Windows 8'deki sensör desteği anlatıldı!

Windows 8'in bugüne dek pek konuşulmayan bir özelliği daha detaylarıyla ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in yeni işlevlerinden bir tanesi de, akıllı ceplerimizde olduğu gibi ortam ışığını ve ortam öğelerini algılayabilmek olacak. Microsoft, Windows 8 blog sitesinde yayınlanan son gönderide bu özelliğin ayrıntılarına değindi.

Microsoft'tan Gavin Gear'ın değindiği ortam ışığını algılama özelliği, bugünkü ekranlarda büyük önem taşıyor. Zira günümüzün ekranları, birkaç sene öncekine göre iki kat daha yoğun parlaklıklara çıkabiliyor. Gear, ortam ışığı koşullarına göre ekran parlaklığını ayarlayarak okunabilirliği artırabileceklerini, karanlık ortamlarda ekran parlaklığını kısarak pil ömrünü uzatabileceklerini söylüyor.

Aşağıdaki fotoğrafta güneş ışığına maruz kalan bir tabletin çok daha parlak bir görüntü sunduğu göze çarpıyor.

Ekran parlaklığını dinamik olarak ayarlayacak

Windows 8'deki "Sensör füzyonu" nedir?

Windows 8'deki ivmeölçer desteği ise tabletin resim ve görüntü modu arasında otomatik olarak geçiş yapmasını sağlayacak. Gear, bu yöntemi bazı uygulama prototiplerinde denediklerini söylüyor. Buna göre Microsoft, üç tür sensörü desteklemeye karar vermiş: 3D ivmeölçer, 3D mıknatısölçer ve 3D denge çarkı. Microsoft, bu üç sensörü de aynı anda kullanmayı planlıyor ve bunu "sensör füzyonu" olarak adlandırıyor. Bu sayede sensörlerin tek tek kullanıldığında elde edilebilecek deneyimden daha akıcı ve daha hızlı tepki veren bir deneyim elde edilmesi planlanıyor.

Gear, "Sensör füzyonu"nun uygulamalar için geniş çaplı bir çözüm sunduğuna değiniyor ve çözümün bizi takılan görüntülerden kurtaracağını söylüyor.

Microsoft, çeşitli donanım ortaklarıyla da çalışırken tüm bu sensörlerin desteklenmesini sağlamış. Örneğin Eylül ayında Microsoft BUILD konferansında geliştiricilere dağıtılan Samsung tabletlerde bu sensörler için destek mevcutmuş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bence misrosoft kendi sonunu hazirliyor.isletim sistemini sadece tabletlere bakarak ayarlarsa kotu olur zaten pc ler ve netbooklar latoplar olmeye basliycak.ama ilk once laptop ve nettboklar piyasadan gitcek cunku pc yi alan oyun icin aliyor.

Yaa tablet mablet bırakın bunları yaa bıktım taplet haberlerinden bunlardan bilgisayar olmaz daha doğrusu bunlara bilgisayar ismini bile yakıştıramıyorum oyuncak bunlar yaa 6 yaşındaki çocuğun eline ver oynasın.

NE KARAMSAR BU YORUM YAPANLAR YAHU.. FARKLI OLSUN DİYE BU YATIRIMLAR BENZER OLSUN DİYE BU KOLAYLIKLAR. NE YAPARLARSA HEP DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.. TÜM DEVLER İÇİN GEÇERLİDİR BU SÖZÜM

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play