Masaüstü ile notebook ayrımı bile yaptırmamışlar.

neresi zor yaa ben kendi pcme kurmadan teknoloji marketlerimden denediğim kadar bile hemen çözdüm insanlar eski şeylere öyle alışmışlar iyice geri kafalı olmuş yeni bişey geldimi gözüne fener tutulmuş tavşana dönüolar biraz yenilikçi olmak lazım

Bunun yenilikle bir alakası yok kimse win8 arayüzüne de kötü olmuş demiyor zaten. Olay şu ki masaüstü kullanıcısı için karelerden oluşan dokunmatik ekranlar için yapılmış bir arayüzün hiçbir anlamı ya da kullanım kolaylığı yok. Dokunmatik ekranın varsa kurarsın win8 tüm özelliklerini parmaklarınla rahatça yöneterek kullanabilirsin. Masaüstünde ya da laptop ta bu arayüz işkenceden başka birşey olmadığı gibi parmakla yapılabilen birçok işlevini de kullanımıyorsun bu yenilikse sana göre güle güle kullan....

Alışmakta ya da kullanmakta bir sorunum yok. Sorun kullanışsız olmasında. Benim gibiler Başlat Menüsü'nü yükleyerek ve Metro ekranına uğramayarak bu sorunun üzerinden atladılar. Masaüstünde çalışırken yeni bir program seçmek için Metro'ya geçip, bir programı arayıp bulup seçip çalıştırmak bir dakika sürüyor. Sizin zamanınız bu kadar bol ise sizin için de bir sorun yok.

neresi zor yaa ben kendi pcme kurmadan teknoloji marketlerimden denediğim kadar bile hemen çözdüm --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Zor diyen yok;pratik değil özellikle çocuk, bayan, yaşlı ve pc ile yeni tanışanlar için

Zevkler ve renkler tartışılmaz. Ben 1 günde alıştım çok sevdim. Bazı arkadaşlar alisamaz beğenmez. Ama performansina da birşey demeyin win 7 den iyi olduğu ortada.

Pratik değil diyebilirsiniz ama yok çok zor yok bilgisayarı kapatmak için 20 dakika uğraştım gibi saçma şeyler söylemeyin. Sanki atom parçalıyorsun. Alt üstü işletim sistemi. Yok yani abarttıkça abartıyorsunuz. Eğer bilgisayar kullanmayı bilen bir insan bu kadarcık bir değişiklikte alt üst olup alışamıyorsa ve bilgisayarı kapatmak için 20 dakika uğraşıyorsa insanlar aptallaşıyor demektir. 13 seneye yakın bilgisayar kullanıyorum. 11 sene hep Windows temasına alışmıştırım. Başlat olsun diğer özellikler olsun. Sonra ubuntuya geçtim 11 senelik alışkanlığım olmasına rağmen toplam 4 saatte işletim sistemine son derece hakim olmuştum. Aynı şekilde Windows 8 de öyle. Windows 8'i ise 1 saatte tüm özelliklerini çözmüş bulunuyordum. Yani abartacak ve alışkanlıklardan kopmaya korkacak bir durum yok. Yeniliklere alışmanız gerekiyor. 50 sene adamlar aynı tasarımla gidecek halleri yok. Apple olsun Microsoft olsun. Hepsi tasarımları belli bir noktadan sonra değiştirecekler. Çok farklı özellikler getirecekler. Yenilik güzeldir....

Masa üstü ve dokunmatik ekran olmayan bir düz üstü pc de gereksiz metro arayüzü ve olmayan başlat menüsü yenilikse sana hayırlısı olsun.Biz bu yenilik dayatnasını isteniyoruz . vin 7 ye devam. Yeni win 8 inle mutluklar......

Bence tam bir anlamı ile fiasko gözümüze fenerde tutulmadı tek çatı altında cep telefonları ,Tabletler , pc ler tek taşla bir sürü kuş onlar için basitleşti kullanıcıları kontrol ama biz kullanıcılar için zorlaştı kullanmak yazsam günler sürer insanların yıllardır alışmış benimsemiş olduğu işletim sistemi var alışılmışın dışına çıkıyorlar cesaretliler satmış oldukları lisanslar zorla pc firmalarına yüklü lisanslar gerisi hikaye windows 7 yi geliştirselerdi daha iyidi zorlayan yok ama kullanıcıların çoğu daha önceki sürümlerde kalıcaklarını söylüyorlar ileriyi gören birisi olarak geri adım atmazlarsa eğer Microsoft ömürlerinin hatasını yaparlar diğer işletim sistemlerine geçen çok olur mevcut kullanıcılarını kaybeder bunu ilkokul çocuğuna sorsan o bile bilir ben 10 dakkada çözdüm 1 saatte çözdüm diye bir olay yok kösele ayakkabı giyen adama çarık kimse giydiremez zorla ayakkabısı olmayan adama veriyorlar pc lerle satılıyor daha üst kattaki komşum getirmiş windows 8 pc almış windows 7 kuralım diye bir tanıdığım windows 7 li dizüstü aradığını söyledi neyse ne yaptıkları bizi illgilendirmez alışan alışır alışmayan başka sisteme geçer sorun alışma değil sorun kullanışsız olması gitti yere kadar bir yerde Macox a geçerim onlar değiştirdi diye biz fıtratımızımı değiştirelim şimdi buradan böyle bir konu açtıkları için chip e teşekkürlerimi borc biliyorum selamlar saygılar .

çok kolay saçma kısıtlamaları var bedava verseler almam...

kolay ama çok kullanışsız + kısıtlayıcı...

birçok kişi başlat menüsünün eksikliğinden şikayetçi. en büyük eksiklik sadece o. onun dışında windows 8 in eksisi değil, artıları var. imkanı olanın geçmesini tavsiye ederim. bir müddet klasik arayüz ile kullanın, yavaş yavaş metroya geçersiniz.

Masa üstü ve dokunmatik ekran olmayan bir düz üstü pc de gereksiz metro arayüzü ve olmayan başlat menüsü yenilikse hayırlısı olsun.Biz bu yenilik dayatnasını isteniyoruz . vin 7 ye devam. Yeni win 8 le mutluklar......

Sen de yorum yaz