Windows 8'de SmartScreen güvenliği!

IE ve Messenger'da zaten bulunan bu özellik, Windows 8'le birlikte, sonunda Windows'a da geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'den sızan bu yeni ekran görüntüsünde Internet Explorer ve Windows Live Messenger 2011'de bulunan SmartScreen adlı özelliğin Windows'a uyarlandığı ortaya çıktı.

SmartScreen ile örneğin Messenger'da yapıştırılan bir bağlantıyı tıkladığınızda bu bağlantı taranıyor ve kara listede bulunan web sitelerini açmanıza izin verilmiyordu. Zararlıların internette yayılmasını engellemeyi amaçlayan bu özellik, sadece bir bağlantıyı açmak isteyenler için sıkıcı olabilir. Ancak sızıntının sahibi Long Zheng'e göre Windows 8 SmartScreen filtresi iki amaç için çalışacak.

Birincisi, işletim sistemine entegre SmartScreen bir antivirüs olarak hareket edecek. İkincisi ise SmartScreen'in Microsoft tarafından kara listeye alınmış zararlı yazılımları indirmeye ve çalıştırmaya engel olacak olması. Microsoft'un zararlı yazılımları engellemeye yönelik önlemler üzerinde çalışmasının önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

faydalı olur ama sallıyorlar çünkü daha win7 yeni oturdu

microsoft iyi gidiyor galiba güvenlik konusunda ama tek bir özellik işletim sistemine zarar vermesine engel olamaz yani birden çok güvenlik daha garantili korunma sağlar tıpkı antivürüs gibi yani daha çok geliştirmeleri lazım.

evet bu özellik olmalıydı

Gıcık olmaya başladım Windows 8 haberlerine ö geldi resmen böyle giderse
çıksa bile kullanmayacağım

Hep hareket kısıtlılığı bunlar windows başlarken bi seçenek konulmalı Güvenlikli güvenliksiz Güvenlikli mod tüm güvenlik programlarını açık tutacak güvenliksiz güvenlikle ilgili ne varsa otomatikman kapatacak defender update smart sceen vs.vs böyle yapmadıkları sürece xp yi tamamen yerle bir edemiyecekler....

windowsun % 70 bile guvenli olabileceğini zannetmiyorum ve 6 ayda bir yeni kurulum şart yoksa yavaşlıyor buna da çözüm bulmaları şart bence bazen linux kullananları kıskanıyorum adamlar virüs programı bile kullanmıyor exe dosyalarının çalıştırsa gözüm kapalı linux kullanırım yalan yok

Güvenli mod diye birşey zaten var?

Demek ki bu sürümüde almayacagız.Microsoft hep böyle yapmıyormu?
1 işletim sistemini kullan bir sonrakini pas gec, sonra cıkanı kullan :)

Sen de yorum yaz