Windows 8'den Linux'a darbe!

Linux cephesinin korktuğu başına gelmek üzere: İşte Windows 8'den şok eden bir haber...

Windows 8'den Linux'a darbe!

Hüseyin Cem Köylü

Microsoft, Windows 8'in ARM sürümünde çift işletim sistemi önyüklemeyi engelleyebilir mi? Computerworld'un, Microsoft'un Aralıkta yayınladığı Windows Hardware Certification Requiremets (Windows Donanım Sertifikasyon Gereksinimleri) yazısından çıkardığı sonuç tam olarak bu.

Dokümanın 116. sayfasına dayanıyor iddialar; "MECBURİ: Güvenli Önyükleme (Secure Boot) devrede/devre dışı. ARM-olmayan sistemlerde, firmware yüklemesi yoluyla Güvenli Önyükleme özelliği devre dışı bırakılmalıdır. Kullanıcı, Pkpriv haklarına sahip olmadan firmware yüklemesi yoluyla Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakmalıdırlar. Güvenli Önyüklemenin devre dışı bırakılması, Önyükleme Servisleri(Boot Services) sırasında ya da EFİ Önyükleme Servislerinden çıktıktan sonra MÜMKÜN DEĞİLDİR. Güvenliği devre dışı bırakmak, ARM sistemlerde MÜMKÜN DEĞİLDİR."

Yazıdan Microsoft'un ARM-tabanlı Windows 8 sistemlerde Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakmaya izin vermeyeceği anlaşılıyor. Microsoft'un böyle bir madde koymasının başka hiçbir anlamı olamaz.

Eylül ayında, bir Red Hat çalışanı, Windows 8 PC'lerde aynı zamanda Linux'un kullanılamayacağı hakkında endişelerini dile getirmişti. Daha sonralarda Microsoft böyle bir şeyin mümkün olabileceğini fakat bunun donanım üreticisine bağlı olduğunu söylemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Rekabet yasasına aykırı böyle birşey yapamaz.Eğer yaparsada para cezası verilebilir.

bişey olmaz windows siler linux yükleriz rahat olsun microsoft amca :)

bence ozellikle arm cunku linux olmadan pc olmaz ama tabletler de ise android de rakip olmak icin bu boyle tipki battlefield 3 yanlizca origin e cıkmasi gibi ve rakibini yani steam i zayiflatmak icin

ubuntu kurun inanın windowsu aramayacaksınız...

Windows korkuyor mu sanki ne?

ne olacak ki sanki herkesde en az 2 pc var eskisi ubuntu yenisi windows.

microsoft kendi kaybeder.
biz de windows'u tamamen kaldırır, yerine ubuntu vb. sistem kurarız.

bence sadece güveylinlik amaçlı bir olay win nt ye izin veren donanımlar linüx ü de hayli hayli destekler unix ide böyle bir sıkıntı çıkmaz derim microsoft linüx cülerin kemik olduğunu biliyor öle bir durumda kurulu olan windows unda silineceğini biliyor şahsen ben silerim windows u öle birşey olursa başta x86 ve x86-64 lerde olacağını söylüyorlardı o haber tutmadı şimdi arm versiyonuna mı zıpladılar b

bence sadece güveylinlik amaçlı bir olay win nt ye izin veren donanımlar linüx ü de hayli hayli destekler unix ide böyle bir sıkıntı çıkmaz derim microsoft linüx cülerin kemik olduğunu biliyor öle bir durumda kurulu olan windows unda silineceğini biliyor şahsen ben silerim windows u öle birşey olursa başta x86 ve x86-64 lerde olacağını söylüyorlardı o haber tutmadı şimdi arm versiyonuna mı zıpladılar b

Oyunlar DirectX değil OpenGL'e uygun çıksa bir dk durmam Windows'da ama el mahkum.

Bunu windows yaparsa direk linux yuklerim zaten isim dolayisi ile linux kullanmaya basladim. Suan dual boot kullaniyorum. Windowsu tamamen silerim olur biter. Ubuntu ne gune duruyor. Windowsda bir programi bedava bulunca ne kadar sevinirirdim eskiden.

Linux her zaman bir alternatif olarak kalmalı.Ama Windows gerçekten de neredeyse bütün sektörü ele geçirmiş.

linux mınt (grafik kartın ati değilse) microsofta 10 çeker

artık korkmaya başladılar.

Bu satırları Linux Mint 12'den yazıyorum. Yeni Gnome Shell bir harika olmuş. Sallayın gitsin windowsu. İnanın hiç pişman olmayacaksınız. Microsoft da ne hali yarsa görsün. Umrumuzda olur mu?

windowsa bi ayar çekilir 2 değil 22 işletim sistemi birden çalışır bir pc de. microsoft çalışıyorda açık kaynağa desterk veren mühendisler boş mu duruyor ?

Biz de windows yüklemeyiz. Duydun mu Bill...?

Benim tahminime göre Pardus Projesi Fatih Projesi'ne vereceği destek karşılığında Microsoft'un isteğiyle sonlandırıldı. Yapılan pazarlıklarda Microsoft'un çok büyük indirimler yaptığı yönünde şüphelerim var...

Microsoft'un yerinden olsam win 8 li bir pc'nin secure boot izinleri iptal edildiği andan itibiaren sistem anahtarını karalisteye alırım.Donanım üreticisi olsam 2. bir bios ile unix kullandırmaya izin veririm ki bu benim gibi birçok kullanıcıyı memnun edecektir.Yani çare çok.Ama yapana.

laptop ımın donanımları desteklese bende pardusa geçerim. en azından Türk yapımı(kısmen), fakat linux denedim FN tuşları çalışmıyor... ve linux a uygun program sayısı bana az gibi geldi.. Türkiye'de ki ilaçlı programların hepsi windowsa uygun...

Linux sadece WinNT öncesinde daha iyiydi belki. Özellikle windows 6 çekirdeğinden ve özzelliklerinden sonra tamamen gereksiz kaldılar. İyi ama windowstan iyi değil. Sibel kekilli parmağına kırmızı oje sürdü diye megax fox'tan güzel olmaz :)

linux mınt (grafik kartın ati değilse) microsofta 10 çeker

artık korkmaya başladılar.
--------------------------------------------------

Linux payı düştükçe düştü, yüzde birin altına indi, şimdi mi korkmaya başladı microsoft :D

Anlamayanar için söylüyorum;
R-e-k-a-b-e-t y-a-s-a-s-ı d-e-n-e-n b-i-r ş-e-y v-a-r! Hem windows kullanan sayısı artmakta değil azalmaktadır. Eğer windows böyle bir ilke imza atarsa, çok büyük bir çezaya çarptırılır.

birde laptopa linux yüklemeyi bana sorun kaç defa format yedi laptopum.Üstelik linuxta (pardus ve mint) ne internete bağlanır ne sesi çalışır.

kardesim almayın kullanmayın gidin linuksunuzu kullanın. ne garip insanlarsınız. sanki kafanıza vuruyorlar windows kullanın diye. sırf muhalefetsiniz.

ubuntu kurdum ama pek alışamadım .. ayrıca kullandığım programlar vs dolayısıyla windows a zaten bağımlıyız .. linux un daha çok çalışması lazım .. program oyun sorununu halletmesi lazım ve de üreticilerle el sıkışıp windows kadar linux a da değer vermelerini sağlamaları lazım .. çünkü tekelleşmiş artık .. bu şekilde devam edilirse çok ama çok zor linux un istenilen başarıyı yakalaması ..

Kusra bakmayında bunun en nihayetinde rekabet yasası ile falan alakası yok.
Niye ?
Çünkü Amerika piyasası kendi şirketlerini korumaya muktedir ve de bu şirketler aynı zamanda onun varlığının en önemli garantörleri. Yani onların sözüm ona rekabet yasaları bile bu şirketlerin ve o piyasayı var eden oluşum için hazırlanmış koruyucu faktörleri. Bunu bide böyle okumak lazım. İntel ile AMD (sadece bu ikisini alın ) rakip mi gerçekten sizce? Yoksa tüm diğer Amerika piyasasının güçlü-kudretli şirketleri gibi tahteravalli mi oynuyorlar? Bu sayede aslında onlar rakip görünerek sürekli kendi varlıklarını dikte ediyorlar. Kısaca rekabet yasası da dahil tüm önlemler aslında onların varlıklarını sürdürebilmeleri için.
YALNIZ . . .

İşin bide baya kötüye giden tarafı var gibi. O piyasanın linux gibi alternatif oluşumları sevmediği bu haberlerle daha da bi kesinlik kazanıyor. En azından onu kendilerine ayak bağı olmakatn kurtracaklar. Yada öğle zannediyorlar. Fakaaat bunu yapanlar aslında kendi ölüm fermanlarını hazırladıklarının farkındalar mı ? Linux'u baştan savdınız, onun sizin piyasanızda hayatını idame ettirmesine, sürdürmesine izin vermediniz, önlemler alarak yavaş yavaş köşeye ittiniz. Ama unutulan bişey var Linux oluşumu bu piyasaya damgasını vurmak için gelmediki zaten. O linux tutkunu bireylerden oluşan dünyanın 4 bir yanında farklı bir bilişim algısına inanan bireylerden mevcut. Bu bireylerden oluşan communties ler (topluluk, yada cemaat farketmez) bu işin sonunda ikincil derecede şirketlere (bu şirketler de aslında birinci büyük balıkların etkisi altına girmiş durumda, buna rağmen) ucuz ve sırf linux ile çalışan A dan Z ye donanımdam yazlıma kadar alternatif sistemler yapmaya ikna ederlerse ne olucak? Bundan Microsof ta (ve muhtemelen şu an, oh iyi olmuş (!) diye elini ovuşturan Apple bile ) zarar görür. Hatta iddia ederim böyle giderse belki 5 seneye kalmaz Microsoft diye bişey kalmaya bilir !!
Bunu zaman gösterecek tabiki (bu yazdıklarımı eleştirel okumayı ihmal etmeyin ve de yazılanların doğruluğunu kontrol etmeyi)
Teşekkürler

biz linux cüler bir yolunu buluruz, bizde açık kaynak var onlar ın 100 kişiyle geliştiremeden sattıkları yazılımlar sınırsız zeka ile savaşamaz. bilin ki MSoft bile kendi surverlarında linux kullanıyor. Google, twitter, facebook ta öyle...

Sen de yorum yaz