Windows 8'den U dönüşü sinyalleri!

Microsoft, Windows 8'de inatla savunduğu pek çok şeyi, bir kalemde silmeye hazırlanıyor!

  • Ender Duman
Windows 8'den U dönüşü sinyalleri!

Financial Times gazetesinin bildirdiğine göre Microsoft, halen geliştirilmekte olan Windows 8 güncellemesi 8.1'de, yani Windows Blue'da, bazı önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

Gazetenin bildirdiğine göre firma, daha önce de defalarca dile getirildiği gibi, Windows 8 kullanıcılarından gelen tepkileri dikkate alarak bazı önemli değişiklikler yapacak. Henüz yapılacak değişikliklerin ayrıntıları netleşmemiş olsa da, "bazı temel Windows 8 özellikleri, işletim sisteminin güncellenmiş sürümünde yer almayacak". Bu iddialar, kullanıcıların farklı tepkiler gösterdiği, Windows 8'in tasarımının temelinde yer alan Metro arabiriminin değiştirilmesi ihtimalini gündeme getirdi. Financial Times'a açıklamalarda bulunan, Microsoft'un Windows pazarlama ve finans bölümünün başındaki isim Tammy Reller de, yeni sistemi kullanmayı öğrenmenin gerçekten kolay olacağını iddia ediyor. Bu açıklama, pek çok kullanıcı tarafından karmaşık bulunan Metro'nun elden geçirilme ihtimalini güçlendiriyor.

Buna, Başlat menüsünün geri gelme ihtimalini de eklersek, Microsoft'un, Windows 8'de inatla savunduğu pek çok şey için U dönüşü yapma hazırlığında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz...

Microsoft'un Windows 8 konusunda geri adım atmasının, "yaklaşık 30 yıl önce Coca Cola'nın yaşadığı New Coke fiyaskosundan sonra gelen en büyük başarısızlık" olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Kullanıcı istekelerine kulak tıkasınlar çoktan yapılmalıydı çok geç kalındı bence

Daha dün başlat menüsünün geri gelme ihtimali yok demiyor muydun chip. .

@09 May 2013 13:13 chip demiyor bunu kardeşim. chip te röportaj veya dış kaynaklı haberlerden alıyor buraya çevirip koyuyor. takip ediyor olanı biteni buraya bizlere aktarıyor. chip söyle dediydin böyle dediydin diye bişey yok...

biz dedik size 3. millenium faciası oldu bunu asla kullanmayız... MS sonunda çaktı...

Bir yenilik fayda getirmiyorsa gereksizdir. Metro arabiriminin hiç bir kullanım koalylığı getirmediği göz önünde bulundurulursa tamamen gereksiz bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Çok net.

bütün windows kullanıcıları windows 8'ın metro arayüzünün bir fiyasko olacağını söyledi. hatta sonunun windows me ve windows vista'ya benzetenler oldu. ama microsoft inadından vazgeçmedi. eğer microsoft market özellikli bir windows yapacaksa daha güzel ekranlı bir sistem yapabilirdi. onca yıl çalış çıkara çıkara böyle dandık birşey çıkar. aferin microsoft'ta. sistem 2 ayrı sistem gibi çalışıyor. 1 normal windows 2 metro. sanki 2 sistem kurulu bilgisayarda. arkadaşım eğer tablet için yapıyorsan bunu başka bir sistem olarak çıkarsaydın. niye eski windows'a karışıyorsun. ondan sonra win8 satışları düşük diyorsun.

Ben her zaman derim,Parayı veren düdüğü çalar,Burda amerikalı kullanıcıları kutlamak gerekiyor,Israrla,dayatmaya direndiler ve tekel pencere firmasını dize getirdiler,Herşeyi değilse bile,Müşterilerin isteklerine göre yenileme yapacaklar. Pencere 9,müşteri isteklerine daha yakın olacaktır.Parayı müşteri veriyorsa,Müşterinin dediği olur,Dayatmaya hayır.Seçeneğe evet,Koyun olmak isteyen meeler.

@09 May 2013 14:07 Dayatmamı kimse kimseye zorla sistemimi kullan demiyor beğeniye sunuluyor beğenmeyen kadar beğenende var..pencere 9 demişsin ama window diye bir işletim sistemi yok..

başlat menüsü değişmeyecek boşuna hayal kurmayın sakın komik pc kullanıcıları...

metro karmaşık değil oyalayıcı ve gereksiz nedenimi win7 de aynı işi 1-2 tık la yaparken 8 de 5-6 tık buluyor buda boşa zaman kaybı işletmeler içinde para kaybı demek. örnek: pc kapatmak için 7 de start tuşu + kapat 2 tık lama, 8de yan pencereyi aç güçe bas kapatı şeç ne oldu 3-4 işlem.

@09 May 2013 15:00 alt + f4 sonra enter kapandı :D

Son cümledeki değerlendirme kim tarafından yapılmış?

Doğrulmak için Microsoft a "U" dönüşü yetmez baya bir zik zak çizmeli

pc kullanıcıları için metro gerçekten çok gereksiz..

@09 May 2013 16:45 kendi adına konuş çoğul konuşma...

Bilgisayarı kapatma örneğini veren arkadaş güç düğmesine bastığında bilgisayarın kapanmasını seçip tek tuşla kapatabilirsin...

Windows 8 ile ilgili haberlere yapılan yorumlar beni git gide şüphelendiriyor. Microsoft elemanlarının istilasına uğramış buralar haberimiz yok.

her söylentiden bir haber çıkıyor... benim için win8 çok daha hızlı ve pratik beğenenler kullanır keyfine bakar beğenmeyenlerde win7 kullanır keyfine bakar.

Başlat menüsü ve desktop geri gelirse win 8 kullanırım.

Bana göre Ms'in yaptığı en büyük hata 3 ayrı aygıta tek işletim sistemi kullanılmasını istemesidir. Bence MS tablet ve telefon için metroyu, pc için klasik masaüstünü kullanmalıydı. 8 aslında hızlı fakat bazı pc kullanıcılarına biraz "yapay" geliyor. Bir diğer eksikliğide metro uygulamalarıyla klasik windows programları tek ekranda aynı anda çalışmıyor. Örneğin radyo diye bir metro uygulamam var radyoyu açtıktan sonra PowerPointi çalıştırdığımda metro uygulaması otomatik kapanıyor. (Tek ekran kullanmak istediğimde) bunun yanı sıra 7'de alıştığımız aero özelliğinin yanında mat olan renkler ve metro arayüzündeki kutucuklar bence ilkel durmaktadır. Metro uygulamalarının her türlü müdahaleye izin vermemesi, bir işlem için bir çok tıklama gerektirmesi ise işin başka bir boyutu. bu olumsuzlukların yanında win8 hızlı açılıyor ge hızlı çalışıyor sistem bu yönden 7'e göre çok güzel. özetle win 8 görece iyi denebilecek fakat pc dünyasının belirli kısmını hala etkileyememiş bir işletim sistemi.

15:27 zeki olduğunu mu sanıyorsun? Financial Times yaziyo ya yukarıda

windows 7 de sistemimi oturtmuşum windows 8 e ihtiyaç ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost