Windows 8'de keşfedilen 3 gizli özellik!

Windows 8'de keşfedilen bu ayarlar, yeni özelliklere işaret ediyor! İşte o yenilikler...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'de keşfedilen 3 gizli özellik!
Grup ilkesi aracı sayesinde yeni özelliklere işaretler bulundu

Windows 8'in ilk yapılarında yapılan incelemeler, Windows Store, Otomatik Temizleme, soğuk açılış süresini azaltan 'melez ön-yükleme', bozuk sektörleri denetleyen 'Spot Verifier' gibi bazı özellikleri ortaya çıkardı. Ancak Windows 8'in erken yapılarında yapılan Grup İlkesi incelemesine göre bu üç ipucu, ilginç özelliklere işaret ediyor olabilir:

Eski programlar için kilitlenme algılama: Bazı grup ilkeleri, Microsoft'un Program Uyumululuk Yardımcısı (PCA) üzerinde ince ayarlar yaptığını gösteriyor. Görünüşe bakılırsa daha gelişmiş kilitlene izleme, uyumluluk sorunlarını çözmeye yönelik ayarlar bulunuyor. Grup ilkesi açıklamasına göre PCA artık erişime izin verilmeyen dosyalara ve sistem dosyalarına erişimi algılıyor ve bu sayede dosya sistemi işlemlerinde meydana gelen sorunlar azaltılıyor.

Daha önemlisi ise Windows 8'in yazıcı sürücülerini sistemden izole ederek kilitlenmeleri azaltıyor olması.

Cost limiter ve her monitöre bir görev çubuğu

3G/WiFi/WWAN maliyet azaltıcı: Windows 8'deki bu özellik, 'yolda' harcadığınız veriler nedeniyle kabarık faturalarla karşılaşmanıza engel olmayı amaçlıyor. Yeni 'cost limiter' özelliği ile yöneticiler, 3G, 4G, WiFi ve hatta WWAN bağlantılarına kota uygulayabiliyorlar.
Birden fazla monitör kullanırken her monitörde bir görev çubuğu görebileceğiz
Her monitörde görünen bir görev çubuğu: Çoklu monitör kullanan kullanıcıları çok mutlu edecek bu değişiklik sayesinde görev çubuğu her monitörde görüntülenebilir. Görev çubuğunun sadece bir monitörde görüntülenmesi, Windows 7 hakkında en çok şikayet edilen durumlardan biriydi.

Özellik Windows 8'in ilk yapılarında çalışmasa da 2008 PDC sunumunun sonunda özelliğe kavuşacağımıza şöyle işaret edildi: 'Windows 8'de çoklu monitörü doğru bir şekilde desteklemeyi umuyoruz.'

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Güzel özellikler

evet özellikler ilgi çekici

Apple 200'den fazla özellik çıkartıyor adamlar 3 tane. Onlarda dalga geçer gibi...

Apple'ı savunanlara diyorum. Tüm dünyada en çok destek Microsoftun Windows'una var. Beğenmiyorsanız ölün !

Ayrıca 8'de farklı tema iyi olurdu sanki :)

Neden gizlemişlerki bu özellikleri ??
iyi birşeye benziyor, gizlemelerine gerek yoktu.

henüz geliştirildiği için ve o anki sürüm home yada starter gibi bir sürüm olabilir bu özelliği kullanabilmeniz için lisans ücreti ödemeniz gerekebilir :))

Apple kendi yapamadığı için pes etti artık resmen Microsoft ürünlerini kullanıyor zaten, havlu atması yakındır Apple'ın...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost