Windows 8'deki 5 gizli ince ayar

Windows 8'de kıyıya köşeye gizlenen bu 5 ayar seçeneği ile bakın neler yapabilirsiniz...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'deki 5 gizli ince ayar

Windows 8'in kutucuklu tasarımı, bize temiz, programlarımızı hızla bulabildiğimiz bir arayüz sunuyor. Ancak yeni arayüzün sadeliği, seçeneklerinizin azaldığı anlamına gelmiyor. Arayüzü yenilenmiş olsa da Windows 8'i en az önceki Windows'lar kadar kurcalamanız ve çeşitli ayarlarla özelleşirmeniz mümkün.

Aero'yu özlediyseniz Aero Lite'ı deneyin

Windows 8'de varsayılan olarak seçemediğiniz Aero Lite temasını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Win+R'ye basın, Resources yazıp Enter'a basın.
Themes > Aero yolunu izleyin ve aerolite.msstyles dosyasını bir üst klasör olan Themes'e kopyalayın (ekrana gelen uyarıyı kabul edin).

Aero.theme dosyasını masasütünüze kopyalayın. Şimdi masaüstünüze kopyaladığınız dosyayı Birlikte aç komutunu kullanarak Not Defteri ile açın ve aşağıdaki değişiklikleri yapın.

5. satırı şu şekilde değiştirin: DisplayName= Aero Lite

[VisualStyles] bölümünü bulun ve konum girdisini şu şekilde değiştirin: Path=%ResourceDir%\Themes\Aero\Aerolite.msstyles

Dosyayı tekrar kaydedin ve Denetim Masası > Temayı değiştir yolunu izleyerek Aero Lite temasını etkinleştirin. Aero Lite çok farklı görünmese de bazı düğmeleri ve diğer öğeleri değiştiriyor ve size farklı bir görünüm sunuyor.

Giriş ekranı animasyonunu açın

Giriş ekranı animasyonunu açın

Windows 8'e ilk oturum açtığınızda kutucuklarınız hoş bir animasyonla ekrana geliyor. Ancak bu animasyon siz Windows'u baştan başlatana kadar sadece bir kez gösteriliyor. Animasyonun Metro ekranını her açtığınızda görünmesi için şu yolu izleyin:

Win+R'ye basın ve regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarını genişletin ve sağ tarafta yeni bir Dword (32-bit) değeri oluşturun. Bu değere Launcher_SessionLoginAnimation_OnShow adını verin. Şimdi bu değere çift tıklayarak onu açın ve değer verisi olarak 1 yazarak Tamam'a tıklayın.

Artık Windows tuşuna bastığınızda giriş ekranınız animasyonlu olarak ekrana gelecek.

Giriş ekranınızdaki satır sayısını ayarlayın

Windows 8'in giriş ekranı, varsayılan olarak 4 satır kutucuk gösteriyor. Bunu değiştirmek için regedit'i çalıştırın ve HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarına gidin. Layout_MaximumRowCount değerini bulun, eğer yoksa oluşturun (DWORD - 32-bit). Bu değere çift tıklayın ve "taban" olarak Ondalık'ı seçin. Şimdi değer verisi olarak 5 yazın. Tamam'a tıklayıp Windows 8 oturumunuzu tekrar açtığınızda satır sayınızın arttığını göreceksiniz. Yeni görünümü sevmezseniz, az önce oluşturduğunuz DWORD değerini silmeniz yeterli.

Hangi uygulamalarda arıyorsunuz?

Hangi uygulamalarda arıyorsunuz?

Windows 8'de arama ekranını açtığınızda sağ tarafta hangi uygulamaların aranacağını görüyorsunuz. Arama yaptıktan sonra sonuçlarınızı bu uygulamalara göre filtreleyebiliyorsunuz.

Hangi uygulamalarda arama yapacağınızı Charms çubuğu > Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Arama yolunu izleyerek seçebilirsiniz. Burada hiç kullanmadığınız aramaları kapatarak arama işlemini daha temiz ve verimli bir hale getirmeniz mümkün.

Hızlıca ekran görüntüsü alın

Windows 8'de üçüncü parti araçlara başvurmadan, uğraşsız bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Win+PrintScreen tuşlarına bastığınızda (tabletlerde Win+Ses kısma) ekran görüntüsü Resimler kitaplığınıza PNG biçiminde kaydedilecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Çok kötü oldu :(

henüz win 7 den vazgeçmeyi düşünmüyorum ...

Teşekkürler, Windows 7 geri geldi ama temada küçük bir sorun oluyor, görev çubuğundaki Saat ve Tarih yazıları siyah renkli kaldığı için siyah ve koyu renkli duvar kağıtlarında gözükmüyor. Gri vb. açık tonlarda tema çok güzel görünüyor. Ayrıca anında ekran görüntüsü kaydı için Windows + Printscreen olayı da harika...

win 8 in sonu vistaya dönecek

@06 Ara 2012 15:46 bu çok basite almak olmuş, vistayla alakası yok evet win7 gayet iyi ama kabalıkları yontulmuş, ve gayet hafif hızlı stabil bir sistem oluşmuş...

Win8 muhtesem..kullanmayi bileceksin...

400 ? lık işletim sistemiyle 29? lık işletim sistemi bir olurmu? Win 8 aslında win7 sp2 dir ama uyanık Microsoft ticari amaçlarla bunu sanki yeni işletim sistemiymiş gibi satşa sundu metro su dışında her şeyi aynen win7

aero gelmedi. bildiğin basic tema

bende niye aero lite yok?

2 haftadır kullanıyorum wın 8 yabancı bi film izlemek için codec programını yükledim ve filmi izleyebildim fakat başka filmi izleyemiyorum wın 8 desteklemiyo yada codec desteklemıyo diyo programı sildim birşeyler yapmaya çalştm ama bi sonuç alamadım biri bana yardımcı olsun ( MERVE )

@09 Ara 2012 00:14 Açmak istediğin video üzerine tek tık yap ve sonra sağ tık yap, birlikte aç deyip codec programını göster. Son olarak ta en alt sol köşe kısmındaki onay kutusunu çentikle. Tamamdır.

bir vista vakası daha yaşamak istemiyorum

Win 8 sadece tablet için vasat bir OS. kesinlikle PC ve Laptoplardan uzak tutulması gerek. Windows 8'in iyi birşey olmadığını Ms'de anladı ve geliştiricilerini kovdu. Tüm eksikliklerine rağmen Android çok daha iyi bir seçenek.

@10 Ara 2012 16:17 Dediklerinizin gerçeklik payı 0. İlk rtm sürüm sızdığından beri Windows 8 kullanıyorum ve emin olun dizüstü bilgisayarımda, Windows 7 sürümüne göre gözle görülür bir performans artışı aynı zamanda sıcaklık düşüşü oldu. Mekanik disk (HDD) kullanmama rağmen gayet hızlı açılan ve Windows 7 sürümünün ssd ile yakalayacağı açılış süresinde açılması da ayrı güzel bir durum. Siz en iyisi Windows 8 sürümünü yükleyin ve 1,2 gün değil. Şöyle 2,3 hafta deneyimleyin, dediklerime hak vereceksiniz. Saygılar, ThunVolt

win8 süper, kullanmayı bilene ;)

@10 Ara 2012 21:31 Tamamen katılıyorum ki bu sayfadaki en mantıklı yorumlardan biri olmuş.

hayatımda ilk kez windows satın aldım. bu da win8 oldu. mükemmel bir işletim sistemi. ubuntu kullanıyordum, ubuntuyu silip attım yüzüne bakasım yok :)

benim toshiba laptop da vista premium yüklü ve office 2007 ikiside oem.windows 8 pro ya geçsem ofis programı yanar mı?windows8 pro anladığım kadarıyla profissional yani iş yeri için bendeki ofis ev için

win 8 çıktığı gün kullanmaya başladım, iyi de bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum, tek kelime ile fiyasko, bir değil çok sayıda hatası var, win 8 yüklendiğinde artık bilgisayar mahremiyeti kalmıyor, duyrulur,

win8 güzel. pc yönetmekten sıkılanlar için ideal. bırakın pc sizi yönetsin :D başlangıç sayfası uygulamalarıda çok hoş. eski başlat menüsüne alıştığımız için biraz yadırganabilir. ama alıştıkça göreceksiniz ki kullanımı daha pratik.

win 8 i kullanması gerçekten zormuş diye duydum

çalıştır yeri yok. ara yeri çok kötü. denetim masasının yerini bile bulamadım daha. makineyi kullanma ayarları saklı bulmak için iyice bakman. kafa patlatman lazım. sanki kendi makinem değilde bir bankanın makinesini kullanıyorum. başlat dedikten sonra birşeyi seçmek için sağa herket ettirmem lazım. scroll çalışmışyor. başta çok basit sorunlar gibi gözüksede sürekli kullanan biri için bi zaman sonra acaip sinir bozucu. birde age of empires 1 de takıldı alt tab yaptım, ctrl alt delete, bir türlü takılı programdan kurtulamadım. yani donan bir programdan diğer windowslarda olduğu gibi programı sonlandır diyip kurtulamıyorsun.

denetim masası yok ayarlar tılsım(charms)çubuğundaki Ayarlar düğmesinden yapılıyor

windows 7 ve windows 8 kullanıcıları fazla öğrenmesinler diye önceki işletim sistemlerinde ipin ucunu kacırdıkları için :) olabilir

Ben windows 7 ye alıştığım için 8 cok zor geliyor :D

Windows 8 çok kolay ve basit ama kullanmasını bilene :)

Windows 8 regedit değiştiremiyorum yardımcı olurmusunuz

aerolite yi sevdim ben yha :D

wın 8 pc hızlandırıyor ama .. problemden basınızı kaldıramıyorsunuz ..yanı wınows her seferınde dahada bencıllesıyor. .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play