Windows 8'den 7'ye dönüş nasıl yapılıyor?

Windows 8'i beğenmeyip Windows 7'ye dönmek isteyenler... Komple rehberiniz içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'den 7'ye dönüş nasıl yapılıyor?

Windows 8'in yeni renkli, dokunmatik tabanlı arayüzüne, fare hareketlerine alışamayan ve hiç alışamayacağını düşünen kullanıcılar, Windows 8'i bırakıp Windows 7'ye (veya Vista'ya) geri dönmek istiyorlar. Windows 8 Pro yüklü yeni bir PC satın aldıysanız böyle bir hakkınız var, ancak bunun için bazı dolambaçlı yollardan geçmeniz gerekiyor.

HP'nin tüketiciye yönelik bilgisayarlarında Windows 8'den Windows 7'ye geçmek için destek alamıyorsunuz. Ancak Windows 8 Pro'lu bir HP aldıysanız, Windows 7'ye geçmeniz mümkün. HP, bu konuda Microsoft'un lisans şartlarını esas alıyor. Microsoft'un şartları ise sadece Windows 8 Pro sürümüne sahip yeni PC'lerin Windows 7'ye geri döndürülmesini destekliyor.

Sadece Windows 8'den geri dönme desteği için Windows 8 Pro yükseltmesini satın almak isterseniz, bu HP, Dell, Toshiba gibi üreticilerde size 35-100 dolar arasında bir ücrete malolabiliyor.

Neden geri dönesiniz ki?

Neden geri dönesiniz ki?

Microsoft'un eski sürümlere dönüş yolları, genellikle Windows 8'i kullanmaya hazır olmayan kurumları ve küçük şirketleri hedef alıyor. Bazı şirketler, yeni bir işletim sistemine geçişin masraflarıyla uğraşmak istemiyorlar. Bazıları ise eski yazılımların Windows 8'de çalışmayacak olmasından endişeliler.

Tüketicilerde ise sorun genellikle basit: Bazılarımız Windows 8'den, onun yeni tasarımından hoşlanmıyoruz. Nielsen Norman Group'a göre Windows 8'de kullanıcıların en çok tartıştığı şey, masaüstü ve dokunmatik ortamların bir araya gelerek kafa karıştırıcı bir hal alması. Bazılarımıza göre Windows 8'in kullanıcı arayüzü hem kafa karıştırıcı ve tutarsız, hem de işlevlerin bazılarını ezberde tutmayı gerektiriyor.

Windows 7'ye (veya Vista'ya) gerçekten istemeniz gerekli

Windows 7'ye geçeceğinizden eminseniz, Windows 8'li bir PC almak yerine Windows 7 yüklü bir PC satın alarak kendinizi potansiyel bazı sorunlardan kurtarabilirsiniz. Windows 8 Pro'lu makinenizi Windows 7 ile çalıştırma hakkınız, donanımınızın hiç sorun çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin HP, tüm Windows 8 donanımını Windows 7 ile test etmediğini söylüyor. Dolayısıyla şirket, herhangi bir sorun halinde size Windows 7 ile çalışacak sürücüleri sağlamayı garantilemiyor.

Windows 7'li yeni bilgisayarlar satışta oldukça, geri dönüş hakkına sahip Windows 8'li PC'ler satın almak sadece bu geri dönüşü gelecekte yapacaksanız anlamlı olabilir.

Eski bir Windows Vista veya XP makinesi için Windows 8 Pro güncellemesi satın aldığınızda, Windows 7'ye dönme hakkınızın olmadığını da hatırlatalım. Bu durumda tek yapabileceğiniz, eğer diskini saklıyoranız, eski işletim sisteminizi tekrardan yüklemek.

Windows 8'den nereye, nasıl geri dönebilirsiniz?

Windows 8'den nereye, nasıl geri dönebilirsiniz?

Windows 8 Pro yüklü bir PC satın aldıysanız, Windows 7 Professional veya Windows Vista Business'e geri dönüş yapabilirsiniz.

Windows 8 Pro'dan dönüş hakkınızı kullanabilmek için Windows 7 Professional veya Windows Vista Business DVD'sine (veya USB'sine) ve geçerli bir ürün anahtarına ihtiyacınız var. Microsoft, başka bir makinede kullandığınız ürün anahtarını kullanabileceğinizi söylüyor. Eski kodu sadece yükleme sırasındaki sorguyu geçmek için kullanacaksınız.

Yükleme medyasını nereden bulacaksınız?

Daha çok kurumları hedef alan geri dönüş işinin zor yanı, Windows 7 Professional veya Vista Business yükleme medyalarını bulmaktan geçiyor. Üreticiniz bu medyaları size bedava sağlamayacaktır. Ancak Dell, Windows 7'nin indirilebilir bir sürümünü yaklaşık 290 dolara satıyor. Microsoft da size bu diskleri sağlamıyor ve diskiniz yoksa, geri dönüş yapmanız mümkün değil.

Diskiniz var, peki nasıl geri döneceksiniz?

Diskiniz var, peki nasıl geri döneceksiniz?

Öncelikle tüm kişisel dosyalarınızı harici bir diske yedeklemeniz gerekiyor. Windows 8'e tekrar geçebilmeniz için ona ait bir medyaya da sahip olduğunuzdan emin olun. Şimdi yapmanız gereken, Windows 7 Professional veya Vista Business'ı her zaman olduğu gibi normal yolla yüklemek.

Önemli not: Windows 8'li makinenize Windows 7 veya Vista yükleyebilmek için öncelikle UEFI ayarını kapatmanız gerekebilir. Bunun için Charms çubuğu > Ayarlar > PC ayarlarını değiştir > Genel > Gelişmiş başlangıç > Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Firmware ayarları yolunu izleyin ve güvenli önyükleme işlevini devre dışı bırakın.

Yükleme sırasında Windows 7 veya Vista'nıza ait ürün anahtarını kullanın. Windows 8 anahtarına daha sonra ihtiyacınız olacak.

Windows 7/Vista'nın çevrimiçi etkinleştirme girişiminiz başarısız olacak, çünkü onu şu an başka bir makinede zaten kullanıyorsunuz veya onu yüklü satın aldığınızdan farklı bir makinede kullanıyorsunuz.

Şimdi Microsoft yardım hattını arayarak bir tüketici temsilcisiyle görüşmeniz gerekiyor. Ona bir Windows 8 Pro anahtarına sahip olduğunuzu ve Windows 7/Vista'ya geri dönmek istediğinizi söyleyin ve tek kullanımlık etkinleştirme kodunu talep edin. Bu kodu Denetim Masası'nda "etkinleştir" kelimesini arayarak bulacağınız "Windows'u etkinleştir" iletişim kutusundan girerek Windows 7/Vista'nızı etkinleştirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 62 Yorum

windows 8 gayet güzel hiç gerek duymuyorum windows 7 yavaş

Mantikli bir insan 7 ye gecmez cunku 8 de win7 de olan herseyi ve hatta cok daha fazlasini daha kolay yapabiliyorsunuz. Ssd li makinam 7 sn de aciliyor.

biosdan ahci yi kapatn

Yazık şimdi XP'ye dönmek isteyenler de çıkar... Malum, Forever XP yani...

iyiki windows 7 varken almışım

8 varken 7 ya da vistaya dönmek isteyen ev kullanıcısı gerçekten yeniliklere hiç ayak uyduramayan attan inip eşşeğe binen arkadaşlarımızdır.

@gcb1903 hadi oradan... Windows 8 fiyaskosunu bedava verseler kullanmam VISTA onu bine katlar...

@gcb1903 Ben de Vista'ya karşıydım ama şimdi çok beğeniyorum, son derece sağlam ve sağlıklı bir işletim sistemi, SP2 sonrası tabii ki...

sürücü desteğinde sorun var windows 7 sürücüleri 8'de sorunlu çalışabiliyor. vistadan 7'ye geçiş çok daha sorunsuz olmuştu

format atıp win7 yi kurucan bu kadar basit.

:) Bu gidişle Windows 7 SP2 Çıkacak. Win7 ile yola devam

@22 Kas 2012 10:30 Win7sp2 çıkmayacak.Resmi Açıklama Yapıldı

Metro arabirimini insan ilk önce yadırgıyor ancak masa üstüne geçmek tek tıkla basit bir şekilde yapılabiliyor.Benim en çok hoşuma giden noktası çocugunuz varsa ona bir çocuk hesabı açıp kullanabileceği programları, girebileceği internet siteleri ve bilgisayar kullanma süresini çok basit bir şekilde ayarlanması oldu.Eğer sizin için hayati önem taşıyan bir program win 8 de çalışmıyorsa geri dönün eski sürüme.Onun dışında win8 kullanmak en güzeli ve mantıklısı...

@22 Kas 2012 12:12 Para verip de dönmek en acısı olur zaten.

önyargınız varsa biraz windows 8 deneyin. hiç olmadı format atın. format atmayı bilmeyen var mı? haber yapılacak ne var bunda?

@22 Kas 2012 19:43 Format atmayı bilmeyen var mı? ne demek?!! Biraz çevrene bak insanlar format attırmak için 30 40 Tl Veriyorlar.. Sen biliyorsun diye herkes biliyor anlamında değildir.

yo bende bilio format atımını hemde windows 7

Windows 8 e 29Tl Verip Geçtim.Memnun Kaldım.Mağaza Uygulamaları Vs. Çok Güzel.Chip Online Bile Bir Uygulama Çıkartmış.

Windows 8 e geçtim çok memlunum..... hatta Windows 7 back uplarınıda sildim....

windows 7 den 8 e nasıl geçcem deneme olarak

@06 Ara 2012 16:09 kardes sakın geçme benden demesi

arkadaşlar bu iş öyle formatla olmuyor bilip bilmeden sallamayın bizde biliyoruz format atmayı adamlar w8'i biosa gömmüşler müdaheleye izin vermiyor sorun bu zaten.

bende windows 8 yüklü laptop var üstünde öyle geldi. Bugün saatlerdce 7 ye düşürmeyi denedim ama olmuyor adamlar biosu kiltemiş. sinir olmuş durumdayım

@02 Oca 2013 05:42 değerli dostum inan çok zor değil ama win 8'in işi çetrefilleştirmesinden kaynaklanan bir iki sorun var. Amaç win 8'in bios ayarları ile oynamak. Onun dışında inan başka bişey yok. Elimden geldiği kadar özetliyim. Menü ve sekmeleri takip sırasına göre yazdım Win 8 ekranında sağda en alltaki 1. PC AYARLARINIZI DEĞİŞTİRİN 2. GENEL 3. (en alltta sağ tarafta) YENİDEN BAŞLAT 4. SORUN GİDER 5. GELİŞMİŞ AYARLAR 6. UEFI BELLEME AYARLARI (işte buradan direkt bios'a geçiliyor) BIOS da yapılması gereken 2 basit hamle. 1. BOOT bölümünden Boot devices sıralamasında CD(DVD) ROM u öne sıralamanın ilk sırasına almak. Bunu yapınca bu artık win8 'in bize kilitlediği CDROM'dan başlatmam dayatmasından kurtulmuş oluyoruz. 2. SECURE BOOT (hemen yine boot bölümünde) DISABLE yapmak 3. Secure Boot disable olunca altına küçük bir sekme açılıyor (hatta yanda da açıklama çıkıyor win 7 yüklemek için CSM OS yapın diye aksi takdirde yine cd 'den okumuyor yani okuyor ama görmem bunu diyip win8'e devam ediyor) işte bu sekmede 3 seçenek dönüşümlü cümlecik içinde , lütfen ve kesinlikle CSM OS'a getirip. SAVE EXIT. bu ayarlarla cd takılı şekilde ilk startında nihayet for setup (genellikle F2) şekilinde yolumuz açık olsun diyoruz. umarım işe yarar. inan başka çetrefilli bişey yok. ama PC'lerimizden kaynaklanan win8 versiyon farklılıkları yüzünden bazı akıl karışıklıkları ve şunu bulamadımlar oluyor. Bunlar için biraz daha detaylı ve dikkatli olmak lazım. AMA ÖNEMLİ NOT: BİLGİSAYARIN WIN 7 uyumlu olmasını kontrol edelim. (büyük bir ihtimal öyledir ama ihtimaldir padişahım derya bile tutuşur hesabı, olabilir diyerek bir kontrolde yarar var. saygılarımla.. TK

steve koffi denen ve kendinin bir avukat olduğunu söyleyen bir adam bana soy adımın tuttuğu mirascı oldugumu ve 5500000 dolar mirasımın oldugunu iletişim ikamet irtibat bilgilerimi istiyormuş. sizce ne derece doğrudur arkadaşlar. daha önce tanımadığı birinden bu konuya benze bir mail aldımı?

@08 Oca 2013 00:39 değerli dostum sakın sakın sakın böyle maillere itibar etmeyin. Tam bir dolandırıcılık ve hackleme harekatının net başlangıç mailleridir bunlar. Böyle mailleri açmayın, açtıysanız detaylı bir virus araması yapın ve mailleri yok edin. Spam olarak işaretleyin ki hep spam kutusuna düşsün. Saygılarımla. TK

bios taki uefi modunu legacy ye cevırın formatlar gecersınız 8 ı

HP 8460p de bıos daki uefi modu hangi seçenekte arkadaslar ?

YAW ARKADAS WİNDOWS 7 DE ACDIGIM SEYLERİ WİNDOWS 8 ACMIYOR MESELA PVP SERVERLERİ

windows 8 çok berbat kullanamıyorum:(

Berbat bir işletim sistemidir şu win 8

sen daha güzelini yap bizde kullanalım

ben böyle işi ya berbat bir şey kullanması zor ve oldukça karışık

Aslinda biraz kurcaladiktan sonra fena bir isletim sistemi degil. Metro arayüzünde Desktopa dönmek icin bir widget var ama desktopda maalesef baslat menüsünün olmayisi kullanicilari biraz zorluyor. Ayrica elinizde olan programlarin bazilari Windows 8de calismayabiliyor.Update yapmak ise parali olabiliyor.Sistem yerine oturamadi daha.Bence bu yeni isletim sistemine gecmek icin henüz cok erken.

abi BENİM BİLGİSAYAR ASUS COMPUTER BOULDU YAPAMIYORUM wİN 7 dESTEK iSTİYOM

Windows 8 bilgisayarım var ve fazla kota yiyor rezalet bişe kotalı kullanıcılara göre değil

Bilgisayarı deli gibi kullanmasına rağmen oyun performansı düşük :/

start8 diye program var ordan başlat ekleyebilirsn

w8 pro vardı w7 yaptım Berbat W8

@26 Mar 2013 01:39 nasıl yaptığını anlatabilir misin ?

@26 Mar 2013 01:39 nasıl yaptın

@26 Mar 2013 01:39 windows 7 ye nasıl geçtiniz benim pc HP W8 yardımcı olabilir misiniz

aaaaaaaaaaaaaaaaaa

s.a bende casper nırvana cmu b830 laptop var windovs 8 yüklü ve ben bunu windovs 7 çevirmek istiyorum ama boot ayarlarınıda normal yaptım bı turlu formata gıremıyorum bana yardımcı olobılırmısınız bu konu hakkında hangı ayarları yapmam gerekır acill lutfen

he yw he :DSD

saol yaptım ya oldu cd dvd yaptım f4le kaydettim tekrar girip win8 olan yeri tıkladım win7 os seçeneğini seçip tekrar f4 kaydedip çıktım şuan diğer pc win 7 için formata geçti ALLAH Rası olsun

arkadaslar 8.1 i yukledim ama skyp dan goruntulu konusma yapmama ragmen face de goruntulu konusmayı chaz desteklemıyor diyo bilgsayar casper nırvana nb. yardımcı olabılırmısınız

@31 Eki 2013 22:47 dostum bende de aynı şey oldu daha dün hemde nasıl yaptıysan banada sölermisin

Ya ben bu win8 iin ne saçma bişey bi oyun bile yükleyemedim lanet olası pc

w8 kullanıyordum. Güncelledim ne yazık ki, çok pişman oldum.Bir güncelleme bu kadar berbat olurdu. Arkadaşım madem eksik bir şey vardı ne diye insanlara bunu sundunuz. Bir sürü problemle karşılaştım. Facebookta görüntülü arama yapamıyorum, video izleyemiyorum vs vs ...

neden indirilmiyor

window 8 yüklü hp pc aldım format atıldıktan sonra windows 7 oldu 8'e nasıl dönebilirim?

window 8 yüklü hp pc aldım format atıldıktan sonra windows 7 oldu 8'e nasıl dönebilirim?

window 8 yüklü hp pc aldım format atıldıktan sonra windows 7 oldu 8'e nasıl dönebilirim?

bir şey anladıysam arap olayım :D hiç bir şey anlamadım

salak olmak parayla değil tabiii.. herif windows 8 yüklü bilgisayar alıp format atmış 7 ye düşmüş sonra nasıl 8 e yükseltirim diyor?..yahu bu jenerasyona ne içiriyorlarsa bana da yollayın ciddiyim. hayattan soğumaya ve asosyal olup etrafta moron moron dolaşmaya ihtiyacım var.. olm git kendini bir yerlerden aşağıya at lan. sen o bilgisayarı kapat çöpe at. sizin gibilere göre değil bu bilgisayar ve internet işleri. boş ver takıl telefondan facebook la geyik yap ötesine kafanı yorma. raaaad ol! ..... binlerce böyle amelenin ötesinde yaşayan rubbish kullanıcı var

@11 Eyl 2014 11:24 endüstriyel çihazlar eski programda çalışıyor yeni programlarda çalışmıyor

bilip bilmeden acayip yorumlar yapan arkadaşlar başkalarının daha bilgili oldugunu unutmasın lütfen

abi windows 8 e sürekli güncelleme gelio hiç sevmiom ama sizce win7 mi kullanıyım win 8 mi

windows 8 işe yaramıyo

Kusura bakmayın hiç arkadaşlar win 8 de sistemimi tam verimiyle kullanamıyorum oysaki masaüstü bilgisayarım win 7 ve sistemi daha zayıf olmasına rağmen çok daha iyi verim alıyorum görüntü herşey değil çalışması işlevi daha önemli win 8de arka planda öyle saçma şeyler çalıştırıyorki sürekli ram işlemciyi meşgül ediyor bide saçma salak disk diye bişi %100 de 100 oluyor ne yapsam düzelmedi gitti pcyi gereksiz kasıntıya sokuyor bunları çözen bende bu sorunlar hiç olmuyor diyen varsa söylesin

Öncesinde windows 8 in önizlemesini kurmuştum sonra o önizlemeyi falan kaldırdım ama yinede başlat menüsünün simgesi win8 deki gibi ve pc açılınca hoşgeldiniz ekranı ise win8 bunu nasıl düzelticem win7 kullanıcısıydım win7 ye dönmek istiyorum ne yapabilirim lütfen cevap verin ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play