Windows 8'e bir kötü haber daha!

Microsoft'un büyük iddia ile Windows 8'e eklediği bu özellik, görünüşe göre o kadar da iyi değilmiş!

Windows 8'e bir kötü haber daha!

Windows 8'de yer alan yeniliklerden olan harf ve rakamlardan oluşan (alfanumerik) şifreler yerine resim üzerine jest çizme özelliğinin yeterince güvenilir olmadığı iddia edildi. Arizona Devlet Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada bir resim üzerinde elle veya fare yoluyla yapılan jestlerin şifre olarak kullanımı ile ilgili ciddi güvenlik riskleri bulundu.

Araştırmada kullanıcıların büyük bir bölümünün jestler yoluyla şifre oluştururken bir resim üzerindeki en belirgin noktalardan yararlandığını, bunun da işletim sistemi tarafından kolay anlaşılır -çizgi, daire ya da dokunuş gibi- hareketlere çevrilmesinin şifrelerin kolayca kırılabilmesinin yolunu açtığını ortaya koyuyor.

685 kişiyle yapılan bir deneyde jestleri şifre olarak kullanan kullanıcıların büyük bölümünün resimlerde bulunan belirgin referans noktalarını (bir kimsenin burnu veya göze çarpan bir obje gibi) esas aldıkları gerçeğinden  yola çıkan bilim adamları bu mantıkla oluşturulan bir algoritma ile görsel şifrelerin yüzde 48'inin şifresi kırıldığı bir deneye imza atmışlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

parola koyduğunuzda da kırılabilir sonuçta basabileceğiniz tuşlar belli...

İyi de bu Microsoft ile bir sorun değil kullanıcı ile ilgili bir sorun. Düzgün bir kombinasyon ile o şifreyi kırılamaz yapabilirsin. Ya da çok basit bir şifre yapıp hacker'ın işini kolaylaştırabilirsin. Senin tercihin...

kullanıcı adı ile şifreyi aynı koyan insanlar, resimli şifrede de gözle görülür objeleri seçecektir...

En iyisi laptoplara kasa kilidi vuracan

hayat boyledir.Olmadik anda yapilan bir hatta,bir markayi yok eder.Windows8 Microsofttu bittirecek.Boyle bir isletim sistemi olamaz.

@05 Eyl 2013 20:43 kedi-ciğer-mındar ilişkisi kurmuşun gene

@05 Eyl 2013 20:43 komik beyinli ergen :)

adamlar ne yapsalar hata oluyor, alın siz yapın da görelim dimi arkadaşlar...

microsoft parola seçme özgürlüğünü kullanıcıya bıraktığı için mi suçlu anlamadım ki haberi??? ben şifre için "123456" ya da tahmin edilebilir bir parola yazınca hata bende değil de yazılı parola sistemi mi hatalı oluyor yani???

windows 8 e laf atmışlarda aptal aptal bilgisayarlarda performansı dope layan sistem.

win8 de vista gibi tutmayacak

@05 Eyl 2013 23:57 bence "Windows 8 tutmayacak" lafı tutmayacak...

Yani Windows 8 şöyle kötü böyle kötü. Merak ediyorum başlat düğmesini saymazsak w7 den farkı ne? Ben söyleyeyim , çok daha hızlı, güçlü bir Görev yöneticisi, surface ara yüz de oldukça zevkli. Artı eski Windowslar gibi zamanla kağnı olmuyor. Amma taktı millet başlat tuşuna, bir tuş yüzünden koca bir emek yok sayılmazki! Bu metro ara yüzü de oldukça orijinal bir fikir şahsi görüşüm.

kullanıcı hatasınıda Microsoft Windows 8'e yıktınız ya... yuh... tarafsız olun tarafsız...

Win8 tutmadı ki zaten satış oranları ortada 10 yıl önceki XP kullanım oranına yaklaşamadı, lisanlı Win7 aldıysan para verip Win8 neden alasın? Kopyacılar için fark etmez Win8 olmuş Win8.1 olmuş :)) Win8.1 rtm kurulu yine abuk subuk Metro'da başlat butonuna click yapıyorsun kurulmuş programlara kısayollar için okla aşağı iniyorsun masaüstü için okla yukarı çıkıp masaüstüne geliyoruz:) oldukça eğlenceli:)) bu sefer olmuş Metro hissiyatını veriyor. Win8 neden kırpılmış starter sürümü çıkmadı ki, Basit oyunlarımızı ve programlarımı çalıştırsın yeter. O zaman foya ortaya çıkacak Win7nin az biraz modifiye edilmiş Win8 halini anlamasın bizim kuşlar. 5000lık PCye tablet gibi davranmak ayrı bir komedi:)))

Windows 8 kullanımı sizinde hızınıza bağlı olarak tabi, tam hızlı kullanım için üretilmiş çok memnunum.

windows 8.1 iyi oldukça başarılı kullanıyorum her geçen gün biraz daha seviyorum tek sorunu şu klasörleri açarken bazen donma oluyor onuda düzeltirler full sürümle birlikte

win 7 video oynatmalar dışında mükemmeldir ben sonunda alıştım ve vazgeçemiyorum.

Sen de yorum yaz