Windows 8'e bir eleştiri daha

Windows 8'e yöneltilen son ve belki de en ciddi eleştiri, "işin uzmanından" geldi...

  • Berk Toparlak
"Modern" UI hayal kırıklığı mı?

Henüz resmi olarak duyrulmadan bile birçok tartışmaya sebep olan Microsoft'un "Modern", ya da eski adıyla "Metro" kullanıcı arabirimi, görücüye çıktıktan sonra da eleştirilmeye devam ediyor. Kullanılabilirlik uzmanı Jakob Nielsen, Windows 8 UI üzerine yaptığı çalışmadan sonra, sonucun "hayal kırıklığı" olduğunu belirtti.

Nielsen, çalışmalarını hem masaüstü hem de Surface tabletlerde 12 adet "deneyimli" PC kullanıcısıyla birlikte yürüttü. "Modern" UI'nin birçok yönden problemli olduğunu söyleyen Nielsen, özellikle uygulamalar arasında geçiş yapmanın zorluğundan yakındı.

Nielsen, Windows 8'in desteklediği farklı uygulamarı aynı anda çalıştırmaya yarayan "snapped view" özelliğini doğru düzgün çalıştıramadıklarını belirtti.

Modern UI'nin dokunmatik ekranlarda kullanılırken sıkıntı yarattığını söyleyen Neilsen, Windows 8 ekibinin Charms özelliğinin de hakkını veremediğini düşünüyor: "Microsoft'a karşı önyargılı değilim. Zaten UI tasarımlarını incelerken bir şirketi sevip sevmemeniz önemli değildir. Ancak Windows 8'in henüz Windows 7'nin kalitesine erişemediğini düşünüyorum. Dolayısıyla şimdilik Windows 8'e geçme gibi bir düşüncem yok. Umarım ilerleyen zamanlarda Microsoft hatasını düzeltip Windwos 9'la daha iyi bir şekilde karşımıza çıkar."

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bu arayüze Microsoft ne derse desin bizim için Metro UI olarak kalacaktır :D

"Windows 8'e geçmeli miyim" diye kendi kendime sorduğum şu günlerde bu yazı cuk oturdu. Hayatta geçmem =) Bence Windows 7 'nin başarısını kolay kolay tekrar edemez microsoft...

son derece haklısın amcacııım. ama win8 in hızına birşey dememen lazım. win7nin hızını geçmiş durumda. ama metro arayuzu yüzünden windows insanı çıleden çıkarıyor. tablet bilgisayarlarda bile kullanımı zor bir arayüz. sonuçta bazı programlar masa üstünde çalıştığından yine bir ora bir bura mekik dokuyorsunuz. ve aradığınızı bulmak bir azap halıne geliyor son olarak arama seçeneğinden yazarak bulabiliyorsunuz.

Metro arayüzü kesinlikle büyük hata.

doğru söze ne denir

bahsettiği sorunların düzelmesi için yeni windows a gerek yok. güncellemelerle halledilebilir. windows 9 un çıkması çok kötü olur...

Bu eleştrileri hakettiğini düşünmüyorum.Dokunmatik ekranda kullanmadım ama kendi dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum ve bana Windows 7'den bile daha kullanışlı geliyor ki dokunmatik ekranlar için tasarlandığı düşünülürse çok daha iyi bir deneyim sunuyordur tabi kişisel görüşüm.Ayrıca kullanılabilirlik uzmanı ve deneyimli PC kullanıcısı neymiş ya böyle kavram mı olur al bende deneyimliyim benden de 12 tane çıkar nolacak şimdi?

@22 Kas 2012 19:56 Beş dakika Android tablet kullanırsan bu Windows 8'in neden bizi yorduğunu ve kullanışsız olduğunu anlarsın. Ben de bu yüzden Başlangıç Ekranı'na gitmeden Windows 8 kullanıyorum. Çünkü mantık hatası dolu. Android yormuypr ama... Sanırım bu açıklamam yararlı olmuştur.

@23 Kas 2012 03:44 hiç yararlı olmadı bence, çünkü windowsun çalıştırıpta androidin destek bile veremeyeceği tonlarca yazılım var, bunları hesaba katarsak metro arayüzle masaüstünün neden birlikte verildiği apaçık ortaya çıkacaktır, umarım bu yararlı olur ;)

bilgisayarda metro arayüzlü uygulama kullanan yok sanıyorum. bu yüzden pek de farketmez program geçişleri. zaten klasik masaüstü kullanılıyor.

@22 Kas 2012 20:01 Metroya binmem, belediye otobüsünden vazgeçmem diyorsun yani.

Metro arayüzü bir seçenek olabilirdi ama asla bir zorunluluk olmamalıydı.

Valla ben Windows 8'i aynen Windows 7 gibi kullanıyorum çünkü eleştiriler yerden göğe kadar haklı, metro ekranında yanlışlıkla bir programa girince debelenmeye başlıyorsunuz, öyle sıkıntıya filan gelemem ben, hemen gönderirim gider.

"Henüz resmi olarak duyrulmadan bile birçok tartışmaya sebep olan Microsoft'un "Modern", ya da eski adıyla "Metro" kullanıcı arabirimi, görücüye çıktıktan sonra da eleştirilmeye devam ediyor. Kullanılabilirlik uzmanı Jakob Nielsen, Windows 8 UI üzerine yaptığı çalışmadan sonra, sonucun "hayal kırıklığı" olduğunu belirtti. Nielsen, çalışmalarını hem masaüstü hem de Surface tabletlerde 12 adet "deneyimli" PC kullanıcısıyla birlikte yürüttü. "Modern" UI'nin birçok yönden problemli olduğunu söyleyen Nielsen, özellikle uygulamalar arasında geçiş yapmanın zorluğundan yakındı. Nielsen, Windows 8'in desteklediği farklı uygulamarı aynı anda çalıştırmaya yarayan "snapped view" özelliğini doğru düzgün çalıştıramadıklarını belirtti." işte gerçekler acıdır... işin uzmanına höre bile 8 fiyasko...

Windows 8 hakkında yorum yapan çoğu kişi sanki Windows 7 den tek farkı Metro ara yüzüymüş gibi konuşuyorlar ki Windows 7 ye oranlar bir çok farklılık var en önemliside uygulamalar ben Windows 8 i parasını vererek yükseltmeyle satın aldım ve çok memnunum Metro ara yüzüde harika geçişlerde herhangi bir sıkıntıda yok ve bana kalırsa Windows un yapmış olduğu en iyi işletim sistemi şu anda Windows 8 dir.

@26 Kas 2012 22:03 Başlat düğmesini istiyor insanlar, haklı değilller mi sence?

@27 Kas 2012 21:56 Başlat menüsünü istiyorlarsa Windows 7 kullanmaya devam etsinler veya yükseltmeyi yapmış olan kişiler için bir sürü başlat menüsünü geri getiren programlar yapıldı indirsinler bir tanesini kullansınlar çok zor olmasa gerek...

bu windows 8 den hiç bi halt anlamadım 10 senedir pç kullanıyorum bu kadar zorlandığımı hiç hatırlamıyorum :)

merhaba bilgisayarda anlayorsaniz iyice okuyun bu yazdiklarimi.simdik size soruyorum nezamanda beri vindows 8 kulaniyorsunuz?ben ilk tanitimi ciktiginda indirmistim yani bir yil onceydi herhalde devlp du hic memnun kalmadim gecislerde sorun oluyor bu kesin ikincisi pc yi iyi anlayanlar pc ye girse benim haberim bile olamaz.ben vista ciktiginda da aynisini soylemistim cok iyi programlari buluyor ama donuyor insanlari mutlu edemez diye vindows 7 ciktiginda cok super demistim vede oyle tabiki bilene.en az ben windovs 7 300 sefer pc ye yuklemisim vindows 8 de 20 sefer yukledim ama suan vin 7 bence microsoft cok severim ama bu vin 8 icin iyi bir calisma degildir.insanlah vin 9 iyi olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play