Windows 8'de sinir eden 8 küçük şey!

"Metro" arayüzüne alışmakla iş bitmiyor. İşte Windows 8'de sinir bozan 8 şey ve tamir etmenin yolu.

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'de sinir eden 8 küçük şey!

Windows 8'i birkaç hafta kullandıktan sonra ondaki yeni arayüz, yeni fare hareketleri gibi büyük değişikliklere alışıyorsunuz. Ancak belirli bir süreden sonra sizi rahatsız eden, daha küçük sorunlarla başbaşa kalabilirsiniz. İşte bu sinir bozucu şeylerden bazıları ve onları onarmanın yolları.

Kilit ekranını atlayın

Kilit ekranları, tabletlerde işe yarayabilir ancak normal PC'lerde ek, gereksiz bir tabaka olarak karşınıza çıkıyor. Windows 8'in kilit ekranından kurtulmak ise çok kolay. Windows+R tuşlarına basarak gpedit.msc'yi çalıştırın ve Bilgisayar Yapılandırması > Yönetimsel Şablonlar > Denetim Masası > Kişiselleştirme yolunu izleyin. Ana ekranda Kilit Ekranını Gösterme seçeneğine çift tıklayın. Açılan pencerede "Etkin" kutucuğuna tıklayın ve Tamam'a basın. Böylece kilit ekranını uğurlamış oldunuz,

Başlat menüsü yok

Başlat menüsü yok

Başlat menüsünün yerini alan Metro ekranına alışamadıysanız, Classic Shell gibi farklı, harika Başlat menüsü alternatifleriniz var.

POP3 desteği yok

Windows 8 ile beraber gelen e-posta uygulamasında POP e-posta desteği bulunmuyor. Microsoft, IMAP eşitleme işlevinin, her yerde rahatça çalışmanıza daha uygun olacağını düşünmüş ve POP3 desteğini dışarıda bırakmış. Ancak kullanmak zorunda olduğunuz bir POP hesabınız varsa, onu bir Gmail veya Outlook.com hesabıyla bağlamanız yeterli olacaktır. Bu işi Gmail veya Outlook.com içerisindeki işlevler yoluyla kolayca yapabilirsiniz. Ardından Gmail veya Outlook hesabınızı Windows 8'in e-posta uygulamasına ekleyerek POP hesabınıza gelen e-postalarınızı alabilirsiniz.

Bu yöntemde POP sunucunuz Gmail veya Outlook.com tarafından belirlenen aralıklarla denetleneceğinden, e-postalarınızı almakta biraz gecikebileceğinizi aklınızda bulundurun (örneğin yarım saat kadar).

DVD çalamıyor

DVD çalamıyor

Windows 8'de Windows Media Player mevcut, ancak DVD çalma desteği sunmuyor. DVD medyalarından ayrılamıyorsanız, 10 dolar ödeyerek Media Center Pack'i satın almanız mümkün. Ancak bunun yerine ücretsiz bir medya yürütücü olan VLC'yi yükleyebilirsiniz.

Onay istemeden siliyor

Windows 8'de bir dosya seçiliyken Del tuşuna basmanız, onu anında Geri Dönüşüm Kutusu'na gösteriyor. Bu, bazılarımız için zamandan tasarruf sağlayabilir, ancak dosyalarınızı yanlışlıkla silmenize de neden olabilir. Bir dosyayı silme girişiminde bulunduğunuzda, eskisi gibi sizden onay isteyen bir iletişim kutusunun görüntülenmesini istiyorsanız, Geri Dönüşüm Kutusu'na sağ tıklayın ve Özelikler'e tıklayın. Açılan pencerede en altta bulunan "Silme onay iletişim kutusunu göster" seçeneğini işaretleyin ve Tamam'a tıklayın.

Bing uygulaması çileden çıkartıyor

Bing uygulaması çileden çıkartıyor

Windows 8'in Bing uygulaması, özellikle dokunmatik ekranlarda oldukça hoş görünüyor ve işletim sisteminin yeni stiline tam bir uyum gösteriyor. Ancak diğer Windows 8 uygulamalarında olduğu gibi Bing'de de şu küçük sorun var: Bir arama sonucuna tıkladığınızda Bing uygulamasından çıkıyorsunuz ve Internet Explorer açılıyor.

Tam bir çözüm olmasa da Bing.com web sitesini başlangıç ekranınızda sabitleyebilir (araç çubuğundaki "bu siteyi sabitle" simgesine tıklayarak), gezintinize aynı ekranda devam edebilirsiniz.

Yüksek çözünürlük, daha zor okunan ekran

Windows 8, yeni bir donanım türünün doğmasına neden oldu: Laptop ve tablet melezi cihazlar. Bu cihazların çoğu, nefes kesici 1080p IPS ekranlarla geliyor. Ancak 10-12 inç'lik cihazlarda 1080p çözünürlük, masaüstü modunda yazıların çok küçük görünmesine neden olabiliyor.

Ancak Windows 7'de başvurduğumuz bir ayar, Windows 8'de de var ve bu sorunu çözmemiz mümkün: Masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü'ne tıklayın. Metin ve diğer öğeleri daha büyük veya daha küçük yap'a tıklayın. Burada metin veya tüm öğeler üzerinde gerekli ayarlamaları yaparak metin boyutunu ve türünü çözünürlüğünüze göre ayarlayabilirsiniz.

Bunu çözmek mümkün değil

Windows 8'in Microsoft Account yoluyla dosyalarınızı birden fazla PC'de kullanmaya olanak sağlaması tam anlamıyla harika bir işlev. Ancak seneler içinde farklı amaçlar için Microsoft hesapları açtıysanız, bu hesapları bir hesapta birleştirmenize izin verilmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

WİN..ÇOK ÇALIŞMIŞ,,YILLARDAN BERİ YAPA YAPA BUNU MU YAPMIŞ. YANİ CD.DE MÜZİK TE YOK...MAŞALLAH iyi iş çıkarmış windows.bizde zannediyoruzki w8,..w7,de daha iyi ..halbuki berbatmış...en iyisi w7,de kalmak daha akılılık.

@14 Kas 2012 02:18 bencede zaten w7 sp2 ile bence dahada muhteşem olacaktır w7 harika harika harika:)

umutlar win 9'a kaldı desenize

açıkçası giden 75 tl me acıyorum büyük bir hevesle indirdim fakat rezalet berbat

@14 Kas 2012 08:51 Sen zaten bilgisayarına verdiğin paraya yazık etmişsin. Win 8 i toplamda kaç dk kullandın da berbat diyorsun. Büyük ihtimalle para bile vermedin

son sayfa sapıtmıs

windows 7 den alıştığım internet bağlantı paylaşımı windows 8 de yokmu yoksa ben mi bulamadım.

Bir süredir Windows 8 kullanıyorum ve kesinlikle başlat menüsüne ihtiyaç duymadım. Microsoft bunu farklı bu yolla zaten karşılamış ve "başlat menüsü yok" diye endişelenleri anlamıyorum!

gpedit.msc açılsa kolay olacaktı :(

çok başarılı,androidin başı belada...

@14 Kas 2012 12:35 hadi oradan MS fanboyu Windows 8 fiyaskosunu kimse kurtaramaz... MS için çöküş başladı... engellenemez...

Windows 8 i belli bir süre kullandım.açılışı hızlı bir şekilde yapıyor ama benim sıkındım. bilgisayar boştayken bile ram i ve işlemciyi kullanması. bilgisayarımın fanı sürekli çalışıyor hiç durmuyor. windows 7 ye geri döndüm. böylece problemim ortadan kalktı.

@14 Kas 2012 12:51 dinamik ekran koruyucuyu çalıştırırsan grafik işlemlerden dolayı fanın da çalışacaktır.gayet no

bende kullanıyorum 15 gündür kullanımı 7 den daha hoş.neden bu kadar tepki görüyor anlamadım sadece win e postada sıkıntı çektim 2.bir eposta adresi yazamadım bir türlü en sonunda kızdım ve o bölümü başlangıç sayfasından sildim.çektiğimiz sıkıntılar sadece bilmediğimizden kaynaklanıyor.yoksa hiç birimiz ms. un mühendislerinden daha iyi değiliz herhalde.

Aylardır kullanıyorum ve rezalet diyenlere şaşırıyorum. Zaten kullanmayı bilmeyen insanlar için birşey farketmiyor ki. Masaüstü yine aynı masaüstü... Kaç kişi bana masaüstü olmadan nasıl kullanıyorsun diye sordu şaşırdım valla. Başlat menüsü hiç de gerekli değildi ki zaten yeterince klavye kısayolu mevcut bu işler için. Artı performans artışı ve bazı tür 3. parti yazılımlara gereksinimi azaltması(ISO dosyalarını direk cd olarak çalıştırması) büyük avantaj.

@14 Kas 2012 18:09 Klavye kısayolu mu? MS-DOS 6 kullan sen.

Yıllardır hangi işletim sistemini kullanırsam kullanayım ilk aradığım ve kurduğum vazgeçilmezim VLC... Çözücüleri içinde hazır, bas, çalıştır, oynat gitsin...

yeni çıkan her işletim sistemi kullanıcılar tarafından sürekli kötüleniyor...ben win 8 kullanmadım..diyeceğim şu ki win 7 de ilk çıktıgı zamanlar çogu kişi tarafından çok kötü berbat 1 işletim sistemi diye tepki almıştı..madem öyleydi neden çogunluk şimdi win 7 kullanıyor..bırakın bu işleri..olumsuz yorum atıp kullanıcılarında kafasını karıştırmayın..

@16 Kas 2012 00:20 Kotulenen Win 7 degil Vista idi. Win 7 biraz daha ( aslinda epey ) adam edilmis hali Vista'nin. Win 8 de ise isanlarin pekcogu dokunmatik ekrana henuz sahip olmadiklari halde zorla Metro ile sistemin acilmasi ve Baslat tusunun kaldirilmasina tepkililer. Kurulum sirasinda sorarsin Metro'mu yoksa klasik arabirim mi diye insanlar secer. Fare ile Metro kullanmak gercekten zor. Onun disinda pek farki yok zaten Win7 ile. Vista - Win7 arasinda bile daha fazla fark vardi.

Win8 i daha bilgisayarıma kurmadım Fakat benim için önemli olan metro arayüz değil Başlat menüsü. Ha metro bana başlat menüsü rahatlığını sunuyorsa amenna. Gayri bana masaüstü pek lazım değil. Bu arada Metro arayüzü bir arkadaş ile metro arayüz daha basına yansımadan bir kaç ay evvel tasarladığımız bir üretim programının arayüzünün aynısı. zevklerimiz ortak Microsoft ile :)

@16 Kas 2012 03:13 Classic Shell yukle. İcerisinde Baslat Menusu var.

Ben hala XP kullanıyorum :) memnunum

win7 bence hala çok iyi win8 i henüz çok az kişi kullanıyor, ücreti de çok!

Win 8'li laptopları mağazada incelemiştim ama allem ettim kallem ettim masa üstüne ulaşamadım ki 15 senelik bilgisayar kullanıcısıyım, hatta mağaza sahibinden yardım istedim o da masa üzerine giremedi başka bir laptopta girdi bilmiyorum onda bi yer ayarlanmamış filan, yani böylesi küçük bir ayrıntıyı gizlemeleri olsa olsa başlama hızının geciktiğini gizlemek olsa gerek, yani Win 8'de başlat menüsünü arayana kadar 5+10 saniye kazanıyor:)))

@18 Kas 2012 11:52 mouse u ekranın sağ alt köşesine çek ve sol tıkla.. windows 7deki gibi... anlaşılan XPde kalmışsın...

beğenmeyenler iade edebiliyor. İki gün içinde bedeli bankaya yatırıyorlar.

valla ben win 8 i 3 defa kuldum 3 kez de cöktü bilgisarayım kaldıracagından yüzde yüz eminim sordum araştırdım hepsi kaldılır dediler bana göre win 7 devam etmemiz lazım win 8 yüklemek şu an cok erken hic olmazsa sp cıkana kadar beklemenizi tafsiye ederim şahsen bana soracak olursanız ben win 8 begenmedim dokunmatik eklanlar icin üretirmiş onlar icin süper ama normal bir pc icin gereksiz oldugunu düşünüyom o yüzden teklar win 7 döndüm her gün pc başında 3 saat bekliyoruz ne var acılmasında 5 dakkika beklesek ölürmüyüz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play