Windows 8'de açık buldu, ama saklıyor!

Windows 8'de önemli bir açık bulduğunu iddia eden şirketten "pes" dedirtecek, garip bir hareket!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'de açık buldu, ama saklıyor!

VUPEN Security adlı bir güvenlik şirketi, Windows 8'de önemli bir açık bulduğunu iddia etti. VUPEN Security, bulduğu sıfırıncı gün açığını şirketlere satmaya çalışıyor.

Twitter'da paylaştığı bir gönderide Windows 8 ve Internet Explorer 10'da Sandbox'u geçmenin bir yolunu bulduğunu iddia eden VUPEN, bu bilgiyi büyük meblağlar ödemeyi kabul eden, Windows 8 sistemlerini korumak isteyen şirketlere satıyor.

Microsoft ile açığın detaylarını paylaşmayan VUPEN, bilgisayar güvenliği sektöründe tartışmalı bir isim. Tweet'i gördüğünü söyleyen Microsoft ise şu açıklamayı yaptı: "Tweet'i gördük, ancak detaylar bizimle paylaşılmadı. Müşterilerimizin güvenliğini sağlamlaştırmak için araştırmacıları Microsoft'un Koordine Açık Bildirme programına katılmaya davet ediyoruz."

Windows 8, UEFI gibi birtakım yeni güvenlik özellikleriyle geliyor ve Windows 7'nin sunduğu güvenlik işlevlerini güçlendiriyor. Ancak VUPEN'in bulduğu açığı gizlemesi, Microsoft'un onu kapatmasını engelleyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Hemen kendi lehlerine döndürmeye çalışmışlar. Uyanıklar.

dk 1 gol 1 bu kadar olur yani windows..! en iyisi gelin ubuntu 12.10'a :D

Çoçuk gibi gizleyerek ona buna açığı satmağa çalışan zavallı güvenlik şirketi VUPEN Security!

@RuMad Yapma yaaa. Milyonlarca dolar para edecek bir açık. Bedava mı verseydi. Sen de bulsan sen de gider Kaspersky veya onun gibi güvenlik şirketlerine satarsın. Haaa yoooo, pardon. Sen çocuk değilmişsin , bedava verirsin....

kedi uzanamadığı ete ne dermiş :D

Symantec - Norton'a satsın ne duruyor işte :)

adamlar haklı satacak tab sizde bulun bir açık yapın yamasını satın para kazanın wistayı kevgire çevirdiler bir çok programcı boşunamı okudu kardeşim bulursun açığı yaparsın yamayı güvenlik paketi olan bir çok firma var karpesky,eset ,norton gibi at mailini adamlara sat gitsin yamayı spam yamalarını nasıl buldular dersiniz reklam içine atılan exe virüsleri dll. açıkları kernel çakışmaları microsaoft milyarlarca para döküyor ama bu açıkları kendileri bırakıyor senin benim mesajımı okumak gelecekte siber savaşlarda sistemi ele geçirmek için bu açıklar bırakılıyor sonrada farketmedik deyip uyanıklardan özür dileyim açığı yamalıyor sende güncelliycem diye durmadan internette microsofta kotanı ay sonuna kadar sıfırlıyon anladınmı adamların beyni ne kadar büyük her defasında sistemi yavaşlatıyorlar sonrada çıkıp 2ghz işlemci 4gb ram diye millete durmadan parça değiştiriyorlar neden bu sistemler win 95 kadar stabil yapılmıyor ve herkez sadece ihtiyacı olan sistemi yükleyemiyor parçalayın parça parça satın isteyende istediği paketi alsın öyle değilmi boş yere bir ofice programı için hem işletim sistemine hemde ofice programına para veriyoruz ayrıca güncelliycez diye komple sistemi yeniden başlatıp internet kotamızı yiyoruz var çaresi ama balık baştan kokar bi düşünün istedim son dediğimi yapsalar artık çok iyi olur ben donanımı değiştirmekten bıktım arkadaşım

Kar amaçlı ve kapalı kaynak yazılımların doğal sonucu

kafa çalışıyor. microsoft en güvenilir windows diye lansman etmek ve sonra açık vermek #ironi

yadırgamaya gerek yok adamlar çok önemli güvenlik açıgı bulmuslarsa bunu paraya cevirmek isteyecekelr tabiki.microsofta babasının hayrına niye soylesin:..

Koskoca microsofta santaj yapmak yerine yardım edip probleme karşı ön ayak olsa büyük bir destek alabilirdi. belki virüs programlarının tanıtımı bile yapılarak microsoft adı altında satılabilirdi. Boşu boşuna uğraşmışlar

belki açık bile yoktur kendi reklamını yapmak için vupen böyle bi tweet yazmış olabilir. Nasıl yani diyenler şuan kim bilir kaç kişi bu tweet i okuyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play