Windows 8'de 'mavi ekran' olacak mı?

Her Windows kullanıcısının korkulu rüyası mavi ekran tarih oluyor; bakın yerine ne geliyor...

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft, yeni Windows'da ölüm ekranı olarak da adlandırılan mavi ekrandan kurtulmanın yollarını arıyor olabilir.

Bilgisayar kullanıcılarının sinirini en çok bozan hatalardan biri olan mavi ekran, Windows 8'de 'siyah ekran' halini alabilir, zira şu anki yapılarda durdurma hataları için siyah ekran kullanılıyor. WinRumors'dan Tom Warren'a göre bu Vista'nın Longhorn 5112 yapısında olduğu gibi geçici bir uygulama da olabilir. Microsoft'un Windows 98'in beta yapılarında kırmızı ekranı denediği de biliniyor.

Windows tarihinde siyah ekran ilk ve tek olarak Windows 3.x'de DOS uygulamaları doğru biçimde çalışmadığında gösteriliyordu. Windows'un yüklendiği sırada (POST) çıkan hatalarda da siyah ekranlar kullanılıyor. Windows 8'in ne kadar stabil bir işletim sistemi olup olmayacağını şimdiden söylemenin ise pek bir yolu yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

geçin bakalım dalganızı

ekran çıktıktan sonra ha mavi olmuş ha yeşil ha siyah. sen o ekranları çıkartmamak için uğraş

şu ekran bana mac pc lerden biraz tanıdık geliyor ama..

Zaten Ölüme kara yakışır!:)

habere bak, bırak; ne renk olursa olsun, sen ona değil, içinde bulunduğun, şok etkisi yapan duruma bak ! bırak, salla rengi mengi, isterse gökkuşağı renginde olsun !

"Mavi değilde siyah olsun", ben bu sivri zeka fikirlere gülerim. Mavi olsun kırmızı olsun, yok yok sarı kırmızı olsun, yok yok yok resimli olsun hatta resimde koyun sayan adamlar olsun. ULAN DALGAMI GEÇİYOR BUNLAR NE RENK NE KILIK OLURSA OLSUN HATA HATADIR, NE DEMİŞ ATALAR EŞEĞE ATIN SEMERDE VURSAN EŞEK EŞEKTİR

onemli olan rengi degil islevi bence.

windows 7 de de mavi ekran yokki direk kendini kapıyor ekran falan göstermeden

Mavi veya siyah veya kırmızı ne fark eder. Hata hatadır. Sistem çöktükten sonra banane sistemin bunu hangi fonda ilettiğinden..

mavi ekran ne ya? 15 senelik pc kullanıcısıyım ilk defa böyle birşey görüyorum...

iyice saçmaladı artık

"windows 7 de de mavi ekran yokki direk kendini kapıyor ekran falan göstermeden"
Var kardeş, bizzat ben 4-5 kere karşılaştım... Bence resimdeki ekran daha hoş. Ama siyah korkutuyor insanı biraz. :D

Bunun yerine hata miktarı azaltılsa daha iyi olabilir. Ama birde şu yandan düşünün mesela bilgisayarı sadece internet için kullanan - fazla anlamayan - biri kullanıyorsa mavi ekran onun için çok açıklayıcı olmayabilir ve korkutabilir. Ama bilgisayarınız yeniden başlatılmalı gibi açıklamalı bir hata daha iyi olabilir düşüncesindeyim.

mavi ekran ne ya? 15 senelik pc kullanıcısıyım ilk defa böyle birşey görüyorum...
,

bi 15 daha kullanman lazım demekki

Doğru kullanım ve virüssüz kullanımda karşılaşılmıycak bi ekran fakat çoğu kişi bu ekranı görmüştür. Güzel bi ekran değil :)

bence çiçek resimleri, bulutların üzerinde zıplayan ayıcık resimleri falan koysunlar. böylece hatayı gören kişi sinir krizi geçirmez. aksine neşe dolu mutlu bir insana dönüşür

Windows 7 kullanıyorum çıktığı günden beri. Sadece bir kere mavi ekran gördüm, oda benim sistem dosyalarını silmemden dolayıydı. Onuda saymazsak, hiç mavi ekran görmedim. Widows 8 de, Win 7 den aşağıda kalmaz herhalde, teknik ve beceri olarak.

Desenize efsane renk değiştiriyor.

hata hatadır... renk farkı sorunu çözmez!... bence renk değiştiriceklerine sistemin hata yapmamasını sağlasa daha iyi olur.

Ben çok yaşadım bunlarla

3,5 yıldır vista kullanıyorum son bir yıldır haftada 1-2 bazan 3 ve daha fazla mavi ekran görür oldum

bu sefer de black screen of death olmuş :D
yine BSoD

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play