Windows 8'e bir marifet daha!

Windows 8'in bunu yapabileceğiniz zaten söylemiştik; sonunda yapacağı kesinleşti!

  • Zeynel A. Öztürk

PDF dosyaları, belgeler, duyurular, faturalar gibi birçok amaçla kullanılıyor ve onları açmak için öncelikle Adobe Reader gibi bir program yüklememiz gerekiyor. Windows 8'de PDF belgelerini Adobe Reader'a ihtiyaç duymadan açabileceğimizi duymuştuk. PCBeta.com'un ortaya çıkardığı yeni bir ekran görüntüsü ise bunu onaylar nitelikte.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde "Entertainment" (Eğlence) bölümünde gördüğünüz "Reader" uygulaması, PCBeta'ya göre PDF dosyalarını açabilecek.

Microsoft'un gelecekteki Internet Explorer Metro web tarayıcısı sürümlerinde eklenti desteği vermeyeceğini biliyoruz. Windows 8'in ARM sürümleri ise eklenti desteğine hiç sahip olmayacak gibi görünüyor. Ancak bu Reader uygulaması, PDF belgelerini açmakta ve muhtemelen yazdırmakta herhangi bir sorun yaşamayacağımızı gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

win8 çıktıktan sonra kapsamlı bir dosya hazırlamazsanız küserim

inşallah... adobe reader ve diğer uygulamalardan kurtulacağız.

office entegre olsunda gorelim...

Gözlerim yaşardı (!)

1993'te çıkan bir uzantı/dosya sistemi 2012+'de Windows'a entegre ediliyor... 20 yılda çok büyük yol kat etmişsin Microsoft!

NOT: Fanboylar saldırmasın merak etmeyin ben de Windows 7 x64 kullanıyorum ama tarafsız olarak düşünürseniz, Microsoft'un veya basının bir şey bulamayıp bununla övünmesi oldukça ironik.

@infoman Adobe Reader gibi açık kaynayan salak bir programı kullanmayın siz de... :)

Kesinlikle, infoman'a katılıyorum.
Microsoft artık işletim sisteminde günlük kullanımda işimize yarayabilecek bu tür yazılımları da içerisinde barındırmalı. Her formattan sonra tüm yazılımları yüklemek beni çok yoruyor. İşeltim sistemleri yazan bir firma için fazla bir şey değildir herhalde...

Bu Linux'da zaten vardı.Kopya çekmekten öte gidemiyorlar.Bu makyajlama durumundan öte daha az kaynak kullanımı ve performans artışı nedir onu söylesinler.PC'imde Win 7 ile beraber Ubuntu da kurulu.Açılış ve kapanış hızları bariz şekilde farklı.

Yanlış düşünüyorsunuz bunlar kopya değil çağın gerekleri. Nasıl ki otomotiv sektörü park sensörü olayını birbirlerinden etkilenerek kendi araçlarına ekliyorlarsa, gıda sektörü benzer ürünleri üretiyorsa, yazılım sektörü de şartlara uyum sağlamaya çalışıyor sırf müşterileri (hastaları) ''benim niye püskevitim yok demesinler diye'' :)

Windows 8 ciktiginda baya bir sure mahkemeleri oyalayacak gibi.
Nkz. IE ve WMP davalari.

Sen de yorum yaz